PALUBA
March 28, 2024, 10:59:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 ... 99   Go Down
  Print  
Author Topic: Namenska industrija Srbije - Vesti  (Read 458632 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1260 on: October 16, 2019, 06:38:14 pm »

Quote
Он је рекао да је опремање борбених оклопних возила Војске Србије високо софистицираном технологијом за ФАП задатак који је на новом технолошком нивоу и да ће ако ФАП положи тај испит уследити и нови уговори.

И до сада су пуно обећавали и власт и руководство ФАП-а... хајде да видимо шта ће бити. Друго, тих БОВ-КИВ у најбољем случају ако буде требало 30-40 ком. Нека је и 50... за озбиљну фирму то је посао од највише годину дана рада. Шта после?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1261 on: October 17, 2019, 07:04:10 am »

Ništa, posle opet po starom.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1262 on: December 01, 2019, 06:08:49 pm »

Specijalni rat protiv namenske: Naše vojne fabrike na meti jer nišane milijardu dolara
Rade DRAGOVIĆ   01. decembar 2019.

Domaća odbrambena industrija iz godine u godinu beleži rast prodaje naoružanja i opreme i na korak je do višedecenijskog cilja

SRPSKA vojna industrija bliži se višedecenijskom cilju - godišnjoj zaradi od milijardu dolara ostvarenoj od izvoza naoružanja i vojne opreme. Kompanije koje se bave ovom vrstom posla poslednjih godina prave zaokret ka razvoju i proizvodnji sve složenijih i vrednijih sistema koji se dobro kotiraju na svetskim tržištima. Krug kupaca se širi, a nedavnom isporukom haubica "nora B52" Kipru savremeno srpsko naoružanje prvi put je ušlo među armije država Evropske unije.

Ulaganje države u vojne fabrike, osvajanje tehnologija i sve veći obim proizvodnje i prodaje oružja i municije, razlozi su što je domaća namenska industrija, uz koncept vojne neutralnosti, na meti pojačane aktivnosti stranih obaveštajnih službi. Kontekst afere u čijem je središtu delovanje ruskog obaveštajnog operativca, ali i krađa tehničke dokumentacije iz užičke fabrike "Prvi partizan", jasno su pokazali da je srpska proizvodnja oružja, municije i vojne opreme oblast za koju stranci gaje neobično živo interesovanje. Poznavaoci metoda rada obaveštajnih službi navode da je proizvodnja robe "posebne namene" u svakoj zemlji dežurna meta rada stranih agentura.

- Ova vrsta informacija veoma je važna svakoj državi, ne samo zbog praćenja tuđe borbene gotovosti, nego i iz golih poslovnih interesa. Jer trgovina oružjem i municijom izuzetno je unosan posao, okrenut mahom izvozu, koji ima i brojne političke i ekonomske primese. Zato je upravo ova delatnost izložena metodama vođenja tzv. specijalnog rata, kakav mnogi uočavaju protiv Srbije - ukazuju naši sagovornici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"ZASTAVA ORUŽJE", KRAGUJEVAC

Stranim agentima posebno su interesantne poverljive klauzule kupoprodajnih ugovora, primena novih tehnologija i pregovori o budućim isporukama proizvoda namenske industrije stranim kupcima. Pojedine, uz to, ne prezaju ni od industrijske špijunaže, čiji je cilj krađa informacija, tehnologija i projekata koji smanjuju razvojne troškove u proizvodnji sličnih sredstava. Nije slučajno, zato, što je iz "Prvog partizana" izneta tehničko-tehnološka dokumentacija za proizvodnju municije kalibra 12,7 milimetara. Reč je o kalibru koji je među najtraženijim u svetu, na čijoj se prodaji dobro zarađuje, a koji pored užičke fabrike u regionu proizvodi samo "Igman" iz Konjica.

"PRVI PARTIZAN", UŽICE

Municija za pešadijsko naoružanje jedan je od najvažnijih proizvoda srpskih vojnih fabrika. Najviše čaura i zrna izlazi ispod čekića užičkog "Prvog partizana", ali i najmlađe fabrike odbrambene industrije u Uzićima kod Požege. Poslednji iskorak u ovoj oblasti jeste osvajanje tehnologije proizvodnje metka 6,5 milimetara "grendel". Ovu municiju koriste "Zastavine" modularne puške, koje pored "grendela", uz jednostavnu zamenu cevi, ispaljuju i metke standardnog kalibra 7,62 milimetra.

Metke mnogi smatraju bazom domaće odbrambene industrije, koja u svet uspešno izvozi i niz drugih proizvoda - minobacačke mine, protivtenkovske projeketile, automatske puške, pištolje, ručne bombe... Poslednjih godina vidljivo je i opredeljenje da se radi na raketama, bespilotnim letelicama, kao i drugim sistemima visoke sofisticiranosti.

"sloboda", ČAČAK

Delikatnost trenutka u kome naša država ističe da je njena namenska industrija na meti hibridnog ratovanja ogleda se i u činjenici da su sve okolne zemlje višestruko povećale iznose namenjene razvoju, nabavci i opremanju svojih armija. Prema dostupnim podacima, ove stavke u vojnim budžetima povećane su čak 2,2 puta, što svedoči o zahuktalosti regionalne trke u naoružavanju.

Da naša vojna roba, osim dobre reputacije, ima i takvu prođu na tržištu svedoči uzlazni trend sume izvezenog naoružanja. Fabrike odbrambene industrije 2012. izvezle su robu vrednu 154 miliona dolara, da bi ulaganjem i povećavanjem kapaciteta 2016. godine obim izvoza bio udvostručen. Izvoz je lane bio veći od 600 miliona dolara, a plan za ovu godinu je da nadmaši 800 miliona dolara. Magična milijarda od prodaje naoružanja, ukoliko se postojeći trend rasta nastavi, mogla bi da bude dostignuta već 2020. ili 2021. godine. Srbija će se tako i po stepenu obrta novca vratiti na stare staze prodaje oružja u svetu, gde je SFRJ u svoje vreme bila jedan od lidera, posebno na tržištima trećeg sveta.

Državni i vojni vrh ističu i značaj fabrika odbrambene industrije za standard građana u mnogim delovima Srbije. U postrojenjima za proizvodnju oružja, municije i vojne opreme radi 21.000 ljudi, od čega je u državnim fabrikama zaposleno 13.000 građana. Oni su vezani za još najmanje desetak hiljada radnika koji rade i sarađuju u kooperantskim firmama, koje su na različite način uključene u proces stvaranja oružja.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Ministarstvu odbrane, pod čijom "kapom" se odvija proizvodnja oružja i municije, kažu da će razvoj ove privredne grane, bez obzira na probleme, pritiske, pa i pokušaje opstrukcije, biti nastavljen.

- Vlada Srbije je u fabrike grupacije "Odbrambena industrija Srbije" samo 2017. godine uložila više od 50 miliona evra, od čega je više od 80 odsto potrošeno na osvajanje nove tehnologije. Dosadašnje investicije premašile su 174 miliona evra. Zahvaljujući ovom novcu, fabrike su osavremenile svoje resurse i povećale kapacitet. Usvajanjem novih propisa trasiran je put domaće proizvodnje oružja i municije i u narednoj deceniji. Za to su posebno važni programi razvoja odbrambene industrije, kao i industrijske baze. Zahvaljujući ovim aktima objedinjeni su resursi, definisana mapa tehnologije i trasiran put kojim će ići ne samo fabrike u većinskom državnom vlasništvu, nego i 47 privatnih kompanija koje se bave ovom vrstom posla.

Država je ove godine grupaciju koja objedinjava namensku industriju (deset državnih fabrika) proširila sa još pet fabrika. U ovom krugu su se našli pogoni kruševačkog "Trajala", Fabrike tehnološko-metalurške obrade "Prve petoletke" iz Trstenika, kragujevačke "Zastave tervo", "Jumka" iz Vranja i užičkog "Koruna".


OD SRBIJE KUPUJU I AMERIKANCI

PRODAJA oružja, municije i vojne opreme tokom protekle decenije bio je jedan od najvažnijih državnih poslova kojim je smanjivan spoljnotrgovinski deficit Srbije. Za srpsko oružje zainteresovani su partneri u svim delovima sveta. Prema podacima za 2017. godinu najveći pojedinačni kupci srpskog naoružanja su Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija i SAD. Na mapi izvoza su i zemlje Srednje Azije, Severne Afrike, a odnedavno i EU. Najveći poslovi prethodnih godina sklopljeni su sa Irakom, Bangladešom, Kenijom, Alžirom, Mjanmarskom unijom. Iz Srbije je u svet najviše otišlo streljačkog naoružanja, streljačke i svih vrsta artiljerijske municije, minobacačkih mina, raketne municije, minobacača…

RAKETE I DRONOVI

RAKETNI sistem "Alas" smatra se najsloženijim sistemom na čijem razvoju radi naša zemlja. Opredeljenje državnog i vojnog vrha je da pomogne sve strukture za savladavanje tehnologije proizvodnje bespilotnih vazduhoplovnih platformi (dronova) i borbenih vozila točkaša. Državnim prioritetom smatra se i raketni program, kao i brojna hibridna i modularna artiljerijska sredstva.

Izvor: www.novosti.rs


* 08-tabela.jpg (78.41 KB, 620x432 - viewed 43 times.)

* 08-nase (3).jpg (111.62 KB, 620x885 - viewed 73 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1263 on: December 05, 2019, 10:41:24 am »



"Srbija i Rusija će zajedno da proizvode oružje"


Postoji plan da Srbija i Rusija zajedno proizvode oružje, kao i složenije borbene sisteme, rekao je za Sputnjik ambasador Srbije u Rusiji, Miroslav Lazanski.

Lazanski ovo rekao nakon susreta Aleksandra Vučića i Vladimira Putina u Sočiju. On je naveo da plan postoji, ali da ruski predsednik nije konkretno otkrio o čemu je reč.

"Predsednik Putin nije ništa precizirao, ali mogli bismo da radimo, verovatno, neke oklopne transportere, borbena vozila pešadije, točkaše. Mogli bismo da sarađujemo na izradi kompletnog vozila ili pojedinih agregata, nekih delova tih vozila. Tu bi se moglo naći prostora za komplementarnost. Mislim da se radi i o teškim kamionima, koji bi bili istovremeno i za vojne i za civilne svrhe. To je nešto što je predsednik Putin pomenuo. Mi kamione 'Kamaz' uvozimo iz Rusije kao vozila koja na sebi nose samohodnu haubicu 'Noru 52B'. Treba da vidimo da li tu ima prostora da se radi, a mislim da ima", rekao je Lazanski za Sputnjik.

Ambasador je dodao i da postoji plan zajedničke proizvodnje nekih složenijih borbenih sistema.

"Predsednik Putin je naglasio da nije samo Rusija izvoznik oružja u Srbiju, već da i Rusija iz Srbije uvozi artiljerijsku municiju, kalibra 155 milimetara, zato što ona u svom standardnom kalibru ima kalibar 152. To je bio kalibar ruske, sovjetske armije i Varšavskog pakta. Dakle, Rusi nisu pravili 155, a mi ga pravimo, i sad je, verovatno, njima taj kalibar potreban i oni ga kupuju od Srbije", rekao je Lazanski.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1264 on: December 06, 2019, 07:36:40 pm »

То је већ најваљивано од 2015...па ништа. Уосталом Вућић је рекао да о томе кад буде прилика или тако нешто....
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1265 on: December 06, 2019, 10:44:07 pm »



Руси од почетка 2000их предлажу за извоз своју артиљерију и у калибру 155мм, поред свог стандардног тачно шест инча калибра (152,4мм). С обзиром да је 155мм од 50их година стандардни западни калибар тешких топова, Руси не могу продати пуно оруђа у том калибру на страни, па нема потребе ни за значајном производњом муниције 155мм. Муниција из Србије је адекватна по квалитету, па се Русима исплати да одређену количину набављају од нас. Ионако иде у извоз, па ствар није од стратешке важности.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1266 on: December 10, 2019, 06:37:09 pm »

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1267 on: December 22, 2019, 11:42:44 am »




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1268 on: December 30, 2019, 07:15:09 pm »




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1269 on: January 03, 2020, 03:22:19 pm »



Osnovana grupacija Odbrambena industrija Srbije


Vlada Srbije osnovala je grupaciju Odbrambena industrija Srbije, proizvođača naoružanja i vojne opreme čiji je većinski osnovni kapital državni ili društveni.

Grupacija počinje da radi u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu Uredbe o grupaciji Odbrambena industrija Srbije, a cilj njenog formiranja je ostvarivanje strateških interesa Republike Srbije u oblasti proizvodnje naoružanja i vojne opreme.

Uredba je objavljena u "Službenom glasniku" 31. decembra 2019. godine, a stupa na snagu osmog dana od objavljivanja.

Kako se navodi u uredbi, ukupan udeo državnog ili društvenog kapitala kod proizvođača ne može biti manji od 51 odsto, a grupaciju čine pravna lica koja su nosioci odbrambenih i bazičnih tehnologija i koji imaju status proizvođača naoružanja i vojne opreme.

Precizirano je da je državni kapital, u skladu sa Zakonom o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme, kapital Republike Srbije, organa i organizacija i javnih preduzeća koje je osnovala Republika Srbija.

Pravna lica, nosioci odbrambenih tehnologija članovi Grupacije su: kompanija "Prva iskra – namenska proizvodnja” a.d. Barič, preduzeće "Milan Blagojević – Namenska" a.d. Lučani, "Prvi partizan" a.d. Užice, "Zastava oružje" a.d. Kragujevac, kompanija "Sloboda" a.d. Čačak, holding korporacija "Krušik" a.d. Valjevo, "Prva petoletka namenska" a.d. Trstenik, "Teleoptik žiroskopi" d.o.o. Zemun, korporacija "Trayal" a.d. Kruševac, holding kompanija pamučni kombinat "Yumco" a.d. Vranje, "Zastava Tervo" d.o.o. Kragujevac, "FAP korporacija" a.d. Priboj, "Utva avio industrija" d.o.o. Pančevo, "Borbeni složeni sistemi" d.o.o. Beograd i "Belom" d.o.o. Beograd. Pravna lica, nosioci bazičnih tehnologija članovi Grupacije su "PPT TMO” a.d. Trstenik, "Zastava Kovačnica" a.d. Kragujevac, "Kovački centar" d.o.o. Valjevo i "Corun Holding" d.o.o. Užice.

Spisak pravnih lica, nosilaca odbrambenih tehnologija i nosilaca bazičnih tehnologija, instituta, javnih preduzeca i drugih pravnih lica koja su članovi grupacije sastavni je deo Uredbe o grupaciji Odbrambena industrija Srbije.

Grupaciji mogu pripadati i drugi proizvođači naoružanja i vojne opreme koji ispunjavaju uslove propisane Zakonom i kod kojih se utvrdi strateški interes u oblasti proizvodnje naoružanja i vojne opreme.

Vlada, kako se navodi u Uredbi, obrazuje Savet za odbrambenu industriju koji upravlja Grupacijom, a koga čine predsednik Saveta, četiri potpredsednika Saveta i ostali članovi Saveta. Ostali članovi Saveta su predsednici nadzornih odbora u pravnim licima koja pripadaju Grupaciji.

Predsednik Saveta vodi i usmerava Savet, stara se o jedinstvu odbrambenog, privrednog, spoljnotrgovinskog i finansijskog delovanja Grupacije, usklađuje rad članova Saveta, predstavlja Savet i vodi sednice Saveta koje se sazivaju dva puta godišnje i to do 31. marta, a nakon usvajanja planova poslovanja za tekuću godinu i do 31. avgusta, a nakon usvajanja finansijskih izveštaja za prethodnu godinu.

Predsednik Saveta može ostalim članovima Saveta davati uputstva i posebna zaduženja, shodno programu i politici vlade u oblasti proizvodnje i prometa naoružanja i vojne opreme. Vlada rešenjem imenuje i razrešava članove Saveta, na predlog ministarstva nadležnog za poslove odbrane.

Strateški interes Republike Srbije ima prioritet u ostvarivanju poslovnog odnosa i povezivanju članova Grupacije. Savet u saradnji sa Ministarstvom sprovodi aktivnosti na usmeravanju i jačanju poslovnog odnosa i povezivanju članova Grupacije. Precizirano je da se članovi grupacije mogu povezati međusobno ili sa drugim domaćim ili stranim pravnim licima u klastere u različitim oblastima proizvodnje naoružanja i vojne opreme radi ostvarivanja zajedničkih interesa. Finansiranje ulaganja u tehnološki razvoj članova grupacije, u skladu sa programima razvoja, obavlja se preko Srpske banke a.d. Beograd, pravnog lica koje vrši usluge od značaja za odbranu Republike Srbije iz oblasti finansijske delatnosti.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1270 on: January 22, 2020, 05:34:07 pm »



Srpsko oružje hit na najvećem svetskom sajmu naoružanja


Oružje iz srpske fabrike Zastava hit je na ovogodišnjem najvećem svetskom sajmu naoružanja "Šot šou", objavio je srpski portal u SAD "Serbijan tajms".

Sajam se održava u Las Vegasu, a Amerikanci su oduševljeni srpskim oružjem. Najviše se traže srpski pištolji, snajperi i poluautomatske puške.

Nakon što se prošle godine vratila na američko tržište, kragujevačka fabrika je sa svojim programom sportskog i ličnog naoružanja izazvala veliko interesovanje na tom prestižnom događaju.

Zastavin štand je jedan od, kako je navedeno, najposećenijih od otvaranja sajma početkom ove sedmice.

"Za nas je ovo prijatno iznenađenje. Gužva na našem štandu ne prestaje, Amerikanci i ostali su oduševljeni dizajnom, a svi se slažu da tako kvalitetno naoružanje po ovako pristupačnim cenama teško može da se nađe", rekao je Ranko Ristić, predstavnik kompanije Zastava Arms USA, koja je ekskluzivni partner i zastupnik svih Zastavinih proizvoda.

Dodaje da su u proteklih godinu dana dobili puno pozitivnih recenzija u najeminentnijim američkim magazinima koji se bave oružjem, dali puno intervjua za američke medije, zbog čega su u Las Vegasu imali rekordan broj poslovnih sastanaka sa najvećim dilerima iz skoro svih američkih država, ali i mnogih država sveta.

"Od prošlogodišnjeg sajma Zastava je po našoj narudžbi u Ameriku izvezla više od 25 tona sportskog naoružanja i delova. Na društvenim mrežama prati nas 20.000 ljudi i taj broj raste iz dana u dan, što takođe svedoči o velikom interesovanju za oružje proizvedeno u Srbiji. Za ovu godinu smo, u skladu sa potraživanjima, planirali značajno povećanje uvoza", ističe jedan od vlasnika Zastava Arms USA.

Na njihovom štandu stoje izložene popularne poluautomatkske puške AK-M70, lovačke puške, a tu su i poznati pištolji CZ-999 i EZ9.

"U Americi su traženi 'kalašnjikovi' sa tradicionalnim drvenim oblogama dok manji broj, uglavnom mladih kupaca, traži polimerske. Pravi hit sajma je naši kratki automat AK ZPAP92 i ZPAP85, koji se prodaju sa raznim dodacima kako bi se zadovoljili zahtevi kupaca."

Veliko interesovanje je i za snajpersku pušku M91, koja se po prvi put uvozi na američko tržište, a ove godine ta firma je imala i dosta porudžbina starijih modela pištolja, poput Zastava M57A, čuvenog "tetejca".

Zastava Arms USA sklopio je ugovor sa Er Srbijom o transportu svih pošiljki naoružanja sa aerodroma Nikola Tesla do čikaškog aerodroma O'Hare jer, kako kažu, smatraju svojom patriotskom dužnošću da u posao uključe što više srpskih firmi.

"Pored komada oružja, ponudili smo i online prodaju delova na našem sajtu, kao i servis, što je bio novitet na ovom tržistu. Naš cilj je da obnovimo pozitivnu sliku koju je Zastava nekada imala u Americi, ali i u celom svetu", kaže Ristić i ističe kako je naročito ponosan na činjenicu da je jedan srpski brend za kratko vreme dobio toliko pozitivnih kritika u sferi oružja, gde Amerikanci po tradiciji smatraju da su neprikosnoveni.

Sajam naoružanja Šot šou, inače, nije otvoren za javnost pošto pristup imaju samo ovlašćeni kupci, a svake godine ga poseti više od 65.000 akreditovanih proizvođača i prodavaca sportske, vojne i policijske opreme iz 100 država sveta.

Kako je objavio "Serbijan tajms", noć pre zvaničnog otvaranja ukradena su dva pištolja sa štanda Zastave, tetejac i EZ9, što je do sada jedina zabeležena krađa na sajmu sa više od 2.500 izlagača.

izvor
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #1271 on: January 23, 2020, 01:34:53 am »

Српска посла:



Штета, зато што је оно што је оно што је извезено у Америку из војних магацина имало солидну репутацију.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1272 on: January 25, 2020, 10:40:15 am »

Домаћи панцири за „Кобре”
Аутор: М.Г.петак, 24.01.2020.

Батаљон војне полиције специјалне намене „Кобре” је у самом врху наше војске, али и не само наше војске. Припадници батаљона су опремљени свим најсавременијим што војна индустрија може да понуди. Посебно сам поносан што су сва њихова заштитна опрема и њихове униформе произведене од домаће памети, од домаћег знања, изјавио је министар одбране Александар Вулин.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Он је присуствовао представљању нове заштитне балистичке опреме припадника „Кобри”. Комплет заштитне балистичке опреме обухвата заштитни балистички прслук, носач балистичких плоча, заштитну балистичку кацигу, штитнике за колена и лактове, опасач са футролама за ношење свих елемената наоружања и опреме, заштитне балистичке наочаре и рукавице. Вулин је истакао да Министарство одбране чини све да припадници „Кобри” буду опремљени у складу са највишим светским критеријумима, да се не стиде ни једне друге сличне јединице на свету, да се унапреди и њихов материјални положај, као и да се процес унапређења њихових техничких потреба приведе крају.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Према речима команданта „Кобри” потпуковника Горана Цолића, у оквиру процеса опремања Војске Србије новим наоружањем и опремом, и батаљон “Кобри” опремљен је заштитном балистичком опремом.

– Опрема је домаће производње и обезбеђује врхунску заштиту. У свету, јединице сличне намене, користе исту опрему – истакао је Цолић.

Izvor: www.politika.rs


* Kobre-4-politika.rs.jpg (51.08 KB, 672x448 - viewed 32 times.)

* Kobre-3-politika.rs.jpg (76.24 KB, 672x423 - viewed 33 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1273 on: February 01, 2020, 05:35:39 pm »



FAP pravi novo domaće borbeno vozilo


U fabrici FAP u Priboju u izradi je funkcionalni model novog domaćeg borbenog vozila koje po odlikama može da se svrsta u lake oklopne transpotere.

Oni se u savremenoj terminologiji nazivaju MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) vozila, piše portal Balkanska bezbednosna mreža.

Reč je o transportnom vozilu velikih dimenzija čija balistička zaštita daje šanse posadi i ukrcanim vojnicima da prežive nailazak na minu ili dejstva iz zasede, uključujući ručne raketne bacače.

Domaći projekat po uzoru na svetska rešenja biće izrađen na šasiji standardnog vojnog terenskog vozila a za te potrebe izabran je FAP 2228, formule 6x6 i nosivosti šest tona.

Taj kamion je takođe jedna od novina u naoružanju Vojske Srbije. Njegov razvoj završen je 2013. godine kada je prototip predat na završne provere i dve godine kasnije potpisan je akt o usvajanju u naoružanje. Nulta serija predata je VS 2018. godine.

Portal navodi da je predviđeno da novo vozilo bude zaštićeno čeličnim pločama koje mogu da obezbede prevoz ukrcanog odeljenja, u skladu sa karakteristikama MRAP vozila.

"Ta skraćenica je postala oznaka posebne kategorije borbenih vozila nastalih u SAD 2007. kada su za potrebe snaga angažovanih u ratu protiv terorizma u Avganistanu i Iraku naručena efikasna rešenja koja su trebala da povećaju šanse za preživljavanje vojnika u patrolama i zaštiti konvoja, baza i naselja… Na bazi terenskih vozila i komercijalnih kamiona projektovane su od SAD do Turske i Rusije desetine modela vozila MRAP", dodaje se.

Portal podseća da se u Srbiji u kategoriju MRAP vozila može svrstati prvi model Lazara 1 iz 2008. godine, koji nije ušao u naoružanje ali koji je poslužio kao osnova za aktuelni model koji polako stiže do jedinica VS.

"Lazar 3 sada ulazi u naoružanje pešadijskih bataljona VS, ali za sada je izrađeno samo šest vozila 2016. koja su u 41. bataljonu i uskoro se očekuje sledećih šest vozila za 21. bataljon. Samo 12 vozila ekvivalent su jedne čete, a VS ima osam pešadijskih bataljona sa po tri čete. Čak i ako se preoružanje predviđa samo za prioritetne jedinice razmeštene na jugu Srbije dinamika proizvodnje Lazara 3 veoma je niska", ocenjuje se u tekstu Balkanske bezbednosne mreže.

Dodaje se da su upravo vreme potrebno za izradu i cena možda neki od razloga zbog koga se razvoj domaćeg borbenog vozila sada vraća nazad na MRAP, koji može da se za manje para proizvede u većoj količini u saradnji klastera koji čine FAP, proizvođač šasije FAP 2228 i finalista i Zastava - Tervo zadužena za izradu balističkih ploča.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1274 on: February 01, 2020, 09:33:10 pm »

Ако ће их правити као што су до сада правили камионе, онда је боље да их и не праве. Друго, квалитет израде мора бити одличан ако мисле да то буде комерцијално возило, односно да се продаје и другде осим ВС. Колико год да су потребе ВС (и жандармерије),а то није много, то је недовољно за комерцијалну  и исплативу производњу само за њу.
Logged
Pages:  1 ... 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 ... 99   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.