PALUBA
April 27, 2024, 09:38:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 527930 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #855 on: June 04, 2013, 08:31:33 pm »

Pravilo Granični protivoklopni odred, SSNO, GŠ JNA, 1984.

NikolaX.
Čovječe otkuda ovoliko podataka pravilo izvadi.
Tebe treba angažirati u nekoj vojsci po hitno.
Ti si rođen za vojsku, šteta bi bila da taj posao ne radiš.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #856 on: June 04, 2013, 11:55:26 pm »

Pravilo Granični protivoklopni odred, SSNO, GŠ JNA, 1984.

NikolaX.
Čovječe otkuda ovoliko podataka pravilo izvadi.
Tebe treba angažirati u nekoj vojsci po hitno.
Ti si rođen za vojsku, šteta bi bila da taj posao ne radiš.


Sad mi palo na pamet.... pa da podelim

Druže graničaru, dali si ikad zamišljao sebe kao komandira karule?

Dobro, sada nema više granica, ali da se vratimo imaginarno u ono vreme, pa da smo ti i ja komandiri karaule.

Za sebe znam da bi vojnici uživali pod mojom komandom, omogučio bi jim sve ono o čemu smo mi kao vojnici sanjali.  Ali službu patrola i straže bi morali da odrade 100% (kao što smo i mi)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #857 on: June 05, 2013, 12:00:07 am »

друже перо, да ли си икад себе замишљао у улози свог наставника (било ког предмета)? да ли би својим ученицима дозволио све оно што си као ученик радио или желео да урадиш?

кад станеш са друге стране имаш и одговорност, тако да није све баш тако као што изгледа док си на подређеној страни.

слажем се да се војсци треба(ло) омогућити да живе нормално и не иживљавати се над њима, али ред ипак мора да постоји.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #858 on: June 05, 2013, 03:59:40 am »

друже перо, да ли си икад себе замишљао у улози свог наставника (било ког предмета)? да ли би својим ученицима дозволио све оно што си као ученик радио или желео да урадиш?

кад станеш са друге стране имаш и одговорност, тако да није све баш тако као што изгледа док си на подређеној страни.

слажем се да се војсци треба(ло) омогућити да живе нормално и не иживљавати се над њима, али ред ипак мора да постоји.

Zdravo ssekiru, o nastavnicima ču probati da ti napišem na PP, ima smisla i veze oko JNA, ali nije važno, bili smo samo ljudi, i dobr i loši. I o izživljavanju i o oficirima karaule, bolje na PP

Ja sam bio na karauli, znam kako izgleda loša komanda i kako bi morala da izgleda dobra komanda.

SSEKIRU? dali si razmislio šta bi ti uradio da si oficir karaule? Imaš 20-30 vojnika koji neče videti civilizaciju do skidanja.... Ja osim onih malih poseta selu na 2-3 meseca nisam video nikakve civilizacije.

Ali što se tiče reda i PS, to mogu da kažem da smo u večini primera odradili svoje što se tiče čuvanja granice!
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #859 on: June 06, 2013, 01:44:14 am »

друже перо, да ли си икад себе замишљао у улози свог наставника (било ког предмета)? да ли би својим ученицима дозволио све оно што си као ученик радио или желео да урадиш?

кад станеш са друге стране имаш и одговорност, тако да није све баш тако као што изгледа док си на подређеној страни.

слажем се да се војсци треба(ло) омогућити да живе нормално и не иживљавати се над њима, али ред ипак мора да постоји.



Ssekiru, mi na granici nismo bili deca u školi. Mi smo bili vojnici, otišli smo da branimo granicu i sa oružjem i municijom. Ako se od mene očekuje da sam vojnik sa nekakvim obavezama odradiču svoje, ali ni oficiri i komandanti karaula ne trebaju da budu stoka i neka oni odrade svoje po PS

Što se tiče normalnog života, recimo mi nikad nismo imali neki normalni izlazak u grad ili kontakt sa civilizacijom. Bili smo skoro kao u zatvoru nema izlazka. I recimo dva vikenda što su mi pripadala po PS JNA nisam mogao da iskoristim zbog univerzijade. NE, na karaulama nije bio normalan život. Oficir karaule bi mogao da na napravi neke sitne stvari što bi nam ulepšale život. Njega nebi ništa koštalo, ali toga nje bilo.

Što se tiče reda, išli smo i u straže i patrole. Odradili smo mi svoje, iako oficiri nisu!.  Red je postojao, mi kao obična vojska smo se ga bolje držali nego oficiri koji su bili plačeni za to.

Dali nožeš da si misliš zašto oficir karaule nije nikad dolazio noču… Huh?

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #860 on: June 06, 2013, 07:14:08 pm »

Зато што је или био ленчуга, или кукавица или и једно и друго. Ако није долазио, а био је обавезан правилом службе да одређен број дана дође, шта више и преспава на караули, онда није зарађивао плату.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #861 on: June 06, 2013, 11:20:14 pm »

није долазио јер га је мрзело. ако је био редован официр, а не по уговору, вероватно је био и незадовољан својим намештењем у недођији, где је сморно и досадно и време једнолико тече (о, зашто ли га разумем... Roll Eyes)

одговор на пп од недеље кад се вратим из ниш
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #862 on: June 07, 2013, 01:34:08 pm »

Odgovor i Dzumbi i SSekiru, a i drugima... Naš oficir je imao samo ŠRO, bilokako mi smo bili vojnici pa smo morali da odradimo svoje vreme na karauli, oficir je mogao da bira pa da ne bude oficir karaule, moglo bi da se kaže da je po današnjim standardima bio vojnik po ugovoru. Ako mu se nije sviđalo kde je, mogao je da ode u običnu firmu ili običan posao, mi nismo mogli. Kao što sam 100 puta rekao, mi smo odradili svoj posao častno i pošteno, što ne mogu da kažem za njega.

O detaljima neču javno na forumu, ali možete da zamislite. Da je bio čovek mi bi imali milinu od služenja JNA. Karaula može da bude i najbolja stvar a može da bude i najgora. Ja znam da ako bi ja bio komandir karaule, da bi se potrudio da ''mojoj'' vojsci bude sve najbolje. Ali u životu se sreču svakakvi ljudi.

Što se tiče PS, da mora oficir da bude toliko i toliko vremena noču na karauli, toga kod nas nije bilo. Nikad nas niko nije dolazio gledati noču. Ipak smo mi išli u 99% noču u patrole. Baš bi moralo da bude gadno nevreme da nebi išli, a i tad je bila vidljivost 5-10 metara. Što znači išli bi bez veze.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #863 on: June 08, 2013, 09:41:04 pm »

NikolaX, zanimljiv tekst, ali mi obični graničari nismo znali ništa o tome. Zapravo videli smo to na obuci, ali kasnije na stvarnoj granici više ne. Verovatno je to postojalo nekde u pozadini kde bi i imalo smisla, a da ne kažem da nas je bilo premalo (na karauli) da bi vršili takva dejstva.

ALI.... iako je teren naše karaule označen kao tenkovski neprohodan imali smo puno RB za jednokratnu upotrebu, sada se ne sečam tačno modela. Znači mogli smo da zaustavimo razne BOV-e, kamijone i slično.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #864 on: June 11, 2013, 10:32:31 pm »


Sad mi palo na pamet.... pa da podelim
Druže graničaru, dali si ikad zamišljao sebe kao komandira karule?
Dobro, sada nema više granica, ali da se vratimo imaginarno u ono vreme, pa da smo ti i ja komandiri karaule.
Za sebe znam da bi vojnici uživali pod mojom komandom, omogučio bi jim sve ono o čemu smo mi kao vojnici sanjali.
Ali službu patrola i straže bi morali da odrade 100% (kao što smo i mi)

Pero™.
Pa da ti kažem nikada se nisam vidio kao komandir karaule.
Sa vojnicima je teško.
Oni su nepredvidivi.
Dobro normalan čovjek ne izludi sa njima.
Evo recimo ni dan danas mi ne pada na pamet da bi pristao na tako nešto.
Ali recimo kad bi bio prisiljen da biram pravilo ili da budem graničar ili komandir karaule onda bi rađe bio graničar.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #865 on: June 12, 2013, 07:43:50 pm »

Како год било у војсци је увек "боље" бити официр. Војска је кастинска организација. А код таквих система увек је боље бити међу онима "горе". Не мислим да сви имају способности и могућности за то, као што их немају они који стварно и постану официр. Ипак, "природно" је да тежиш да идеш ка "горе", а не "доле".
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #866 on: June 12, 2013, 11:16:13 pm »

Graničaru,

ma onako mi palo na pamet, kako bi izgledalo da sam ja komandir, sa time nisam mislio oficir u JNA, nego samo kao komandir karaule. Do sada nisam nikad razmišljao o tome.  Pošto čitam o različitim iskustvima i različitim ponašanjima komandira. Za sebe znam da bi se potrudio da jim bude što bolje, ali i oni bi morali da odrade što bolje.

Dzumba,

u pravu si, u vojsci mora da bude neka hierarhija. Pa to je skoro i u svim sferama života, od mladosti kad su iznad roditelji, škola, firma, tek u penziji za neke prestane takav onos. Ali vojska je ipak drugačij, barem u ono vreme, mi što smo MORALI da idemo gledali smo da što lakše prođemo (barem večina), a za oficira se prostovoljno izabere, pa je naravno da se teži što boljem položaju. Ali sa položajem se povečavaju i odgovornosti.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #867 on: June 13, 2013, 09:49:58 am »

U vojsci samo podoficiri i oficiri mogu biti komandiri, obična vojska samo u posebnim slučajevima.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #868 on: June 13, 2013, 11:42:51 am »

Nije lako komandovati.Sa jedne strane imaš zakone i pravila službe,a sa druge žive ljude sa svojim željama,mogućnostima i potrebama.Najteže je je kad ti je ljudstvo ok a ti moraš izvršiti zadatak.Napolju kiša razbija,oluja besni,teren težak imaš želju da zaštitiš ljude,ali pravilo određuje.Imam slična iskustva,a ti hoćeš da zaštitiš potčinjenog,ali istovremeno moraš da razmisliš dobro o propisima,a i o tome da si ti nekome potčinjen.Veoma lako je pisati iz udobne fotelje,ali često je veoma teško uskladiti sve to u realnosti.Uvek se treba rukovoditi ljudskošću,poštuj propise,ali počni od sebe i onda traži od drugih isto takvo poštovanje.Nemoj nametati samo obaveze u tim istim članovima pišu i o pravima.I tu dolazi do onog čovek-nečovek.Kod čoveka i najteže obaveze se lakše podnose.Kad ti je starešina smradina,ti se trudiš da budeš profesionalac i posao uradiš a ne odradiš,a grebatori i drukare su na površini sva priča postaje suvišna i teška.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #869 on: June 13, 2013, 05:53:15 pm »

Ok, oftopic je sastavni dio svake diskusije ali držmo se teme.

poz.
Logged
Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.