PALUBA
April 27, 2024, 09:58:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 528157 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #750 on: April 16, 2013, 10:34:35 pm »

Jos jedna zanimljiva stvar kod ove slike je kako se lepo uniforma MOL M68 uklapa u okolnu sredinu , iako na nekim slikama izgledaju dosta "neprivlacno".
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #751 on: April 17, 2013, 05:46:08 pm »

Da probudim uspavane graničare jednom slikom.
Na slici su graničari sa Izviđačkim radarom IR3 u maskirnim letnjim uniformama MOL M68.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika je iz lista Front.

Gledam ovu sliku sa ova dva graničara i vidim veliku nepravdu.
Jadni ovaj mali graničar.
Na njega stavili sve, dali mu radar, pasa, pušku, maskirnu uniformu, kapu.
Jedino ne vidim rap i nož za pušku.
Ovoj visoki malu radio stanicu, puškomitraljez, maskirnu uniformu, kapu.
I na njemu ne vidim rap.
Ovaj veliki graničar je bar mogao uzeti radar a malom graničaru dati radio stanicu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #752 on: April 17, 2013, 07:22:16 pm »

Сада знаш како је нама малима (ниским растом) laugh
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #753 on: April 17, 2013, 09:13:32 pm »

Сада знаш како је нама малима (ниским растом) laugh
A ja mislio da se iza imena dzumba krije neka gromada od čoveka.  laugh
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #754 on: April 17, 2013, 09:21:20 pm »

Обично сам висок, не знам шта ми је данас... Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #755 on: April 17, 2013, 09:30:45 pm »

Обично сам висок, не знам шта ми је данас... Smiley
Ajde druže, ne očajavaj. Narašćeš, ima vremena... Wink
Manje daješ za odijela.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #756 on: April 17, 2013, 09:48:53 pm »

Обично сам висок, не знам шта ми је данас... Smiley
Ajde druže, ne očajavaj. Narašćeš, ima vremena... Wink
Manje daješ za odijela.

dali time želiš da kažeš da kupuje na dečijem odseku pa plača manji PDV ?

Dzumba šalim se, nemoj da budeš uvređen. Inače Dzumba mi je dobar internetni drug, nebi želeo da ga uvredim, ali malo šale ne šteti. Jadni bi bili mi bez smisla za humor, pa iako na naš račun.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #757 on: April 17, 2013, 09:52:28 pm »

Таман посла да се љутим. Ја и јесам физички низак човек. Зато и саосећам са оним малим граничарем (као и "Војник граничар") кога су "натакарили" као товарно магаре.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #758 on: April 17, 2013, 10:02:20 pm »


Давно сам чуо причу да не ваља у рату бити висок, штрчи ти глава над ровом, па може свашта да те погоди.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #759 on: April 17, 2013, 10:15:54 pm »

Таман посла да се љутим. Ја и јесам физички низак човек. Зато и саосећам са оним малим граничарем (као и "Војник граничар") кога су "натакарили" као товарно магаре.

Raduje me da se ne ljutiš.

''veličina'' čoveka se ne meri centimetrima, nego u njegovim delima.

Sa prijateljem iz jednog drugog foruma, sam imao debatu o jednom poznaniku, pa je rekao da je bio ljudina. Iako sam bio ja sa samo 172cm malo veči od njega složili smo se da je bio dobar čovek i u prenesenom smislu i velik čovek. Bio stvarno dobar drug.

Ajde da odem ja natrag da napišem odgovor graničaru i poduku drugima.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #760 on: April 17, 2013, 11:37:15 pm »

Da probudim uspavane graničare jednom slikom.
Na slici su graničari sa Izviđačkim radarom IR3 u maskirnim letnjim uniformama MOL M68.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slika je iz lista Front.

Gledam ovu sliku sa ova dva graničara i vidim veliku nepravdu.
Jadni ovaj mali graničar.
Na njega stavili sve, dali mu radar, pasa, pušku, maskirnu uniformu, kapu.
Jedino ne vidim rap i nož za pušku.
Ovoj visoki malu radio stanicu, puškomitraljez, maskirnu uniformu, kapu.
I na njemu ne vidim rap.
Ovaj veliki graničar je bar mogao uzeti radar a malom graničaru dati radio stanicu.


Jao druže graničaru, kakva nepravda… Zna se, đomba je vođa patrole, gušter je pratilac i ima da odradi fizički rad. Svi smo mi neko vreme bili gušteri a kasnije i đombe.

A znaš i da je 90% slika iz JNA nameštenih, pa da svi nađemo neke detalje.

Ajde da ponovimo, iače stavio sam ja to več na forum, ali ako neko nije pročitao.

Po nenapisanom pravilu vođe patrola su bili stariji vojnici (đombe). Morali bi kao da bolje poznavaju teren, da imaju više iskustva, bolje da znaju PS…

Što se tiče rasporeda napisao sam, prvo vođa patrole, ako nije kerovođa u patroli. Radio stanice su uvek nosili vođe patrola, sve ostalo su nosili gušteri.

Pse su zadužili kerovođe, ako je bio gušter, pas mu pripadao. Sva njegova dejstva i rad bi morao da bude podvržen time.

To što je na ovoj slici pripalo kerovođi radar. Šta je komu pripadalo i koja sredstva se nose izdavo je naređenje komandir karaule ili njegov zamenik. Ako ti desetar kaže da moraš i to da zadužiš, onda moraš. Neznam koliko je bio težak ovaj radar, najteže što su nosili gušteri (kod nas) je bio geofon.

Maskirnu uniformu smo mi imali više za slikanje, ali ako bi nam naredili, nosili bi ju. PM, M70, Snajper itd bilo je lično naoružanje. Uvek sam išao sa istom puškom na teren. Isto je i onaj što je dužio snajper. Uvek je svako  išao svojom puškom/snajperom/PM-om… itd…

Noževe/bajonete, šljemove, gas maske, i ostalo… nismo nosili na teren. Iako smo zadužili.

Neznam zašto ali nama su dozvolili/naredili samo jedan okvir. Pa nismo ni nosili dodatnu municiju. Zanimljivo je da smo i u selo išli sa puškom, iako je bilo daleko od jusrisdikcije da vojska 100m od granicee može da radi šta hoče, zapravo znam zašto… ali…..

I još nešto… ne može đomba da preuzme ništa da nosi. Mora da se zna odgovornost i zadatki. Vođa patrole je bio i majka i otac gušteru, i on je bio odgovoran za sve što se uradi u patroli. Zapravo bio je ''oficir bez čina''

Toliko za sad.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #761 on: April 19, 2013, 12:29:06 am »

Sada znaš kako je nama malima (niskim rastom) laugh

Hajde što se buniš.
Dobio si dvije puške, dva mača i još si Stručni suradnik - Specijalne jedinice.!
Sa tim arsenalom ne možeš biti ni mali ni nizak rastom.
Ovdje ti nije nitko ravan.
Logged
Hummer
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 73


.


WWW
« Reply #762 on: April 19, 2013, 04:58:36 pm »

Slučajno sam naleteo na ovu sliku , "Uniforme i činovi graničnih jedinica" , čudi me što je na engleskom.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gran.jed,.jpg (147.44 KB, 800x1214 - viewed 447 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #763 on: April 19, 2013, 09:44:48 pm »

Ипак сам физички низак. Што се неког знања и образовања тиче то је увек релативно. Нешто знам, нешто мислим да знам, пуно не знам. Учим помало и сада овде од  свих вас.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #764 on: April 19, 2013, 11:24:12 pm »

Slučajno sam naleteo na ovu sliku , "Uniforme i činovi graničnih jedinica" , čudi me što je na engleskom.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Opet ovaj skeptični Pero....

Malo je čudna treča (zimska) slika. Uniforma je novija, a čizme na drugim crtežima još pešadinke. Mi smo dobili ganc nove čizme novog modela. Pantalone su bile u čizmama, na slici izgleda kao vojnik za u grad. A na teren, a i po PS smo uvek bili sa opasačem. Zapravo uvek bi morali za izlaz iz karaule da budemo sa opasačem i u čizmama. Jedino ako nekome pripada odmor između patrola i straža a i onda piđama samo u spavaoni ili WC. Več u ''dnevmu sobu'' bi morali u čizmama ali sa čizmama nismo smeli u spavaonu, iako u uniformi (zbog čistoče). Izgleda zakomplicirano, a?

Mislim i da su braon kožne rukavice dužili samo oficiri, mi smo imali  obične pletene.
Logged
Pages:  1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.