PALUBA
March 29, 2024, 12:06:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 70   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Južnom i Istočnom kineskom moru  (Read 178501 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #480 on: September 27, 2021, 08:40:31 pm »

Neće prva upotrebiti nuklearno oružje
Novosti onlajn 27. 09. 2021.

KINA je privržena principu da neće prva upotrebiti nuklearno oružje, stav Pekinga je po tom pitanju dosledan i jasan, izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine Hua Čunjing na brifingu.

- Nuklearna politika Kine je jasna i dosledna, Kina se aktivno zalaže za potpunu zabranu i konačno likvidiranje nuklearnog oružja, Kina se obavezala da nikada i ni pod kojim uslovima neće prva koristiti nuklearno oružje - istakla je Hua Čunjing. Takođe je naglasila da svako ima pravo da izrazi svoje mišljenje. Prema njenim rečima, Kina se nada da će SAD uzeti u obzir zabrinutost drugih zemalja u vezi sa američkom strategijom u oblasti nuklearnog naoružanja.

- Nadamo se da će SAD poslušati poziv Kine i preduzeti odlučne mere kako bi osigurale da nuklearno oružje igra sve manju ulogu u američkoj strategiji nacionalne bezbednosti. Vašington mora uzeti u obzir legitimnu zabrinutost drugih zemalja - zaključila je ona.

Ranije je list „Dejli mejl“ javio da je bivši zamenik generalnog sekretara UN za ekonomska i socijalna pitanja Ša Zukang rekao da bi Peking trebalo da odustane od svoje politike zabrane prve upotrebe nuklearnog oružja i pruži otpor novim savezima koje stvara Vašington. Konkretno, radi se o savezu AUKUS između Sjedinjenih Američkih Država, Australije i Velike Britanije: on pokazuje sve veće vojno prisustvo ovih zemalja u susedstvu Kine, smatra diplomata.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #481 on: September 28, 2021, 08:01:39 am »



Kina ima sve više problema


Kineska državna kompanija za distribuciju električne energije objavila je da će domaćinstvima koja su ostala bez struje podmiriti "osnovne" potrebe.

Ova azijska zemlja ima sve veće probleme sa snabdevanjem strujom.

Ključni industrijski centri na istoku i jugu Kine već nedeljama muku muče sa nestašicom električne energije i tesnim snabdevanjem ugljem, podseća Rojters.

Nestašica struje zaustavila je proizvodnju u mnogim fabrikama, uključujući one koje snabdevaju Epl i Teslu, a veliki proizvođači uglja sastali su se prošle nedelje kako bi pokušali da reše probleme i ograniče povećanje cena.

Kina je najveći svetski potrošač energije i izvor stakleničkih gasova i procenjuje se da će njene emisije ugljenika dosegnuti vrhunac do 2030. godine, a do 2060. želi ih svesti na nulu.

Kako bi ostvario klimatske ciljeve, Peking je obećao da će ove godine smanjiti energetsku intenzivnost za tri odsto, a pokrajinske vlasti postrožile su kontrolu ograničenja u proteklim mesecima, budući da je samo 10 od 30 regiona ostvarilo energetske ciljeve u prvoj polovini godine.


Nadzor potrošnje

Tesno snabdevanje ugljem i pooštravanje standarda za emisije štetnih gasova naštetili su industrijskoj proizvodnji u nekoliko regiona, a u poslednje vreme osećaju ih i domaćinstva na severoistoku zemlje, prenosi Index.

Glavni kineski distributer poručio je u ponedeljak da će intenzivirati distribuciju iz cele mreže i pobrinuti se da svi generatori budu iskorišćeni.

Planiraju da iskoriste i potencijal za isporuke struje iz međuregionalnih mreža, paralelno pojačavajući nadzor potrošnje električne energije i osiguravajući podmirenje potreba građana.

Tim merama, kako kažu, osiguraće osnovne potrebe domaćinstava za električnom energijom i "dati sve od sebe" kako bi se izbegao prekid snabdevanja.


Ozbiljan manjak

Udar na domaćinstva i ostale korisnike izvan industrije vremenski se poklopio sa padom noćnih temperatura blizu nule u najsevernijim kineskim gradovima.

Nacionalna energetska uprava (NEA) poručila je kompanijama za ugalj i zemni gas da osiguraju dovoljno snabdevanje energijom kako bi domaćinstva mogla da se greju u zimskom razdoblju.

Pokrajina Liaoning saopštila je da se proizvodnja struje značajno smanjila od jula, a manjak u snabdevanju dosegao je prošle nedelje "ozbiljan nivo", proširivši režim smanjenog snabdevanja i na domaćinstva.

Racionalizacija potrošnje sprovodi se od prošle nedelje u vreme najvećih gužvi u mnogim delovima severoistočne Kine, a stanovnici gradova, uključujući Čangčun, rekli su da do prekida u snabdevanju strujom dolazi ranije i da traju duže, izvestili su državni mediji.


Nervoza u raznim sektorima

Nestašice struje izazivaju nervozu na kineskim tržištima u trenutku kada druga najveća ekonomija sveta već pokazuje znakove usporavanja, uz probleme koje izazivaju ograničenja u tehnološkom i sektoru nekretnina i prezaduženi nekretninski džin Evergrande.

Najmanje 15 kineskih kompanija izvestilo je berze o prekidima proizvodnje zbog ograničenja u isporuci struje, dok je više od 30 kompanija, sa deonicama uvrštenim na tajvanskim berzama i poslovanjem u Kini, obustavilo rad kako bi ispoštovale ograničenja.

Industrija čelika, aluminijuma i cementa takođe je teško pogođena rezovima u snabdevanju, pri čemu je obustavljen rad oko sedam odsto kapaciteta u proizvodnji aluminijuma, a 29 odsto u proizvodnji cementa, napisali su u ponedeljak u belešci klijentima analitičari banke Morgan Stenli.

Pogođeni su i proizvođači hemikalija, boja, nameštaja i soje, a u Morgan Stenliju nagađaju da bi sledeći na redu mogli biti proizvođači papira i stakla.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #482 on: September 28, 2021, 11:36:06 am »

Уторак, 28.09.2021.

Голдман Сакс смањио прогнозу раста Кине због несташице електричне енергије

Голдман Сакс се придружио банкама које су ових дана смањиле прогнозу раста Кине за текућу годину, због проблема с којима се та земља суочава услед несташице електричне енергије.

Голдман сада предвиђа да ће друга највећа светска економија ове године забележити расти од 7,8 посто уместо раније прогнозираних 8,2 процента, преноси британски јавни сервис Би-Би-Си. Америчка инвестициона банка каже да велики застој индустријске производње узрокован нестанком струје знатно повећава „негативне притиске” на економију. Процењује се да је рестрикцијама електричне енергије погођено чак 44 посто кинеске индустријске активности.

На редуковано снабдевање електричном енергијом утицале су мере Пекинга за заштиту животне средине у оквиру глобалне битке за климу, поремећаји у ланцима снабдевања и скок цена на робним тржиштима, због чега су неке фабрике и домаћинства у Кини остала без струје. Рестрикције електричне енергије су прво погодиле произвођаче широм земље, од којих су многи морали да ограниче или обуставе производњу последњих недеља. Према једном документу, у који је Би-Би-Си имао увид, и највећа лука на северу Кине, у Тијанђину, погођена је рестрикцијама. Процењује се да ће искључења струје за дизалице које преносе терет са бродова на обалу, и обратно, бити настављена до краја седмице, преноси Танјуг.

Прекид испорука струје сада је у извесној мери проширен и на домаћинства. Житељи у провинцијама Лијаонинг, Ђлин и Хеилонгђианг жале се на друштвеним мрежама да немају грејање, и да лифтови и семафори не раде. Покрајинске власти улажу напоре да обезбеде становницима електричну енергију и грејање. Кина је, иначе, и даље високо зависна од угља у производњи електричне енергије.

Јапански финансијски гигант Номура, инвестициона банка са Вол Стрита Морган Стенли и корпорација Чајна Интернешенал Кепитал такође су смањили своје прогнозе економског раста Кине или упозорили на мањи раст због рестрикција електричне енергије.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #483 on: September 28, 2021, 04:15:54 pm »

Žrtve „talačke diplomatije“: Kina pustila američku porodicu posle 3 godine
SVET Autor: Tanjug 28. sep. 2021

Sintija i Viktor Liu, brat i sestra iz Amerike, koji prethodne tri godine nisu mogli da napuste Kinu, dobili su danas dozvolu da se vrate kući.

Oni su, zajedno sa majkom, bili optuženi za „ekonomske zločine“ dok su bili u poseti Kini. Liuovi tvrde da su im kineske vlasti ograničile kretanje kako bi privukli njihovog oca da se vrati u zemlju, gde je on optužen za prevaru.

Odluka Pekinga, poklapa se sa odlukom kanadskih vlasti da puste na slobodu direktorku Huaveja Meng Vanžu i rečiprocnom odlukom Kine da oslobodi dvojicu Kanađana. Kina je ranije bila na meti kritika zbog korišćenja civila kao političkih piona u svojoj, kako se navodi, „talačkoj diplomatiji“, što je Peking uvek demantovao.

Američki senatori Edvard Marki i Elizabet Voren saopštili su da su se Sintija i Viktor Liu vratili kući „posle tri teške godine koje su proveli u Kini kao pioni kineske vlade“. Senatori su dodali da njihova majka, Sandra Han, koja je takođe američki državljanin, se nalazi i dalje u Kini, kao i da se radi sa američkom vladom na njenom oslobađanju. Troje članova porodice Liu je 2018. godine otputovalo u Kinu da posete rodbinu. U to vreme, Sintija Liu je radila kao konsultant, a Viktor Liu je studirao.

Nekoliko dana kasnije, njihovu majku su uhapsili i prebacili u „crni zatvor“, odnosno, misteriozni pritvorni centar, kako su tada rekla njena deca koja su ubrzo potom otkrila da ne mogu da napuste Kinu. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je u to vreme navelo da su „osumnjičeni za ekonomske zločine“.

Brat i sestra su tada rekli da ih kineske vlasti koriste kako bi namamili nazad u zemlju njihovog oca, nekadašnjeg izvršnog direktora državne banke, koji je optužen za prevaru iako je on prekinuo veze sa porodicom još 2012. godine. List Čajna dejli prenosi da je njihov otac, Liu Kangming jedan od 100 najtraženijih begunaca, koji je pobegao iz zemlje 2007. godine.

Izvor: www.nova.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #484 on: September 30, 2021, 05:48:24 am »

Kina traži od Rusije da poveća isporuke struje
Tanjug 30.09.2021.

Ruska elektroprivreda Inter Rao saopštila je danas da je primila zahtev od Kine da poveća isporuke električnom energijom, pošto se druga svetska ekonomija bori sa restrikcijama koje pogađaju industrijsku proizvodnju.

Kina se suočava sa deficitom električne energije u severnim provincijama i zatražila je od Rusije da poveća izvoz u te regione, rekao je portparol ruske državne kompanije Inter Rao, prenosi Rojters. Prema saopštenju ruske kompanije koja ima monopol za izvoz električne energije, razmatrano je značajno povećanje isporuka električne energije Kini, bez navođenja konkretnijih podataka. Inter RAO je prošle godine smanjio izvoz električne energije u Kinu za 1,3 odsto na 3,06 milijardi kilovat-sati i na 1,25 milijardi kilovat-sati u prvoj polovini ove godine, što je pad od 7,2 odsto u odnosu na 2020.

Goldman Saks se pridružio bankama koje su ovih dana smanjile prognozu rasta Kine za tekuću godinu zbog problema s kojima se ta zemlja suočava usled nestašice električne energije i predviđa da će druga najveća svetska ekonomija ove godine zabeležiti rast od 7,8 odsto umesto ranije prognoziranih 8,2 procenta. Američka investiciona banka navodi da veliki zastoj industrijske proizvodnje izazvan nestankom struje znatno povećava "negativne pritiske" na ekonomiju.

Procenjuje se da je restrikcijama električne energije pogođeno čak 44 posto kineske industrijske aktivnosti.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #485 on: September 30, 2021, 06:00:05 am »

Div zbog koga se tresu berze prinuđen na prodaju
Novosti online 29. 09. 2021.

KINESKA građevinska kompanija Evergrande najavila je da će prodati udeo u banci Šengđing za 1,5 milijardi dolara (9,99 milijardi juana).

Kako je najavljeno udeo će biti prodat domaćoj državnoj firmi za upravljanje imovinom, a zbog isplate kamata investitorima koji su kupili njene obveznice. Ovaj gigant u kineskom sektoru nekretnina, koji grca pod teretom duga većeg od 300 milijardi dolara, nastoji da prikupi sredstva kako bi poštovao rok za plaćanje kamata u iznosu od 47,5 miliona dolara na obveznice koje dospevaju danas, prenosi CNBC.

U podnesku objavljenom jutros na Hongkonškoj berzi, Evergrande je naveo da je sklopio sporazum o prodaji 1,75 milijardi akcija koje poseduje u banci Šengđing, finansijskoj grupi Šenjang Šengđing fajnens investment po ceni od 5,70 juana po deonici. Te akcije čine 19,93 procenta emitovanog deoničkog kapitala banke, preneo je Tanjug. Evergrande je ranije već otuđio akcije vredne milijardu juana koje je imao u toj banci.

OGLASIO SE DIREKTOR

U saopštenju kompanije se dodaje da su njeni problemi sa likvidnošću već "negativno uticali" na banku Šengđing "u materijalnom smislu". Predstavljajući kupca akcija Evregrande je istakao da će državna investiciona grupa "stabilizovati poslovanje" banke. U nastojanju da ublaži finansijsku krizu u koju je upao, kineski građevinar vodi pregovore i o prodaji udela u svojim drugim ulaganjima. Do sada je već prodao neke nekretnine dobavljačima i izvođačima radova kako bi podmirio neka od svojih neizmirenih plaćanja.

Prema poslednjem finansijskom izveštaju Evergrandea, dospela neizmirena dugovanja su 27. avgusta iznosila oko 25,17 milijardi juana (3,8 milijardi dolara). Agencija Fič srezala kreditni rejting Evergrandea. Rejting agencija Fič saopštila je danas da je snizila kreditni rejting kompanije Evergrande grupa i njenih podružnica, Hengda i Tijanđi, za dugoročno zaduživanje u stranoj valuti, javlja Rojters.

Kako se navodi u obrazloženju Fiča, snižavanje rejtinga na "C" sa nivoa "CC" odraz je procene da će Evergrande verovatno propustiti isplatu kamata na svoje senior neobezbeđene hartije od vrednosti i ući posledično u 30-dnevni grejs period pre nego što proglasi nemogućnost izvršavanja finansijskih obaveza.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #486 on: September 30, 2021, 06:14:02 am »

"EU i Kina moraju"
SREDA, 29.09.2021.

EU i Kina moraju nastaviti da se bave brojnim pitanjima uprkos razlikama, rekao je visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost Unije Žozep Borelj.

On je to kazao tokom video sastanka kineskom kolegi Vang Jiu. Visoki predstavnik je primetio da EU i Kina moraju da nastave intenzivan rad u brojnim važnim oblastima iako su neslaganja još uvek prisutna", navodi se u saopštenju iz EU i dodaje da je Borelj naglasio inkluzivni i kooperativni karakter evropske indo-pacifičke strategije, prenosi Rojters.

Kineski ministar inostranih poslova Vang rekao je da obe strane moraju nastaviti trend povećanog angažovanja u nastojanju da ojačaju političko poverenje i da upravljaju međusobnim razlikama, navodi se u saopštenju objavljenom na veb stranici ministarstva spoljnih poslova Kine. EU zauzima mekši stav prema Kini, jednom najvažnijih trgovinskih partnera, od kako su SAD postigle novi bezbednosni sporazum (AUKUS) sa Velikom Britanijom i Australijom, a za koji se smatra da je osmišljen da se suprotstavi rastućem kineskom uticaju na Pacifiku.

Međutim, kritičari veruju da je sporazum podrio šire napore američkog predsednika Džozefa Bajdena da okupi saveznike poput Francuske nakon što je Australija odustala od ugovora o kupovini francuskih podmornicama, najavila kupovinu američkih i ižvala ogorčenje u Parizu. Prema rečima Boreljevog portparola, visoki predstavnik EU je pozdravio najnoviji pokušaj popravljanja transatlantskih veza i zajedničku izjavu Bajdena i francuskog predsednika Emanuela Makrona u kojoj su se složili da razgovaraju o obnovi poverenja nakon spora oko podmornica.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #487 on: September 30, 2021, 09:32:04 am »

Четвртак, 30.09.2021.

Си Ђинпинг предводио церемонију поводом Дана мученика

ПЕКИНГ – Кинески председник Си Ђинпинг је на данашњој свечаној комеморацији, поводом Дана мученика, одао почаст онима који су погинули у борби за успостављање владавине Комунистичке партије.

Док је свирао војни оркестар, Си и шесторица других чланова Политбироа предводили су ветеране и владине и војне званичнике на церемонији одавања почасти код Споменика народним херојима на централном делу трга Тјенанмен, преноси агенција АП, a јавља Танјуг.

Трг Тјенанмен и околни путеви затворени су због данашње свечаности, која је започела уз интонирање кинеске химне и минут ћутања. Степенице и горњи ниво споменика, обелиск делимично исклесан сликама из борбе за успостављање комунистичке власти, били су прекривени црвеним тепихом. На церемонији је учествовао и хор деце у белим кошуљама и црвеним шаловима омладинске организације „Млади пионири” који су певају своју химну „Ми смо наследници комунизма”.

Дан мученика обележава се уочи кинеског Националног дана, којим почиње 10-дневни празник.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #488 on: October 01, 2021, 07:53:04 am »





Quote
Japan's choice of Fumio Kishida for PM suggests Tokyo seeks easing of tensions with China



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #489 on: October 01, 2021, 10:44:16 am »



Četiri godine istraživali kineske kredite: Klauzule o tajnosti, pad rejtinga, čudna jemstva...


Kina daje najmanje dvostruko više novca za razvoj drugih država od SAD i drugih svetskih velesila.

Većina tog novca su riskantni zajmovi s visokim kamatnim stopama kineskih državnih banaka, piše BBC.

Sume koje Kina posuđuje time su više zapanjujuće, jer je upravo ta zemlja ne tako davno primala međunarodnu humanitarnu pomoć.

Istraživačka laboratorija AidData, koji deluje u sklopu Univerziteta Vilijam i Meri u američkoj saveznoj državi Virdžiniji, utvrdio je da je Kina zajmovima i donacijama vrednima čak 843 milijarde dolara finansirala 13.427 infrastrukturnih projekata u 165 zemalja.

Veći deo tog novca povezan je s transnacionalnim razvojnim projektom "Pojas i put" koji je 2013. godine pokrenuo aktuelni kineski predsednik Si Đinping. "Pojas i put" smatra se ključnom komponentnom Sijeve spoljnopolitičke strategije, a o njegovoj važnosti za Kinu svedoči i činjenica da je inicijativa 2017. ubačena u Ustav NR Kine. Kritičari projekta strahuju da bi se mnoge zemlje koje koriste taj novac za razvoj vlastite infrastrukture zbog visokih kamata danas-sutra mogle naći u visokim dugovima.

Istraživači AidDate četiri godine su istraživali puteve kineskih zajmova i donacija, a kažu i da im se kineska ministarstva često javljaju kako bi saznala kako se kineski novac troši u inostranstvu, prenosi hrvatski Jutarnji list.

"Stalno nam se javljaju i kažu da smo jedini koji se time bave te da im ti podaci nisu dostupni“, rekao je izvršni direktor AidDate Bred Parks.

Železnička pruga koja povezuje Kinu i Laos često se spominje kao eklatantni primer kineskih pozajmica koje se ne mogu pronaći u računovodstvenim knjigama.


Nakon ugovora s Kinom završili u "smeću"

Političari su decenijama raspravljali o tome kako bi bilo kada bi se kopnom omeđeni jugozapadni deo Kine povezao s jugoistočnom Azijom. Inženjeri su prilikom svake od tih rasprava isticali da bi takva železnica bila preskupa jer bi se šine morale polagati na brdovitom području te bi se zbog toga moralo izgraditi mnogo mostova i tunela. Uz to, Laos je jedna od najsiromašnijih država u tom regionu i nikako ne može da priušti sebi takav poduhvat.

Tu na scenu stupaju ambiciozni kineski bankari. Zahvaljujući dogovoru više kineskih državnih firmi i konzorcijumu državnih banaka, železnica vredna 5,9 milijardi dolara počeće da se gradi u decembru.

Da bi Laos učestvovao u projektu i platio svoj deo, morao je od kineske Eximbanke da pozajmi 480 miliona dolara. Laos je kao jemstvo da će vratiti zajam dao svoje prihode od rudarenja potaše (kalijum karbonat), jedne od retkih prihoda koje uopšte ima.

Veći deo železničke pruge nalazi se u vlasništvu poslovne grupe u kojoj dominantnu poziciju drži Kina, a za dug železničke pruge odgovara Vlada Laosa. Kreditne rejting agencije Laosov su rejting zbog toga spustile u kategoriju "smeća" (agencije Standard end Purs i Fič "smećem" smatraju rejtinge u rasponu od BB+ do D).

Laos se u septembru 2020. našao na rubu bankrota pa je za 600 miliona dolara Kini prodao deo svoje energetske mreže kako bi mu kineski zajmodavci omogućili refinansiranje duga. Sve se to dogodilo pre nego što je železnička pruga uopšte stavljena u pogon.


Klauzule o tajnosti

Železnička pruga u Laosu nije jedini riskantni projekat koji su finansirale kineske državne banke. AidData kaže da se zemlje niskih i srednjih prihoda svejedno okreću Kini kada im trebaju pozajmice.

"Kina u prosečnoj godini za finansiranje međunarodnog razvoja izdvaja oko 85 milijardi dolara. Poređenja radi, SAD u prosečnoj godini za istu svrhu izdvajaju oko 37 milijardi“, rekao je Parks.

Kada je reč o finansiranju razvoja, Kina troši mnogo više novca od svih drugih zemalja, a AidData kaže da je uspon Pekinga do te pozicije bio "neverovatan".

Za razliku od zemalja Zapada koje su nacije kojima su posuđivale novac, uglavnom afričke zemlje, terale u dugove, Kina razvojne projekte ne finansira državnim novcem već novcem državnih banaka. Te se pozajmice zbog toga ne pojavljuju kao dug u službenim računovodstvenim knjigama. Državne institucije Kine ne spominju se u ugovorima koje sklapaju kineske državne banke, klauzule o tajnosti skrivaju ostale detalje ugovora. AidData kaže da neprijavljeni dug Kine iznosi 385 milijardi dolara, piše BBC.

Takođe, kineski zajmodavci od zemalja i drugih subjekata koje kod njih posuđuju novac traže neobična jemstva. Čini se da se od zajmoprimca sve češće traži da kao jemstva daju novac koji zarađuju ili koji će zaraditi prodajom prirodnih resursa.

Na primer, u ugovoru koji je potpisan s Venecuelom stoji da će venezuelanski zajmoprimac novac u stranoj valuti koji zaradi prodajući naftu uplatiti direktno na bankovni račun koji kontroliše Kina. Ako se jedna rata kredita ne otplati na vreme, kineski zajmodavac s tog računa može odmah da uzme gotovinu.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #490 on: October 01, 2021, 11:38:25 am »

Čen Bo - Kina postigla prvi cilj plana stogodišnjeg razvoja
Tanjug 01. 10. 2021.

POD vođstvom Komunističke partije kineski narod je ostvario prvi planirani stogodišnji cilj - izgradili smo umereno prosperitetno društvo u svakom pogledu i eliminisali apsolutno siromaštvo, istakla je povodom 1. oktobra, Dana državnosti Narodne Republike Kine i stogodišnjice osnivanja Komunističke partije, ambasadorka te zemlje u Beogradu Čen Bo.

- Kina je krenula na novi put ka postizanju drugog stogodišnjeg cilja, odnosno ka sveobuhvatnoj izgradnji moderne socijalističke zemlje povodom stogodišnjice osnivanja Narodne republike Kine - napisala je ambasadorka Čen Bo u autorskom tekstu za "Politiku", Dodala je da je Kina, uslaglašavajući istovremeno zaštitu stanovništva od epidemije kovida 19 i razvoj društva i ekokonomije, potpuno vakcinisala više od milijardu ljudi, uz stopu vakcinacije višu od 70 odsto.

- Kineska ekonomija se i dalje stabilno razvija. U prvoj polovini ove godine kineski privredni rast premašio je 8,2 biliona američkih dolara, što predstavlja rast od 12,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Dodatna vrednost visokotehnološke industrije je od lane porasla za 22,6 odsto, a ukupna vrednost trgovinske razmene iznosi rekordnih 18,07 biliona juana - navela je ambasadorka Kine.

Čen Bo je podsetila da je Kina na Olimpijskim igrama u Tokiju osvojila 38 zlatnih medalja, a na Paraolimpijadi sa 96 zlatnih medalja bila je najbolje plasirana zemlja, uz uverenje da će u februaru naredne godine Peking biti dobar domaćin sportistima na Zimskoj olimpijadi.

- Suočena sa izazovima hegemonije i unilateralizma, Kina se zalaže za istinski multilateralizam i za koncept međunarodnih odnosa uzajamnog poštovanja i saradnje, u kome sve strane pobeđuju i podstiče visokokvalitetan razvoj inicijative ''Pojas i put'' - navodi se u autorskom tekstu ambasadorke Čen Bo. Dodala je da će Kina nastaviti da čvrsto sprovodi osnovnu nacionalnu politiku reformi i otvaranja prema svetu, doprinoseći globalnoj bezbednosti, razvoju i prosperitetu.

Ambasadorka Kine je naglasila da će njena zemlja nepokolebljivo štititi svoj suverenitet, bezbednost i razvojne interese i držati se puta socijalizma s kineskim karakteristikama. Čen Bo je navela da se Kina i Srbija udruženo bore protiv epidemije, i međusobno podržavaju napore u zaštiti nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Navela je da je Kini drago što vidi da je srpska privreda uspešno odolela uticaju epidemije i zadržala zamajac razvoja i pokazala snažnu otpornost.

- Hvala srpskom narodu na podršci i pomoći Kini. Verujemo da će naša obostrano korisna saradnja pružiti više razvojnih mogućnosti za obe strane, radi dobrobiti naša dva naroda - navodi ambasadorka Čen Bo u autorskom tekstu u "Politici".

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #491 on: October 01, 2021, 12:01:36 pm »

Komunistička partija Kine izbacila bivšeg zamenika ministra iz stranke zbog korupcije
Tanjug 01.10.2021.

Kineska vladajuća Komunistička partija izbacila je iz svojih redova bivšeg zamenika ministra za javnu bezbednost usled gomile optužbi za korupciju, Suna Liđuna.

Sun je otpušten nakon što je pokrenuta istraga protiv njega prošle godine i sada će se suočiti sa krivičnim gonjenjem, zbog čega bi mogao da dobije dugu zatvorsku kaznu, preneo je AP. On je poslednji u nizu visokih zvaničnika koji su pali u akciji predsednika Si Đinpinga protiv korupcije u zemlji.

U izjavi Centralne disciplinske komisije se navodi da je Sun pokazao "izuzetno visoku političku ambiciju i vrlo slab politički integritet", pošto je širio neosnovane kritike na račun politike partije i širio političke glasine. Takođe je bio umešan u "sujeverne aktivnosti", prodavao je državne poslove, pokazivao je da je "izuzetno pohlepan" prihvatajući ogromne sume novce i vodio je "dekadentan stil života", navodi se u saopštenju komisije.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #492 on: October 01, 2021, 02:19:45 pm »

Novi Hladni rat je na pomolu?
IZVOR: SPUTNJIK PETAK, 1.10.2021.

Sučeljavanje Kine i SAD u Južnom kineskom moru preti da preraste u novi Hladni rat, piše bečki "Standard".

Povlačenje američke vojske iz Avganistana, potpisivanje pakta AUKUS, sve to jasno pokazuje da se SAD okreću prema Aziji, ali ti koraci još nisu uticali na planove Pekinga, piše autorka „Standarda“ Ana Zavertal, inače stručnjak sa Instituta za Evropu i Aziju Univerziteta Hajdelberg u Nemačkoj.

"Još u junu predsednik SAD Džo Bajden i predsedavajuća Evropske komisije Ursula fon der Lajen objavili su formiranje Saveta za trgovinu i tehnologije. Tada su odnosi Brisela i Vašingtona bili dobri, ali su potom SAD, Australija i Velika Britanija zaključile pakt AUKUS i sve se okrenulo naglavačke", piše Zavertalova.

Kao rezultat tog dogovora propao je dogovor Australije i Francuske o kupovini podmornica, vredan više milijardi evra. To nije iznerviralo samo Pariz, već i Brisel, kontroverzni pakt izazvao je zabrinutost i u Rusiji, koja je zahtevala dodatne informacije, piše "Standard". Kako dodaje autorka, u Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju naveli su da će kontrola nad atomskim podmornicama, koje Australija treba da dobije od SAD, biti veoma kompleksna, jer Australija nije nuklearna sila. Kina je već nazvala pakt "prikrivenom pretnjom miru u regionu".

"Ipak, za SAD je AUKUS veoma važan. Kina se odavno naoružava u rejonu Indijskog i Tihog okeana, dok Amerika za tim zaostaje. Vašington je zabrinut zbog interesa Pekinga u Južnom kineskom moru, gde se sprema novi Hladni rat, kao i zbog tajvanskog pitanja", piše autorka „Standarda“ i dodaje da Kina smatra ostrvo svojom provincijom i da su samo u 2020. godini kineski borbeni avioni 380 puta ušli u vazdušni prostor Tajvana.

"Stručnjaci strahuju da Kina planira invaziju u narednim godinama. Istovremeno, AUKUS nije mnogo uticao na namere Pekinga. Stručnjaci su ubeđeni da se Kina u tome može zadržati samo ako shvati da će invaziju pratiti oštra reakcija, prekid diplomatskih i ekonomskih odnosa, a ne nekoliko rezolucija UN", piše bečki list. Prvi od mnogih poteza kojima SAD žele da zadrže Kinu AUKUS je samo prvi od mnogih američkih poteza kojim žele da zadrže Kinu, navodi "Standard".

"To pokazuje da su zemlje potpisnice spremne da plate ekonomsku cenu kako bi zaštitile svoje vrednosti i strateške interese. Pri tome, zemlje južne Azije nalaze se u veoma složenom položaju. Zbog kopnenih i morskih granica sa Kinom, primorani su da se slažu sa ambicioznom svetskom silom i ne mogu je izazivati. S tim u vezi, američke diplomate naglašavaju da AUKUS ni na koji način ne dovodi u pitanje postojanje Asocijacije država jugoistočne Azije", podvlači autorka „Standarda“.

Bečki list navodi da ipak SAD jasno stavljaju do znanja da je njihov „zaokret prema Aziji“ ozbiljna inicijativa. „Bajden je to pokazao povlačenjem trupa iz Avganistana. Nije isključeno da će Amerikanci početi da sklapaju saveze sa „netradicionalnim partnerima“ u regionu, odnosno Vijetnamom i Singapurom. Veliko pitanje je sledeće:

"Hoće li Bajden proširiti saradnju sa zemljama koje nisu potpisale zajednički odbrambeni pakt sa SAD? U svakom slučaju, Evropa je prestala da bude "centar moći" i sada budućnost pripada Aziji, naglašavaju stručnjaci", zaključuje bečki "Standard".

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #493 on: October 02, 2021, 07:56:02 am »




Tajvan: Kina upala u naš vazdusni prostor sa 38 aviona


Tajpej je danas oštro kritikovao Peking, nakon što je došlo do najvećeg upada kineskih ratnih aviona u vazdušni prostor Tajpeha.

Kako se navodi, 38 kineskih aviona ušlo je u defanzivnu zonu ostrva.

Tajvan, koji Peking smatra svojom teritorijom, žalio se više od godinu dana zbog čestih misija kineskih ratnih aviona u vazdušnoj zoni ovog ostrva, najčešće na jugozapadnom delu, u blizini ostrva Pratas. navodi Rojters.

Tajvanski lovci susreli su se sa 38 kineskih aviona u dva talasa u petak, saopštilo je tajvansko ministarstvo odbrane, koje je navelo da je Tajpej dodao lovce da upozore kineske avione, dok su protivvazdušni raketni sistemi odmah uključeni kako bi pratili situaciju, preneo je Rojters.

"Kina je bezobzirno učestvovala u vojnoj agresiji, nanoseći štetu regionalnom miru", izjavio je danas premijer Tajvana Su Ceng-Čang.

U prvom talasu naletelo je 18 aviona tipa J-16 i četiri Su-30, plus dva bombardera H-6 sposobna da nose nuklearno oružje, kao i jedan avion za ciljanje podmornica, dok je u drugom talasu bilo 10 aviona J-6, dva H-6 i osmatrački avion, preciziralo je ministarstvo.

Kina zasad ništa nije komentarisala, a tokom prethodnih letova govorila je da išla da zaštiti suverenitet teritorije, ali i zbog "dosluha" izmedu Tajvana i SAD.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #494 on: October 02, 2021, 01:06:02 pm »

Kina: Pod istragom i bivši ministar pravde Fu
IZVOR: TANJUG SUBOTA, 2.10.2021.

Kinesko glavno antikorupcijsko telo saopštilo je danas da istražuje bivšeg ministra pravde, Fua DŽenghua.

Centralna disciplinska komisija je navela da se Fu sumnjiči da je "ozbiljno prekršio disciplinu i nacionalne zakone", ali nije dala više detalja o istrazi, preneo je Rojters. Fu je bio zamenik šefa ministarstva javnog zdravlja pre nego što je postao ministar pravde 2018. godine.

Vodio je određen broj bitnih istraga, uključujući i istragu protiv bivšeg bezbednosnog "cara", kako ga opisuje Rojters, DŽoua Jongkanga, koji je proglašen krivim za korpuciju. Fu je za sebe govorio da pristupom "čvrste ruke" zakonu može da se reše problemi i time je stekao naklonost kineskih državnih medija, koji su izveštavali da su njegove akcije dovele do čišćenja kineskog društva i korupcije.

"Fu možda neće moći da dobije ijednog advokata da ga zastupa", rekao je neimenovani političar.

Izvor: www.b92.net
Logged
Pages:  1 ... 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 70   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.