PALUBA
March 28, 2024, 09:14:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99   Go Down
  Print  
Author Topic: Namenska industrija Srbije - Vesti  (Read 458611 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1440 on: August 15, 2022, 07:10:46 pm »

Quote
Још много тога смо купили што треба да дође у нашу земљу, а питање је како ће и када доћи.
На шта је председник мислио?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #1441 on: August 15, 2022, 07:28:25 pm »

Quote
Још много тога смо купили што треба да дође у нашу земљу, а питање је како ће и када доћи.
На шта је председник мислио?

To možemo da nagađamo, imajući u vidu šta je sve najavljivano, direktno i indirektno: 2 baterije Pancira (moguće u modernizovanoj verziji S1ME), francuski osmatrački radari GM-200 i GM-400, radio-elektronska sredstva Krasuha-4 i Repellent Patrol, još 4 helikoptera Mi-35, još 2 ili 3 helikoptera Mi-17V, transportni avioni.....Ja sam to više pratio kroz RV i PVO....
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #1442 on: August 15, 2022, 07:30:08 pm »

još jedan video sa današnjeg prikaza:

Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #1443 on: August 15, 2022, 10:40:15 pm »

Sve je to u redu, ali treba to brze i vise. Patimo od slicnog problema kao vojska Kraljevine Jugoslavije, a u tome je prednjacila namenska industrija SFRJ, razvoj traje predugo, pa kada sredstvo dodje u jedinice (sve planirane) ili je delimicno ili cak potpuno zastarelo. Cesto sa nenormalnim i neopravdanim novcanim izdacima, a o potrosenom vremenu ne treba ni govoriti, pa kada vam najvise treba u borbenim dejstvima vi nemate sa cim i tako cekajuci Godoa u nedogled! Mislim da sam ranije pisao, doci cemo u situaciju da ce se naci vladajuca elita koja ce da pogura vojsku i koja ce da shvati njen znacaj, ali da ce se mnogo od tog novca prosuti u nepotrebne stvari i eto upravo to vidimo na delu. Stvarno sve pozdravljam, ali oklop po VBR-u, Pauk, VRVZ, Munja, Grom, M-84XYZ..., dajte ljudi ne mora da bude toliko ocigledno. Neka im se da na drugom mestu, ako mora, a vojsku neka ostave ovim ljudima sto su pred penzijom sa tri rata na ledjima.

Ovaj trocevac je dobra stvar, pisao sam na nekom forumu kada mi je pricao pripadnik jedne ozbiljne jedinice kako je dejstvovao po jednom poznatom stadionu u SFRJ sa trocevcem, izmedju ostalog...dajem podrsku, gadjam i vidim kako blokovi ispadaju.
« Last Edit: August 15, 2022, 10:46:48 pm by BSD » Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #1444 on: August 16, 2022, 05:28:39 pm »

Ono što političari, a i većina normalnih ljudi, ne shvata, je da se inženjeri i industrijska baza stvaraju, i to godinama.

A mi smo imali tu nesreću u priči da je godinama u političkoj eliti prevladavala struja sa društvenih nauka. Pa se onda lako odricalo od ovoga ili onoga, ogromni sistemi koji su bili u stanju da serijski proizvedu šta god nam je potrebno su prodavani budzašto, a odškolo vani inženjerski kadar je penzionisan ili oteran iz zemlje.

Sada su potrebne godine da se ponovo stvore i kadrovi, i industrijska baza sposobna za serijsku proizvodnju potrebnih sredstava.

Sama industrijska baza nije problem, kupiće se šta treba, problem su ljudi. A njih nema, a i oni koji su tu ne žele da rade za male plate kada u privatnom sektoru mogu da dobiju mnogo više.

Zato sve ide sporo, zato projekti kasne, zato su serije male.

Ali, alternativa ovome je poptuno uništenje industrije u Srbiji.

Jer ja ne znam šta je industrija za vas, ali za mene fabrike poput Leonija, Jure i sličnih nije industrija. A i oni koji su doveli neku ozbiljniju proizvodnju ne dovode svoj know how ovde.

Tek od skoro su pojedine nemačke firme koje su došle počele da sele i deo razvoja u Srbiju.

A bez toga nema industrije, barem ne one koja će ovde doći i ostati. Jer nije isto da li nešto samo štancujete ovde, pa kada vam se više to ne isplati preselite mašine na drugo mesto gde će neko drugi štanocovati isto za male pare, i kada vam je deo razvoja u određenoj zemlji.

Prema tome, ako smo pametni, trpećemo ovu sporost, i nastaviti da gradimo kapacitete za razvoj i proizvodnju vojne tehnike, jer je to jedino što je preostalo u čemu imamo neki svoj know how u industrijskoj proizvodnji.

Godine zanemarivanja i uništavanja svega i svačega dolazi na naplatu, i sada smo opet na početku, i sve će trajati mnogo duže i koštati mnogo više. Ali ako želimo rezultat, nemamo izbora, moramo to otrpeti dok se pre svega ljudski, a onda i industrijski kapaciteti ne obnove. A onda će doći i prava serijska proizvodnja, velike serije i brzo izbacivanje proizvoda.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #1445 on: August 16, 2022, 06:23:00 pm »

Добар број људи не разуме да наменска индустрија која се бави сложенијим системима више-мање свуда у свету ради са ограниченим капацитетима. Не ради се о роби широке потрошње. Хајде да узмемо за пример хаубице. Темпо производње од 6 или 12 хаубица годишње је спор, али да ли неко може да гарантује да ће купити све хаубице у следећих 15 година, ако се буде производило 60 хаубица годишње? Потребна су велика почетна улагања.

Кина је највећа индустријска сила света, па је опет било потребно две године да ПВО системи стигну у Србију.

Предности домаће производње су неоспорни.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1446 on: August 16, 2022, 07:58:18 pm »

Još interesantnije je kada je obrnuto. Recimo da mala Srbija štancuje 50-100 tenkova godišnje.  Zar se nekom ko je veći teritorialno, ekonomski i oružano ne bi "upalila crvena lampica " kad bi mu počeli da pristižu naši tenkovi koje smo prodali njohovim neprijateljima?

Iako su za potrebe propagande počeli širom sveta da zloputrebljavaju vojske i kroz proizvodnju oružija propagiraju svoje nemanje politike razni "lideri"(istočni i zapadni podjednako ) ,vojna industrija nije isto što i komercijalna.  Reklamiranje žvaka na TV na pravilan način, izaziva želju kod kupca da kupi baš te žvake. Reklamiranje oružija izaziva strah jer vi svakako tenk da kupite nećete moći.  Dozirani strah u dužem vremenskom periodu.... hm....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1447 on: August 16, 2022, 08:15:29 pm »

Сложио бих се са Миодрагом када је у питању развој индустрије. Наравно да отварање "шрафцигер" погона није развој индустрије. У бившој СФРЈ основа за развој укупне индустрије је била управо "наменска индустрија". Каква гдо дбила СФРЈ је била средње развијена индустријска држва. То сада нису ни једна од бивших републикам без обзира на укупни БДП, јер те системске "тешке" и електронске индустирије има само у траговима.

Међутим, ипак је потребно мало убрзати развој, посебно финализацију оних НВО које можемо да правимо. Један од проблема јесте да када се неко не баш "значајно" средство НВО доведе до краја то (мислим на развој у ВТИ) то нема ко да произведе. Да би се радило серијски требају алати, опрема , машоне, односно улагање. Да би се то исплатило требају серије. Наша војска је мала, недовољно да подмири трошкове улагања. Приватне фирме траже уговоре и гаранције за улазак у посао, а као што рече Фазан, нико не може да гарантује прозводњу нечега за 15 година. Зато то мора да уради држава, као што је урадила када су у питању "крупна НВО: "Нора", "Лазар" и сл.
Logged
Mistral
desetar
*
Offline Offline

Posts: 110


« Reply #1448 on: August 16, 2022, 08:42:12 pm »

Kipar-24
Kenija-36
Mijanmar-30
Banglades-18
Ovoliko je prodato strancima Nora  B52 za prethodnih par godina, da li je jos sve isporuceno ne znam, ali ako uzmemo u obzir da kako rekose na lageru imaju 4 komada za neke nove potencijalne kupce, onda bih rekao da jeste. Bojim se da ipak mogu oni da naprave, ali da se Vojsci nesto ne zuri da kupi.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 362



« Reply #1449 on: August 16, 2022, 09:31:23 pm »

Koliko shvatam ovde se mnogo toga mesa, pa mogu da ponovim, ta SFRJ koja se apostrofira je imala ogromna kasnjenja i teske promasaje, vece od Kraljevine Jugoslavije.

  • Koje sredstvo je potpuno samostalno razvila ta SFRJ namenska industrija od 0, a da nije neko unapredjenje vec postojeceg sredstva ili sistema? Voleo bih jedno da mi neko navede.
  • Primer. Kome treba modernizovani M-84 (da ne ulazimo u dodavanje oklopa, termovizija, bla, bla), a na stanju ih ima 212 sa nagadjajmo kolikom popunjenoscu, poslednja rezerva koja je ucila na njemu ima min. 36-38 godina?!
Kada zavrse to i nauce se u namenskoj, ko ce to da im vozi, iPhone generacija?
  • Zasto bacati novac na VRVZ, Pauka, Grom-a koji nikada necemo videti u jedinicama ili neka vrate i Bumbara, koliko nas je to kostalo, a nicemu ne sluzi i sta je na tome nauceno, posto videsmo dva otkaza VRVZ 20 godina kasnije‚1?
  • Zasto smo posle deset godina razvoja vukli Kineze za rukav kako bi zavrsili Pegaza? Zasto nismo mogli za 10 godina da se naucimo sami, a secate se guslarskih prica?
  • Zasto se ne kupi ono sto treba makar u minimalnim kolicinama kao CH-95, pa vas Kinezi nauce i onda se igrate sa Pegazom jos n-ti broj godina?
  • Zasto nam treba toliko vremena da bi se jedan trocevac postavio na kamion, mora se priznati da nije konstruisanje nuklearne podmornice ili algoritmi za vodjenje AMRAAM-a?
  • Sta da radimo ako sutra Srbija zarati sa bilo kim, pa da cekamo „ekipu” da se nauci da modernizuje Orlove, pa da ne polecu
  • Specijalna brigada ne ceka Zastavu i njene inzenjere da se nauce, kako je to moguce?
Nisu znali ni u SFRJ, ne znaju ni danas, zato sto su naopako nauceni da vode sistem.
[/list]
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1450 on: September 01, 2022, 02:29:56 pm »

Kipar-24
Kenija-36
Mijanmar-30
Banglades-18
Ovoliko je prodato strancima Nora  B52 za prethodnih par godina, da li je jos sve isporuceno ne znam, ali ako uzmemo u obzir da kako rekose na lageru imaju 4 komada za neke nove potencijalne kupce, onda bih rekao da jeste. Bojim se da ipak mogu oni da naprave, ali da se Vojsci nesto ne zuri da kupi.
Nisam ovo video ranije, pa da odgovorim sada.  Jedan divizion je porucen od strane Emirata 2021.godine. Te 4 su njihove zapravo ,samo su "lažno predstavljene javnosti " Wink
Logged
Mistral
desetar
*
Offline Offline

Posts: 110


« Reply #1451 on: November 03, 2022, 08:32:30 pm »

Iz današnjeg dolaska predsednika na Manevre..
Rečeno je da je u planu još 12 NORA do kraja sledeće godine da ih zbirno bude 30.
Do neke 2025/26, cilj je oko 123 Lazara, 220 MRAP, da se oko 160 M80A modernizuje. Moglo se videti da su na PRDC kvadkoptere nakačili Zolje. Mistrali plaćeni odavno, a još nisu isporučeni.
Naravno sve što je naručeno u Rusiji je pitanje da l će ikad stići, i pre sukoba u Ukr je bilo problema oko isporuke mogu tek sad da zamislim, verovatno se isto ovo odnosi i na Kinu. Ono što se naručuje na Zapadu stiže ali se predugo čeka itd..
Po meni jako dobro je što su neke stvari iznete na čistinu što ljudi po forumima godinama pišu, o milion nezavršeni projekata, od maketa koje idu sa prikaza na prikaz a nikad ne budu uvedene u naoružanje, pre 10tak dana je rekao biće velikih ulaganja ali nema više da se pare daju, a ne uradi se ništa, nadam se da neće ostati samo na rečima.
I ono što je mnogo važno možda nije za ovu temu, ali vidi se da se prati sukob u Ukr i da se analizira kako se nama takve stvari ne bi dešavale. Planira se da sve jedinice imaju kvadkoptere i Vrapce za izviđanje. Ako mi je nešto promaklo dodajte..
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #1452 on: November 15, 2022, 05:55:07 pm »

PRVO POPIS, PA NOVE INVESTICIJE U HAUBICE: Ministarstvo odbrane i revizorske kuće utvrđuju obim vojne imovine

MINISTARSTVO odbrane naložilo je popis vojne imovine u svim fabrikama odbrambene industrije.

Na ovom poslu rade organi ministarstva, a u pet od ukupno 19 fabrika namenske poslate su i nezavisne revizorske kuće. Ovaj posao trebalo bi da bude završen do kraja ove godine.

Evidencija vojne imovine u državnim preduzećima koja se bave proizvodnjom naoružanja i vojne opreme deo je šire kampanje modernizacije domaće vojne odbrambene industrije. Ovaj projekat najavljen je pre godinu dana, a predviđeno je dosad najveće ulaganje u tehnologiju i opremu od 145 miliona evra samo u prvoj fazi. Takođe, odlučeno je da do 2027. godine Vojska Srbije naruči "robu" vojnih fabrika vrednu čak 1,2 milijarde evra.

Prve državne investicije od oko 100 miliona evra preko preduzeća "Jugoimport SDPR" već ležu na račune fabrika. Ovaj novac biće potrošen na kupovinu novih proizvodnih pogona, mašine i alat.

- Državni i vojni vrh čvrsto je rešen da namensku industriju izvuče iz prošlosti i čvrsto je ugradi u sistem odbrane. O tome govori i odluka da se petina proizvodnje vojnih fabrika obavezno ostavlja za domaće potrebe, što u prošlosti nije uvek bio slučaj - objašnjavaju za "Novosti" u Ministarstvu odbrane.

- Reč je o ulaganjima koja vode u sveukupnu promenu koncepta vojne industrije. To podrazumeva razumevanje situacije u svetu, ali i jasan stav da namenska ne može da bude strukturisana kao u vreme JNA. Neminovno je prilagođavanje novim trendovima i potrebama naše oružane sile.

Prema planovima opremanja, Vojsku Srbije očekuju dalje nabavke vozila "lazar 3", "miloš", haubica "nora", kao i familije  besposadnih platformi "mali miloš" sa različitim naoružanjem i namenom. Takođe, finansijska pomoć omogućiće mek završetak naoružanja u razvoju, serijsku proizvodnju i masovno korišćenje u oružanim snagama.

Vojsku bi trebalo da pojača izuzetan samohodni višecevni raketni sistem "tamnava" kalibra 122 milimetra, a posle više decenija rečna flotila dobiće i brze borbene čamce. U tom paketu biće i dronovi, kao i masovna modernizacija tenkova M-84 i T-72 i više artiljerijskih sredstava.

Da je na delu zbijanje redova u redovima domaćih oružara, svedoči i niz sastanaka predstavnika države sa direktorima vojnih fabrika. Poslednje instrukcije čelnici vojnih fabrika dobili su od predsednika Aleksandra Vučića na poligonu "Pasuljanske livade". Prema saznanjima našeg lista, država je rešena da zavede red u preduzećima u kojima su dosad beležena sudaranja svojinskih i upravljačkih prava, udela i titulara imovine.

VOJSKU POJAČALO 300 CEVI

ULAGANJE u odbrambenu industriju, kako ističe državni vrh, već daje  prve rezultate: pored pojačanog izvoza i Vojska Srbije širi spisak primljenog naoružanja. Tokom poslednjih godina u VS je ušlo ukupno 294 komada novog tzv. velikog oruđa (borbena vozila, haubice, topovi, raketni bacači...) Plan je da u naredne tri godine oružane snage pojača još 850 ovakvih sredstava.

Proizvodnja - "Nore" izvoze "ispod čekića" iz Velike Plane:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Nora, Velika Plana.jpg (113.5 KB, 906x513 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #1453 on: January 21, 2023, 11:29:02 am »

STOTINA DRONOVA DO KRAJA GODINE: U strategiji razvoja oružanih snaga napravljen zaokret ka proizvodnji domaćih besposadnih platformi

VOJSKA Srbije u svom naoružanju poseduje deset tipova besposadnih platformi, uključujući i borbene bespilotne letelice.

Vojni vrh, međutim, pred domaću odbrambenu industriju stavio je zadatak da za najkraće vreme, ne samo razvije nove tipove kopnenih i vazduhoplovnih dronova, već i da broj primeraka ovog naoružanja u Vojsci Srbije drastično poveća.

Zaokret sistema odbrane ka razvoju i proizvodnji besposadnih platformi izazvan je metodama ratovanja na istoku Evrope, ali i postojanjem svojevrsnog mekog zida koji Srbiju sprečava da se kod stranih proizvođača brzo i efikasno naoruža ovim ili sličnim sistemima. Potražnja za bespilotnim letelicama u svetskim razmerama je tolika, da je već sada plan proizvodnje i isporuka napunjen za sledećih nekoliko godina.

Ovo je konstatovano i na referisanju o ostvarenim sposobnostima Vojske Srbije u prošloj godini, kojem je u Domu Garde u Topčideru nedavno prisustvovao kompletan državni i vojni vrh.

- Moraćemo više da se usredsredimo na dobijanje novih sredstava iz Odbrambene industrije Srbije. Kao što smo isporučivali sredstva koja su već u naoružanju VS, tako ćemo u narednom periodu i bespilotne letelice i ostale dronove, pre svega domaće proizvodnje - rekao je posle referisanja predsednik Aleksandar Vučić.

Srbija već duže od deceniju aktivno radi na bespilotnom programu, koji je stidljivo pokrenut razvojem izviđačkih letelica i besposadnih logističkih sredstava. Domaći inženjeri, međutim, dobro su procenili mogućnosti upotrebe ovog naoružanja, pa su ubrzo ona dobila i borbena svojstva. Ubrzana je i procedura, a pojedine procene ukazuju da bi naša vojska već na kraju ove godine mogla u svom naoružanju da poseduje oko stotinu dronova različitog tipova i namene.

To je slučaj sa bespilotnom letelicom "pegaz", čija serijska proizvodnja počinje ove godine. Sa traka fabrike "Utva" u Pančevu ove godine trebalo bi da siđe najmanje desetak ovih dronova, koji će odmah biti upućeni u jedinice Vojske Srbije. Srpski "pegaz" tokom razvoja dobio je mogućnost nošenja raketa, a u planu je njegovo usavršavanje - povećanje autonomije leta i širenje lepeze naoružanja koji može da ponese.

- Značaj ovih vazduhoplovnih dronova je u borbenoj upotrebi, ali i izviđačkoj, gde su trenutno nezamnenjivi u prikupljanju podataka u realnom vremenu na osnovu kojih se navodi artiljerijska vatra, ali i precizno određuju ciljevi za dejstvo avijacije. Vojsci koja rapolaže ovim sredstvima to daje znatno veće mogućnosti za vođenje borbenih operacija - objašnjavaju u Vojsci Srbije.

Ove zahteve ispunjavaju i bespilotne letelice CH-92, nabavljene iz Kine. One su po mnogo čemu slične domaćem "pegazu" (čiji je razvoj završen uz pomoć kineske tehnologije i pomoći stručnjaka iz ove zemlje), s tim što su efikasnije u borbenim dejstvima.

Inženjeri Vojnotehničkog instituta naoružali su raketama čak i domaću mini bespilotnu letelicu "vrabac", koja se u izviđačkoj varijanti već koristi u Vojsci Srbije.

Porodicu modernog naoružanja upotpunjuje multikopter "obad" - naoružani dron kratkog dometa, dizajniran za podršku specijalnim jedinicama i to u urbanim sredinama. Zavisno od misije može biti naoružan borbenom stanicom sa četiri nevođene rakete ili bombama. U istoj familiji je i prototip drona saomubice "gavran", na kome radi "Jugoimport" i čija će namena biti borbena dejstva u dubini neprijateljske teritorije.

NOVI ZADACI ZA STARU "STRELU"

MASOVNO korišćenje letećih dronova u savremenim ratovima pobudilo je interesovanje za naoružanje koje se smatralo prevaziđenim. Za efikasnu borbu protiv dronova potrebna su ne samo sofisticirano i skupo naoružanje, već i jeftina sredstva koja mogu da dejstvuju na leteće naoružane rojeve letelica. Vojni vrh je zato pokrenuo modernizaciju raketnog sistema "Strela", za koji je procenjeno da bi uz određene prepravke mogao da bude jeftino, a efikasno sredstvo za odbranu od neprijateljskih raketa.

"MALI MILOŠ" NAJUSPEŠNIJI

NAJSUPEŠNIJA kopnena besposadna platforma koja je razvije i proizvedena u Srbiji je "miloš N", poznatiji kao "mali miloš". Reč je o guseničaru malih dimenzija, čija je namena u spektru - od borbene do logističke i medicinske. Proizvodi se u "Prvoj petoletki" u Trsteniku, a već je u upotrebi u 72. brigadi za specijalne operacije. U toku je završetak unapređene verzije ovog sredstva, koje bi uskoro trebalo masovno da uđe u jedinice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor





* Pegaz NI 1.jpg (108.83 KB, 906x513 - viewed 2 times.)

* Obad NI 1.jpg (63.57 KB, 770x513 - viewed 2 times.)

* SN NI 1.jpg (66.58 KB, 770x514 - viewed 1 times.)

* Miloš NI 1.jpg (85.7 KB, 770x436 - viewed 2 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1454 on: January 21, 2023, 09:28:27 pm »

Нова средства претпостављају и тактику употребе тих средстава, али и прилагођавање тактике дејства осталих јединица војске. Надам се да се ради и на томе.
Logged
Pages:  1 ... 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.