Војни бродови САД и Кине на ивици инцидентапетак, 01.05.2020.
Док је свет обузет пандемијом ковида 19 и растом напетости између Вашингтона и Пекинга, амерички и кинески војни бродови у Јужном кинеском мору били су на ивици инцидента, преноси данас Радио слободна Европа (РСЕ) писање светских медија о тврдњама Кине да ;је протерала амерички разарач што САД негирају.Амерички војни бродови су ове недеље извели две операције
„слободне пловидбе” како би оспорили претензије Кине у водама Јужног кинеског мора, јавио је Си-ен-ен истичући да је то друга таква операција у последњих неколико дана у близини острва која према, оптужбама САД, Пекинг све више милитаризује.
Операције су уследиле усред појачане напетости између Вашингтона и Пекинга због руковођења приликом избијања и ширења коронавируса у Вухану и након што је амерички државни секретар Мајк Помпео оптужио Кину да злоупотребљава светску пажњу у сузбијању пандемије
„малтретирајући” суседе у Јужном кинеском мору.
Америчка крстарица с пројектилима на навођење „Банкер Хил” у среду и ракетни разарач „Бери” у уторак извели су мисије слободне пловидбе у областима Јужног кинеског мора где више земаља полаже територијално право.
Кинеска војска оптужила је САД за озбиљно кршење међународног права, и као и суверенитета и безбедносних интереса Кине
„провокативним актима”, тврдећи да је у уторак протерала брод америчке морнарице који је пловио Јужним кинеским морем, истиче Њузвик.
С друге стране, портпарол америчке морнарице демантовао је тврдњу рекавши да су
„све интеракције биле у складу с поморским нормама”, наводи Њузвик и објашњава да Вашингтон оспорава велик део претензија Пекинга у спорним водама.
Иако САД негирају да је дошло до сукоба у Јужном кинеском мору између бродова америчке ратне морнарице и кинеских војних бродова, чињеница да је Пекинг саопштио да је напао пловило допринеће страховима да упоредо с повећањем тензија са САД расте и кинеска војна агресивност, оцењује Тајмс.
Филипини, Вијетнам, Малезија, Брунеј и Тајван такође тврде да неки од стотина гребена и малих острва у Јужном кинеском мору припадају њима, али је од 2014. Пекинг појачао своје тврдње да полаже право над готово свим острвима, бетонирајући гребене за изградњу војних аеродрома опремљених радарима, пројектила и авиона.
Како би оспорио кинеске тврдње, Вашингтон редовно шаље своје ратне бродове у, како наводи,
„операције слободне пловидбе” намењене гарантовању права на слободан пролаз у међународним водама, преноси Бета.
Izvor:
www.politika.rs