PALUBA
April 27, 2024, 07:05:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 527856 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #885 on: September 17, 2013, 10:37:48 am »

Dzumba, hvala za ove fotografije.

Koliko se je vreme promenilo. Zapravo skoro če 30 godina od kad sam bio graničar, a i to nije malo razdoblje. Interesantno mi je, da iako su sada granice otvorene pa može svako da prođe, ipak neko to još uvek nadgleda i čuva.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #886 on: September 17, 2013, 05:42:53 pm »

Граница се и даље контролише, можда не тако редовно и интензивно као када је то радила војска, али се то ради са техничким системима, који би требало да надомести мањак људи (граничне полиције). Ја сам поставио овај торањ на мађарској старини јер се уочава и види.

Као што граничари ЈНА нису без разлога постављали заседе скоро увек на истим местима, тако је ова камера постављена највероватније на месту где се проценило да је најпогодније за илегални прелазак. Тако је она практично "стална заседа".
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #887 on: September 17, 2013, 05:48:06 pm »

Ево још једне слике. На њој се виде ознаке (стуб са тробојком на врху) које са српске стране обележава некадашњу патролну стазу (стубова има више, на сваких 50-так метара).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC_8663.jpg (495.16 KB, 1600x1063 - viewed 145 times.)
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #888 on: September 18, 2013, 12:16:55 am »

Граница се и даље контролише, можда не тако редовно и интензивно као када је то радила војска, али се то ради са техничким системима, који би требало да надомести мањак људи (граничне полиције). Ја сам поставио овај торањ на мађарској старини јер се уочава и види.

Као што граничари ЈНА нису без разлога постављали заседе скоро увек на истим местима, тако је ова камера постављена највероватније на месту где се проценило да је најпогодније за илегални прелазак. Тако је она практично "стална заседа".


Što se današnjih dana tiče, mislim da se u Sloveniji ne čuva više granica prema Austriji i Italiji. Za Hrvatsku nisam siguran, ali sa njihovim odlaskom u shengen i to če prestati. Naravno čuva jih policija, ne više vojska. Za bugarsku granicu neznam, ali ako može sad da se prođe, mislim da se niko ne penje po šumi da prolazi.

U moje vreme znači '87 uglavnom nismo upotrebljavali tehnička sredstva, iako smo jih imali, ali kde če jedna patrola da 100% pokriva 10km terena. I da smo čuli nekog, nebi mogli da dotrčimo da ga uhvatimo. Drugo je bilo na karaulama/rejonima kde je bila veča mogučnost prelazka. Recimo u blizini graničnih prelaza, tamo su rejoni bili manji.

Klasičnih zasednih mesta nismo imali. Ipak smo bili bogu iza nogu pa nije niko prolazio mimo nas.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #889 on: September 18, 2013, 12:24:32 am »

Ево још једне слике. На њој се виде ознаке (стуб са тробојком на врху) које са српске стране обележава некадашњу патролну стазу (стубова има више, на сваких 50-так метара).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stubova u ovakvom smislu nije bilo. Bili su graični kameni, kao markacija na važnim geografskim položajima, recimo na vrhu i na dnu brda. To je bilo šta ja znam, po nek put i po više stotina metara. Barem na bugarskoj granici je bio iskopan jarak između tih kamena. Po pričanju drugova sa drugih granica tog jarka nije bilo. Recimo kod mene je bio rejon oko 10km, a bilo samo 9 kamena.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #890 on: September 18, 2013, 08:56:35 am »

перо, ови стубови су урађени касније, кад су ове  земље ушле у еу. и према румунији има тих камера, али су ми далеко да би их сликао. оно што мене сврби јесте колики је њихов домет и како раде у сложеним метео условима, што би рекли ваздухопловци
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #891 on: September 18, 2013, 05:20:36 pm »

Стубови су још из доба ЈНА, само су у време СРЈ добили тробојку без петокраке. Колико сам схвати тако је обележавана патролна стаза јер је овај простор "тотална" равница где се тешко орјентише. Без ових ознака лако би се одлутало у другу државу. Тробојка на врху стуба није мењана јер стубови немају пуну сврху јер нема сталног патролирања дуж граничне линије. На овом делу има и граничних каменова као валидних ознака на граници, али ја нисам прилазио.

Запазио сам да се камера креће и да нас је делимично пратила док смо се кретали дуж граничне линије. После се окренула на другу страну. Види се то и на оним претходним сликама. Не знам који је домет, али је сигурно довољан да уочи сваког ко приђе на пар стотина метара.

Такође, како су ми објаснили стручнији од мене више нема неке посебне забране ни ограничења за боравак у зони границе. Једино те полиција може легитимисати и дужан си да имаш валидну исправу којом доказујеш идентитет.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #892 on: September 18, 2013, 05:23:52 pm »

Ovakve kamere se upravo postavljaju duž obale RH.
Mislim da smo negdje stavljali sličice radova na Palagruži.

poz.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #893 on: September 18, 2013, 10:52:44 pm »

џумбо, вероватно се нисмо разумели, ја сам мислио на металне стубове, торњеве, на којима стоје камере. иначе, зашто ме занима. скоро је овде био један мањи гранични инцидент, да не кажем илегални прелазак. укратко коњ из румуније прешао овамо, власник пријавио њиховој полицији, али они нису јавили нашима. коња ухвате локални циге и покушају да продају. пошто нису успели договоре са власником да он пређе илегално и плати неку суму као за храну и тако то, а они њему да дају коња. румун је ухваћен на дојаву ловаца који су поправљали чеку и снимили ситуацију. реон покрива неколико камера, три имају оптичку видљивост. ни једна није одрадила. проблем је што су релативно далеко, терен је прилично жбунаст, а има и неколико јаруга којима се може прилично неопажено прећи (ако вас и ту не укебају ловци Grin погранична се не мува по шибљацима).
Logged
dobri covek
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #894 on: September 20, 2013, 11:01:39 pm »

Mene još zanima jedna stvar.
Ja kada sam bio u JNA na opasaču su bile te dvije gajke (koje nikada nisam koristio) niti sam ikada znao čemu one služe a uvijek se pričalo da služe za nošenje bombi.
Međutim ovi vojnici na opasaču imaju tri gajke.
Mene zanima da li je u to vrijeme bilo pravilo u JNA da se na opasaču nalaze tri gajke ili je opet tu bilo neko pametovanje vojnika, desetara i komandira karaule.


Kolega, definitivno se radi o "pametovanju" vojnika i njihovoj, u krajnjem, nedisciplini. Time su pokazivali da imaju manje od 100 dana do kraja vojnog roka. Kada im ostane manje od deset dana, okretali su poslednju gajku. Takva je barem bila praksa sa kojom smo ratovali.
Inače, propisni opasač je imao  samo dve gajke. One su služile za nošenje čuturica, prvih konstrukcija bombi (kada su utvrdili da je to više nego opasno, izmislili su fišekliju jednodelnu). U starijim vojskama na te gajke se vešala sablja, tesak ' ko ga je nosio, neke vrste futrola za pištolje... U periodu od kraja osamdesetih do uvodjenja prtenog opasača, uglavnom nisu služile ničemu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #895 on: September 21, 2013, 12:22:56 pm »

мени богме служе и дана данашњег. са једне стране окачен ми је швајцарац, а са друге ланац новчаника и фотоапарат.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #896 on: September 27, 2013, 09:04:10 am »

Kolega, definitivno se radi o "pametovanju" vojnika i njihovoj, u krajnjem, nedisciplini.
Time su pokazivali da imaju manje od 100 dana do kraja vojnog roka.
Kada im ostane manje od deset dana, okretali su poslednju gajku.
Takva je barem bila praksa sa kojom smo ratovali.
Inače, propisni opasač je imao  samo dve gajke.
One su služile za nošenje čuturica, prvih konstrukcija bombi (kada su utvrdili da je to više nego opasno, izmislili su fišekliju jednodelnu).
U starijim vojskama na te gajke se vešala sablja, tesak ' ko ga je nosio, neke vrste futrola za pištolje...
U periodu od kraja osamdesetih do uvodjenja prtenog opasača, uglavnom nisu služile ničemu.

Očito je svaka JNA klasa imala neki svoj običaj ili nepisano pravilo kako nekome pokazati za koliko dana ide kući.
Kada sam ja bio u graničnim jedinicama JNA nitko tako što nije ni pokušao napraviti, niti sam nekoga vidio da tako što radi u karauli ili kasarni.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #897 on: September 27, 2013, 09:15:10 am »

Evo da prvi postavim sliku svoga komandira karaule.
Slika je jako zanimljiva.
Oni koji se razumiju u JNA uniforme i oružje iz ove slike će puno toga saznati i vidjeti.
Počevši od toga kada je otprilike fotografija nastala, kakve uniforme su graničari nosili itd...
Kada sam ja vidio ovu fotografiju meni je ona bila jako zanimljiva.
Na fotografiji je ovo "društvo" JNA graničara jako šaroliko.
Ovdje kao da svatko nosi što hoće i kako hoće.
Gdje je ova fotografija nastala ne znam.
Nema uokolo nečega po čemu bi to mogao zaključiti.
Uglavnom to je moj komandir karaule. 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Komandir karaule Ceršak sa graničarima.jpg (403.05 KB, 1592x1012 - viewed 292 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #898 on: September 27, 2013, 02:13:38 pm »

аииииииииии, па ово стварно изгледа ко распојасана банда... pravilo војник граничар, сад разумем твоје незадовољство...
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Online Online

Posts: 703


« Reply #899 on: September 27, 2013, 08:13:31 pm »

 Vidim podsisane vojnike koji nose kape po PS-u, zakopcanu dugmad, sest vojnika nose stari komplet uniforme sa ljetnom bluzom i to samo zbog toga sto su to zaduzili. Ostali vojnici nose nove opitne kosulje koje su bile debljeg platna od kosulja M75. Imaju prosivene naramenice. Pocele su se proizvoditi 1964. godine. Po meni je slika nacinjena 1972./3. godine. Ne vidim nista skandalozno ili katastrofalno.
Logged
Pages:  1 ... 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.061 seconds with 22 queries.