PALUBA
March 28, 2024, 11:29:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Poljska fortifikacija  (Read 83172 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« on: September 17, 2012, 02:15:32 pm »

Nadam se da ce biti dosta priloga i diskusija.
poljska fortifikacija izuzev nekih vecih objekta kao sto su "Zeljava", "Konjic"...
Znaci preko rovova i zemunica do raznih stvari i nacina pravljenja itd.

Takozani americki "Foxhol"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Neka vrsta zemunice

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

....
Sto je rov dublji duze zivis.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Army-Soldier-Foxhole-1481383.jpg (33.21 KB, 450x300 - viewed 2351 times.)

* World_War_II_Army_Pictorial_Photo_3.jpg (70.69 KB, 984x920 - viewed 711 times.)

* bulge_foxhole_1944.jpeg (55.5 KB, 400x319 - viewed 710 times.)

* neka vrsta zemunice.jpg (7.67 KB, 251x188 - viewed 2739 times.)

* rov.jpg (123.13 KB, 300x409 - viewed 621 times.)
« Last Edit: September 17, 2012, 03:31:45 pm by SOLARIS 1972, Reason: uređen post » Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #1 on: September 17, 2012, 08:25:05 pm »

Za vreme NATO bombardovanja, otprilike krajem aprila, inzinjerija je iskopala desetak rovova na obradivom poljoprivrednom zemljistu. Bili su u liniji na 30-tak metara udaljenosti i imali su oblik krsta. Dimenzije su bile otprilike, 8x8, sirina oko 1.2m, a dubina oko 3m. Tako su stajali do kraja bombardovanja kada su ih zatrpali. Zbunjuje me tolika dubina, cemu su mogli da sluze?
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #2 on: March 28, 2013, 10:26:17 pm »

Da ozivimo temu , neke slike , neka iskustva....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
za lezeci stav
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* polozaj.jpg (140.89 KB, 711x1024 - viewed 737 times.)

* lezeci stav.jpg (231.98 KB, 1600x1200 - viewed 697 times.)

* rov.jpg (132.67 KB, 768x1024 - viewed 655 times.)

* rov 3.jpg (272.13 KB, 1024x768 - viewed 914 times.)

* rov 2.jpg (261.48 KB, 1024x768 - viewed 1078 times.)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #3 on: March 29, 2013, 10:47:41 pm »

Da ozivimo temu , neke slike , neka iskustva....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
za lezeci stav
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iskustvo: ako ne pada kiša celu jesen, nemoguče je da se iskopa u jednom danu zaklon za stoječi stav.

A nije mi ni jasno zašto se pravi zaklon iz nakopane zemlje, znam da treba iskopana zemlja nekde da se stavi, ali ne služi nikakvoj zaštiti od metaka.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: March 30, 2013, 10:16:42 am »

Linija rovova u PSR-u.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Britanski priručnik za pravljenje rovova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Aerial_view_Loos-Hulluch_trench_system_July_1917.jpg (541.92 KB, 742x864 - viewed 373 times.)

* Trench_construction_diagram_1914.png (69.7 KB, 790x650 - viewed 667 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #5 on: March 30, 2013, 10:21:06 am »

Ископана земља се ставља (формура) у грудобран који јесте заштита од противничких пушчаних зрна и крхотина минобацачких и артиљеријских граната. Потребно је да грудобран буде довољно широк а количина ископане земље даје довољну количину материјала.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #6 on: March 30, 2013, 11:23:43 am »

Dzumba, znam još malo teorije što su nas učili u JNA. Ali dali to stvarno pomaže?

Recimo na sliki 1 ima snajperist dosta zemlje pa može da ga nekako zaštiti. Iako nemam podataka koliko je probojna moč metka iz AK47 i njenih derivata, znam da može da prođe skroz mnogo stvari.  I nije isto stvrdnuta zemlja i nakopana i mekana.

Na slici se prvi vojnik pravi da kao puca, a drugi se izležava. Obadva bi mogla još da kopaju. Ono št nije ni pola metra zemlje ne služi nikakvoj zaštiti. znam, i nas su učili da se prvo iskopa za ležeči stav, pa onda u dubinu.

Slika 3 je ko da je od rovokopača, koliko on ide u dubinu je stvar tehnike, ali samim time daje dobar zaklon.

Bunker ili zemunicu sa slike 4 smo i mi pravili na karauli. Ali mnogo bolje, počeli smo sa sklanjanjem trave, pa odnosili odkopanu zemlju, kad smo obradili i unutrašnjost, vratili smo travu, pa se nije videla sa Bugarske strane. Ako nas nisu videli dok smo kopali, nebi znali kde je. Kakva je bila korist od nje neznam.

Neznam ni koja je korist od rovova na čistini (poslednja slika). Valjda za neke vežbe.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #7 on: March 30, 2013, 11:31:06 am »

Neznam ni koja je korist od rovova na čistini (poslednja slika).

Kad te lupaju minobacači ja bi radije bio u ovakvom "beskorisnom" rovu nego na čistini.

poz.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #8 on: March 30, 2013, 12:25:00 pm »

Nekoliko godina sam sa svojim potčinjenima učio regrute kopanja zaklona. Moje iskustvo je pozitivno. Zašto? Kad smo bili na pogodnom terenu, vojnicima smo dokazivali da se mogu zaštitit ako je grudobran pravilno napravljen - prem slici. Sa cca 100m sam sa M48 pucao bojevom municijom u grudobran, metak je ostao unutra, ako je zemlja bila nabijena, ako se je radilo prema propisu (naravno, nitko nije bio u zaklonu) Jedini način, da ti vojnici povjeruju.
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #9 on: March 30, 2013, 02:39:28 pm »

Jedno pitanje.
Po pravilu se prvo iskopaju objekti za vatreno dejstvo ili ti zakloni , pa onda objekti za zastitu zive sile ili ti zemunice , pa posle ako se ima vremena i duze ostaje to se to poveze rovovima ili popluarno nazvanim transejama.Kad se kopaju ti rovovi ili saobracajnice rucno da li se iskopana zemlja baca na obe strane rova ili samo na jednu , i od cega zavisi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #10 on: March 30, 2013, 05:18:15 pm »

Земља,а посебно песак доста добро "хватају" зрна. За песак знам из личног искуства јер грудобран који је користила стража за коју сам одговарао никада није пробило зрно испаљено из АП М-70. Грудобран је био дрвени "зид" чија је оплата била од чамовине дебљине 1,5цм а унутра тога песак дебљине 30 см. Утабана земља у грудобрану од 1 м сигурно "хвата" зрно испаљенои из било које пушке, осим оних "антиматеријалних".

И исуства са Косва 1999. године указују на потребу и обавезу укупавања. Дејства касетним бомбама на положај где је војска укупана нема убојни ефекат. Исто важи за заштиту од дејства минобацача, артиљеријских граната и калсичних бомби. За касетне бомбе је довољно укопавање за лежећи став да те потпуно зашти. Наравно, ако нису баксуз да ти бомба падне на главу Tongue

Без обзира на "модерни рат" и даље у пуном смислу треба да важи девиза коју је још давно користила Српска војска: "када не ради пушка, ради ашовчић" (мисли се на укупавање и израду заклона у паузи или застанку борбе).
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #11 on: March 30, 2013, 06:06:40 pm »

I zaboravili smo da kažemo da osim zaštitne grudobran ima i maskirnu ulogu.

Obavezno se radi maskiranja prekriva lesom,busenima trave,lišćem itd.........
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #12 on: April 01, 2013, 10:13:40 am »

Duje i Dzumba, ja sam po prirodi skeptičan, a i sad sa internetom imam kde da pitam. Ja u praksi nisam imao prilike da sprobam kako ''radi'' grudobran. Ako vas dva jeste, onda moram da vam verujem. Moje vojno iskustvo je samo jedna godina u JNA.

Što se tiče zaklona/sakrivanja, nas su učili da prvo sklonimo travu, pa kad završimo sa kopanjem, da ju  stavimo na grudobran. Prvo smo iskopali za ležeči stav, pa onda u dubinu prema stoječem. Iako došli smo jedva do ''čučavca''. slično je i na onoj skici iz prvog svetskog rata, ima a-b-c-d.

Mislim da je na toj skici i odgovor Hummeru. Iskopana zemlja je sa obe strane rova. Možda kao zaštita od šrapnela? Neznam.

Nego mene zanima, šta je ona rupa na slici označena sa I Huh?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #13 on: April 01, 2013, 11:35:06 am »

Ako neko ima pešadijsko "pravilo" možda bi bilo dobro da postavi šeme sa dimenzijama rovova kao i šemu sa dimenzijama elemenata ašova prema kojima se napamet bez posebnog merenja mogu iskopati rovovi po formaciji.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #14 on: April 01, 2013, 01:17:09 pm »

Pravilo za komandira odeljenja


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Untitled1.jpg (118.22 KB, 744x567 - viewed 807 times.)

* Untitled2.jpg (132.1 KB, 752x516 - viewed 817 times.)

* Untitled3.jpg (123.32 KB, 752x516 - viewed 1066 times.)

* Untitled4.jpg (149.44 KB, 752x516 - viewed 482 times.)

* Untitled5.jpg (113.47 KB, 753x516 - viewed 622 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 22 queries.