Kineski lider obećao: Ne potcenjujte nas – iskorenićemo separatizam u TajvanuCentralna vlada Kine aktivno će održavati socijalno-ekonomsku stabilnost u Hongkongu i preduzeće odlučne mere u cilju iskorenjivanja separatizma u Tajvanu, rekao je predsednik Kine Si Đinping.
„Štitićemo nacionalni suverenitet, svoje interese bezbednosti i razvoja, osiguravaćemo stabilnost u Hongkongu, kao i u specijalnoj administrativnoj oblasti Makao. Takođe moramo preduzeti odlučne mere kako bi naneli snažan udarac pokušajima da se osigura takozvana nezavisnost Tajvana“, rekao je kineski lider povodom 100. godišnjice Komunističke partije Kine.
Prema njegovim rečima, Peking namerava da sačuva visok nivo autonomije Hongkonga, ali istovremeno će jačati mehanizme kako bi tamo efikasno osigurao nacionalnu bezbednost.
„Niko ne bi trebalo da potcenjuje odlučnost i snagu volje kineskog naroda koji će čvrsto štititi suverenitet i teritorijalni integritet svoje zemlje“, poručio je Si.
„Epoha nacionalnog poniženja završena“: Kina formira jednu od najjačih armija na svetuKineske vlasti treba da pretvore Narodnooslobodilačku armiju Kine jednu od najjačih oružanih sila na svetu radi zaštite nacionalnih interesa zemlje, rekao je predsednik Kine Si Đinping na svečanoj ceremoniji u čast 100. godišnjice Komunističke partije Kine.
„Narodnooslobodilačka armija treba da postane oružana sila svetske klase sa još većim mogućnostima, kako bi bila sposobna da pouzdano zaštiti suverenitet, bezbednost i interese razvoja zemlje“, rekao je kineski lider.
Kako je dodao, „učeći iz prošlosti i štiteći svoju budućnost, neophodno je ubrzati modernizaciju nacionalne odbrane i oružanih snaga“.
„Snažna zemlja treba da ima snažnu vojsku. Samo snažne oružane snage u stanju su da osiguraju nacionalnu bezbednost“, konstatovao je Si.
Kako je saopštio, Kina će usvajati pozitivno iskustvo drugih zemalja, ali ne prihvata „arogantne pridike“ na svoj račun.
„Želimo da učimo iz dostignuća drugih kultura i pozdravljamo korisne predloge i dobronamernu kritiku. Međutim, odbacujemo arogantne pridike od onih koji su uobrazili da su učitelji“, poručio je kineski predsednik.
Prema njegovim rečima, „Komunistička partija Kine i kineski narod će samouvereno ići putem koji su sami sebe izabrali i čvrsto će uzeti svoju sudbinu u svoje ruke radi razvoja Kine i njenog napretka“.
Krajem 2015. godine kineske vlasti pokrenule su veliku reformu oružanih snaga koju su mnogi domaći i strani eksperti nazivali „najradikalnijom“ u istoriji Narodnooslobodilačke armije Kine.
Kraj epohe ponižavanjaSi Đinping je poručio da je epoha nacionalnog poniženja i nametanja Kini tuđe volje zauvek ostalo u prošlosti.
„Nakon što je nova demokratska revolucija pobedila, došao je kraj eri polukolonijalnog i polufeudalnog društva stare Kine. To je okončalo vreme kada su svetske sile nametale Kini neravnopravne sporazume, kada su imperijalisti imali ovde isključiva prava“, precizirao je lider.
Kako je dodao, to je poslužilo kao presudni uslov za veliki nacionalni preporod kineske nacije.
„Herojska i uporna borba Komunističke partije Kine i kineskog naroda svečano su objavile čitavom svetu: kineska nacija je stala na noge, a ta vremena kada je kineski narod dozvoljavao drugima da upravljaju njegovom sudbinom, epoha ponižavanja, prošla su zauvek“, poručio je Si.
Komunistička partija Kine osnovana je u periodu uspona revolucionarnog pokreta na osnovu ideja marksizma-lenjinizma, a njen prvi kongres održan je ilegalno od 23. jula do 5. avgusta 1921. godine.
izvorizvor