Наравно да су новац и ресурси у основи свега. Због тога се и сви гурају око архипелага Спратли у Јужном кинеском мору. Да не би били забуне, нису Кинези неки узурпатори који отимају туђе, већ све земље које излазе на Јужно кинеско море имају свој дио колача у том архипелагу. Осим тога, све те земље имају и своје војне инсталације тамо. Проблем је настао што Кинези нису били лијени и од своја три атола и пјешчана наноса су направили упоришта са аеродромима, што је утицало на режим пловидбе у тим водама. Дакле, нема ту лоших момака који малтретирају слабе, већ се сви лактају како знају.
Што се Тајвана тиче, он је кључ кинеског приступа океанима, а тај кључ је тренутно у америчким рукама (Тајванци су ту само статисти и будућа колатерална штета). И тренутно стање ствари је веома фрустрирајуће за Кинезе. Ту ће притисак само да расте...
Kina ne poseduje ništa u Spratli arhipelagu. Ona samo ima pretenzije na sva ta ostrva i želi ih pod svojom kapom. Tajvan ima slične želje, čak je i sarađivao sa Kinom na tome u prošlosti. Filipini, Vijetnam i Malezija imaju pretenziju na neka od ostrva u arhipelagu. Niko nije priznat da ima suverenitet tamo, svih 5 država se vode kao okupatori tih ostrva.
Razlozi koje zemlje navode su uglavnom blizina i istorija. Jedini koji imaju neku pravnu osnovu su Vijetnamci jer je to bio deo Francuske Indokine pre nego što se Francuska povukla odatle. Isto važi i za Parasel ostrva na koje Kinezi takođe kidišu i okupiraju ih a pripadaju Vijetnamu
Problem Spratli ostrva je samo kap koja je prelila čašu a u prilogu je slika da biste shvatili šta sve Kinezi svojataju tamo. Klasična otimačina i agresija.