PALUBA
April 30, 2025, 12:15:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 104   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Južnom i Istočnom kineskom moru  (Read 217193 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Morskoprase
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:April 27, 2025, 07:35:20 pm
Posts: 1 543



« Reply #210 on: October 03, 2018, 06:46:29 pm »

Koliko mi se ćini, kineski je razarać klase Type 52D a to znaći da su postavili nasuprot  američkom razaraću svoj najsposobniji brod u operativi. Baš me zanima, šta se krilo ispod površine mora...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #211 on: October 19, 2018, 06:29:31 am »

Američki bombarderi nadleću sporna ostrva
M.I.M. , CNN  18.10.2018.

Dva američka bombardera “B-52” proletela su u utorak blizu spornih ostrva u Južnom kineskom moru, objavile su danas Pacifičke vazduhoplovne snage.

- Dva bombardera, stacionirana u Guamu, učestvovala su u rutinskoj misiji  blizu Južnog kineskog mora - navodi se u saopštenju i dodaje da je ovaj prelet bio u sklopu “Operacije stalnog prisustva bombardera” Indo-pacifičke komande, koja se odvija od marta 2004.

Iz Pacifičkih vazduhoplovnih snaga tvrde da je ova misija u skladu sa međunarodnim zakonom i posvećenosti Sjedinjenih Država kao slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku, navodi CNN. Pentagon nije potvrdio pored kojih su ostrva bombarderi proleteli, ali nedavne tenzije su fokusirane na ostrva Spretli. SAD redovno preleću Južno kinesko more, ali je Kina veoma osetljiva oko operacija blizu područja na kojima je azijski džin podigao veštačka ostrva i utvrdio vojne objekte.

- Kinezi su uspešno militarizovali neke od ovih baza, njihovo ponašanje je postalo napadno i mi pokušavamo da damo prikladan odgovor –
izjavio je pomoćnik ministra odbrane za Bezbednost Azije i Pacifika Rendal Šrajver. Kineski razarač nedavno je prošao na 40 metara od američkog ratnog broda “USS Dekejtur”, primoravajući ga da naglo manevriše kako bi izbegli sudar u blizini spornih ostrva Spretli. Zvaničnici Pentagona su rekli da će SAD, uprkos tome, nastaviti da sprovode “slobodu plovidbe”.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #212 on: October 23, 2018, 08:39:15 am »


Dva američka razarača prošli kroz Tajvanski prolaz


Dva broda američke mornarice "Antitam" i "Kurtis Bilbur" prošla su u ponedeljak kroz Tajvanski prolaz i to u trenutku kada su Peking i Vašington u zategnutim odnosima.

Mornarica SAD će nastaviti da leti, plovi i dejstvuje svuda gde to međunarodno pravo dozvoljava, poručuju iz američke vojske.

Ministarstvo je saopštilo da je u potpunosti imalo kontrolu nad situacijom tokom prolaska američkih vojnih brodova kroz Tajvanski prolaz.

Rojters navodi da će na tom ostrvu verovatno gledati na ovaj potez kao na podršku predsednika SAD Donalda Trampa Tajvanu, usred rastućih tenzija sa Pekingom.

"Prolazak brodova kroz Tajvanski prolaz demonstrira posvećenost SAD slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku. Mornarica SAD će nastaviti da leti, plovi i dejstvuje svuda gde to međunarodno pravo dozvoljava", rekao je komandant Nejt Kristensen.

Američka mornarica je sprovela sličnu misiju u julu, preneo je Rojters.

Peking je nedavno održao niz vojnih vežbi, a u aprilu i vežbu s bojnom municijom u Tajvanskom prolazu, izrazivši spremnost da se obračuna s tajvanskim "separatističkim snagama".

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #213 on: October 24, 2018, 07:22:42 am »

Amerika demonstrirala moć, Britanci im se pridružuju, a Peking besni
M. Milikšić , Express , Tanjug  24.10.2018.

Dva broda američke mornarice "Antietam" i "Kurtis Vilbur" prošla su u ponedeljak kroz Tajvanski prolaz i to u trenutku kada su Peking i Vašington u zategnutim odnosima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iz američke vojske su poručili da će njihova mornarica nastaviti da leti, plovi i dejstvuje svuda gde to međunarodno pravo dozvoljava. Ministarstvo je saopštilo da je u potpunosti imalo kontrolu nad situacijom tokom prolaska američkih vojnih brodova kroz Tajvanski prolaz.

- Prolazak brodova kroz Tajvanski prolaz demonstrira posvećenost Sjedinjenih Država slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku. Mornarica SAD će nastaviti da leti, plovi i dejstvuje svuda gde to međunarodno pravo dozvoljava - rekao je komandant Nejt Kristensen. Američka mornarica je sprovela sličnu misiju u julu. Peking je nedavno održao niz vojnih vežbi, a u aprilu i vežbu s bojnom municijom u Tajvanskom prolazu, izrazivši spremnost da se obračuna s tajvanskim "separatističkim snagama".

BRITANCI NAJAVILI PLOVIDBU, KINA BESNA

Velika Britanija će proći kroz sporne vode u Južnom kineskom moru, ignorišući proteste Kine, piše britanski “Ekspres”. Kraljevska mornarica je navela da će tim potezom pružiti podršku pacifičkim saveznicima, a otpor Kini koja tvrdi da ih Britanija provocira. Oficir Kraljevske mornarice, admiral Filip Džouns, rekao je da će nastaviti da šalju ratne brodove u sporne vode.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prošlog meseca Peking je optužio Veliku Britaniju da krši suverenitet Kine, nakon što je brod “HMS Albion” prošao blizu spornih Paracelskih ostrva u Južnom kineskom moru. Kina je ocenila da je to provokacija i podnela pritužbu.

- Kina snažno podstiče britansku stranu da odmah prestane sa takvim provokativnim potezima, da izbegava nanošenje štete široj slici bilateralnih odnosa i regionalnom miru i stabilnosti -
navelo je u saopštenju kineskom Ministarstvo spoljnih poslova, dodajući da će Kina preduzeti “sve potrebne mere” da brani svoj suverenitet i bezbednost.

MILITARIZACIJA MORA


Nakon britanske plovidbe u Južnom kineskom moru, Kina je upozorila da će ostrvska država ugroziti svoje post-Bregzit odnose. U ovom području prolaze neke od najvažnijih trgovačkih ruta u svetu, koje godišnje prenesu robe u vrednosti preko 3,8 milijardi funti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kina se u Južnom kineskom moru spori oko određenih teritorija sa Brunejima, Malezijom, Filipinima, Tajvanom i Vijetnamom i veoma je osetljiva na plovidbe blizu njihovih utvrđenih veštačkih ostrva. Američki ministar odbrane Džejms Matis istakao je da je zabrinut zbog “militarizacije Južnog kineskog mora”, dok je njegov malezijski kolega Mohamad Sabu poručio je da će njegova zemlja nastaviti da traži da Južno kinesko more ostane slobodna zona, van svakog vojnog nadmetavanja.

Izvor: www.blic.rs


* USS_Antietam_(CG-54).jpg (193.1 KB, 1050x666 - viewed 39 times.)

* USS_Curtis_Wilbur_DDG-54.jpg (330.8 KB, 733x1050 - viewed 37 times.)

* HMS_Albion_L14.jpg (376.49 KB, 1013x675 - viewed 39 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #214 on: October 26, 2018, 06:58:22 am »

Zavet Kine - "Nikad nećemo dati ni centimetar, branićemo ove teritorije po svaku cenu"
M. Milikšić , aljazeera.com  25.10.2018.

Kina se zavetovala da nikada neće dati ni centimetar svoje teritorije, bilo da je u pitanju samoupravno ostrvo Tajvan na koje poteže pravo ili sporne vode Južnog kineskog mora.

- Ako neko pokuša da razdvoji Tajvan od Kine, kineska oružana sila će preduzeti akciju po bilo kojoj ceni –
upozorio je kineski ministar odbrane Vei Fenge u četvrtak na otvaranju Foruma Sjangšan u Pekingu. On je dodao da su vojne veze Kine sa Sjedinjenim Državama “važne i osetljive”.

- Tajvan je od suštinskog interesa i Peking se suprotstavlja demonstracijama snage stranih sila u Južnom kineskom moru – istakao je Vei. Kina je besna zbog nedavnih američkih sankcija njenoj vojsci, što je nova žarišna tačka u njihovim odnosima, pored trgovinskog rata, američke podrške Tajvanu i stave SAD prema Južnom kineskom moru.

- Ostrva u Južnom kineskom moru dugo su bila kineska teritorija. Ona su nasleđe naših predaka i mi ne možemo priuštiti da izgubimo nijedan njihov centimetar – rekao je Vei. Američki ministar odbrane Džejms Matis rekao je prošle nedelje Veiju da dve najveće svetske ekonomije – SAD i Kina – treba da prodube veze na najvišem nivou da upravljaju tenzijama i spreče konflikte.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 05:05:45 pm
Posts: 23 149


« Reply #215 on: October 26, 2018, 06:48:06 pm »

Нисам се превише удубљивао у то ко стварно има право на та острва. Знало ко по основу ког права било која држава има право на њих. Или је уствари једино право: "ко пре девојци њему и девојка" + ко је јачи= моје је.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #216 on: October 26, 2018, 10:54:15 pm »

Амерички сан: Уништити кинеске „убице носача авиона“
25.10.2018. Милена Цмиљанић

Излазак САД из Договора о ликвидацији ракета средњег и малог домета је само још једна тачка сукоба две највеће економске суперсиле — Америке и Кине. Вашингтон има намеру да натера Пекинг да уништи „убице носачa авиона“, које су највећа претња његовим снагама у Пацифику и обуздају јачање кинеског војног потенцијала.



Вашингтон већ дуго упозорава да се због Договора о ликвидацији ракета средњег и малог домета (од 500 до 5.500 километара) налази у неповољном положају у односу на Кину, која је постала озбиљна ракетна сила. Зато, одлука председника САД Доналда Трампа да напусти поменути Договор, наводно јер га Русија крши, може бити само изговор, а главни циљ је плашење Кине. То може покренути трку у наоружању у Пацифичком региону и још више повећати напетост у том делу света.

„Кина је друга, а по неким показатељима и прва економска сила и сви могући сукоби у догледној будућности ће се одвијати управо између САД и Кине“, каже за Спутњик руски пуковник у пензији Михаил Ходаронак.

Подсетимо, горепоменути договор су потписале САД и СССР 1987. године када се ракетни потенцијал Кине није могао упоредити са ове две државе. Међутим, само 30 година касније распоред снага у свету се озбиљно променио. Док су се ове две државе бавиле разоружањем, друге су се наоружавале. То јако брине естаблишмент у Вашингтону и зато најављује да ће „радити на нуклеарном наоружању све док се други не опамете“ и потпишу нови Договор о ракетама.

„Ако Договор предвиђа нека ограничења за Русију, то за многе евроазијске државе не важи. На пример Кину, чију окосницу нуклеарног потенцијала чине ракете средњег домета. Ту су и Пакистан, Индија, Иран. Нуклеарни потенцијал Кине расте бољшевичким темпом и не мислим да ће она кренути на нека ограничења свог потенцијала, тим пре што би се у том случају под тај Договор нашле такве ракете као што су ДФ21Д, које су предвиђене за гађање носача авиона. Кина је већ рекла да је то уцена“, објаснио је за руски пуковник.

Системи ДФ-21 („донгфенг“) називају и „убицама носача авиона“, имају домет од 1.000 до 3.000 километара. Имајући у виду да поморске снаге чине окосницу америчке војске, то изазива велику забринутост преко океана.

Са друге стране, Ходаронак сматра да Кинези бар засад немају тако много ракета које могу да добаце до територије САД. Међутим, подаци о кинеским ракетама су тајна. Помоћник председника САД за националну безбедност Џон Болтон је саопштио да по њиховим подацима од трећине до половине ракета није у складу са Договором о ракетама.

„Најмање 40-50 јединица има интерконтинентални опсег лета. Све остале су ракете средњег домета. Зато ће за Кинезе било каква ограничења бити врло осетљива“
, додао је руски пуковник.

Нови Договор о ликвидацији ракета средњег и малог домета може бити потписан само под условом да и Пекинг стави потпис под њега, у шта многи аналитичари сумњају.

„Неће бити никаквог договора са Кином. Сматрајте да он више не постоји. САД су јасно саопштиле да излазе из Договора. Он је већ историја“, закључио је руски пуковник у пензији. 

Izvor: www.sputniknews.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 036



« Reply #217 on: October 30, 2018, 12:01:32 am »

Si južnoj komandi vojske: Pripremite se za rat
Tanjug   29. oktobar 2018.

Kineski predsednik Si Đinping naredio je Južnoj komandi kineske vojske, zaduženoj za nadgledanje prostora Južnog kineskog mora i Tajvana, da proceni situaciju i pojača svoje kapacitete tako da može da se izbori sa bilo kakvom vanrednom situacijom.

"Moramo da pojačamo vežbe borbene gotovosti... da osnažimo kapacitete vojnike i pripremimo se za rat"
, rekao je Si tokom posete pokrajini Guangdung, prenosi "Saut Čajna morning post", pozivajući se na državnu kinesku televiziju ČTV. Si smatra da je neophodno ojačati misiju Južne komande i usrediti se na pripreme za rat. "Mi svi moramo da razmotrimo sve složene situacije i u skladu s tim da napravimo planove za vanredne situacije", rekao je Si.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #218 on: November 06, 2018, 12:53:15 pm »


Ruska flota izvela vežbu u Istočnom kineskom moru


Ruska pacifička flota održala je vojnu vežbu u Istočnom kineskom moru s ciljem ovladavanja "odbijanja" vazdušnih napada, a bez otvaranja vatre.

"Ruska pacifička flota...nastavila je da rešava zadatke u azijskom Pacifiku. U skladu sa planom, brodovi su održali vojnu vežbu u Istočnom kineskom moru o organizovanju raketne odbrane, gde su vežbali algoritam zajedničkih akcija odbijanja vazdušnog napada 'neprijatelja' bez otvaranja vatre", istakao je portparol flote Nikolaj Voskresenjski.

U vojnoj vežbi učestvovali su i razarač Admiral Pantelejev i spasilački helikopter Ka-27.

Brodovi ruske pacifičke flote isplovili su 1. oktobra iz Vladivostoka na put koji će trajati tri meseca, a zasad su brodovi posetili luke u Japanu, Južnoj Koreji i Kini.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 467



« Reply #219 on: November 10, 2018, 07:35:00 am »


Kina kritikuje SAD zbog prisustva u Južnom kineskom moru


Kina je poručila SAD da prestanu da šalju američke brodove i vojne avione blizu ostrva na koja Peking polaže pravo u Južnom kineskom moru.

Visoki kineski diplomata Jang Đijeći izneo je taj stav svoje vlade nakon najnovije runde bezbednosnih razgovora SAD i Kine u Vašingtonu, prenosi AP.

Istovremeno, američki ministar odbrane Džim Matis rekao je da su SAD poručile Kini da će američka vojska "leteti, ploviti i operisati gde god međunarodno pravo to dozvoljava".

Matis je rekao i da je, tokom današnjeg sastanka na visokom nivou s kineskim kolegom i drugim zvaničnicima, razgovarao o načinima da se ublaže vojne tenzije u odnosima dve zemlje, prenosi Rojters.

"Kroz otvorene razgovore smo potražili načine da umanjimo tenzije, održimo otvorenim linije komunikacije između naših vojski i smanjimo rizik od loših procena", rekao je Matis na konferenciji za novinare posle sastanka u Vašingtonu.

Administracija američkog predsednika Donalda Trampa, inače, kritikuje navodnu kinesku militarizaciju Južnog kineskog mora, ključnog vodenog puta za svetsku trgovinu, a na koji pravao polaže više zemalja jugoistočne Azije.

izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 104   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.