PALUBA
March 28, 2024, 11:26:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... 70   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Južnom i Istočnom kineskom moru  (Read 178497 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #735 on: April 01, 2022, 10:00:47 am »

Zadržavamo nezavisan stav o ukrajinskoj krizi

Kina zadržava nezavisan stav o ukrajinskoj krizi, rekao je danas portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan, komentarišući izveštaje o, kako navodi agencija RIA Novosti, planiranom pritisku političara EU na Kinu tokom današnjeg samita EU-Kina.

Piše: Tanjug
01.04.2022.

- Što se tiče Ukrajine, Kina se pridržava nezavisne miroljubive spoljne politike i donosi sopstvene odluke na osnovu činjenica - rekao je portparol.

RIA podseća da je šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen uoči virtuelnog samita sa Kinom rekla da bi svaka podrška Pekinga Rusiji povodom napada na Ukrajinu ozbiljno narušila ugled Kine u Evropi. Lideri Evropske unije i Kine održaće danas samit putem video linka, a glavna tema će biti situacija u Ukrajini. Ispred EU, samitu će prisustvovati predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel i predsednica EK Ursula fon der Lajen. Sa kineske strane, prisustvovaće predsednik Si Đinping i premijer Li Kećijang.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #736 on: April 01, 2022, 05:01:54 pm »



EU poručila Kini: Bar se ne mešajte; "Jasno smo stavili do znanja"


Predsednici EK i Evropskog saveta Ursula fon der Lajen i Šarl Mišel razgovarali su danas sa predsednikom i premijerom Kine, Si Đipingom i Li Kećijangom.

Istakli su da su u razgovoru "iskoristili sve poznate argumente" i da se "nadaju da će Kina razumeti razloge za pritisak na Kremlj" kako bi se rat u Ukrajini što pre završio.

”Pozitivni koraci Kine da se zaustavi rat bili bi dobrodošli od strane EU i globalne zajednice”, poručuju iz Brisela.

Predsednik Evropskog saveta, Šar Mišel, naglašava da u pitanju nije bio ”uobičajan EU Kina samit” već ”samit u ratnim vremenima”, u ”najtežnoj bezbednosnsoj situaciji u Evropi od kraja Drugog svetskog rata”.

”EU i Kina su se usaglasile oko toga da je ovaj rat pretnja goobalnoj bezbednosti i svetskoj ekonomiji. Globalna nesatbilnost nije u intersu ni EU niti Kine. Kao globalni akteri mi delimo odgovornost da radimo na miru i stabilnosti. Pozvali smo Kinu da pomogne da se zaustvai rat u Ukrajini. Kina ne može da žmuri pred ruskim kršenjem međunarodnih zakona”, poručio je Mišel.

U Briselu napominju da je EU sa međunarodnim partnerima nametnula oštre sankcije Moskvi sa prvenstvenim ciljem zaustavljanaja rata u Ukrajini i upozoravaju da će svaki pokušaj zaobilaženja sankcija ili "pružanja finansisjke ili vojne pomoći Rusiji produžiti rat, doneti nove ljudske žrtve i još veće ekonomske posledice za sve”.

Najnovije informacije o ratu u Ukrajini pratite OVDE.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je nakon razgovora sa predsednikom i Premijerom Kine, ocenila da se EU nalazi u trenutku u kome se definiše ne samo situacija na evropskom kontinentu, već i odnosi EU sa ostatkom sveta.

Fon der Lajen je ocenila da Kina ima posebnu odgovornost kao stalna članica SB UN da se zalaže za poštovanje međunarodnog prava i suvereniteta Ukrajine.

”Jasno samo stavili do znanja da Kina, ako ne podrži, bar ne treba da se meša se u naše sankcije prema Rusiji. Ni jedan EU garađanin neće razumeti bilo kakvu podršku ruskoj vojnoj mašineriji, a to može voditi značajnom smanjenju ugleda Kine u Evropi. U pitanju je ne samo povrenje već i investicije”, zaključla je Lajen.

Ona je navela da Kina sa EU dnevno ostvari do dve miliarde evra trgovine, u odnosu na 330 miliona sa Rusijom, i naglasila da nije u intersu Kine bilo kakvo produženje ratnih sukoba u Ukrajini.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #737 on: April 02, 2022, 05:50:21 am »

Si Đinping zvaničnicima u Briselu: "Nadam se da možete da formirate nezavisni stav o Pekingu"

Kineski predsednik Si Ðinping rekao da bi Kina i EU trebalo da doprinesu stabilnosti u turbulentnom svetu, na danas održanom 23. samitu Evropske unije i Kine.

Piše: Tanjug
01.04.2022.

Si je, u razgovoru sa predsednicima Evropske komisije i Evropskog saveta Ursulom fon der Lajen i Šarlom Mišelom putem video-linka rekao da se nada da EU može da formira svoj stav o Kini "nezavisno", prenela je kineska televizija CCTV. Rojters dodaje da je Kina zabrinuta da će EU zauzeti čvršći spoljnopolitički stavu poput SAD i da je ranije pozivala Brisel da "iskljuci spoljno mešsanje" iz svojih odnosa sa Kinom. Si je takođe preneo evropskim liderima da obe strane više da komuniciraju kada je reč o najvažnijim pitanjima u njihovim biletarlnim odnosima i miru u svetu.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #738 on: April 02, 2022, 05:53:53 am »

Kina je na putu da preokrene svetski poredak

Danas se održao sastanak evropskih i kineskih zvaničnika, na dnevnom redu bile su brojne teme od „zajedničkog interesa” poput klimatskih promena, biodiverziteta i zdravlja, kao i poziv Evropske unije za nastavak pregovora o ljudskim pravima.

Piše: I.Z.K.
01.04.2022.

Ali u osnovi razgovora bila je jedna važna tema: ruska invazija na Ukrajinu — i šta to znači za odnose između Kine i Zapada.

Politički slogan

U Kini „Nove ere“ potraga za adekvatnim međunarodnim statusom je suštinska komponenta procesa unutrašnje političke legitimacije. Tokom pandemije, visoki zvaničnici Komunističke partije osmislili su novi politički slogan: dongšeng si đang 东升西降, što znači "uspon istoka i pad zapada".

Obrazloženje iza toga uključivalo je uverenje Kine da je imala „sistemske prednosti“ u borbi protiv korona virusa, kao i dugotrajno uverenje da će je tehnološki napredak zemlje koji podržava država uskoro dovesti u poziciju da preokrene zapadni svetski poredak, piše Politiko. Sa tim u vidu rođeno je strateško usklađivanje Kine sa Rusijom. Putinovo poslednje putovanje iz Rusije pre rata bilo je u Peking, gde je prisustvovao Zimskim olimpijskim igrama i potpisao, kako su preneli kineski zvaničnici, sporazum o partnerstvu bez ograničenja sa Sijem.

Sporazum između njih dvojice deklarisao je nameru da se ospori zapadni poredak, zasnovan na demokratiji, slobodama i ljudskim pravima. Evropski zvaničnici su ga brzo osudili. Predsednica Komisije Ursula fon der Lajen rekla je da Moskva i Peking nastoje da zamene postojeća međunarodna pravila. Njen šef spoljne politike Đuzep Borelj opisao je zajedničku izjavu kao „revizionistički manifest za reviziju svetskog poretka“, dodajući da „Rusija i Kina postaju sve odlučnije, spremnije da obnove stara carstva kakva su bile u prošlosti".

Hladan odnos EU i Kine

Nakon sastanka u petak između kineskog predsednika Si Đinpinga, kineskog premijera Li Kećijanga, predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i predsednika Saveta Šarla Mišela lideri ne planiraju da daju zajedničku izjavu. Zvaničnici EU su rekli da neće biti rezultata. Dakle, za mnoge posmatrače Kine, prava pitanja na koja će samit odgovoriti su: U kojoj meri je Evropa naučila iz svojih grešaka sa Putinom? I da li će zaista početi da se suprotstavlja Pekingu?

Tenzije između Kine i EU su rasle i pre ruskog napada na Ukrajinu, ali Sijev zagrljaj Putina pre i tokom sukoba podigao ih je na novi nivo. Kada je Si poslednji put kročio u Zapadnu Evropu u martu 2019. godine, kineski predsednik je primetio novu — i, za njega, pomalo uvredljivu — oznaku koju je EU koristila da opiše Peking u tadašnjem nedavnom strateškom dokumentu.

- Mislio sam da smo dobri prijatelji. Ali sada smo sistemski rivali? - rekao je Si francuskim, nemačkim i čelnicima Komisije.

Protekle godine nisu učinile malo da se poboljšaju odnosi, pošto je pandemija korona virusa istakla evropsku zavisnost od kineske proizvodnje, a sukobi oko kršenja ljudskih prava u Hong Kongu i Sinđijangu eskalirali su u salve uglavnom simboličnih sankcija i kontrasankcija. Planirani investicioni sporazum između EU i Kine stavljen je na led prošle godine, a prepirka oko odnosa između Litvanije i Tajvana prerasla je u trgovinski spor između dva najveća ekonomska bloka na svetu.

Si i Putin kao najbolji prijatelji


Rat u Ukrajini je uneo drhtaj straha u ionako zaleđene odnose, dok Pekingov zagrljaj za Kremlj, čak i dok ruske bombe uništavaju ukrajinske gradove, pojačava evropsko viđenje Kine kao potencijalnog izazivača svetskog poretka posle Hladnog rata i bezbednosne arhitekture.

Kineski zvaničnici su izrazili zabrinutost zbog humanitarne situacije u Ukrajini, ali su se uzdržali od kritike Rusije. Peking je bio uzdržan u većini glasanja u UN koji osuđuju agresiju Moskve, a kineski sudija u najvišem sudu UN glasao je protiv pokušaja Ukrajine da zatraži od Rusije da zaustavi rat.

Si — koji je svojevremeno opisao Putina kao svog „najboljeg prijatelja“ — pojavio se kao jedna od najvećih prepreka naporima Zapada da nanese ekonomski bol Rusiji i da je kazni za invaziju na Ukrajinu. Peking se obrušio na sankcije Zapada i obećao da će nastaviti poslovanje sa Rusijom kao i obično.

Lideri EU su takođe upozoreni da je Kina razmatrala davanje vojne pomoći Rusiji, rekao je visoki zvaničnik EU, a Peking se složio sa Kremljem u osudi NATO-a koji je ruske aktivnosti nazvao invazijom.

Dva dana pre samita EU-Kina i više od mesec dana nakon rata, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov otputovao je u Kinu i sastao se sa svojim kolegom Vang Jijem. Vang je, prema kineskim državnim medijima, rekao Lavrovu da su „kinesko-ruski odnosi izdržali novi test promene međunarodne dinamike“ i „pokazali uporni zamah za razvoj“.

„Kina je voljna da sarađuje sa Rusijom“, dodao je Vang. Što se tiče Ukrajine, on je pohvalio, kako je rekao, napore Rusije u „sprečavanju humanitarnih kriza velikih razmera“.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #739 on: April 02, 2022, 05:57:06 am »

EU nakon sastanka sa Si Đinpingom

Predsednici Evropske komisije i Evropskog saveta Ursula fon der Lajen i Šarl Mišel kažu da su tokom današnjih razgovora sa predsednikom i premijerom Kine, Si Ðipingom i Li Kećijangom, ”iskoristili sve poznate argumente” i da se ”nadaju da će Kina razumeti razloge za pritisak na Kremlj” kako bi se rat u Ukrajini što pre završio.

Piše: Tanjug
01.04.2022.

- Pozitivni koraci Kine da se zaustavi rat bili bi dobrodošli od strane EU i globalne zajednice - poručuju iz Brisela.

Predsednik Evropskog saveta, Šar Mišel, nagalšava da u pitanju nije bio ”uobičajan EU Kina samit” već ”samit u ratnim vremenima”, u ”najtežnoj bezbednosnsoj situaciji u Evropi od kraja Drugog svetskog rata”.

- EU i Kina su se usagalsile oko toga da je ovaj rat pretnja goobalnoj bezbednosti i svetskoj ekonomiji. Globalna nesatbilnost nije u intersu ni EU niti Kine. Kao globalni akteri mi delimo odgovornost da radimo na miru i stabilnosti. Pozvali smo Kinu da pomogne da se zaustvai rat u Ukrajini. Kina ne može da žmuri pred ruskim kršenjem međunarodnih zakona - poručio je Mišel.

U Briselu napominju da je EU sa međunarodnim partnerima nametnula oštre sankcije Moskvi sa prvenstvenim ciljem zaustavljanaja rata u Ukrajini i upozoravaju da će svaki pokušaj zaobilaženja sankcija ili "pružanja finansisjke ili vojne pomoći Rusiji produžiti rat, doneti nove ljudske žrtve i još veće ekonomske posledice za sve”. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je nakon razgovra sa predsednikom i Premijerom Kine, ocenila da se EU nalazi u trenutku u kome se definiše ne samo situacija na evropskom kontinentu, već i odnosi EU sa ostatkom sveta. Fon der Lajen je ocenila da Kina ima posebnu odgovornost kao stalna članica SB UN da se zalaže za poštovanje međunarodnog prava i suvereniteta Ukrajine.

- Jasno samo stavili do znaja da Kina, ako ne podrži, bar ne treba da se meša se u naše sankcije prema Rusiji. Ni jedan EU garađanin neće razumemti bilo kakvu podršku ruskoj vojnoj mašineriji, a to može voditi značajnom smanjenju ugleda Kine u Evropi. U pitanju je ne samo povrenje već i investicije - zaključla je Lajen.

On je navela da Kina sa EU dnevno ostvari do dve miliarde evra trgovine, u odnosu na 330 miliona sa Rusijom, i naglasila da nije u intersu Kine bilo kakvo porduženje ratnih sukoba u Ukrajini.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #740 on: April 03, 2022, 06:12:14 am »

Субота, 02.04.2022.

Украјинска криза не утиче на трговинске односе Кине

ПЕКИНГ – Украјинска криза не би требало да утиче на трговинске односе Кине са другим земљама, укључујући Русију.

Шеф одељења за европске односе при министарству спољних послова Ванг Лутонг рекао је да Кина није страна у конфликту и зато не очекује економске последице.

„Кина није страна у украјинском конфликту и не сматра да би сукоб требало да утиче наше нормалне трговинске односе са било којом земљом. Чак је и Европа укључена у нормалне пословне односе са Русијом, ЕУ није прекинула трговину са Москвом. Стога, наша нормална сарадња са Русијом не би требало да се доводи у питање”, рекао је Ванг.

Ванг је рекао да Кина не предузима никакве мере да заобилази санкције које су Русији увеле ЕУ и Америка.

„Знате наш поглед по питању санкција. Противимо им се”, рекао је додавши да би последице унилатералних санкција могле да се прошире у свету, да утичу на набавни ланац, процес глобализације и економски поредак уопштено.

Кина је одржала у петак самит са ЕУ путем видео конференције, а учествовали су највиши званичници обе стране.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #741 on: April 06, 2022, 05:36:00 am »

SAD prodaju Tajvanu sistem Patriot za 95 milona dolara

Američki Stejt department odobrio je Tajvanu potencijalnu prodaju opreme, obuke i drugih stavki vezanih za podršku sistemu protivvazdušne odbrane Patriot, u vrednosti do 95 miliona dolara, saopštio je danas Pentagon.

Piše: Tanjug
06.04.2022.

Paket bi uključivao obuku, planiranje, postavljanje, raspoređivanje, rad, i održavanje sistema protivvazdušne odbrane Patriot i prateće opreme, saopštilo je Ministarstvo odbrane SAD, prenosi Rojters. Agencija za odbrambenu i bezbednosnu saradnju Pentagona obavestila je danas Kongres o mogućoj prodaji, a uprkos odobrenju Stejt departmenta, obaveštenje ne ukazuje da je ugovor već potpisan ili da su pregovori zaključeni, navodi Rojters.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #742 on: April 07, 2022, 08:43:14 am »



Komentar kineskog poluzvaničnog Global Times


Quote
Washington certainly hopes Taiwan island "holds on," and will repeatedly express that it "stands with Taiwan." In the absolutely unequal relations between the US and Taiwan island, the US has always been the absolute beneficiary. The US not only can sell arms to Taiwan island at a higher rate, but also can gain the gratitude of the DPP authority who is willing to be a pawn in Washington's game against China, and create mutual consumption across the Taiwan Straits. In a bid to court the US, the DPP authority has repeatedly betrayed the interests of Taiwan residents' livelihood: US beef and pork containing ractopamine has been on the dining table of Taiwan people, and Taiwan Semiconductor Manufacturing Company had to hand over the core data to the US. The one that the US has by the short hair is not Taiwan, but the DPP authority.

It is the DPP authority that feels jittery and insecure most at the moment. This is because it has placed all its bets on the US. When it finds its backer is not reliable and "the pawn" will be discarded at any time, its panic can be imagined. But the facts will eventually prove that the so-called "guarantee" for which the DPP authority paid high "protection fees" to "seek independence" is nothing but "poison" to quench its thirst.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ceo komentar na linku



* 2022-04-07_093527.jpg (154.83 KB, 1199x693 - viewed 4 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #743 on: April 07, 2022, 03:01:37 pm »



„Narušavate princip ’Jedne Kine‘“: Oštar protest Pekinga Vašingtonu


Kina protestuje zbog odluke Sjedinjenih Američkih Država da zaključe sporazum sa Tajvanom o održavanju protivvazdušnih raketnih sistema „Patriot“, izjavio je portparol Ministarstva odbrane Kine Tan Kefej.

„Prodaja naoružanja Tajvanu ozbiljno narušava principe ‘Jedne Kine’ i tri zajednička američko-kineska saopštenja. To predstavlja grubo mešanje u unutrašnje stvari Kine i nanosi ozbiljnu štetu suverenitetu i interesima bezbednosti Kine“, izjavio je on.

Portparol Ministarstva odbrane Kine je dodao da se „Kina odlučno protivi tome i već je Sjedinjenim Američkim Državama uputila oštar protest“.

Ranije je američka agencija za saradnju u sferi odbrane i bezbednosti saopštila da je Stejt department odobrio zaključivanje potencijalnog ugovora o prodaji naoružanja Tajvanu, koji uključuje i održavanje protivvazdušnih sistema "Patriot". Kompanija koja bi trebalo da realizuje ugovor, čija vrednost se procenjuje na 95 miliona dolara, biće Raytheon Technologies, ​​koja je već pod sankcijama kontinentalne Kine zbog prodaje oružja Tajpeju.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #744 on: April 13, 2022, 07:50:05 am »



Quote
What would the U.S. hope to gain by Pelosi’s visit?

A U.S. congressional delegation, to Asia led by U.S. House Speaker Nancy Pelosi, has been postponed after Pelosi tested positive for COVID-19 late last week. The trip is reported to include a stop in the Chinese province of Taiwan. The Chinese side has urged the U.S. to “cancel” the trip to the Taiwan region rather than “postpone” it. The twist comes at a time when people are exploring what lessons Asia can learn from the ongoing Ukraine war. What would the U.S. hope to gain by Pelosi’s visit? How much damage would such a trip bring to relations between China and the U.S.? What lessons can Asian nations learn from the Ukraine conflict?


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #745 on: April 15, 2022, 10:43:18 am »




Peking zahteva od Vašingtona da prekine sve zvanične kontakte sa Tajvanom


Sjedinjene Američke Države treba da prekinu sve zvanične kontakte sa Tajvanom, izjavio je portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Žao Liđijan.

On je ponovio da potezi SAD protivreče principu „jedne Kine“ i principima tri kinesko-američka zajednička saopštenja.

Portparol je poručio da će „nesumnjivo doći do ujedinjenja Kine“. Kako je rekao, Peking će uložiti sve napore kako bi se to ostvarilo mirnim putem.

Ranije je Centralna novinska agencija Tajvana saopštila da je grupa američkih kongresmena na čelu sa predsednikom komiteta za međunarodne poslove Senata SAD Robertom Menendezom doputovala u četvrtak na Tajvan u nenajavljenu posetu.

Kako je saopšteno, američka delegacija danas će se sastati sa šefom administracije ostrva kako bi razmenili mišljenja o pitanjima „saradnje SAD i Tajvana, kineskoj pretnji, regionalnoj bezbednosti“. Pored toga, planiran je sastanak sa ministrom odbrane Tajvana.

Kao odgovor na posetu američkih kongresmena, Oružane snage Kine danas će održati vojne vežbe u području Tajvana, saopštilo je komanda Istočne zone Narodnooslobodilačke armije Kine.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #746 on: April 15, 2022, 05:40:00 pm »



Kina "udara" na virtuelne valute: "Lažni kapitalni lanac"


Kina će pooštriti propise o novim oblastima, uključujući virtuelnu valutu, kao najnoviji potez da se odbrani od rizika u finansijskom sektoru.

Ven Sinsijang, zvaničnik Narodne banke Kine, rekao je na konferenciji za novinare da regulacija finansijskog sektora postaje složena i naporna, jer metode i alati prevaranata za prenos sredstava neprestano inoviraju.

Ven je upozorio da prevaranti mogu da koriste virtuelnu valutu, podzemne banke i druge kanale, kako bi izbegli praćenje i presretanje.

On je pozvao komercijalne banke i platne institucije da prekinu lažni kapitalni lanac uz balansiranje prevencije rizika i usluga plaćanja, prenose kineski mediji.

Komercijalne banke i platne agencije treba da daju punu ulogu tehničkim sredstvima, uključujući velike podatke i veštačku inteligenciju, kako bi preciznije identifikovali i presreli rizike, rekao je Ven.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #747 on: April 16, 2022, 05:29:14 am »



Kina digla avione, pravac – Tajvan


Kineske vazduhoplovne snage poslale su šest aviona u identifikacionu zonu protivvazdušne odbrane Tajvana, objavilo je Ministarstvo odbrane Tajvana na sajtu. Prema navodima Ministarstva kineska avijacija je letela iznad mora jugozapadno od ostrva, preneo je TAS S. U manevru su učestvovali višenamenski mlaznjaci J-11 i J-16.

Kao odgovor na to, tajvanska vojska je počela da emituje radio upozorenja i razmestila raketne sisteme protivvazdušne odbrane.

Posmatrači povezuju ulazak u identifikacionu zonu protivvazdušne odbrane Tajvana sa posetom američkim senatora tom ostrvu.

Oni su se danas sastali sa liderkom Tajvana Cai Ing-ven.

Peking je saopštio da će kineske vlasti preduzeti mere u vezi sa ovom posetom, koju vide kao kršenje kineskog suvereniteta.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #748 on: April 16, 2022, 10:21:35 am »




Odgovor na kineske vojne vežbe blizu Tajvana za vreme posete delegacije SAD


Kineske vojne pretnje Tajvanu samo će povećati podršku ostrvu od strane SAD i drugih saveznika, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova u Tajpeju nakon što je Kina izvela vežbe u bllizini ostrva kada su tamo boravili američki kongresmeni.

Peking je okrivio američku delegaciju, koju je predvodio Robert Menendez, predsednik Odbora za spoljne poslove Senata, za podizanje tenzija "provokativnom" posetom Tajvanu, koji Kina smatra svojom teritorijom, prenosi Rojters.

U jučerašnjem saopštenju tajvansko ministarstvo spoljnih poslova osudilo je „nekooperativnu i besmislenu“ reakciju Kine na posetu američkih kongresmena, prvu ove godine, navodi britanska agencija.

"Pretnja silom od strane totalitarne vlade Komunističke partije Kine samo će dodatno ojačati volju tajvanskog naroda da brani slobodu i demokratiju, a takođe će uvećati podršku demokratskom Tajvanu od SAD i još više demokratskih partnera", navodi se u saopštenju.

Dvostranačka grupa od šest senatora stigla je u dvodnevnu nenajavljenu posetu Tajavanu 14. aprila.

Kina je 15. aprila izvela vojne vežbe oko Tajvana, a kineska vojska poslala je fregate, bombardere i borbene avione u Istočno kinesko more i oblast oko Tajvana, saopštila je istočna komanda Narodne oslobodilačke armije Kine u trenutku kada su senatori održavali konferenciju za novinare u Tajpeju.

"Ova operacija je odgovor na nedavno često objavljivanje pogrešnih signala od strane Sjedinjenih Država o pitanju Tajvana", navedeno je u saopštenju Pekinga bez pominjanja posete delegacije SAD, prenosi Rojters.

Kinesko ministarstvo odbrane je u odvojenom saopštenju navelo da je poseta SAD bila „namerno provokativna“ i da je "dovela do dalje eskalacije tenzija u Tajvanskom moreuzu".

Tajvan je čest izvor napetosti između Pekinga i Vašingtona, a pominjanje Tajvana kao "države", su neprihvatljivi za Peking, koji odbacuje svaku sugestiju o suverenosti ostrva koje smatra jednom od svojih provincija. SAD nemaju formalne diplomatske odnose sa Tajvanom, ali su njegov najvažniji medjunarodni sponzor i dobavljač oružja, navodi britanska agencija.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #749 on: April 20, 2022, 01:55:10 pm »




Tajvanska TV izazvala paniku: Kinezi su počeli sa raketnim napadom!


Tajvanska televizija izvinila se danas gledaocima nakon što je pogrešno izvestila o navodnom kineskom napadu na Tajpej.

Televicija CTS (Chinese Television System) greškom je na dru ekrana prikazala informacije o kineskom raketnom napadu na vojne brodove i ključnu infrastrukturu u blizini Taipeija, prenose lokalni mediji.

Vesti su uključivale poruke poput "mogao bi izbiti rat", a govorile su o požaru koji su "kineski agenti" podmetnuli na glavnoj železničkoj stanici i proglašenju vanrednog stanja.

Ispostavilo se da su upozorenja bila deo vežbe vatrogasnih službi koja su greškom prikazana.

"Građani, molim vas, ne paničite. Ovim putem pojašnjavamo informacije i izvinjavamo se", objavila je prezenterka programa.

Peking ne isključuje mogućnost povratka Tajvana pod svoju kontrolu silom i pojačaio je vojne aktivnosti oko ostrva. Nivo bezbednosti na Tajvanu podignut je na viši nivo nakon izbijanja rata u Ukrajini koji je pokrenuo raspravu u Tajpeju oko spremnosti građana i rezervista za eventualni sukob.

Tajvanska vojska prošle sedmice je prvi put objavila priručnik za civilnu obranu, dajući građanima uputstva za reagovanje u slučaju rata.


izvor
Logged
Pages:  1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... 70   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.