PALUBA
April 18, 2024, 12:35:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Kina predstavlja novi stealth borbeni avion  (Read 36346 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #30 on: November 02, 2012, 05:18:20 pm »

Zapravo više podseća na F-35, a trebalo bi da ima i sličnu ulogu/uloge.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #31 on: November 02, 2012, 05:51:54 pm »

Ako su stvari, koje putem interneta prikazuju Kinezi koliko-toliko operativne a koristi se uobičajena praksa, da se info plasira tek kad si određenu (na slici prepoznatljivu) fazu završio, onda su Kinezi poprilično napred od onog što tvrdi Tanjug. Koji bi razlog Kinezi imali, da se reklamiraju kao Iranci, nije mi jasno.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #32 on: January 22, 2014, 03:04:14 pm »

Kineski institut planira svoju prvu generaciji bombardera velikog akcionog radijusa za Kineske zračne snage već od 2008. godine. Trenutno imaju u svom sastavu bombardere Xian H-6, verziju ruskog bombardera Tu-16. Sada žele  “nevidljivi”  bombarder 5. Generacije.
Kao što je za Kineske avio vijesti rekao pukovnik Wu Guohui iz nacionalne fakultete za obranu u Pekingu, ti “nevidljivi” bombarderi 5. generacije, imat će dvije prednosti, prije svega u vezi balističkih projektila. Prva je da će moći lansirati više balističkih projektila, a da ne bude otkriven, druga je ta da će se moć vratit u bazu sa balističkim projektilima, ako bude zadatak stopiran.
Kineski strateški bombarderi H-6 laka su meta, kaže pukovnik Guohui, za neprijateljske lovce i protuzračnu obranu.
U projekt novo kineskog bombardera je, navodno, uključena i Srbija (SR Jugoslavija), koja je kinezima prodala ostake  F-117 nigh thawk, koja je 27.03.1999 srušila SNR-125M/SA-3 goa taj tip “nevidljivog” aviona. Da su Kinezi stavrno kupili ostatke “nevidljivog” aviona dokazuje I bombardovanje kineske ambasade u Beogradu, gdje u čuvani ti ostaci. (Amerikanci tvrde, da je bombardovanje ambasade bila greška…)

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/

KITAJSKA V TEKMO Z ZDA IN RUSIJO TUDI S POMOČJO JUGOSLAVIJE

Kitajski letalski inštitut načrtuje svojo prvo generacijo bombnika dolgega dosega za Kitajske letalske sile že vse od leta 2008, poročajo kitajski mediji. Kitajska ima trenutno v svoji floti bombnike Xian H-6, ki so kitajska različica ruskega bombnika Tu-16, sedaj pa si želijo še “nevidni” bombnik 5. generacije.

Kot je za Kitajske letalske novice povedal polkovnik Wu Guohui iz Nacionalne univerze za obrambo v Pekingu, da bodo imeli “nevidni” (stealth) bombniki 5. generacije dve prednosti, predvsem v povezavi z balističnimi izstrelki. Prva je, da bo lahko izstrelil več balističnih raket in ne bo odkrit. Druga pa je, da se bodo lahko v bazo vrnili z balističnimi raketami, če bo naloga prekinjena.

Ko so se ZDA odločile investirati 1,2 milijarde dolarjev letno za razvoj novega “nevidnega” (stealth) bombnika 5. generacije, ki bo nadomestil bombnik Northrop Grumman B – 2 spirit, so Kitajci spoznali da je čas, da ima tudi Kitajska svoj “nevidni” bombnik. Konvencionalna strateška bombnika, kot sta ameriški B-2 in kitajski Xian H-6, sta namreč lahki tarči za sovražnikove lovce in protiletalske izstrelke zračne obrambe, je povedal kitajski polkovnik Wu Guohui iz Nacionalne univerze za obrambo v Pekingu. Po ameriških navedbah je tudi Rusija začela s projektom bombnika dolgega dosega 5. generacije in tako vstopila v tekmo z Združenimi državami Amerike in Kitajsko.

Trenutno so ZDA edina država na svetu, ki ima v floti svojih letalskih sil radarsko slabo zaznavni (stealth) bombnik B-2 spirit (F-117 night hawke je že »upokojila). Kitajci tudi menijo, da jim bo razvoj lastnega “nevidnega” bombnika dolgega dosega prinesel preboj v letalski industriji. Zato so že v prvih letih 21. stoletja začeli z razvojem novega bombnika, s katerim bodo tudi v resnici postali strateška vojaška velesila.

V projekt kitajskega bombnika 5. generacije je verjetno vmešana tudi Srbija ( ZR Jugoslavija), ki naj bi Kitajski prodala ostanke ameriškega letala F-117 nigh thawk. PVO (protivazdušna odbrana) Jugoslovanske vojske je namreč 27. marca 1999 v času bombardiranja Beograda z izstrelkom protiletalskega sistema SNR-125M/SA-3 goa sestrelila “nevidno” letalo F-117 night hawk Ameriških letalskih sil (USAF) v bližini vasi Budžanovci.

Da so Kitajci res kupili srbske ostanke ameriškega letala F-117 night hawk, s katerimi naj bi se dokopali do radarsko slabo zaznavne tehnologije in materialov, nakazuje tudi ameriško bombardiranje Kitajskega veleposlaništva v Beogradu maja 1999, za katerega so ZDA trdile, da je “napaka”. Kitajska naj bi namreč v prostorih veleposlaništva hranila ostanke ameriškega letala F-117. Zaradi “prenosa” ameriške stealth tehnologije na Kitajsko pa so ZDA obtožile tudi nekaj ameriških inženirjev in na 32-letno zaporno kazen obsodilo Noshira Gowadia. Ta naj bi Kitajcem prodal tehnološko dokumentacijo za lovca F-22. Američani so namreč hitro uvideli, da kitajski lovec J-20 spominja na F-22, vanj pa naj bi bili vključeni tudi izsledki raziskav srbskih delov lovca F-117.

Več o Jugoslovanski sestrelitvi ameriškega “nevidnega”  letala F-117 smo zapisali v novici DOKUMENTAREC: “Izvinite, nismo znali da je nevidljiv”.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos



* kitajski-nevidni-bombnik-koncept-.jpg (320.88 KB, 900x608 - viewed 254 times.)

* kitajski-nevidni-bombnik-koncept-642x336.jpg (39.17 KB, 642x336 - viewed 249 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #33 on: January 22, 2014, 07:23:37 pm »

Да помогне овима из Обрамбе око Кинеза, Рома и делова невидљивог авиона:

Quote
U toj priči su i Saša Lepotić i njegova majka Živka koji su pilotsku masku, posle silnih molbi, prodali ljudima iz kineske ambasade i za te pare kupili šporet „smederevac”. Zapravo, Saša Lepotić je našao pilotsku masku. Kinezi su to, nekako, saznali i danima dolazili tražili da kupe tu masku. Lepotići su prvo častili Kineze i odbijali da prodaju masku, a onda se Živka setila:

– Izgoreo mi „smederevac”, prodaćemo masku i kupiti drugi – nov šporet. Kinezi izbrojiše 500 maraka, dva šporeta sam mogla kupiti. I taj „smederevac”, što smo kupili je gotov, valja mi kupovati novi šporet – priča Živka.

Buđanovački Romi su odmah posle pada aviona krenuli u skupljanje starog gvožđa, ali su se teško razočarali:

– Mi mislili eto posla, kad ono niko neće da kupi tu plastiku, pa smo onda s tim tablama plastike prekrili svinjce, a komšija Slavko Jovanović, umesto crepom, svoj poljski ve-ce pokrio krilom od „nevidljivog”. Pravili smo od aluminijskih delova antene za televiziju. Uglavnom, nismo imali koristi od svega toga, dođe jednog dana vojska i sve pokupi i odnese – kaže Radoslav Jovanović.

Slavko Jovanović, starina od 73 godine, kao da je i danas ljut na Amerikance, ali i na našu vojsku:

– Kakav im je to avion, nigde pleha, ni dinar nismo zaradili mi Cigani, a zna se, naše je da skupljamo staro gvožđe. Kad sam video da je sve neka plastika, jesam krilom pokrio ve-ce, nisam imao pare da kupim crep, kad ono dođe vojska pa i to odnese. Nikakve vajde mi Cigani nismo imali od tog američkog čuda – zaključuje Slavko.

Извор:чланка у дневном листу "Политика": "Romi iz Buđanovaca razočarani američkom „stelt” tehnologijom", објављен 27.03.2009.године
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #34 on: January 22, 2014, 09:25:18 pm »

е сад, у сваку чорбу смо ми мирођија... кинези направили већ свој "невидљиви" ловац, а ми им требамо за бомбардера. није него
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #35 on: January 22, 2014, 10:29:21 pm »

Ko zna, možda su gude pojele nešto stelt tehnologije 

Sad ozbiljno, zašto je pogođena kineska ambasada?

Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #36 on: January 22, 2014, 10:35:02 pm »

Ko zna, možda su gude pojele nešto stelt tehnologije 

Sad ozbiljno, zašto je pogođena kineska ambasada?


http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/U-kineskoj-ambasadi-nisu-skrivani-vojni-obavestajci.lt.html
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #37 on: January 22, 2014, 11:47:11 pm »




   Lično sam poznavao ljude koji su te 1999. auto-dizalicom Coles i vučnim vozom MAZ potovarili i prevezli ostatke F-117 iz Buđanovaca u Beograd. Gde su dalje ti ostaci završili ne mogu da znam ali je činjenica da su nakon svega nekoliko dana delovi letelice sklonjeni sa mesta pada i da su negde odveženi a da do danas nije više prikazan ni jedan njen deo, što je pomalo čudno da ih tadašnja propaganda nije iskoristila u promotivne svrhe.Ako ništa drugo bar da su delovi izloženi u muzeju vazduhoplovstva kao trofej. Za sve što se desilo uvek postoji jednostavno i logičko objašnjenje pod uslovom da znamo sve detalje, a očigledno ih u ovom slučaju ne znamo...


Logged
atomex
mornar
*
Offline Offline

Posts: 49


« Reply #38 on: January 23, 2014, 12:32:05 am »

Snimljeno u Muzeju jugoslovenskog vazduhoplovstva, 30.08.2008. Moja supruga i unuk.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0801.JPG (165.71 KB, 800x600 - viewed 243 times.)
« Last Edit: January 23, 2014, 08:44:47 am by KUZMA®, Reason: sredjen post » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #39 on: January 23, 2014, 01:47:48 am »

добар део авиона је био у МЈВ, али су временом многи ломили парче по парче за успомену. неки битни делови су, колико ја знам, заиста отпутовали на исток. и кинезима и русима. мислим да сам негде прочитао да су руси били заинтересовани за електронику а кинези за мотор. а кинеска амбасада је бомбардована да се кини да до знања ко је "чича на мафију". испитивали су докле ће кина да иде. поред тога, на кинеској амбасади били су и неки комуникациони уређаји. који, и чему су тачно служили, немам појма. наводно их је користила срј и поред опомене, па су зато ућуткани.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #40 on: January 23, 2014, 04:50:48 pm »

Олупина авиона (и оно што је скупљено од оних који су дали изјаве за новине у линку који сам поставио у претходном посту) је довежена у један војни објекат у Београду. Локација је држана у тајности јер се веровало, односно очекивало да ће хтети да униште авион управо због "вела тајности" и технологији који је пратио тај авион. Да ли би то и урадили друго је питање. У том објекту је био док је требало а потом је, као што је познато део олупине "позајмљен". Део тог се налази изложено у Ваздухопловном музеју али мотори, електроника, делови трупа и сл. нису тамо већ је као што рекох "позајмљен". Да ли је нешо дато Кинезима не знам. Русима јесте сигурно.

Оно што је сигурно, није био у Кинеској или некој другој амбасади, чак ни близу њих. Зашто је гађана амбасада? Неки кажу грешком, неки намерно, али тачан одговор тешко да ће знати и Амери. Лично мислим да су оманули, односно њихови обавештајци су лоше водили мапу циљева па су вероватно тај објекат помешали са објектом СДПР који је на око 500м даље. Ово судим из још неколико сличних "погодака" по Београду и околини.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #41 on: January 23, 2014, 06:46:37 pm »

Naplatili su to kinezi...cekicima...malo kasnije.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #42 on: November 13, 2014, 08:22:12 am »

Kinezi dobili ruske motore Klimov RD-93 za svoje avione pete generacije J-31.

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/

Ruski motorji za kitajske lovce 5. generacije J-31

KITAJSKA LE DOBILA LETALSKE MOTORJE IZ RUSIJE

Rusko državno podjetje za izvoz oborožitvenih sistemov Rosoboronexport je sporočilo, da bodo kitajska bojna letala 5. generacije poganjali ruski motorji Klimov RD-93. Ta motor, različica RD-33 za izvoz, uporabljajo že v kitajsko-pakistanskem lovcu  Chengdu FC-1 xiaolong (JF-17 Thunder), ruski proizvajalec Mikoja-Gurevič pa kot RD-33 v lovcih MiG-29 in MiG-35. Prav prodajo slednjega Kitajcem so Rusi zadnjih nekaj let odlašali zaradi pogonskega sklopa, saj niso želeli, da bi ga ti prekopirali.

“J-31 bo z ruskim motorjem RD-93 no pri prodaji lahko tekmoval z ameriškim letalom 5. generacije F-35 na regionalnih trgih,” je dejal  predstavnik Rosoboronexporta Sergey Kornev za RIA Novosti.

“Program je zelo ambiciozen, še posebno zaradi visokih stroškov letala F-35 in nekaterih težav pri njegovem razvoju,” je še dodal Kornev.

“Težava kitajskih kršenj avtorskih pravic pri ruskem orožju obstaja, vendar je rešljive, obe strani pa si prizadevata za rešitev spornih situacijah,” je dejal Sergej Kornev pred letalskim salonom Zhuhai, ki poteka med 11. in 16. novembrom na Kitajskem. Ob tem je poudarl da državi skupaj razvijata mehanizme za preprečitev takih kršitev, da pa se težava skriva v neusklajenosti lokalne zakonodaje ter mednarodnih aktov.

Leta 1992 je Kitajska kupila ruske lovce Su-27, petnajst let kasneje pa so predstavili svoje letalo J-11B, ki so ga Rusi označili za kopijo Su-27. Rusija je Kitajsko obtožila tudi kopiranja palubnega lovca Su-33 (J-15), raketnega sistema zračne obrambe S-300 (HQ-9), večcevnega raketometa 9K58 smerch (A-100), samovoznih havbic 2S19 MSTA (PLZ-52). Rusija in Kitajska sta se prav zaradi tega zadnja leta pogajali o nadaljnjih dobavah in novih pogodbah. V letošnjem letu se dogovori le premikajo naprej, zna se zgoditi tudi, da bosta državi podpisali pogodbo za lovce Su-35 prav na salonu Zhuhai Airshow 2014.

Na 10. Kitajski mednarodni razstavi letalskih in vesoljskih tehnologij Zhuhai 2014 (in v dneh pred njo) so prisotni lahko videli tudi prve javne nastope novega prototipa kitajskega lovca Shenyang J-31. V spodnjem videoposnetku si lahko ogledate  novega kitajskega lovca v zraku, med poletom pa lahko vidimo temno sled izpuhov (verjetno še “starega”) motorja. Prav zaradi te “črne” sledi na nebu pa nekateri letalski analitiki pravijo, da je to šibka točka tega letala glede na ameriška “nevidna” lovca 5. generacije F-22 in F-35, kljub morebitnim podobnim radarsko slabo zaznavnim (stealth) lastnostim.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos

Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #43 on: November 13, 2014, 09:48:13 am »

Mnogo dime ovi motori, kao stari RD33.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #44 on: December 26, 2016, 01:28:16 pm »

FC-31 leti i dalje

Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 24 queries.