Granične jedinice
<< < (15/217) > >>
barbakan:
Quote from: brodarski on October 01, 2012, 06:40:19 pm

Da je opasnost od političke emigracije  ubačenih u Jugoslaviju tijekom 45 godina bila tolika koliko se piše i priča ne vjerujem. Po njima  bi SFRJ bila dugovječna kao Vatikan.


pa bilo je i toga nazalost ali svaka granica je prica za sebe
vojnik graničar:
Na koji način se čuvala granica Jugoslavije.

Postoje četiri načina čuvanja granica Jugoslavije.
1. Patrole
2. Zasjede
3.Osmatračnice
4. Dojave

Moja karaule „Ceršak“ V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - Slovenija - je imala sve četiri varijante.
JNA se je naj više koristila zasjedama u čuvanju granice Jugoslavije.
Žutim brojevia na slici sam označio zasjedna mjesta i osmatračnicu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

1 - zasjedno mjesto „Most“
2 - zasjedno mjesto „Dol“
3 - osmatračnica
4 - zasjedno mjesto „Sedlo“
5 - zasjedno mjesto „Žbun“
6 - zasjedno mjesto „Ugao“
7 - zasjedno mjesto „Vis“
8 - zasjedno mjesto „Rupa“

Opet od svih zasjednih mjesta naj više je rezultata dalo zasjedno mjesto „Rupa“ koje je bilo i naj dalje od karaule „Ceršak“.
Posebno bi napomenuo jedan detalj za to zasjedno mjesto „Rupa“.
Pravilo JNA je bilo da se državna granica Jugoslavije štiti u 100 metarskom pojasu čitavom kopnenom granicom.
Tu  je vojska bila bog i batina.
Tu je dijelila pravdu i nepravdu.
Tu je demonstrirala svoju silu.
Tu je imala ovlasti kakve nije imala ni policija.
Međutim zasjedno mjesto „Rupa“ se je nalazilo izvan 100 metarskog graničnog pojasa.
Zasjedno mjesto je bilo od graničnog kamena 45 - sekcija 8,  oko 200 metara.
Zastavnik I klase Spasković Radoje bi nam uvijek napominjao da se zasjedno mjesto „Rupa“ nalazi u „proširenom graničnom pojasu“.

Razlog zašto je na zasjednom mjestu „Rupa“ bilo naj više hvatanja ilegalnih prelaznika je taj  što je u blizini bio veliki međunarodni granični prijelaz „Šentilj“.
Osobe koje su pokušavale ilegalno prijeći državnu granicu bi uvijek radile istu grešku.
Greška im je bila ta što se uopće ne bi pripremili za takav poduhvat.
Nisu imali kod sebe zemljopisne karte područja gdje misle ilegalno prijeći granicu.
Tako su prelazili napamet i otprilike.
Nisu se uopće trudili otići negdje dalje od graničnog prijelaza „Šentilj“ gdje su im šanse bile puno veće da pređu državnu granicu između Jugoslavije i Austrije.
Ilegalni prijelaznici su se držali loše taktike kao što je, pokušati prijeći granicu Jugoslavije što bliže graničnom prijelazu „Šentilj“, orijentirati se po jakim svjetlima sa graničnog prijelaza , orijentirati se po zvukovima vozila i ljudi koji su dopirali sa graničnog prijelaza , pokušati prijeći državnu granicu pukom srećom.
Ilegalni prijelaznici nisu znali da svi šumski putevi koji se nalaze kod zasjednog mjesta „Rupa“ prolaze odmah uz zasjedno mjesto „Rupa“.
Ilegalni prelaznici bi se koristili tim šumskim putevima jer bi im bilo lakše hodati nego da idu kroz zaraslu šumu, gdje stvaraju ogromnu buku, lomljenje grana i šuškanje.
Međutim koliko su im ti šumski putevi pomogli radi lakšeg hodanja toliko bi im i odmogli jer bi ih vodili točno na zasjedno mjesto „Rupa“ gdje ih je čekala JNA tj. mi vojnici graničari.
Tu je bio kraj njihovog pokušaja ilegalnog prelaska državne granice.
Nakon „zarobljavanja“ ilegalnih prelaznika odmah ih tu iz sigurnosnih razloga pretresamo i sad ih mi pripadnici JNA vodimo kroz šumu ali do karaule.
Tamo izvještavamo komandu graničnog odsjeka u Mariboru da smo uhvatili ilegalne prelaznike, komanda izvještava nadležnu policijsku stanicu koja u karaulu upućuje vozilo da preuzme osobe koje su pokušale ilegalno prijeći državnu granicu.
U ovom slučaju radi se o policijskoj stanicu „Šentilj - Pesnica“.
Zatim ih policija zakonski procesuira.
 

Zasjede na terenu su se postavljale u većini slučajeva  na zapadnoj strani granice tj. na kopnenom dijelu karaule, zasjedna mjesta su imala svoja imena kao što su (redom) :

„Most“ - zasjeda kod je bila kod mosta koji povezuje riječni otok koji se nalazio odmah ispod karaule.
„Dol“ - zasjeda je bila u podnožju brda na kojem se nalazila karaula tj. na mjestu dvaju šumskih puteljaka jedan je put dolazio iz pravca sela „Novine“ tj. sa zapada a drugi je dolazio iz pravca istoka od tvornice „Lepenke“.
Interesantno je to da je vojska u čuvarsku kućicu u tvornici „Lepenke“ u Ceršaku instalirala „indutorski telefon“ da nam čuvar tvornice javi ako bi netko prošao pokraj njih puteljkom koji vodi prema granici i uputi se prema zasjednim mjestima „Mostu“ i „Dolu“ sa namjerom da ilegalno pređe državnu granicu.
„Sedlo“ - zasjeda je bila sjeverno od „dola“ negdje u pola brda i to je mjesto baš ono oblo poput sedla.
„Osmatračnica“ - ona se je nalazila sjeveroistočno od „sedla“, tu je bila betonska osmatračnica prepiturana maskirnim bojama u kojoj je bio jedan stari indutorski telefon sa kojim smo mogli zvati dežurnog karaule.
„Žbun“ - zasjeda je bila zapadno od „sedla“ oko 60 metara od vrha brda a dobilo je ime po tome što tu ima puno niskoga raslinja tj.  žbunova.
„Ugao“ - zasjeda je bila zapadno od „žbuna“ na vrhu brda i nalazila se baš na zafrkanom  mjestu toliko blizu granice sa austrijom oko 50 cm da me je tu uvijek bilo strah proći jer sa austrijske strane je bilo toliko gustoga grmlja da nismo i u sred bijela dana ništa vidjeli na austrijskoj strani.
„Vis“ - zasjeda je bila na vrhu brda zapadno od „ugla“ i bilo je sigurno mjesto tj. dosta pregledno kako na našoj strani tako i na austrijskoj strani.
„Rupa“ - zasjeda je bila sjevero-zapadno od „visa“ to je bila naj viša točka na brdu i naj dalje mjesto gdje smo postavljali zasjedu kao i zadnji granični kamen naše karaule tj. granični kamen 45 - sekcija 8.
Tu je uvijek bilo ilegalnih prelaznika i po danu i po noći i dobrih i loših.
Boro Prodanic:
Quote from: vojnik graničar on October 04, 2012, 08:50:59 am


Tu  je vojska bila bog i batina.
Tu je dijelila pravdu i nepravdu.
Tu je demonstrirala svoju silu.



Molim te ako nije problem da mi malo pojasniš ove rečenice, posebno o deljenju pravde i nepravde i demonstraciji sile.
vojnik graničar:
Quote from: Boro Prodanic on October 04, 2012, 08:56:43 am

Quote from: vojnik graničar on October 04, 2012, 08:50:59 am


Tu  je vojska bila bog i batina.
Tu je dijelila pravdu i nepravdu.
Tu je demonstrirala svoju silu.



Molim te ako nije problem da mi malo pojasniš ove rečenice, posebno o deljenju pravde i nepravde i demonstraciji sile.


Boro.
He he he he
Ovako.
To je slikovito kazano.
Ali da to ovako pokušam objasniti.

"Tu je vojska bila bog i batina" - U 100 metarskom graničnom pojasu je JNA bila sila gdje čak ni policija nija zalazila i JNA je sve preuzimala u svoje ruke.

"Tu je djelila pravdu i nepravdu" - Po travilu JNA bi trebao svakoga koga zatekneš u pokušaju ilegalnog prelaska državne granice privesti u karaulu i predati nadležnoj policijskoj stanici.
Ali je bilo i slučajeva da bi pustili nekoga da pređe granicu, zatvorili bi oči, neće Jugoslavija propasti ako nekoga pustimo u Austriju, ljudi su bježali za boljim životom, za poslom, za nekom boljom budučnošću.
Tako smo mi djelili na svoju ruku pravdu i nepravdu, bez znanja komandira karaule i graničnog odsjeka Maribor.

"Tu je demonstrirala svoju silu" - U 100 metarskom graničnom pojasu te je JNA mogla kad se ispune uvjeti upucati ko zece samo zato što si pokušao prijeći državnu granicu, primjer iz Jugoslavija u Austriju a može i obrnuto, van međunarodnog graničnog prijelaza.
Boro Prodanic:
@Vojnik graničar, i sam sam radio na albanskoj granici dve godine pa ponešto znam o problematici. Zbog toga mi je zasmetalo ono "pravdu i nepravdu".

Demonstracija sile? Voleo bih da čujem za vojsku koja nekad i negde ne demnonstrira silu.

To što ste ponekog puštali da pređe granicu - činili ste krivično delo.

Ne želim da ulazim u dalju polemiku, hvala na objašnjenjima.
Navigation
Message Index
Next page
Previous page