PALUBA
April 27, 2024, 12:55:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 527983 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #840 on: May 15, 2013, 10:30:22 am »

Vetrovka je uvedena i pripadala je kompletu uniforme M-77.
Kao što oznaka kaže uvedena je 1977, tako da je sasvim sigurno da su pojedini sastavi i jedinice još uvek dužili stare komplete uniforme sa šinjelom te 1978 kada je slika nastala.
Ima negde na forumu, valjda je oznaka tog starijeg kompleta uniforme bila M-55, popularna čojana uniforma.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #841 on: May 15, 2013, 07:34:03 pm »

Čojanu (staru) uniformu su vojnici dužili kao komplet za obuku sve do sredine 80-tih, a negde i kasnije. Gotovo je sigurno da 1978. godine ni jedna jedinica nije imla komplet uniforme M-77. Bataon vojne policije u kome sam bio je sigurno jedna od prvih jedinica JNA koja je kompletno odevena u te, tada nove uniforme,a to je bilo krajem 1979. Vojnik na slici ima na svim slikama staru , čojanu uniformu. Šta više, šinjel koji nosi je iz još starijeg kompleta uniforme ili je stari podoficirski (ima latice - crvene oznake čojane oznake - na kragni).
« Last Edit: May 16, 2013, 10:21:41 pm by dzumba » Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #842 on: May 16, 2013, 09:51:29 pm »

Bila su to neka druga vremena, i tvoj otac je bio verovatno ponosan i častno je odradio svoj posao.

Bio je ponosan, mada to nikada nije isticao i o vojsci mi je pričao samo kada bih ga ja pitao. A pošto je to bilo davno, a ja mlad, nije mi nažalost mnogo toga ostalo u sećanju. Uglavnom, tamo je pronašao svog kuma koga je venčao po povratku iz JNA. Smiley

Da se vratim na temu, sećam se da mi je otac pominjao da ih je zadesio zemljotres, pa je objekat jedno vreme bio neupotrebljiv, te da su par meseci spavali pod šatorima. Sad nisam siguran da li se to odnosilo na kasarnu u Baru ili na samu karaulu. Kao što rekoh, davno je bilo pa sam zaboravio, ali voleo bih kad bi se pojavio neko ko je služio u tom graničnom pojasu u to vreme, da malo dočara kakva je situacija bila. Znam sigurno da im nije bilo mnogo opuštanja na granici sa Albanijom, ali bih rado pročitao svaku priču o tome, kao što s pažnjom čitam i sve ostale priče bivših graničara. Smiley

U principu sam i ja ponosan da sam na težak način odradio svoj dug zemlji. Prema gradskoj vojsci smo imali sasvim druga iskustva. I JNA se bolje pobrinula za nas, iako poneki put zbog ljudskog faktora nije dobro ispalo. Dok je recimo obična vojska upotrebljavala stvari praktično iz ratnih rezerva, mi smo imali super opremu i naoružanje.

Osim što sam aktivan na forumu, kome da pričam, ako poneki put sa ženom skrene debata o JNA, odma počne ... šta se opet hvališ. To je trebalo doživeti, samo deo može da se ispriča ili napiše.

Što se zemljotresa tiče: mislim da bi moglo da bude u gradu. JNA je imala puno objekta što su bili sazidani još u kraljevini, pa i ranije. Standardi građe nisu bili isti. Iako spavanje po šatorima nebi smeo da bude problem za vojsku, ipak je udobnije spavati u krevetu i u sobi. Ali ima google, pa piše da je zemljotres bio 15.4.79, tako da je ipak verovatno na granici. Teško da bi imao pola godine obuke.

Zemljotres u Crnoj Gori 1979.

100.000 hiljada ljudi izgubilo krov nad glavom  Shocked neznam kako mi to ispalo iz sečanja za taj zemljotres.
« Last Edit: May 16, 2013, 10:16:18 pm by SOLARIS 1972 » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #843 on: May 16, 2013, 10:12:00 pm »

Služio sam vojsku  76/77. godine. Imali smo uniformu od čoje za rad i novu za izlazak. Tada nije bilo vjetrovki. Upravnik radionice imao je probnu vjetrovku. Ta kasnije nije usvojena za starješine. Šinjela s laticama je bilo u 1. i 2. bataljonu gardijskog puka. Svi vojnici tih bataljona imali su te šinjele. Ostali u puku nosili su šinjele bez latica. Te 1977. nije bilo vjetrovki u gardijskim pukovima a niti u nastavnim bataljonima. Obišao sam Beograd, Šabac, Kragujevac, Kraljevo i Titovo Užice. Niti jedan vojnik nije imao vjetrovku. 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #844 on: May 16, 2013, 10:26:57 pm »

Obuka od čak možda i 8 meseci za neke jedinice (sigurno za Gradu, vojnu policiju, izviđače i sl.) je bila sve do početka 1980.godine. Nisam siguran za garnične jedinice, ali u vreme kada je vojni rok trajao 18 meseci (a tako je bilo,ako se ne varam, sve negde do kraja 70-tih) i obuka je bila duža.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #845 on: May 16, 2013, 10:30:47 pm »

Obuka od čak možda i 8 meseci za neke jedinice (sigurno za Gradu, vojnu policiju, izviđače i sl.) je bila sve do početka 1980.godine. Nisam siguran za garnične jedinice, ali u vreme kada je vojni rok trajao 18 meseci (a tako je bilo,ako se ne varam, sve negde do kraja 70-tih) i obuka je bila duža.
Mislim da je ta obuka trajala 6 mjeseci i 15 dana. Za tehničku službu 4 mjeseca i 21 dan.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #846 on: May 16, 2013, 10:41:54 pm »

Biće da si upravu (po običaju laugh) Brodarski. Znam da je bila preko 6 meseci, pa je nakon 1980. skraćena na nešto ispod 6 meseci. Govorim o jedinicama koje sam u prošlom postu naveo u zagradi.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #847 on: May 16, 2013, 10:57:22 pm »

Ja sam bio pešadija septembar 86/87, imali smo samo 4 meseca obuke, pa posle 8 meseca granice. Šta češ pešadiju više učiti  Grin Ali bilo je dosta intenzivno pa su nas svašta naučili, i ono što obična pešadija nije znala po pričanju drugara koji su u slično vreme služili.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #848 on: May 18, 2013, 11:34:55 pm »

Obečao sam Rockeru da mu napišem o prostom vremenu na našoj karauli.

Zapravo početak je bio več kod doručka, tad sam se osečao vrlo dobro, neka vrsta prostog vremena. Iako je bio doručak praktično uvek u isto vreme po PS, sasvim je bio drugi osečaj nego u kasarni, nije bilo ni gužve ni čekanja, ni traženja stolova... Duručak je bio u vreme kad je več počeo jutranji TV program. Odprilike tu nekde je dolazio i oficir, nikad nam nije ništa rekao što gledamo TV. Večina nas je bila okrenuta prema TV. Bilo je dosta mesta a i nismo bili svi u isto vreme na doručku. Straže, patrole, ponekad destari, kuvar, pekar, oni što jim pripada odmor...

Pored TV smo imali i radio sa kasetofonom. Neki su dobili neke kasete od kuče, uglavnom kao neki pop narodjaki. To se uglavnom slušalo poslepodne. Jao što se mi to zagadilo. Volim i ne smeta mi prava narodna muzika iz krajeva Juge, ali to je bio tada več početak nekog kasnijeg turbofolka.

Zimi smo onda uvek imali neko ''zanimanje'', od čiščenja naoružanja svake toliko iako smo sami več pre imali čiste puške, do neke obuke iako ništa novo, do čiščenja snega. Ako nismo radili ništa, morali smo da čistimo sneg. Dali sam pomenuo da smo čistili sneg. Kad je počelo proleče, bilo je lakše, tad nas oficir pustio poneki put da prepodne ne radimo ništa. Smeli smo da budemo napolju ili u ''dnevnoj sobi''. Nikako u spavaoni. Naravno, straže, patrole po zaduženju, na terenu ili ispred karaule. Tada nismo radili ništa naročito.

Posle ručak, opet obavezno gledanje TV. Iako tad se ne sečam da bi bilo nešto zanimljivo na programu, ali više da prođe vreme. Nekde u to vreme (+/- nešto) oficir je odlazio kuči.

Poslepodne zimi opet čiščenje snega, ili patrole ili straže, u proleče uglavnom odmaranje, jer smo još uved kosta često išli u patrole. Svaki sat odmora je bio dobrodošao. Malo i starijoj generaciji, jer jih je bilo dosta malo, mnogo i nama, jer smo morali da imamo i straže i patrole, pa dosta puta i dva tri guštera u patrolu. Kako kad.

Eeee, leti je počeo ''godišnji odmor''. Prepodne dosta puta nešto fizičkog rada po terenu ili oko karaule, ali kao đombe nismo više imali straža i išao je samo jedan od nas kao vođa patrole. Prepodne puno puta zabušavanje oko karaule. Naravno sve to uz znanje oficira, on je bio tada sa nama. Poslepodne, sve slobodno. Od izlaženja napolje u piđami, spavanje, papuča napolju...

Za zabavu je bio postavljen jedan koš za košarku, i loptu nam je dala JNA. Poneki put smo bacali loptu, igrali nešto kao košarku, na jedan koš. Imali smo sto za stoni tenis, kad sam se vratio sa odmora početkom maja, doneo sam mrežicu, loptice, 4 reketa. To smo stavili na pistu, i uživali. ALI bili smo kao mala deca, daj meni reket oču ja da igram.... pa smo na kraju polomili sva četri reketa. JNA nam je i leti poslala vazdušnu pušku, pa smo malo gađali, najomiljenije je bilo sa klupe gađati teglu od salate, pa svake toliko čuješ kad je pogodiš, a možda se na svakih 100 pogodaka i razbije. Gađali smo još i podlasice oko zečnjaka, ali nismo jih odgnali ili ozbiljno oštetili. Krale i ubijale su nam male zečiče.

Uveče opet večera i gledanje TV, pa ako je neko želeo i ako je bio dobar film gledali smo ga. Zapravo tad su bila samo dva programa, pa nije moglo da dođe do svađe ko bi šta da gleda.

Inače neki su igrali i karte, uglavnom poker za neke male pare, jedan je imao kitaru, pa smo nešto pevali, ma bilo je svega.

Žao mi je jedino što se nismo nikad dogovorili (a uvek smo pričali) da bi otišli do seljaka, pa da kupimo jedno prasence pa da okrenemo.

Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #849 on: May 30, 2013, 01:22:13 pm »

Karaula „Drenok“ - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo jedne slike iz novijeg perioda karaule Drenok.
Slika je vlasništvo graničara pod nadimkom "drenok".
Točnije slika je nastala 1988 godine.
Ovdje na slici se vide sasvim druge uniforme nego su bile na prijašnjim slikama.
Također ovdje je i jedan zanimljivost.
Nisam jedini graničar koje je naoružan išao u izlet u drugu državu.
Evo i ovdje jedan primjer.
Samo ovaj graničar je to zabilježio pravilo sa fotoaparatom.
Neka se zna da su i Jugoslavenski graničari ilegalno ulazili u Albanski teritorij.


* rpssh.jpg (210.99 KB, 800x1118 - viewed 339 times.)
« Last Edit: May 30, 2013, 01:29:50 pm by vojnik graničar » Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #850 on: May 30, 2013, 03:26:25 pm »

@Pero
Tek sad videh tvoje pisanije. Nije vama uopšte bilo loše na karauli. Oficir tolerantan, a i imali ste čime da ispunite slobodno vreme. Smiley
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #851 on: May 31, 2013, 12:47:16 am »

Karaula „Drenok“ - V.P. 6052/9 - Granični odsjek Debar - Makedonija  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo jedne slike iz novijeg perioda karaule Drenok.
Slika je vlasništvo graničara pod nadimkom "drenok".
Točnije slika je nastala 1988 godine.
Ovdje na slici se vide sasvim druge uniforme nego su bile na prijašnjim slikama.
Također ovdje je i jedan zanimljivost.
Nisam jedini graničar koje je naoružan išao u izlet u drugu državu.
Evo i ovdje jedan primjer.
Samo ovaj graničar je to zabilježio pravilo sa fotoaparatom.
Neka se zna da su i Jugoslavenski graničari ilegalno ulazili u Albanski teritorij.

ovo nije druga uniforma vec maskirna navlaka koja se oblacila preko standardne uniforme (m77). a ovakve "izlete" pravili su skoro svi. tih par koraka da se vidi kako izgleda granicni kamen sa druge strane smatralo se za normalnu stvar, iako samo po sebi jeste granicni prekrsaj.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #852 on: May 31, 2013, 09:38:20 am »

@Pero
Tek sad videh tvoje pisanije. Nije vama uopšte bilo loše na karauli. Oficir tolerantan, a i imali ste čime da ispunite slobodno vreme. Smiley

Za neke stvari se JNA dobro pobrinula, ali uopšte nam nije bilo lako. Prva četri meseca sam svaku noč i svaki dan bio ili u patroli ili na straži, i po lepom i po lošem vremenu. Non stop smo čistili sneg prema selu iako se znalo da nam nikad neče uspeti, jer ono što smo mi očistili po lepom vremenu naduvalo je natrag sa prvim snegom. A sneg je padao do maja.

Leti je bilo lakše i više slobodnog vremena, iako smo morali svašta da radimo puno puta. A i ipak je to bila granica, nikom se nije ništa desilo, ali uvek je neka opreznost šta bi moglo da se desi.

O oficirima radije nebi nastavio. 
Logged
NikolaX
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86


« Reply #853 on: June 01, 2013, 09:47:02 pm »

Pravilo Granični protivoklopni odred, SSNO, GŠ JNA, 1984.

1. Granični protivoklopni odred (gPOOd) je osnovna združena taktička jedinica KoV posebne namjene. Različitog je sastava i jačine (manji, srednji i jači).
Nalazi se u sastavu graničnog odsjeka (graničnog bataljona).

Naoružan je protivoklopnim lansirnim oruđima, bestrzajnim topovima, ručnim bacačima, puškomitraljezima, automatskim streljačkim naoružanjem, ručnim kumulativnim bombama i MES (minskoeksplozivnim sredstvima).

gPOOd raspoređuje se na važnijem prigraničnom pojasu i namijenjen je za sprečavanje iznenađenja i vođenje POB (protivoklopne borbe) i za brzo zatvaranje posebno važnih tenkoprohodnih pravaca od same granice, samostalno ili u sadejstvu s drugim jedinicama JNA, jedinicama TO i u suradnji s ostalim snagama ONO i DSZ. Time se stvara mogućnost za efikasno i uporno vođenje POB od same granice, poboljšavaju uvjeti i osigurava vrijeme za razvoj jedinica JNA i TO.


2. Sastav gPOOd "J"


- Komanda odreda (komandant, zamjenik komandanta, pomoćnik k-ta za politički rad, potreban broj vojnika veze, kurira, bolničara i vozača)

- Protivoklopni vod x 3
Pov je osnovna vatrena jedinica u sastavu gPOOd i čini osnovnu snagu u POB.
Pov u svom sastavu ima 7 puškomitraljeza, 12 ručnih bacača raketa 90 mm M79 "Osa", 3 bestrzajna topa 82 mm M60, 2 POLK 9K11 "Maljutka".
U sastavu pov-a su 3 odjeljenja za blisku borbu i 1 lansirno odjeljenje.
Odjeljenje je najmanja vatrena jedinica za protivoklopnu borbu.
Odjeljenje za blisku borbu ima 2 puškomitraljeza, 4 RBR "Osa" i 1 BsT 82 mm (+ određen broj apu i ppi).
Lansirno odjeljenje ima 1 pm i 2 POLK 9K11 "Maljutka" (+ apu...).

- 4. vod 9K11
Raketni vod je osnovna vatrena jedinica u sastavu gPOOd i čini osnovnu snagu u protivoklopnoj borbi na srednjim daljinama (do 3000 m).
Raketni vod u svom sastavu ima 3 odjeljenja POLK 9K11 "Maljutka". Raketni vod ima 3 puškomitraljeza i 6 POLK 9K11 "Maljutka" (+ apu...)
Svako raketno odjeljenje ima 1 pm i 2 POLK 9K11 "Maljutka" (+ apu...)

- Pionirski vod
Pion. vod je niža taktička jedinica inžinjerije.

- Pozadinski vod
Poz. vod ima u svom sastavu tehničko i intendantsko odjeljenje.

Napomena: Granična četa (samo u miru) u ratu razvija jedan granični protivoklopni odred. Granični protivoklopni odred "Jačeg sastava" može imati do 280 ljudi.


3. Struktura i uređenje POR-a (protivoklopnog rejona)


Načelna veličina POR-a koji posjeda gPOOd "Jačeg sastava" je po frontu i po dubini do 5 km (pri rasporedu vodova u dvije linije).
Veličina međuprostora između vatrenih položaja protivoklopnih vodova u POR-u odreda iznosi 300-500 m.

Širina vatrenog položaja protivoklpnog voda je od 600 do 1200 m, a dubina 600 do 1000 m. Rastojanje (međuprostor) između odjeljenja za blisku borbu iznosi 100 do 200 m.

Širina vatrenog položaja odjeljenja za blisku borbu iznosi 150 do 200 m. Na svakom VP voda određuju se i uređuju jedan do dva rezervna položaja za odjeljenja na odstojanju od 100 do 200 m iza osnovnog položaja. Na vatrenom položaju odjeljenja rastojanje između zaklona za ručni bacač iznosi 30 do 50 m, a rastojanje između ručnih bacača i zaklona za BsT iznosi 50 do 80 m. Mjesto (zaklon) za transportna sredstva bira se i uređuje u neposrednoj blizini VP na udaljenu 20 do 50 m načelno na zadnjem nagibu i prikrivenom mjestu od osmatranja.

Kod prijenosnih lansirnih oruđa mjesta lansera su na međusobnom rastojanju od 1,5 do 7 m, a mjesto operatora u rejonu lansera.
Odstojanje vatrenog položaja raketnog odjeljenja u odnosu na p/k voda iznosi 500 do 1000 m.

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #854 on: June 04, 2013, 06:22:50 pm »

Mislim da su neke već bile ali ipak.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* gran1.JPG (380.73 KB, 768x886 - viewed 313 times.)

* gran2.JPG (429.38 KB, 1024x697 - viewed 235 times.)

* gran3.JPG (404.62 KB, 1024x695 - viewed 223 times.)
Logged
Pages:  1 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.