Kineska mornarica izvodi trideset dnevnu vežbu na svim morima na koje Kina izlazi30.05.2024.
Mornarica kineske narodnooslobodilačke armije (RM Kine) najavila je održavanje možda najvećih vežbi ne samo u poslednje vreme, koje će trajati mesec dana i odvijaće se, kako je navedeno u saopštenju, u svim morima koji se graniče sa Kinom. Pored toga, ranije su najavljene vežbe u Žutom moru sa lansiranjem raketa, ovi manevri će trajati do 31. maja.Dan ranije, RM Kine je od 23. do 24. maja izvela još jednu vežbu velikih razmera „zajednički mač 2024A“, u kojoj je učestvovalo više od stotinu aviona i desetine ratnih brodova. Proleteli su kroz Tajvanski moreuz i Baši moreuz, koji odvaja Tajvan od Filipina. Tokom manevara RM Kine simulirani su napadi na rukovodstvo ostrva, kao i na njegove luke i aerodrome. U stvari, izvršena je potpuna blokada na pobunjenom ostrvu, koje većina zemalja sveta, uključujući i SAD, zvanično priznaje kao deo NR Kine. Pored toga, raketne snage RM Kine uvežbavale su simuliranje udara na istočne i centralne delove ostrva.
Peking ne krije da je razlog za još jednu demonstraciju moći i sposobnosti kineskih oružanih snaga nedavni izbor šefa administracije Tajvana, a neke zemlje ga nazivaju „predsednikom nezavisne države“, što je apsolutno neprihvatljivo za Kinu. Tokom inauguracije, Laj Ćingde, podržan od Vašingtona, dao je niz glasnih izjava u vezi sa borbom za pun suverenitet Tajvana.
„Vežbe RM Kine oko Tajvana pogodile su novog predsednika Laja Ćingdea u glavu i izazvale šok i strahopoštovanje, uključujući i snage za nezavisnost na ostrvu. Ovo je, naravno, i udarac za Sjedinjene Države“ -Vu Sinbo, direktor Centra za američke studije Univerziteta Fudan u Šangaju, prokomentarisao je protekle dvodnevne kineske vojne vežbe.
Zauzvrat, Ministarstvo odbrane Republike Kine (Tajvana) saopštilo je da su spremni da „brane svoju zemlju“. Istovremeno, većina vojnih stručnjaka prilično je skeptična prema vojnim sposobnostima Tajpeja u obračunu sa kineskom armijom, iako prema rejting agenciji Global Firepower, tajvanske oružane snage zauzimaju 21. mesto, što je sasvim dobro, jer Kanada, Severna Koreja, Meksiko i druge zemlje su ispod.
Sjedinjene Američke Države, koje istovremeno izjavljuju da Tajvan smatraju delom Narodne Republike Kine, obećavaju da će intervenisati u slučaju napada kineskih trupa na ostrvo. Ali brodovi američke mornarice možda neće imati vremena da priteknu u pomoć zbog činjenice da se sve glavne vojne baze Sjedinjenih Država nalaze hiljadama kilometara od ostrva.
Pored toga, poslednjih godina, RM Kine je aktivno gradila oružje sposobno da se suprotstavi američkoj mornarici i vazduhoplovstvu. Ne treba zaboraviti da je Kina nuklearna sila, koja poseduje, prema različitim procenama, oko pet stotina nuklearnih bojevih glava i njihov broj stalno raste. Kineska flota već sada znatno nadmašuje američku po broju brodova, od kojih je većina izgrađena ne tako davno, za razliku od prilično starih američkih koje zahtevaju stalne tehničke popravke i održavanje.
Pored toga, odbrana sa kopna od pomorskih snaga je mnogo lakša. Oružane snage SAD se fokusiraju na upotrebu mornarice i pomorske avijacije u mogućem vojnom sukobu sa Kinom. Ali veliki, glomazni nosači aviona mogu biti dobra meta za hiljade dronova i protivbrodskih raketa kineske armije. Kao što je pokazala višemesečna konfrontacija između britanskih i američkih pomorskih snaga protiv jemenskih Huta u Crvenom moru, pomorska protivvazdušna odbrana ponekad obara prilično primitivne rakete i bespilotne letelice bukvalno na prilazu i uopšte ne može da zaštiti trgovačke brodove.
Većina scenarija hipotetičkog vojnog sukoba između dve supersile, simuliranih korišćenjem veštačke inteligencije, pokazuje da američka vojska barem ne treba da očekuje laku pobedu, a u nekim situacijama šteta za Oružane snage SAD će biti kritična, iako će i Kina trpeti poprilično. Ali Tajvan, koji će se naći u potpunoj blokadi, u ovim scenarijima definitivno neće moći da opstane.
Izvor