PALUBA
September 19, 2024, 09:09:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Južnom i Istočnom kineskom moru  (Read 205931 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #930 on: August 07, 2022, 07:55:28 am »



Quote
Expert on China's countermeasures in response to Nancy Pelosi's visit to Taiwan


China's Foreign Ministry announced eight countermeasures after U.S. House Speaker Nancy Pelosi visited Taiwan. Meng Xiangqing, a military expert at the People's Liberation Army National Defense University, outlined the message the measures sent to the U.S.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #931 on: August 07, 2022, 10:44:10 am »




I Kina i SAD najavili vojne vežbe


Peking je najavio da će održati vojne vežbe u blizini južnog dela Žutog mora i Bohaija, u blizini Južne Koreje.

Početak vežbi očekuje se u ponedeljak, 8. avgusta i trajaće do 8. septembra.

Zapovedništvo istočnog ratišta PLA-a objavilo je na platformi kineskih društvenih medija Weibo da će nastaviti da sprovodi koordinisane pomorske i vazdušne vojne vežbe oko Tajvana, a fokus tih vežbi biće testiranje kopnenog i dalekometnog vazdušnog napada, prenose lokalni mediji.

Tajvansko veće za kopnene poslove (MAC) pozvalo je vlasti u Pekingu da "pokažu suzdržanost i odmah zaustave sva svoja ratoborna ponašanja". Veće je optužilo Kinu da nastavlja s vojnim vežbama oko Tajvana "kao deo simulacije napada i blokade kako bi zastrašila Tajvan i susedne zemlje", prenosi Index.hr.

Tajvansko ministarstvo psaobraćaja saopštilo je da su letovi kroz njegov vazdušni prostor postupno nastavljeni jer većina obavesti o kineskim vojnim vežbama u blizini ostrva "više nije na snazi" prema izveštaju Rojtersa.

Međutim, ministarstvo je u izjavi navelo da će Tajvan nastaviti usmeravati letove i brodove dalje od kineske vojne vežbe u blizini svoje istočne obale do 10 sati ujutro po lokalnom vremenu u ponedeljak ujutro.


SAD najavile vojne vežbe

U međuvremenu su i Sjedinjene Američke Države najavile vojne vežbe blizu Kine u potezu koji će dodatno zaoštriti odnose dve sile.

SAD učestvovaće u zajedničkoj vojnoj vežbi s Indijom manje od 100 kilometara od sporne granice te zemlje s Kinom.

Vojne vežbe održaće se sredinom oktobra na nadmorskoj visini od oko 3.000 metara u Auliju u indijskoj državi Utarakand i biće usredsređene na obuku ratovanja na velikim visinama, prema višem oficiru indijske vojske koji je upućen u to pitanje. Auli je udaljen oko 95 kilometara od Linije stvarne kontrole (LAC), negostoljubivog komada zemlje na kojem je grubo označena sporna granica između Indije i Kine. Vežbe će se održati u sklopu 18. godišnje zajedničke vežbe poznate pod nazivom "Yudh Abhyas" ili "Ratna praksa".

Odnosi između Indije i Kine zategnuti su otkako je u krvavom sukobu njihovih vojnika na Himalaji u junu 2020. poginulo najmanje 20 indijskih vojnika i četiri kineska vojnika.


SAD upozoravaju pacifička ostrva da se "bore" protiv nasilnih režima

Visoki američki diplomata upozorio je pacifička ostrva na novu borbu protiv "nasilnih režima gladnih vlasti" tokom posete Solomonskim ostrvima. Zamenica američkog državnog sekretara Vendi Šerman rekla je da nova grupa svetskih lidera oživljava "propale" ideje o upotrebi sile.

Šerman je rekao da su "neki širom sveta" zaboravili cenu rata ili ignorišu lekcije iz prošlosti. Ona se obrušila na "lidere koji veruju da su prinuda, pritisak i nasilje alati koji se mogu nekažnjeno koristiti", ne navodeći nijedan.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #932 on: August 07, 2022, 10:55:30 am »




Tramp: Pelosi je „bila kineski san“


Bivši predsednik Donald Tramp osudio je predsednicu Predstavničkog doma Nensi Pelosi zbog posete Tajvanu, nazvavši njeno putovanje „kineskim snom“. Tramp je ranije tvrdio da bi Pelosijeva poseta, koja je dovela do velikih kineskih vojnih vežbi i prekida nekih diplomatskih veza sa SAD, „izazvala velika trvenja i mržnju“.

„Luda Nensi Pelosi, šta dođavola? Šta je radila na Tajvanu?“ rekao je Tramp tokom mitinga u stilu kampanje u Viskonsinu u petak. „Ona je bila san Kine. Dala im je izgovor. Tražili su taj izgovor, ona ga je dala. Sve što dotakne pretvara se u znaš-znaš šta.”

Pelosi je u utorak posetila Tajvan, nakon ponovljenih upozorenja Pekinga da bi to imalo diplomatske i vojne posledice. Iako Tajvan sam sobom vlada od 1949. godine, Kina i dalje tvrdi da ima suverenitet nad ostrvom i smatra posete na visokom nivou poput Pelosijeve prećutnim odobravanjem nezavisnosti Tajvana. SAD su zvanično priznale tvrdnju Pekinga nad Tajvanom od 1970-ih u okviru politike jedne Kine.

Posle Pelosijeve posete, Kina je pokrenula velike vojne vežbe, uvela trgovinska ograničenja Tajvanu, sankcionisala Pelosi i njenu porodicu i prekinula komunikaciju sa Vašingtonom o ključnim pitanjima kao što su pomorska bezbednost, transnacionalno sprovođenje zakona i klimatske promene. Kako su kineske vojne vežbe nastavljene tokom vikenda, kineski vojni zvaničnici navodno odbijaju da odgovore na pozive svojih američkih kolega.

Dok je bio na vlasti, Tramp je nadgledao zaokret američke spoljne politike sa Bliskog istoka na Kinu, pri čemu je Pentagonova strategija nacionalne odbrane iz 2018. imenovala Kinu kao glavnog „strateškog konkurenta“ i vodio je trgovinski rat protiv Pekinga tokom većeg dela svog mandata. Kada se Covid-19 pojavio iz kineskog grada Vuhana 2020. godine, Tramp ga je odmah označio kao „kineski virus“, a kasnije optužio Kinu da „uništava svet“ uz pomoć patogena.

Međutim, dok je više od polovine od 50 republikanaca američkog Senata pohvalilo Pelosi što je nastavila sa svojom posetom, Tramp je prethodno tvrdio da je to loša ideja.

„Zašto se Nensi Pelosi meša sa Kinom i Tajvanom, osim da pravi probleme i više novca, verovatno uključujući trgovinu insajderima i informacije za svog muža koji je prevario? upitao je on uoči putovanja, misleći na kupovinu zaliha poluprovodnika njenog supruga uoči uspešnog glasanja u Kongresu o zakonu o subvencionisanju industrije u SAD.

Međutim, Pol Pelosi je prodao ovu akciju sa gubitkom pre glasanja, a portparol je rekao da je odluka o prodaji doneta radi borbe protiv „dezinformacija“ koje povezuju kupovinu sa glasanjem. Pelosi je negirala da je ikada delila insajderske informacije sa svojim mužem.

Pelosi se takođe sastala sa predsednikom najvećeg svetskog proizvođača poluprovodnika dok je bila na Tajvanu, jer se čini da će planirana fabrika kompanije u Arizoni imati koristi od američkih subvencija, kada predsednik Džo Bajden potpiše zakon.

„Sve što dotakne pretvara se u haos, poremećaj i ’sranje’“, nastavio je Tramp. „Kineska zbrka je poslednja stvar u koju bi trebalo da bude umešana… Luda Nensi se samo ubacuje i izaziva velika trvenja i mržnju. Ona je takav nered!!!”


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #933 on: August 07, 2022, 11:00:02 am »




Kineski i tajvanski ratni brodovi igraju se „mačke i miša”


Kineski i tajvanski ratni brodovi igrali su u nedelju „mačku i miš” na otvorenom moru, nekoliko sati pre zakazanog završetka četvorodnevnih kineskih vojnih vežbi bez presedana, pokrenutih kao reakcija na posetu predsednika američkog Kongresa Tajvanu, prenosi Rojters.

Prošlonedeljna poseta Nensi Pelosi tom samoupravnom ostrvu razbesnela je Kinu, koja je po prvi put odgovorila probnim lansiranjem balističkih projektila iznad glavnog grada ostrva i presecanjem komunikacionih veza sa Sjedinjenim Državama.

Po 10 ratnih brodova iz Kine i Tajvana plovilo je u neposrednoj blizini Tajvanskog moreuza, a neki kineski brodovi su prelazili srednju liniju, nezvanični tampon koji razdvaja dve strane, prema osobi koja je upoznata sa tim.

Dok su kineske snage „pritiskale“ liniju, kao što su to učinile u subotu, tajvanska strana je ostala blizu da nadgleda i, gde je moguće, uskratila Kinezima mogućnost da pređu.

„Dve strane pokazuju uzdržanost, rekla je osoba, opisujući manevre kao „mačka i miš“ na otvorenom moru.

„Jedna strana pokušava da pređe, a druga stane na put i tera ih u nepovoljniji položaj i na kraju se vrate na drugu stranu.

Tajvan je rekao da su njegove protivbrodske rakete sa obale i rakete zemlja-vazduh „Patriot“ u pripravnosti.

Kineske vežbe, sa centrom na šest lokacija širom ostrva, počele su u četvrtak i trebalo bi da traju do podneva u nedelju. Kineska vojska saopštila je u subotu da izvodi pomorske i vazdušne zajedničke vežbe severno, jugozapadno i istočno od Tajvana sa fokusom na testiranju sposobnosti za kopnene napade i napade sa mora.

Sjedinjene Države su vežbe nazvale eskalacijom.

„Ove aktivnosti predstavljaju značajnu eskalaciju u naporima Kine da promeni status kvo. One su provokativne, neodgovorne i povećavaju rizik od pogrešne procene“, rekao je portparol Bele kuće.

„Oni su takođe u suprotnosti sa našim dugogodišnjim ciljem održavanja mira i stabilnosti preko Tajvanskog moreuza, što svet očekuje.

Kina je prekinula komunikaciju putem različitih kanala sa Sjedinjenim Državama kao deo svog odgovora na Pelosijevu posetu, uključujući između komandi vojnih pozorišta i klimatskih promena.

Američki državni sekretar Entoni Blinken optužio je Kinu da preduzima „neodgovorne“ korake i da se udaljava od davanja prioriteta mirnom rešenju ka upotrebi sile.

Tajvanska vojska je u subotu saopštila da kineski brodovi i avioni koji učestvuju u vežbama izvode simulirani napad na ostrvo koje Kina smatra svojom teritorijom.

Ministarstvo odbrane Tajvana je kasnije saopštilo da su njegove snage ubacile mlazne avione da odvrate 20 kineskih aviona, uključujući 14 koji su prešli srednju liniju. Takođe je otkrio 14 kineskih brodova koji vode aktivnosti oko Tajvanskog moreuza.

Ministarstvo je objavilo fotografiju na kojoj se vidi kako tajvanski mornari pomno posmatraju obližnji kineski brod.

Tajvanske snage su u petak ispalile rakete kako bi upozorile dronove koji lete iznad njegovih ostrva Kinmen i neidentifikovane letelice koje lete iznad njegovih ostrva Macu. Obe grupe ostrva su blizu kineske obale.

„Kineske vojne vežbe su jednostrano promenile trenutnu situaciju u regionu i ozbiljno narušile mir u Tajvanskom moreuzu“, saopštilo je ministarstvo.

Pelosi, dugogodišnja kineska kritičarka i politička saveznica američkog predsednika Džoa Bajdena, doputovala je u utorak kasno na Tajvan u posetu jednog američkog zvaničnika ostrvu na najvišem nivou poslednjih decenija, uprkos kineskim upozorenjima. Ona je rekla da je njena poseta pokazala nepokolebljivu posvećenost SAD podršci tajvanskoj demokratiji.

„Svet se suočava sa izborom između autokratije i demokratije“, rekla je ona. Ona je takođe naglasila da se njeno putovanje „nije radilo o promeni statusa kvo na Tajvanu ili u regionu“.

Tajvan je bio pod samoupravom od 1949. godine, kada su komunisti Mao Cedunga preuzeli vlast u Pekingu nakon što su u građanskom ratu pobedili nacionaliste Čang Kaj Šeka Kuomintanga, što je dovelo do njihovog povlačenja na ostrvo.

Kina kaže da su njeni odnosi sa Tajvanom interna stvar i da zadržava pravo da stavi ostrvo pod svoju kontrolu, silom ako je potrebno. Tajvan odbacuje tvrdnje Kine rekavši da samo narod Tajvana može odlučiti o svojoj budućnosti.

Govoreći tokom posete Filipinima, Blinken je rekao da su Sjedinjene Države čule zabrinutost saveznika zbog, kako je rekao, opasnih i destabilizujućih akcija Kine, ali je Vašington nastojao da izbegne eskalaciju situacije.

On je rekao da je prekid bilateralnog dijaloga Kine u osam ključnih oblasti potezi koji će kazniti svet.

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao je na brifingu za medije u petak da Blinken širi „dezinformacije“, dodajući: „Želimo da izdamo upozorenje Sjedinjenim Državama: Ne delujte brzopleto, ne stvarajte veću krizu“.

Kina nije spomenula obustavu vojnih pregovora na najvišim nivoima, kao što su američki sekretar za odbranu Lojd Ostin i predsedavajući Združenog generalštabova generalom Markom Milijem. Iako su ti razgovori bili retki, zvaničnici su rekli da su važni u slučaju vanredne situacije.

Japansko ministarstvo odbrane saopštilo je da je posljednja potraga pet od devet projektila ispaljenih prema njegovoj teritoriji palo u njegovu ekskluzivnu ekonomsku zonu.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #934 on: August 07, 2022, 11:01:42 am »




Solidarnost pacifičkih ostrva je Bajdenov prioritet


Američki predsednik Džo Bajden smatra da su jake veze sa zemljama pacifičkih ostrva prioritet, rekla je zamenica državnog sekretara Vendi Šerman na Solomonovim ostrvima u nedelju, naglašavajući ulog posete pošto geopolitičke tenzije rastu u Region, prenoso Rojters.

Na memorijalnom događaju iz Drugog svetskog rata u glavnom gradu Solomona Honijara, Šerman je ukorila vlade za koje je rekla da pokušavaju da razbiju međunarodni poredak zasnovan na pravilima. Ona nije precizirala koje vlade kritikuje, ali tenzije u regionu rastu između saveznika SAD i Kine.

Solomonovi su ove godine iznenadili susednu Australiju i Vašington obelodanjivanjem novog bezbednosnog pakta sa Pekingom.

„Predsednik Bajden je od samog početka učinio solidarnost sa pacifičkim ostrvima prioritetom svoje celokupne administracije“, rekao je Šerman na događaju, kome su prisustvovale i vrhunske diplomate iz Australije i Novog Zelanda.

„Izgradili smo duboke i trajne veze jedni sa drugima, kao jedna pacifička porodica.

Šerman je spomenula svog oca, marinca koji je povređen u bici kod Gvadalkane u Drugom svetskom ratu na Solomonima, i upozorila da su „neki širom sveta… izgleda zaboravili užasne lekcije koje su ovde naučili“.

Ona je pozvala „lidere koji veruju da se drugi moraju umanjiti ako žele da se podignu (i) veruju da su prinuda, pritisak i nasilje oruđe koje treba nekažnjeno koristiti“.

Ti lideri, koje ona nije imenovala, izgleda da „veruju da se principi i institucije koje je svet uspostavio posle Drugog svetskog rata, međunarodni poredak zasnovan na pravilima… mogu ignorisati i podriti, umanjiti i uništiti“.

Shermanova turneja je navodno tempirana za obilježavanje važnih bitaka u Drugom svjetskom ratu, ali nekoliko visokih američkih zvaničnika posjetilo je region ove godine jer je geostrateška konkurencija porasla. Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji posetio je Samou i Tongu u maju, a potom australijski ministar spoljnih poslova Peni Vong početkom juna.

Sjedinjene Države su saopštile da žele da otvore ambasade u Solomonima, Kirabatiju i Tongi, gde je Šerman posetio dan ranije.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #935 on: August 07, 2022, 11:47:35 am »




Quote
PLA's live fire drills Day 3 in 100 seconds


The Chinese People's Liberation Army (PLA) Eastern Theater Command continued its joint military exercises in the seas and airspace to the north, southwest and east of the island of Taiwan on August 6 and 7.

On the evening of August 2, disregarding China's strong opposition and stern representations, U.S. House Speaker Nancy Pelosi made a blatant visit to China's Taiwan region. The PLA has conducted its largest military exercises in six strategic areas that encircle Taiwan since August 4.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #936 on: August 07, 2022, 12:43:14 pm »




Kako Tajvan drži u šaci Kinu ali i ceo svet


Poslednja dešavanja na Dalekom istoku i tenzije između Kine i Tajvana svet su doveli na ivicu još jednog rata koji bi mogao proizvesti globalnu glavobolju.

Ipak, iako stvari deluju slične kao u kontekstu Rusije i Ukajine, situacija je znatno drugačija, pre svega iz ekonomskih razloga.

Iako su tokom prošlosti Kina i Tajvan prošli kroz tri burne krize u Tajvanskom moreuzu, koje su dovodile do održavanja sličnih vojnih vežbi kineske armije, zvanični Peking se nikada nije upustio u avanturu koja bi značila potpunu okupaciju ostrva.

Neminovno, Kina je samim poređenjem brojeva, naročito u vojnom smislu, znatno jača od Tajvana te bi takav sukob kad-tad verovatno završio pobedom Kine. Međutim, ono što sve ove decenije za Kinu predstavlja problem kada je reč o Tajvanu je ekonomska snaga i uticaj koji iz te snage crpi Tajpej, a od kojeg i samu korist ima Peking.


Malo ostrvo, velika ekonomska priča

Sukob Kine i Tajvana pre svega treba posmatrati kao ideološki obojenu priču koja seže još daleko pre Prvog svetskog rata, a koja je eskalirala 1949. kada su u građanskom ratu kineski nacionalisti na čelu s Čiang Kai-šekom otišli na Tajvan i taj deo proglasili Republikom Kinom, jedinom, prema njihovom mišljenju, naslednicom kineske istorije pre Drugog svetskog rata, piše Klix.

Spor s komunistima, naročito u kontekstu početka Hladnog rata, Tajvanu je značio i zbog činjenice da je tokom pedesetih i šezdesetih godina dobio veliku vojnu, ali i ekonomsku pomoć Sjedinjenih Država. Iako ih nikada zvanično nisu priznali kao državu, Amerika je u hladnoratovskim decenijama uspevala da zadrži Kinu na svojoj strani, ali istovremeno i dalje podržava Tajvan.

Ekonomska i vojna pomoć SAD Tajvanu od 1950. do 1967. iznosila je skoro četiri milijarde dolara od čega je 90 posto definisano kao bespovratna sredstva, a tek 10 posto kao pozajmica novca. Značajna finansijska injekcija dovela je i do rasta BDP-a te je tako akumulirani BDP Tajvana od 1951. do 1967. iznosio 34,5 milijardi dolara, a od kojeg je američka pomoć činila 12 posto.

U takvim vremenima, podrška SAD Tajvanu značila je mnogo te je ujedno bila podloga za započinjanje privrednih reformi kojima je ukinuta klasa zemljoposjednika što je značajno povećalo poljoprivrednu proizvodnju.

Osim toga, Tajvan je upravo u periodu pedesetih godina započeo i sa definisanjem četvorogodišnjih ekonomskih planova od kojih je, iz ove perspektive gledano, svaki predstavljao ekonomsku revoluciju sam po sebi.

Prva faza tajvanske privrede mogla se okarakterisati kao faza zamene uvoza, druga faza uključivala je industrijski razvoj, ali sa fokusom na izvoz, treća faza koja je vrhunac doživela osamdesetih godina prošlog veka ubrajala je i razvoj kompjuterskih tehnologija, da bi se poslednja faza mogla definisati i kao faza transfera tehnologije u Kinu.

Na početku svog privrednog razvoja, Tajvan je bio orijentisan na razvoj tekstilne industrije te izvoz veštačkih vlakana što je državi, uz obrazovne reforme koje su značajno unapredile razmišljanja samih stanovnika, omogućilo neverovatan ekonomski razvoj u periodu kada je ostatak sveta ima brojne probleme u ekonomskoj sferi.

Osim toga, verovatno jedan od ključnih poteza povukao se 1959. kada je Tajvan predstavio 19 tačaka ekonomske i finansijske reforme unutar tzv. Trećeg plana reformi ekonomije Tajvana.

"Tajvanski program reformi omogućio je tržišnim učesnici bolji pristup ekonomskim resursima te je stvorio stabilno okruženje u kojem su ekonomske institucije mogle opstati. Najvažnije od svega, stvorena je i podloga koja je favorizirala privatne kompanije i omogućila strane investicije", navodi u analizi Fondacija Bertelsman.

Strategija promocije izvoza, poreskih olakšica te kredita s niskom kamatom, dovela je do dvocifrenog ekonomskog rasta šezdesetih godina i trgovinskog suficita sedamdesetih godina.

Ovakve mere privukle su i brojne investitore, pre svega iz Japana, ali i kontinentalne Kine odakle je veliki broj preduzeća svoja postrojenja i sedišta prebacio upravo na Tajvan.

Koga briga za ideologiju u ekonomiji? Investitori su u tom trenutku išli na područje koje je započelo reforme koje su svi prepoznali kao dobrodošlicu onima s viškom novca.


Elektronika i nova era

Iako Tajvan nikada nije imao problem s radnom snagom, ono što im je nedostajalo od samih početaka razvoja ekonomije je kvalitetna oprema putem koje bi se obavljale aktivnosti.

Već 1957, osnovana je kompanija za veštačka vlakna CMFC koja je u tom periodu potpisala ugovor s američkim partnerima koji su imali zadatak da obezbede tehnologiju. Rast se nastavio i tokom šezdesetih i sedamdesetih godina kada je Tajvan s razvoja tekstilne industrije prešao na hemijsku industriju, a zatim i na razvoj elektronike.

"Dok se lokalna montaža radija i televizija šezdesetih i sedamdesetih ubrzavala, tajvanska industrija potrošačke elektronike nije imala mogućnost razvoja pojedinačnih komponenti. Kako bi stimulisala rast domaće industrije elektroničkih kompnenti, Tajvan je nametnuo zahteve za lokalnim sadržajem za elektronske proizvode koji se prodaju na ostrvu. Zahtevi su uticali na prisiljavanje japanskih proizvođača televizija da prenesu tehnologije na tajvanske partnere", piše list Taiwan Today.

Već tokom sedamdesetih godina, na Tajvanu su se počele javljati inicijative za proizvodnju poluprovodnika, materijala koji danas imaju ključnu ulogu u proizvodnji mnogobrojnih uređaja.

"Akumulacija inženjerskog i proizvodnog znanja u industriji poluprovodnika odvijala se polako do 1974. kada je u blizini Nacionalnog univerziteta osnovan ERSO - Državna organizacija za istraživanje i usluge elektronike. Uz pomoć stručnjaka iz SAD, ERSO je počeo nabavljati metal-oksidne poluprovodničke tehnologije (CMOS) koje se koristi u integralnim kolima (IC) i to od američke kompanije RCA", ističu.

Upravo je ova kompanija krajem sedamdesetih prepoznala kvalitet tajvanskog rada te je počela prenošenje tehnoloije čipova na ERSO, da bi 1980. godine pokrenula i proizvodnju u fabrici koju je osnovala na Tajvanu.

Ovaj potez u suštini je predstavljao Tajvanu ulazna vrata u svet poluprovodnika i samo početak velikih ekonomskih uspeha na ovom tržištu. Tokom osamdesetih godina, ova grana na Tajvanu doživljava pravu revoluciju. Pri ERSO-u se osniva privatna firma UMC koja će predstavljati centralnu tačku za akumulaciju čipova. Također, u tom periodu sve se više osnivaju i tzv. dizajnerske IC kuće za što su bile zainteresirane brojne multinacionalne kompanije.

Veliki doprinos razvoju tajvanske industrije poluprovodnika dala je i sama vlada i to 1987. osnivanjem TSMC-a, kompanije za proizvodnju i dizajn poluprovodnika i danas jednu od najvažnijih kompanija na svetskom tržištu koja sarađuje s MediaTekom, AMD-om, Appleom, NVIDIA-om i brojnim drugim zapadnim kompanijama.

Uprkos pandemiji, krizi u Ukrajini i drugim problemima, TSMC je i tokom drugog tromesečja ove godine zabeležio rekordnu neto dobit.

Kompanija je uprihodovala 534,14 milijardi tajvanskih dolara što je porast od 43,5 posto u odnosu na prošlu godinu, dok je neto prihod iznosio 237,03 milijarde tajvanskih dolara što predstavlja porast od 76,4 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Tokom poslednjih dešavanja, jedno od pitanja koje se postavljalo odnosilo se upravo na kompaniju TSMC i eventualni odnos Kine prema njima u kontekstu eventualne okupacije ostrva. Koliko je kompanija zapravo izgradila vlastiti imidž i kakav uticaj ima na tržište, dovoljno govori izjava predsednika TSMC-a tokom razgovora za CNN.

"Niko ne može kontrolisati TSMC silom. Ako se dogodi invazija, TSMC neće raditi. Budući da je ovo tako sofisticiran proizvodni pogon, on zavisi od veze u realnom vremenu sa spoljnim svetom, Evropom, Japanom, SAD, od materijala preko hemikalija do rezervnih delova, softvera i ostalog. Rat ne donosi pobednike, svako gubi", rekao je predsednik kompanije.

Da je Tajvan još tada bio ozbiljan u svojim namerama dovoljno govori i činjenica da je 1980. osnovan i Naučni park Hsinču koji je predstavljao bazu iz koje će nastati i TSMC, ali i 399 drugih kompanija koje se bave proizvodnjom poluprovodnika, ali i drugih materijala.


Od Tajvana zavisi svet, ali Kina još više

Naravno, ovakav ekonomski razvoj Tajvana bio je dovoljan da se ostrvo uvrsti među ono što se zove Četiri azijska ekonomska tigra.

U društvu Hong Konga, Singapura i Južne Koreje, Tajvan je predstavljao državu koja je prošla proces industrijalizacije u veoma kratkom roku te je istovremeno zadržala rast BDP-a više od 7 posto godišnje.

Ipak, ono što je mnogo važnije od samog ekonomskog rasta Tajvana, koji svakako doprinosi pre svega stanovništvu ovog ostrva, jeste i činjenica da je vremenom Tajvan uspeo da i sam peking učini zavisnim od puloprovodnika i drugih proizvoda. Prema podacima tajvanske vlade, Kina je bila ubedljivo najveći izvozni partner Tajvana, a vrednost izvoza je od januara 2017. do januara 2022. premašila 515 milijardi dolara.

Upravo ovakva razmena jasan je pokazatelj kako, i pored tenzija, Tajvan, ali i Kina ,u ovoj situaciji nemaju apsolutno niti jedan racionalan razlog da započnu sukob koji bi doveo do uništenja svega postignutog u proteklim decenijama.

Također, ovi podaci, ali i celokupna ekonomska istorija Tajvana jasan je pokazatelj kako se uz prave ljude, ulaganje u obrazovanje, ali realno i geopolitičku sreću koja nekada daruje i naklonost sile kao što su Sjedinjene Države, jedno malo ostrvo može pretvoriti u globalnog i važnog igrača.

Tajvan je teritorija koju ne priznaje ni jedna ozbiljna država, ali istovremeno ceo svet zavisi od kompanija koje posluju na tom ostrvu. Tu se ubraja i Kina kojoj je takva situacija sigurno trn u oku, ali sa kojom se gotovo sigurno već odavno pomirila.

Ekonomska ovisnost Pekinga o određenim proizvodima s Tajvana u ovim trenucima je jednostavno takva da bi svaki veći sukob značio za Kinu i Xi Jinpinga i urušavanje vlastite ekonomije. Ako ruska invazija na Ukrajinu iz ove perspektive djeluje potpuno iracionalno, šta bi onda tek predstavljala kineska invazija na Tajvan?


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #937 on: August 07, 2022, 12:47:31 pm »




SAD obećavaju da će ‘braniti’ Filipine


Američki državni sekretar Antoni Blinken posetio je Manili kako bi se sastao sa novoizabranim liderom Filipina i uverio ga u punu podršku Vašingtona u suočavanju sa „destabilizujućim i opasnim“ akcijama Kine nakon posete predsednice Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi na Tajvan.

Ugovor o međusobnoj odbrani između Vašingtona i Manile iz 1951. ostaje „gvozdeni“, rekao je Blinken na zajedničkoj konferenciji za novinare sa svojim filipinskim kolegom Enrikeom Manalom u subotu.

„Uvek stojimo uz naše partnere… oružani napad na filipinske oružane snage, javna plovila ili avione u Južnom kineskom moru bi izazvao međusobne obaveze SAD u odbrani prema tom sporazumu“, rekao je visoki američki diplomata.

Pored razgovora o bezbednosnom partnerstvu, Blinken je rekao da su razgovarali i o produbljivanju ekonomskih odnosa i „jačanju demokratije“, u razgovorima sa sekretarom Manalom i Ferdinandom Markosom mlađim. Blinken je postao najviši američki zvaničnik koji se sastao sa novoizabranim liderom Filipina, bivšim diktatorom. sin, koji je položio zakletvu 30. juna nakon ubedljive pobede ranije ove godine.

„Sjedinjene Države su posvećene saradnji sa Filipinima na odbrani vladavine zakona, zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda – uključujući slobodu izražavanja – i zaštiti građanskog društva“, rekao je Blinken.

„Pored toga što radimo sa Filipinima kako bismo pomogli u obezbeđivanju njihovog pomorskog domena, mi takođe sarađujemo sa filipinskim ribarima i naučnim istraživačima kako bismo očuvali i zaštitili dragocene pomorske resurse Filipina“, dodao je Blinken.

Obraćajući se novinarima, sekretar Manalo je takođe reklamirao „zajedničke vrednosti i zajedničku posvećenost demokratiji“ dve zemlje i pozdravio „uveravanja“ Vašingtona da je spreman da prizna Manilu kao „ravnopravnog, suverenog partnera“.

„Razmatrali smo jačanje naše saradnje kako bismo bolje odgovorili na trenutne i nove bezbednosne pretnje i izazove koji se odnose na sve oblasti“, dodao je on nejasno, jedva pominjući Kinu u kontekstu teritorijalnih i ribarskih sporova Filipina sa Pekingom.

Upravljanje odnosima Filipina sa Vašingtonom i Pekingom je delikatno pitanje za Manilu. Smešteni na ivici spornog Južnog kineskog mora, Filipini se nalaze na glavnoj geopolitičkoj liniji raseda i uključeni su u tekući teritorijalni spor sa Kinom oko brojnih ostrva u moru. Dok je međunarodni tribunal 2016. presudio u korist tužbe Filipina, Markos je tokom svoje kampanje izjavio da će tražiti novi „sporazum“ sa svojim „prijateljima“ u kineskoj vladi.

Blinken je trenutno na desetodnevnom putovanju u Kambodžu, Filipine, Južnu Afriku, Kongo i Ruandu. To je usledilo nakon posete Nensi Pelosi Tajvanu u utorak, uprkos ponovljenim upozorenjima Pekinga da bi to imalo diplomatske i vojne posledice.


izvor
« Last Edit: August 08, 2022, 06:09:40 am by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #938 on: August 08, 2022, 06:09:18 am »




"SAD namerno izazvaju krizu da bi povećali vojno prisustvo u regionu"


Američka vlada je namerno planirala posetu predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajvanu kako bi izazvala krizu i povećala vojno prisustvo u regionu.

To je ocenio danas kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji.

"Sjedinjene Američke Države imaju običaj da prvo stvore problem, a zatim ga koriste za sprovođenje svojih strateskih planova. Postoje znaci koji signaliziraju da su, planirajući nenajavljenu posetu Pelosi, Sjedinjene Američke Države ponovo iskoristile svoj stari trik i trenutno koriste šansu da povećaju svoje vojno prisustvo u regionu", naveo je Vang u saopštenju, prenosi TAS S.

Kineska narodno-oslobodilačka armija pokrenula je 4. avgusta velike vojne vežbe uz korišćenje bojeve municije u morima oko Tajvana, dan nakon posete Pelosi Tajpeju.

Pelosi je boravila u kratkoj nenajavljenoj poseti Tajvanu, što je naišlo na oštre osude Kine i dovelo do porasta napetosti u Tajvanskom moreuzu.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #939 on: August 08, 2022, 06:28:13 am »




Quote
'The woman brings chaos': Trump brutally slams Pelosi during CPAC speech


Former US president Donald Trump has criticised Nancy Pelosi over her recent trip to Taiwan.

Speaking at the Conservative Political Action Conference on Saturday evening,  former president Trump said Ms Pelosi "played into the hands" of China.

"She fails. The women brings chaos,' Mr Trump told the crowd in Texas.

“She played right into their hands, because now they have an excuse to do whatever they're doing.”



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #940 on: August 08, 2022, 07:43:15 am »




Spor oko putovanja na Tajvan može uticati na iPhone 14


Kontroverzna poseta predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi (D-Kalifornija) Tajvanu mogla bi da ima negativne posledice za najvredniju američku kompaniju, jer bi nova ograničenja etiketiranja koja je uveo Peking mogla da odlože uvođenje najnovijeg Apple-ovog pametnog telefona, iPhone 14. Moguće odlaganje je prvi put objavljeno na sajtu GSMArena.

Ispostavilo se da su iPhone uređaji napravljeni od čipova koje isporučuje tajvanski gigant poluprovodnika TSMC, a mnoge telefone u Kini sklapa drugi tajvanski partner, Pegatron. Nakon Pelosijeve posete Tajpeju prošle nedelje, Komunistička partija Kine (KPK) je navodno obećala da će početi da sprovodi zabranu bilo kakvog spominjanja Tajvana ili ROC (Republika Kina) na proizvode koji ulaze u kopno.

Prema izveštaju japanske novinske agencije Nikkei u petak, isporuke delova u Pegatronovu fabriku u Sudžouu, zapadno od Šangaja, prekinute su pošto su proverene da li su prekršene etikete. Pegatron je negirao da je to uticalo na proizvodnju, ali Apple je uputio svoje dobavljače da se striktno pridržavaju novonametnutih carinskih zahteva i izbegavaju označavanje proizvoda kao „proizvedeno na Tajvanu“ ili „proizvedeno u ROC-u“, rekao je Nikkei.

Prekršaji bi mogli da dovedu do toga da kineske vlasti zaplene pošiljke ili da ih bar zadrže na carini i odlažu. Njihovo slanje na ponovno označavanje takođe bi izazvalo kašnjenja. Prema propisima koji su prvi put objavljeni 2015. godine, Kina zahteva da proizvodi iz Tajvana budu označeni sa „proizvedeno u Tajvanu, Kina“ ili „kineski Tajpej“.

Tajvan je vladao sobom od 1949. godine, kada su nacionalističke snage pobegle na ostrvo nakon poraza od novoproglašene Narodne Republike Kine. KPK se dugo protivila tome da Tajvan sebe naziva Republikom Kinom, posmatrajući ga kao kinesku suverenu teritoriju.

Peking, koji je oštro osudio Pelosijevu posetu kao podrivanje suvereniteta Kine, reagovao je prekidom vojnih i klimatskih veza sa Vašingtonom.

Ulozi bi bili veliki ako rastuće tenzije dovedu do strožih trgovinskih ograničenja. Pegatronov kompleks Suzhou proizvodi proizvode za velike američke korporacije kao što su Microsoft i Tesla. Apple, Microsoft i Tesla rangiraju se kao najveće, druge i pete najveće američke kompanije po tržišnoj vrednosti.

Verovatno neće pomoći to što su najviši tajvanski rukovodioci, uključujući potpredsednika Pegatrona Džejsona Čena i osnivača TSMC-a Morisa Čanga, fotografisani kako se sastaju sa Pelosi na ručku koji je priredio predsednik Tajvana, Tsai Ing-ven.

Apple je preduzeo neobičan korak diverzifikacije proizvodnje svog iPhone 14, kaže analitičar Kuo Ming-chi iz TF International Securities. Fokconn fabrika u Indiji ima za cilj da počne isporuku novih iPhone-a otprilike u isto vreme kada telefoni sastavljeni u Kini počnu da se plasiraju, u drugoj polovini ove godine, rekao je Kuo u petak.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #941 on: August 08, 2022, 07:53:42 am »




Kina najavila: Nastavljamo


Kineska vojska najavila je za danas nove vežbe na moru i nebu oko Tajvana.

Istočna borbena komanda Narodnooslobodilačke armije Kine saopštila je na društvenoj mreži Veibo da će uvežbavati izvođenje napada protiv podmornica i napada na moru, prenosi Rojters.

Kineska vojska je, posle prošlonedeljne posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu, pokrenula velike vojne vežbe sa korišćenjem bojeve municije u vodama oko tog ostrva.

Malo pre završetka vežbi po 10 ratnih brodova sa obe strane manevrisalo je oko središnje linije Tajvanskog moreuza.

Tajvan je saopštio da je tokom vežbi više kineskih brodova i aviona prešlo središnju liniju.

Istovremeno, tajvanska vojska je rasporedila brodove i avione, kao i raketne sisteme radi praćenja situacije.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #942 on: August 08, 2022, 07:54:54 am »




Objasnili zašto neće sa Amerikom:
Niste iskreni, to je za posledice



Kinesko ministarstvo odbrane danas je obrazložilo odluku Pekinga da prekine vojne pregovore sa SAD.

Ovu odluku su doneli u znak protesta zbog prošlonedeljne posete predsedavajuće Predstavničkog doma Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu, upozoravajući da Vašington mora da snosi "ozbiljne posledice".

Prošlonedeljna poseta Pelosijeve razbesnela je Kinu, koja ovo ostrvo smatra svojom teritorijom i po prvi put je odgovorila probnim lansiranjem balističkih projektila kod Tajvana, kao i prekidom nekih linija komunikacije sa Vašingtonom, prenosi Rojters.

"Trenutnu napetu situaciju u Tajvanskom moreuzu u potpunosti je izazvala i stvorila američka strana na sopstvenu inicijativu i stoga američka strana mora da snosi punu odgovornost i ozbiljne posledice za učinjeno. Suština se ne može negirati, a komunikacija zahteva iskrenost", rekao je portparol ministarstva odbrane Vu Čijan u onlajn objavi.

Četvorodnevni, do sada neviđeni kineski vojni manevari trebalo je juče da se završe, ali kineske vlasti nisu zvanično potvrdile da su vojne vežbe okončane zbog bojazni da je situacija u Tajvanskom moreuzu, posebno u blizini nezvanične središnje linije, i dalje napeta.

Po 10 ratnih brodova iz Kine i Tajvana manevrisalo je juče u blizini središnje linije, kaže osoba upoznata sa situacijom koja je uključena u bezbednosno planiranje.

Ministarstvo odbrane Tajvana je saopštilo da su kineski vojni brodovi, avioni i dronovi simulirali napade na ostrvo i tajvansku mornaricu, zbog čega je Tajvan poslao svoje borbene avione i brodove da reaguju "na odgovarajući način".


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #943 on: August 08, 2022, 10:16:23 am »




Kina: SAD moraju da snose „ozbiljne posledice“ - nove vežbe i na nebu i na moru oko Tajvana


Kinesko ministarstvo odbrane danas je obrazložilo odluku Pekinga da prekine vojne pregovore sa SAD, donetu u znak protesta zbog prošlonedeljne posete Nensi Pelosi Tajvanu, upozoravajući da Vašington mora da snosi "ozbiljne posledice". Kineska vojska najavila je za danas nove vežbe na moru i nebu oko Tajvana.

Prošlonedeljna poseta predsedavajuće Predstavničkog doma Kongresa razbesnela je Kinu, koja ovo ostrvo smatra svojom teritorijom i po prvi put je odgovorila probnim lansiranjem balističkih projektila kod Tajvana, kao i prekidom nekih linija komunikacije sa Vašingtonom, prenosi Rojters.

"Trenutnu napetu situaciju u Tajvanskom moreuzu u potpunosti je izazvala i stvorila američka strana na sopstvenu inicijativu i stoga američka strana mora da snosi punu odgovornost i ozbiljne posledice za učinjeno. Suština se ne može negirati, a komunikacija zahteva iskrenost", rekao je portparol ministarstva odbrane Vu Ćijan u onlajn objavi.

Četvorodnevni, do sada neviđeni kineski vojni manevari trebalo je juče da se završe, ali je istočna borbena komanda Narodnooslobodilačke armije Kine saopštila na društvenoj mreži Veibo da će uvežbavati izvođenje napada protiv podmornica i napada na moru, prenosi Rojters.

Kineska vojska je, posle prošlonedeljne posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu, pokrenula velike vojne vežbe sa korišćenjem bojeve municije u vodama oko tog ostrva.

Malo pre završetka vežbi po 10 ratnih brodova sa obe strane manevrisalo je oko središnje linije Tajvanskog moreuza.

Tajvan je saopštio da je tokom vežbi više kineskih brodova i aviona prešlo središnju liniju. Istovremeno, tajvanska vojska je rasporedila brodove i avione, kao i raketne sisteme radi praćenja situacije.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:November 23, 2022, 11:38:10 am
Posts: 69 456



« Reply #944 on: August 08, 2022, 11:41:33 am »




Vazdušni saobraćaj oko Tajvana vraća se u normalu uprkos novim vežbama


Vazdušni saobraćaj oko Tajvana postepeno se vraća u normalu nakon što je vazdušni prostor oko ostrva ponovo otvoren, saopštilo je u ponedeljak ministarstvo saobraćaja i komunikacija Tajvana, iako je Kina kasnije najavila nove vojne vežbe u toj oblasti, prenosi Rojters.

Kina je prošle nedelje rasporedila desetine aviona i ispalila rakete u blizini tokom vojnih vežbi izazvanih posetom predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu.

Vežbe su navele neke aviokompanije da otkažu letove za Tajpej i da izmene putanje leta između jugoistočne i severoistočne Azije kako bi izbegle pogođeno područje.

U obaveštenjima koja je izdao Peking vazduhoplovcima (NOTAM) su proglašena privremena opasna područja za aviokompanije koje treba izbegavati tokom vežbi koje su okruživale veći deo Tajvana. Poslednji NOTAM koji pokriva deo vazdušnog prostora istočno od ostrva istekao je u ponedeljak u 02:00 GMT i nije produžen.

Kineska vojska je u ponedeljak najavila nove vežbe u morima i vazdušnom prostoru oko Tajvana, ali nije navedena nikakva konkretna lokacija, nije izdat novi NOTAM i nije bilo znakova na usluzi za praćenje letova FlightRadar24 aviokompanija koje prilagođavaju rute.

Tajvansko ministarstvo saobraćaja ranije je saopštilo da je većina planiranih letova ka i sa ostrva nastavila da funkcioniše tokom kineskih vojnih vežbi koje su počele 4. avgusta, u proseku oko 150 odlazaka i dolazaka dnevno.

Broj letova koji prolaze kroz vazdušni prostor kojim upravljaju njegovi kontrolori postepeno se vraća u normalu nakon ukidanja konačnog NOTAM-a, dodaje ministarstvo u saopštenju na svom sajtu.

Neke strane aviokompanije koje su obično koristile vazdušni prostor umesto toga su tokom vežbi letele alternativnim rutama kroz oblasti kojima upravljaju Japan i Filipini, saopštilo je ministarstvo prošle nedelje.

Korean Air Lines, koja je otkazala letove za Tajpej u petak i subotu i preusmerila druge kako bi izbegla pogođeno područje, saopštila je u ponedeljak da je nastavila sa normalnim letovima.

Filipinski erlajns saopštio je da će vratiti svoje letove za i iz Tajpeja na njihove normalne rute nakon korišćenja alternativnih putanja leta tokom poslednja četiri dana vežbi.

Nije bilo trenutnog odgovora avio-kompanija nakon novog kineskog saopštenja.

Privremeno zatvaranje vazdušnog prostora i promene ruta tokom velikih vojnih vežbi se redovno dešavaju širom sveta.

Ova situacija je bila neuobičajena po tome što su kineske vežbe presecale 22 kilometra teritorijalnih voda koje Tajvan tvrdi – nešto što tajvanski zvaničnici kažu da predstavlja izazov međunarodnom poretku i da predstavlja blokadu njegovog mora i vazdušnog prostora.


izvor
Logged
Pages:  1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.