PALUBA
March 29, 2024, 12:54:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 70   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Južnom i Istočnom kineskom moru  (Read 178512 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #720 on: March 03, 2022, 06:32:08 am »

Rusija bi ratnim uspehom u Ukrajini dala Kini krila za napad na Tajvan

Uoči ruske invazije, nakon što je predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao svoje ukaze o priznanju samoproglašenih republika na istoku Ukrajine Donjeck i Luganjsk, i dok su zapadne zemlje krenule da uvode sankcije Moskvi, Kina je poručila da to i “nije najbolji način rešavanja problema”.

Piše: Milijana Milkšić
02.03.2022.

“Kina nikada nije smatrala da su sankcije najbolji način da se rešavaju problem”
, saopštilo je tamošnje Ministarstvo spoljnih poslova čiji je portparol Hua Čunjing naveo da se Kina nada da će relevantne strane pokušati da reše probleme kroz dijalog.

Putin je rano ujutro 24. februara objavio "početak specijalne vojne akcije", a skoro nedelju dana od početka invazije Kina i dalje odbija da prizna rusku invaziju. Peking je u utorak rekao da “žali” zbog žrtava u Ukrajini, te nazvao trenutnu situaciju “nepoželjnom”, ali i dalje ne priznaje rusku vojnu “akciju” kao “invaziju”. Umesto toga ponavlja da sukob između Moskve i Kijeva “ima komplikovanu istoriju i realnost”, te da Kina podržava “sve diplomatske napore” rešavanja konflikta. Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba apelovao je na pomoć Kine u zaustavljanju Rusije, na šta mu je šef kineske diplomatije Vang Ji odgovorio da je Peking spreman da uloži sve napore da pomogne da se rat okonča diplomatskim putem.

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin je na brifingu u utorak takođe ponovio da ruski “legitimni zahtevi za bezbednost” treba da se “uzmu ozbiljno”. Rusija za deeskalaciju krize traži – kako je rekao Putin – ispunjenje tri uslova: priznanje ruskog suvereniteta nad Krimom, te demilitarizaciju i neutralni status Ukrajine. Kineski izaslanik u UN Džang Đun poručio je u utorak na sednici Generalne skupštine, sazvane radi osude invazije, da je "situacija otišla do tačke koju Kina ne želi".

- Hladni rat je odavno završen... Naša je pozicija da treba poštovati suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja, kao i principe Povelje UN - rekao je on i pozvao sve strane u sukobu na uzdržanost i dijalog.

Rusija "protiv", Kina uzdržana

Moskva je u petak uložila veto na nacrt rezolucije u kojoj je SB UN pozvao na hitno obustavljanje "ofanzive u Ukrajini". Ukrajina i zapadne zemlje apelovale su u utorak na specijalnoj sednici na međunarodnu zajednicu da podrži nacrt rezolucije kojom se osuđuje ruska invazija i poziva na momentalni prekid vatre. Savet bezbednosti sazvao je retku hitnu sednicu 193 članice GS UN u vezi invazije. Glasanje je bilo proceduralno, pa Rusija nije mogla da uloži veto. Rezolucija o sazivanju sednice usvojena je sa 11 glasova "za". Rusija je glasala protiv, a Kina - kao i Indija i Ujedinjeni Arapski Emirati - bili su uzdržani.

Britanske diplomate očekivale su da će se Peking priključiti Rusiji u glasanju protiv poteza koji su pokrenule SAD, ali je Kina bila uzdržana, ostavljajući Moskvu izolovanom u njenoj primeni prava veta kao stalne članice Saveta bezbednosti. Kineska odluka da se uzdrži možda je izvor frustracije za Zapad, ali takođe je poslala signal Rusiji da kineska zaštita nije bezuslovna, piše “Gardijan”.

"Kini je nelagodno"

Na jednom nivou, glasanje predstavlja liniju najmanjeg otpora za Kinu i može se posmatrati kao vraćanje bezbednosti kineske dugogodišnje podrške nepovredivosti granica i zagovaranja nemešanja u poslove suverenih država. Ali, postoje naznake da je Kini nelagodno da je posmatraju kao da brani Putinove metode i potencijalni poremećaj svetske ekonomije. Kad je kineski predsednik Si Đinping došao na vlast pre deceniju odnos dve zemlje ubrzano je krenuo u produbljavanje prijateljstva koje je prevazišlo decenije podela, navodi “Njujork tajms”. Trgovina je skočila, prošle godine je dosegla 146 milijardi, a dve vojske su vežbale zajedno.

Odnos kao da je dosegao vrhunac u vreme oko Zimske olimpijade u Pekingu, kad su Si i Putin nakon sastanka objavili zajedničko saopštenje koje je oglasilo uzbunu u Vašingtonu. To je bio prvi put da je Kina eksplicitno podržala ruski zahtev o obustavi NATO ekspanzije, iako je kritikovala prethodne prijave pojedinačnih zemalja uključujući Crnu Goru i Severnu Makedoniju.

Zimska olimpijada i invazija

“Gardijan” ukazuje da je Putin možda pokazao poštovanje Kini time što je odložio invaziju dok ne prođe Zimska olimpijada, ali Peking nije bio konsultovan o napadu. List navodi da su kineske diplomate ismevale prognoze o invaziji i da su ostavile mnoge svoje građane u Ukrajini. Kineska ambasada u Ukrajini je prvog dana invazije poručila svojim državljanima u Ukrajini da ostanu kod kuće kao meru predostrožnosti, nakon ruskog bombardovanja nekih ukrajinskih gradova i pokretanja vojnih operacija u toj zemlji.

Dublji sporazum o partnerstvu potpisan sa Rusijom 4. februara, na dan otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, bio je zasnovan na tome da nema invazije. Kina ima koristi od postojećeg svetskog poretka i smatra da je nestabilnost uznemirujuća. Takođe, mogućnost da Rusija bude isključena iz platnog sistema SWIFT može biti od koristi kineskim naporima da izgrade alternativu, ali kratkoročni poremećaji su zabrinjavajući. Neimenovani guverner centralne banke jedne članice EU rekao je nedavno da je samo “pitanje trenutka” kad će se Rusija naći na meti ove sankcije. Članice EU izbegavale su do sada da izbace Rusiju iz SWIFT-a jer bi to značilo i prekid svih plaćanja s kompanijama u Rusiji, ili bar znatno otežanje takvih plaćanja. Plaćanje uvoza nafte i gasa bi bilo bitno otežano, a time bi prestale i isporuke.

Invazija ili akcija

Ono što je bilo primetno u petak je da je Rusija ponudila razgovore na visokom nivou sa Ukrajinom u Minsku - doduše pod neprihvatljivim uslovima - posle razgovora Putina i Sija. Pre glasanja o rezoluciji kineski ministar spoljnih poslova imao je tri poziva - sa britanskom koleginicom Liz Tras, šefom diplomatije EU Đuzepom Boreljom i Emanuelom Bonom, diplomatskim savetnikom Makrona. Kina je rekla da je u tim pozivima ponovila svoju podršku nemešanju i povelji UN, ali je takođe izrazila saosećanje sa ruskim tvrdnjama da joj preti pet uzastopnih rundi proširenja NATO alijanse. Iako Kina tvrdoglavo odbija da Putinove “akcije” označi kao “invaziju”, ona se približila uključivanju Moskve u svoje kritike.

Kina je u petak istakla da je „apsolutno imperativ da sve strane ispolje neophodnu uzdržanost kako bi sprečile da se situacija u Ukrajini pogorša ili čak izmakne kontroli”, te dodala da bi Ukrajina trebala da bude most komunikacije između Istoka i Zapada, a ne front sukoba velikih zemalja. To sugeriše da bi Kina želela da Ukrajina bude neutralna država. Rusija rizikuje da u budućnosti, kako piše “Gardijan”, moljaka Kinu umesto da bude njen partner. U roku od 10 godina, navodi list, Evropa će se osloboditi zavisnosti od ruskog gasa i nafte – to je postalo pitanje hitnog imperativa u Rimu i Berlinu – a Rusija će se oslanjati na Kinu kao na kupca. Tu je i dodatna opasnost za Rusiju. Kina se ponosi svojim uticajem u Africi, a svi afrički predstavnici glasali su u petak protiv Rusije u UN.

Pitanje Tajvana

Neki stručnjaci upozoravaju da Kina može da iskoristi rusku invaziju kako bi krenula na Tajvan, kojeg smatra najosetljivijim i najvažnim pitanjem u svom odnosu sa SAD. Tajvanske vazduhoplovne snage su u četvrtak, prvog dana ruske invazije, upozorile devet kineskih aviona koji su ušli u zonu protivvazdušne odbrane ostrva, kako je saopštilo tajvansko ministarstvo odbrane. Šestog dana invazije, Peking je poručio da će “svaki pokušaj podrške Tajvanu sigurno biti uzaludan”. Reagujući na posetu ostrvu grupe bivših visokih zvaničnika Pentagona i bezbednosnih službi SAD, Vang Venbin je pozvao SAD da oprezno pristupaju pitanju Tajvana i da se uzdrže od daljeg nanošenja štete odnosima Vašingtona i Pekinga.

“Dejli mejl” piše su SAD poslale svoju delegaciju na Tajvan usled strahova da bi Peking mogao da izvrši invaziju na ostrvo tokom ukrajinske krize.

Test odnosa

“Njujork tajms” ocenjuje da će invazija na Ukrajinu u svakom slučaju testirati veze između Putina i Sija. Više od deceniju su dva lidera gajila odnose poštovanja, možda čak i tople odnose, koji su odražavali produbljavanje ekonomskih i drugih veza između dve svetske sile koje dele zajedničko rivalstvo spram SAD. Putinove “akcije” u Ukrajini naterale su Sija, kako je to sročio Kevin Rad, bivši premijer Australije i nekadašnji diplomata u Pekingu, na “nemoguće balansiranje” između prijateljstva sa Putinom i potencijalnih posledica po Kinu ukoliko svet bude smatrao da ona odobrava invaziju koju osuđuje većina globusa.

A troškovi Putinovog napada za Kinu bi mogli ispasti veoma visoki. Iako su dve sile delovale da su sve bliže u svojim odnosima, sada izgleda da je Siju nelagodno zbog toga kako je Putin izabrao da potčini Ukrajinu.

- Mislim da će Kinezi morati da balansiraju oko toga koliko žele da ulože u Putina… i koliko će ih to strateški koštati – rekao je “Njujork tajmsu” bivši službenik CIA koji je proučavao Kinu Džon Kalver.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #721 on: March 03, 2022, 12:54:56 pm »




"Ograničavanje Kine im nikada neće uspeti"


Bivši američki državni sekretar Majk Pompeo posetio je Tajvan, što predstavlja farsu diskreditovanog i zastarelog političara smatraju kineski mediji.

Takozvano "oslanjanje na SAD da traže nezavisnost" i "ograničavanje Kine Tajvanom" od strane vlasti Tajvanske Demokratske progresivne partije i nekih ljudi u SAD-u nikada neće uspeti.

Pompeo, bivši američki državni sekretar nije postigao ništa tokom svog mandata, a najbolja mu je stvar da širi glasine i stvara probleme, pa su ga nazvali "najgorim državnim sekretarom u istoriji", "podstrekačem mržnje" i "mašinom za laži" od strane medija.

Svrha ove posete Tajvanu, s jedne strane, govori da Pompeo nikada nije odustao od "predsedničkog sna".

S druge strane, Pompeo se nije dobro zabavljao otkako ga je Kina sankcionisala u januaru prošle godine i nestrpljiv je da prigrabi DPP da bi se obogatio.

Pompeova poseta Tajvanu usledila je dan nakon što je aktuelna američka administracija poslala delegaciju bivših zvaničnika odbrane i bezbednosti na Tajvan. Ovo pokazuje da i opoziciona i vladajuća partija u SAD-u smatra Tajvan pešakom za političke interese i glasove, smatraju kineski mediji.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #722 on: March 04, 2022, 07:13:05 am »

Четвртак, 03.03.2022.

Тајван удвостручује годишњу производњу ракета

ТАЈПЕЈ- Тајван планира да више него удвостручи свој годишњи капацитет производње ракета на близу 500 у овој години, навело је у најновијем извештају Министарство одбране Тајвана.

Овакав потез долази у склопу настојања Тајпеја да ојача сопствену борбену моћ усред, како тврди, растуће војне претње Кине, оцењује агенција Ројтерс. Тајван је прошле године одобрио додатну војну потрошњу од 240 милијарди тајванских долара (8,6 милијарди америчких долара) у наредних пет година јер су тензије са Кином, која тврди да полаже право на то острво, достигле рекордан ниво, преноси Танјуг.

Министарство одбране Тајвана је у најновијем саопштењу навело и да додатна потрошња укључује планове за повећање годишњег капацитета производње ракета на 497 са садашњих 207 годишње, и да је реч о ракетама „земља-ваздух” тајванске производње „ван чиен”, као и унапређеној верзији ракете „хсиунг фенг IIЕ”. Министарство такође планира да почне производњу „дронова за напад” са годишњим циљем производње од 48 таквих летелица.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #723 on: March 07, 2022, 01:09:02 pm »




Quote
Wang Yi: Taiwan question differs in nature from Ukraine issue



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #724 on: March 08, 2022, 11:33:17 am »



Quote
Wang Yi: China-Indonesia relationship sets an example of mutually beneficial cooperation

"The China-Indonesia relationship has set an example of mutually beneficial cooperation between countries in the region and a model of strength through unity between developing countries," Chinese State Councilor and Foreign Minister Wang Yi said on Monday during a press conference held on the sidelines of the fifth session of the 13th National People's Congress in Beijing.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #725 on: March 10, 2022, 07:52:34 am »




„Na svetu postoji samo jedna Kina“: Poruka Pekinga u vezi sa Tajvanom


Kina je čvrsto posvećena mirnom ponovnom ujedinjenju sa Tajvanom i nikada neće tolerisati tajvansku „nezavisnost“, rekao je danas portparol kineskog ministarstva odbrane Vu Ćijan.

"Čvrsto smo posvećeni mirnom ponovnom ujedinjenju na osnovu principa ''jedna zemlja, dva sistema''. Učinićemo sve napore da mirno ponovo ujedinimo obe strane Tajvanskog moreuza, ali nikada nećemo tolerisati separatističke snage koje traže nezavisnost Tajvana, pokušavajući da podele otadžbinu“, poručio je Vu.

Naglasio je da na svetu postoji samo jedna Kina, da je Tajvan njen sastavni deo, a da sunarodnici sa obe strane Tajvanskog moreuza dele zajedničku sudbinu i „braća su po krvi“.
Prema njegovim rečima, pitanje Tajvana je isključivo unutrašnja stvar Kine, a strano mešanje je neprihvatljivo.

„Što više SAD i Japan prave buku oko pitanja Tajvana, to ćemo žešće delovati da zaštitimo nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet“, zaključio je Vu.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #726 on: March 10, 2022, 08:08:56 am »




Tajpej: "U slučaju rata i Tajvan i Kina bi bili gubitnici"


Kina i Tajvan bi platili visoku cenu ako bi Peking pokušao da izvede invaziju, sličnu ruskoj, na ovo ostrvo, poručio je ministar odbrane u Tajpeju Čiu Kuo-čeng.

Obraćajući se novinarima uoči sednice parlamenta na kojoj će se raspravljati o ruskoj invaziji na Ukrajinu, Čiu je rekao da će "ako dođe do rata, svi će proći loše, čak i pobednici", prenosi BBC.

On je dodao i da vlasti u Tajpeju "smireno prate razvoj događaja i u skladu s tim se pripremaju".

Ruska invazija na Ukrajinu je ponovo unela nemir na Tajvan da bi se mogao suočiti sa sličnim scenarijem, pošto Kina tu teritoriju smatra svojom i obećava da će je ponovo staviti pod nadležnost Pekinga.

Kina je cvrsto posvećena mirnom ponovnom ujedinjenju sa Tajvanom i nikada neće tolerisati tajvansku "nezavisnost", rekao je danas portparol kineskog ministarstva odbrane Vu Ćijan,prenose RIA Novosti.

Dok vlasti u Tajpeju pojačavaju nivo pripravnosti zbog mogućeg "ukrajinskog scenarija", predsednica Cai Ing-ven je izjavila da postoje "fundamentalne razlike" u ovim geopolitičkim sukobima, što uključuje i geografsku barijeru Tajvanskog moreuza između ostrva i Kine, navodi BBC.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #727 on: March 11, 2022, 10:29:35 am »

Kineski premijer odlazi sa funkcije po isteku mandata

Kineski premijer Li Kećijang potvrdio je danas da planira da se povuče nakon što mu aktuelni mandat istekne u martu sledeće godine.

Piše: Srna
11.03.2022.

Li je drugi čovek u hijerarhiji vladajuće Komunističke partije, a premijersku funkciju obavlja od 2013. godine. Ustavom je ograničen na dva mandata.

- Ovo je poslednja godina u kojoj ću biti premijer - rekao je Li na konferenciji za novinare.

Očekuje se da će predsednik Si Đinping osigurati treći mandat na čelu države kao šef Partije na stranačkom sastanku na jesen, kada će se birati lideri za narednih pet godina. Kina je 2015. promenila Ustav i ukinula ograničenje od dva mandata za predsednika države. Stranački lideri imaju pravo da biraju novog premijera.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #728 on: March 14, 2022, 10:28:21 am »




Veliki požar na Tajvanu: Gori logistički centar za prehrambene proizvode


Veliki požar izbio je na severu Tajvana u logističkom centru za prehrambene proizvode Carrefour.

Na lice mesta upućena su 73 vatrogasca, 23 vatrogasna vozila, 8 cisterni i 4 vozila hitne pomoći, prenosi Taiwan News pozivajući se na agenciju CNA.

Kako je saopštila vatrogasna služba, požar je izbio na prvom spratu dvospratne zgrade. Vatrogasci navode da se u zgradi nema ljudi i da u objektu nema opasnih predmeta.

Ceo objekat trenutno je zahvaćen plamenom, a dim se diže u nebo i vidi se sa nekoliko kilometara udaljenosti.

U toku je istraga o uzroku požara i procena štete, navode mediji.

Carrefour, francuska multinacionalna kompanija, potvrdila je da je izbio požar, ali je osoblje odmah evakuisano i nije bilo povređenih.


izvor

https://www.zerohedge.com/geopolitical/massive-fire-rocks-logistics-center-major-grocery-logistics-center-taiwan
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #729 on: March 17, 2022, 06:38:34 am »

Dok Rusija i Amerika odmeravaju mišiće preko Ukrajine - profitira Kina!

Da li se Kina drži uzdržano u vezi sa ratom u Ukrajini i dokle će tako biti – pitanje je koje je izazvala informacija američkih medija da je Rusija navodno tražila vojnu i finansijsku pomoć od Kine što su brže bolje demantovali i Peking i Moskva. Analitičari za “Blic” ocenujuju da je Kina najveći profiter rata na istoku Evrope i zato strpljivo vuče poteze.

Piše: Marko Tašković
16.03.2022.

Od kako je počeo rat u Ukrajini Kina se sve vreme drži neutralno pa je tako na prvoj sednici Saveta bezbednosti Ujedninjenih nacija 25. februara nakon početka ruske invazije bila uzdržana u vezi sa Rezolucijom o Ukrajini na koju je Rusija stavila veto. Nekoliko dana kasnije kada je Generalna skupština UN-a usvojila nacrt rezolucije kojom se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu, Kina je opet bila uzdržana. Bez obzira na to, ne može se reći da je Peking zatečen dešavanjima na istoku Evrope pogotovo ako se ima u vidu da su se početkom februara uoči početka Zimskih olimpijskih igara sastali predsednici Rusije i Kine Vladimir Putin i Si Điping kada su konstatovali da su veze dve zemlje “prirodne” i “primer dostojanstvenog odnosa".

Tada su, početkom februara, ruski Gasprom i kineski CNPC potpisali dugoročni ugovor o isporuci prirodnog gasa sa Dalekog istoka Rusije u ukupnom obimu 48 milijardi kubnih metara godišnje, saopštila je u petak ruska kompanija. A sve su glasnije informacije da je upravo na insistiranje Si Đipinga, Putin odložio početak invazije na Ukrajinu dok se ne završe Olimpijske igre u Pekingu.

(Dez)informacija iz SAD uoči sastanka u Rimu

Ipak, kao što smo već rekli, Kina se sve vreme rata u Ukrajini trudi da drži neutralnu poziciju. Zbog čega je poput bombe odjeknula vest američkih medija “Fajnenšal tajmsa”, “Vašington posta” i “CNN”-a da je Rusija, navodno zatražila i vojnu i finansijsku pomoć od Kine usred sukoba u Ukrajini. Kako je javio CNN, među pomoći koju je Rusija tražila bili su unapred upakovani, nekvarljivi vojni pribori za hranu, poznati u SAD kao "gotov obrok“ ili MRE. Takođe, pojavili su se i navodi da je Peking, navodno, pozitivno odgovorio na ruski zahtev. Inače, ta informacija je stigla uoči sastanka američkog savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana i višeg kineskog savetnika za spoljnu politiku Jang Đečija u Rimu.

Na tom sastanku Saliven je preneo američko upozorenje Kini da nijedna zemlja neće moći da se izvuče pokušavajući da spase Rusiju dok se Kremlj bori sa sankcijama uvedenim zbog napada na Ukrajinu.

Peking: Ovo nije samo neprofesionalno, već i nemoralno i neodgovorno

Informacije američkih medija da je navodno Rusija zatražila od Kine vojnu i finansijsku pomoć Moskva i Peking demantovali su još u ponedeljak. Međutim, Kina se na ovu temu oglasila i u utorak kada je saopštila da je njen stav o ukrajinskom sukobu "potpuno objektivan, nepristrasan i konstruktivan", i ponovila optužbe da SAD širi dezinformacije.

- Imamo jasan cilj, a to je da promovišemo deeskalaciju situacije i okončamo sukob što je pre moguće - rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan. Kako je rekao, "SAD je plasirao i širio dezinformacije."

- Ovo nije samo neprofesionalno, već i nemoralno i neodgovorno - kazao je Džao. Takođe, poručio je da SAD treba duboko da razmisle o ulozi koju su imale u razvoju ukrajinske krize i da učine nešto praktično kako bi se smanjile tenzije u Ukrajini.

Čeka se geostrateški potez Kine

Imajući u vidu da je rat u Ukrajini zapravo borba, pre svega, Rusije i SAD-a kao dve od tri najveće globalne sile postavlja se pitanje dokle će se treća sila odnosno Kina držati po strani u tom konfliktu? Predsednik Foruma za strateške studije (FORST) Neven Cvetićanin ističe za "Blic" da su Rusija i SAD već povukle svoje geostrateške poteze i da se sada čeka Kina.

- Kina je strateški strpljiva što pokazuje da je bila uzdržana na svakom glasanju u Savetu bezbednosti u UN povodom rata u Ukrajini. Inače, Kina tradicionalno strateške političke odluke ne donosi preko kolena jer takve odluke moraju da prođu mnoga tela od spoljnopolitičke komisije do politbiroa. Kina je očekivano uzdržana pogotovo ako se ima u vidu da je od svih sila najmanje pogođena ratom u Ukrajini – naglašava Cvetićanin. Kako kaže, informacije američkih medija o navodnoj vojnoj i finasijskoj pomoći Kine Rusiji su bile samo ispitivanje snaga uoči sastanka Salivena i Đečijua u Rimu.

- Te informacije su verovatno služile za pozicioniranje pre tog razgovora u Italiji. Taj sastanak je zakazan još pre početka rata u Ukrajini samo što je sad dobio novi kontekst i teme. Na tom sastanku su se ispitivali stavovi dve sile, kratkoročni i dugoročni planovi. Ne treba očekivati da će uskoro Kina povući konkretan potez. To će zavisiti, pre svega, od toka rata, koliko će ekonomske sankcije oslabiti Rusiju. Kina je za sada ravnotežna sila u igri tri sile i sa svima je korektna – ocenjuje Cvetićanin.

Kina potrebna i Zapadu i Rusiji

Naš sagovornik podvlači da Kina i dalje poštuje međunarodni poredak.

- Kina je ekonomski potrebna Rusiju, a s druga strane SAD u Pekingu vidi mogućnost za obuzdavanje Moskve. Kina će se držati uzdržano sve dok na stolu ne budu teme upotrebe nuklearnog strateškog naoružanja. Za sad su ovom globalnom strateškom pokeru Kina ima najjaču ruku – slikovito opisuje Cvetićanin.

Preorjentacija Rusije ka Kini trajaće godinama

I istraživač pri Centru za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC) Igor Novaković smatra da bi Kina mogla da bude najveći profiter rata u Ukrajini.

- Kina je samo donekle u nezahvalnoj poziciji. Peking je znao šta se sprema u Ukrajini još početkom fenbruara. Tokom Zimskih olimpijskih igara potpisan je ugovor kojim je Kina postala prvi partner Rusije što mu je omogućilo najveći pristup ruskim energentima. S druge strane, Kina ne želi da se otvoreno konfrontira sa Zapadom – ocenjuje Novaković. Kako kaže, Zapad iz dva razloga otvoreno vrši pritisak na Kinu da se izjasni u vezi sa ruskom invazijom u Ukrajini.

- To čini ne samo da bi dodatno izolovala Rusiju nego i da označi kako Kina kalkuliše u vezi sa međunarodnim pravom i osudom ruske agresije – apostrofira Novaković. Ipak, naš sagovornik ne očekuje da se Kina uskoro izjasni o ratu u Ukrajini.

- Kina ima sve predispozicije da najviše profitira od ove krize. Počela je strateška preorjentacija Rusije od zapada na istok. Do sada je Rusija najviše izvozila na Zapad, a od sada će u Kinu. Međutim, to neće ići tako brzo jer se mora napraviti kompletna infrastruktura, putevi, železnice koje će to omogućiti. A to su ogromna ulaganja – zaključuje Novaković.

Saudijska Arabija ne može biti zamena za Rusiju

Britanski premijer Boris Džonson otišao je u Saudijsku Arabiju kako bi uticao da ta država poveća proizvodnju nafte što su mnogi protumačili i kao pokušaj da se nađe alternativa za energente koji stižu iz Rusije. Ako se ima u vidu da Kina najviše nafte uvozi iz Rusije postavlja se pitanje da li bi i Kina mogla da se okrene Saudijskoj Arabiji? Predsednik FORST-a Neven Cvetićanin ne veruje u takav scenario.

- Sumnjam da Saudijska Arabija može da pokrije sve potrebe Kine za naftom pogotovo što su Kina i Rusija toliko povezane. Pre bi se moglo reći da Džonson pokušava da izdejstvuje da Saudijska Arabija bude suplement za Zapad nego za Kinu – naglašava Cvetićanin.

Otpušten ruski zvaničnik zbog odavanja informacija o Kini

Iako je zvanična Moskva demantovala informacije američkih medija upravo iz Rusije stiže maltene potvrda da se ta zemlja, ipak, obraćala Kini za pomoć. Naime, moskovski dnevnik “Komersant” objavio je da su ruske vazduhoplovne vlasti otpustile zvaničnika koji je prošle nedelje rekao da je Kina odbila da isporuči ruskim avio-kompanijama delove za avione nakon uvođenja zapadnih sankcija. Valerij Kudinov, zvaničnik ruske Federalne agencije za vazdušni saobraćaj (Rosaviatsia) zadužen za održavanje plovidbenosti aviona, rekao je da Rusija pregovara o nabavci delova iz zemalja uključujući Tursku i Indiju nakon neuspelog pokušaja da ih nabavi iz Kine.

Ruski list "Komersant" citirao je Kudinova koji je rekao da je otpušten zbog odavanja informacija po saveznom zakonu koji reguliše kako se državni službenici moraju ponašati.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #730 on: March 17, 2022, 06:58:25 am »



Quote
Whistleblower claims China planned invasion of Taiwan this fall: Report

Michael Pillsbury tells Laura Ingraham that unless we get a peace deal involving Russia and Ukraine, this provides an opportunity for the hawks in Beijing to say, ‘This is our chance, let's go.'



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #731 on: March 18, 2022, 08:00:44 am »

Kinezi poslali svoj najmoderniji avion na američki F-35
Novosti online 18. 03. 2022.

NAJMODERNIJI američki avioni F-35 imali su bliski susret sa najmodernijim kineskim avionima J-20 iznad Istočnog kineskog mora.

Susret dva nevidljiva aviona pete generacije otkrio je američki general Kenet Vilsbah, komandant američke pacifičke avijacije. Kako piše kineski državni medij „Global tajms“, „ako je taj incident istinit, verovatno je kinesko vazduhoplovstvo koristilo J-20 da presretnu moguće provokativne aktivnosti američkih F-35 blizu Kine“.

- Nedavno smo imali približavanje aviona F-35 i J-20 iznad Istočnog kineskog mora i relativno smo impresionirani sa komandama i kontrolom aviona J-20 - rekao je američki general tokom onlajn diskusije na Jutjubu.



General je istakao da „kineski piloti veoma dobro lete na J-20“, te da i dalje pokušavaju da odgonetnu da li je J-20 sličniji američkom avionu F-35, koji je višenamenska letelica, ili avionu F-22, lovcu koji ima sposobnost i za napade na ciljeve na zemlji.

„Global tajms“ navodi da kineska armija nije potvrdila ovaj događaj, ali da je Vang Li, pilot aviona J-20 rekao na kineskoj centralnoj televiziji kako je učestvovao u rutinskim misijama kontrole iznad Istočnog kineskog mora. Kineski medij ocenjuje, pozivajući se na izjave američkog generala i kineskog pilota, kako je verovatno da je F-35 ušao u zonu identifikacije kineske protivvazdušne odbrane iznad Istočnog kineskog mora i da su ga uočili antistelt radari. Kada je otkriven, prema analizi „Global tajmsa“, kinesko vazduhoplovstvo podiglo je svoj J-20 kao avion koji je ekvivalentan američkom F-35.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #732 on: March 24, 2022, 07:03:12 am »

Среда, 23.03.2022.

Тајван разматра продужење трајања војног рока због тензија са Кином

ТАЈПЕЈ – Тајван разматра продужење четворомесечне обавезе служења војног рока усред забринутости због тензија са Кином које су наглашене инвазијом Русије на Украјину.

Министарство одбране наводи да влада неће одмах применити одлуку, али ће објавити резултате свог интерног истраживања без обзира шта одлучи. Одлука би ступила на снагу тек годину дана након објављивања, а о доношењу ће се договорити с парламентом.

Кина сматра Тајван делом своје територије и њена је намера да буде под потпуним суверенитетом Пекинга, а последњих година је појачала свакодневно војно патролирање острва борбеним авионима. Према кинеским истраживањима, чак 70 одсто Кинеза подржава војно заузимање Тајвана, а и сам Си Ђинпинг је у више наврата истицао намеру да се Тајван врати под кинески суверенитет.

Са друге стране, огромна већина становника Тајвана не жели да буду део Кине.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #733 on: March 27, 2022, 06:17:45 am »

Субота, 26.03.2022.
М. Пешић

Кинески „дипломатски десант” на Кабул и Њу Делхи

Министар спољних послова Ванг Ји поручио је талибанској влади да је Пекинг спреман да помогне Авганистану

Пекинг је у претходна два дана извршио изненадни „дипломатски десант” – прво на земљу чију власт међународна заједница још не признаје, а затим на државу с којом има гранични спор на простору источних Хималаја.

Кинески министар спољних послова Ванг Ји, без претходне уобичајене протоколарне најаве, посетио је прво Кабул, а потом Њу Делхи. У Авганистану се састао с талибанским лидерима да промовише пројекат „Појас и пут”, а у Индији с колегом Субрамањаном Џаишанкаром у покушају да поправи нарушене односе Пекинга с Њу Делхијем после крвавих пограничних сукоба 2020. године у региону Ладака. Сусрет кинеског шефа дипломатије са члановима талибанске владе у Кабулу 24. марта био је у склопу припрема за састанак држава суседних Авганистану, планиран за идућу седмицу, чији ће домаћин бити Пекинг.

Ванг Ји је у својој првој посети Кабулу поручио да је Кина спремна да помогне Авганистану да постигне истинску независност и самосталан развој. Током састанка с Амиром Каном Мутачијем, вршиоцем дужности министра иностраних послова прелазне владе авганистанских талибана, Ванг је рекао да Кина поштује независност, суверенитет и територијални интегритет Авганистана, независан избор авганистанског народа и авганистанска верска уверења и националне обичаје.

Кина још није формално признала владу коју су формирали талибани након што су дошли на власт у августу прошле године, али за разлику од већине западних држава, Пекинг није затворио своју амбасаду и противи се западним санкцијама према Кабулу. Кина је од краја августа прошле године послала више пошиљки хитне хуманитарне помоћи у Авганистан, а како би олакшала економске тешкоће авганистанског народа организовала је увоз пињола, организујући чак 36 чартер летова.

Ванг није крио да Пекинг забрињава могућност да Исламски покрет источног Тукменистана, који је на листи терористичких организација СБ УН, делује из Авганистана против интереса Кине. Амир Кан Мутаки је обећао да ће авганистанска страна предузети одлучне и снажне мере да елиминише терористичке снаге у Авганистану. У саопштењу канцеларије заменика премијера Абдул Ганија Барадара наводи се да је Ванг добио уверавања у вези са забринутошћу за које Кина мисли да би могле „произаћи са тла Авганистана”.

У саопштењу Пекинга наводи се и да Кина поздравља учешће Авганистана у иницијативи „Појас и пут”, глобалном плану за даље укључивање Кине у инфраструктурне и инвестиционе пројекте широм света, те да је спремна да се залаже за проширење кинеско-пакистанског економског коридора на Авганистан.

Ванг је у Кабул стигао из Исламабада, где је присуствовао дводневном састанку Организације исламске сарадње. Из Авганистана је отпутовао у Индију, што је највиша посета кинеског званичника овој земљи откако су се због пограничних сукоба пре две године погоршали односи две суседне земље.

После сусрета с кинеским колегом Субрамањан Џаишанкар је изјавио да Њу Делхи кључ за боље односе две земље види у потпуном повлачењу кинеских и индијских трупа с њихове удаљене границе. Индијски саветник за националну безбедност Аџит Довал јуче је у разговору с кинеским званичником затражио повлачење трупа из Ладака, јер продужење постојеће ситуације није у заједничком интересу, рекао је индијски извор за Ројтерс.

Вангова посета долази након што је кинеског министра спољних послова индијска влада критиковала због недавних примедби које се односе на спорни регион Кашмира. Почетком недеље, Ванг се обратио на конференцији Организације за исламску сарадњу (ОИЦ), где је рекао да Кина „дели исту наду” као ОИЦ у вези с Кашмиром, у којем су муслимани већинска заједница. Организација за исламску сарадњу је позвала на самоопредељење територије коју делимично контролише Индија.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #734 on: April 01, 2022, 05:34:26 am »

Svaka podrška Rusiji mora imati posledice
Tanjug 31. 03. 2022.

EU i Kina održaće sutra bilateralni samit, a u razgovorima putem video linka učestvovaće predsednici Evropske komisije i Evropskog saveta, Ursula fon der Lajen i Šarl Mišel, šef diplomatije EU Žosep Borelj, odnosno predsednik i premijer Kine, Si Ðinping i Li Kećijang.

Ovaj, 23. samit EU i Kine, odrzaće se u svetlu ruske invazije na Ukrajinu, a nakon poziva Brisela Pekingu da se uzdrži od podrske Moskvi. Očekuje se da će lideri EU i Kine razmotriti sveobuhvatnu bilateralnu agendu EU-Kine, uključujući trgovinske i investicione odnose, klimatske akcije, digitalna pitanja, ljudska prava, ekonomski oporavak nakon pandemije, kao i regionalna pitanja.

Pred sutrašnje razgovore, iz Evropskog parlamenta su poručili da je “dvosmislen” stav Kine o ratu u Ukrajini zabrinjavajući i da EU treba da ga ”pažljivo proceni i usvoji strateški odgovor na kinesku projekciju moći i uticaja”.

”Prepoznajemo strateški značaj odnosa EU i Kine. Međutim, svaka kineska podrška Rusiji mora imati posledice po odnose EU i Kine. EU bi stoga trebalo da pozove Kinu da koristi svoj uticaj konstruktivno i odgovorno.”, navodi se u saopštenju Evropskog parlamenta.

U EP podsećaju da je prošlo godinu dana otkako je Kina uvela sankcije entitetima i pojedincima EU, uključujući poslanike u Evropskom parlamentu, i pozivaju EU zvanicnike da u razgovorima sa kineskim liderima insistiraju na ukidanju ovih mera. U EP nagkašavaju da EU treba da ostane čvrsta u dijalogu sa Pekingom po pitanju ljudskih prava i održi odlučnost i jedinstvo u odbrani EU vrednosti i principa.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 70   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.