PALUBA
March 29, 2024, 11:43:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73   Go Down
  Print  
Author Topic: Granične jedinice  (Read 520086 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #975 on: April 10, 2014, 10:08:29 pm »

Ne, ja ga uopšte nisam sagledao, niti sagledavao. Ali sam bio u komandi te jedinice više puta tokom 1978,1979,1980 i viđao mornare, a na obali privezane čamce (kasnije nikada nisam bio tamo, osim na Peskovima). Da li su trebali biti tamo ili ne, nemam pojma. Pomoćnik za pozadinu u to vreme im je bio MT oficir. Sin mog kolege iz jedinice je služio vojsku prvo u Puli (na obuci), da bio okončanoj obuci prekomandovan na jedan od tih čamaca na Dunavu (1983.). "Karijeru" je završio na jednoj karauli u Đerdapu kod D. Milanovca (išli mu u posetu). To sigurno nije bilo pravilo, već je ovaj bio "kažnjem" prekomadom na karaulu.

Suština priče je da su se ti mornari mogli naći  i na obali Dunava (naravno, zbog slikanja, a ne zbog pešačke patrole). Koliko primećujem slika je iz doba JNA, dakle iz doba o kome pričam.

Inače, sada me podseti. U selu Požeženo (na kraju sela, nizvodno) je nekada bila karaula. Još u "moje" vreme je bila napuštena kao karaula. Jedno vreme je služila za smeštaj prilikom predvojničke obuke vanškolske omaldine,a u par navrata ju je koristila i komanda 282.bVP za smeštaj vojske na logorovanju u Peskovima. U samoj karauli su smeštani oficir, a na uređenom platou su postavljani veliki šatori za vojsku. Karaula je krajem 70-tih godina bila u vrlo dobrom stanju.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #976 on: April 11, 2014, 03:23:40 pm »

Milanovački granični sektor je imao jednu karaulu i jednu lučicu. Karaula se nalazila u samom gradu i zvala se "Rudnik bakra Majdanpek", do kse lučica nalazila van Milanovca, kod ušća Porečke reke u Dunav. Tako se i zvala, Porečka reka. Tu se nalazio rečni plovni pristan (RPP) sa odredjenim brojem čamaca. Sa Djerdapske magistrale se silazilo do obale, nekom vrstom stepenica, i onda preko mosta na RPP.

U napušenoj karauli u Požeženu je stanovala jedna izbeglička porodina, nisam siguran da li su još uvek tamo.
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #977 on: April 14, 2014, 06:19:57 pm »

Još jedna o mornarima graničarima.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mornari granicari.jpg (236.03 KB, 980x729 - viewed 247 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #978 on: April 14, 2014, 06:58:57 pm »

Ne sećam se da je taj orden negde bio izložen, niti na samoj karauli, niti u komandi odreda.
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #979 on: April 15, 2014, 05:12:08 pm »

Još jedna ,možda ga neko zna.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ribar granicar.jpg (299.09 KB, 873x980 - viewed 246 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #980 on: April 15, 2014, 06:55:25 pm »

Ako je ovaj ribar na slici alas iz Velikog Gradišta, onda sam davne 1979. godine upoznao ovog čoveka. Nisam siguran, ali liči mi na njega. Imao je neki nadimak ("Gera" ili nešto slično).  Imao je izražen ožiljak preko lica. Navodna ga zakačilo zrno u nekoj pucnjavi sa rumunskim graničarima početkom 50-tih godina prošlog veka..
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #981 on: April 25, 2014, 08:21:11 am »

Ova fotografije jeste "pozerska", takve se i rade za novine. Međutim, mornara-graničara je bilo i u Dunavskom graničnom odredu, kao i na Prespanskom i Ohridskom jezere, gde su mogli da se pojave u ovakvoj pozi. Pozadina na fotografiji mi više liči na kontinentalni deo.

O graničarima-mornarima pojma nemam. Ali sve slike za novine što sam jih video na internetu o graničarima (kopno) izgledaju nameštene za slikanje. Izgleda da je i ova.

Najiskrenije su slike što su jih graničari pravili za svoje potrebe.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #982 on: April 25, 2014, 07:36:14 pm »

то је увек тако, перо. не само у војсци. зато ја волим да "ловим" фотографију, а намештене су ми скроз безвезе.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #983 on: April 26, 2014, 01:09:48 am »

Ssekiru slažem se sa tobom na 100%. Nekad sam se malo bavio fotografijom pa znam osnove, ali ipak nisam pravi majstor. Najlepše je uhvatiti pravi moment u životu. Izraz lica ili neka poza što odražava život, slikati prirodu u pravom momentu.

Profesionalne slike su uvek napravljene u smislu, ajde pomeri se malo desno, stanite zajedno, gledaj tamo....Po pS nebi vođa i graničar smeli da stoje tako blizu, video sam i slike kde je bilo slikano sa nekog imaginarnog kamena, izrađenog verovatno zbog dekoracije keraule, itd.... Da, može to da upali kod prosečnog čitatelja. I ova slika su vojnicima u belim uniformama, još samo mete da jim nacrtaju. Pojma nemam šta su bile dužnosti granične mornarice na kopnu, ali ako bi morali da su u patroli po kopnu valjda bi jim dali SMB uniforme, ni JNA nije bila toliko glupa (zapravo sad kad gledam sa distancije toliko godina u principu nije bila slaba, samo su detalji neki put bili slabi).

Ja imam na žalost samo dve (lične) slike, a i drugu sad tražim. Nije bilo sve po PS. Imam jednog internetnog prijatelja što je i na ovom forumu, pa nebi želeo da stavljam njegove slike. Nije ni kod njega bilo sve po PS, ali su slike životne. Što ne znači da nismo išli u patrole i davali stražu, naravno i čuvali onu domovinu, koliko se od nas tražilo i koliko smo mogli.
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #984 on: May 06, 2014, 04:23:11 pm »

Evo za graničare još jedna,mislim da je nemate.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* granicni kamen.jpg (327.87 KB, 572x775 - viewed 278 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #985 on: May 06, 2014, 10:01:11 pm »

Negde je već bila, ali ne škodi.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #986 on: May 15, 2014, 10:43:05 am »

Makedonsko-Bugarska granica, kamen slikan sa obe strane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na tom sektoru je izgleda bilo i žičanih prepreka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.



* kamen1.jpg (212.19 KB, 1024x768 - viewed 242 times.)

* kamen2.jpg (84.85 KB, 1024x701 - viewed 235 times.)

* žica.jpg (212.95 KB, 1024x768 - viewed 238 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #987 on: May 16, 2014, 10:18:14 am »

Између два светска рата личне фотографије су се користиле као дописнице или разгледнице. Ево једне на чијој полеђини пише:
Загорки за успомену и дуго сећање од Ненада Вукојчића, граничара III граничарске чете.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* граничар.jpg (13.26 KB, 112x187 - viewed 512 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #988 on: May 21, 2014, 09:30:14 pm »

Жичане препрекена граничној линији на једној од фотографија са македонско-бугарске границе (раније границе СФРЈ и НР Бугарске) је скоро сигурно са бугарске стране границе. Када сам као питомац 1977. године био на граници са Бугарском (рејон Вршке Чуке, код Зајечара) видео сам да су са њихове стране били уређени земљани појас од око 5 м (целом дужином где год смо могли видети), а на неким и жичане препреке и то такође ширине (дубине) од пар метара. Дакле не само један ред ограде од бодљикаве жице већ више редова, баш као на филмовима из Првог светског рата, са жичаним набачајем између редова. Како су нам тада говорили наши граничари део граничне линије (онај који су Бугари сматрали критичним) је  био и миниран.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #989 on: May 22, 2014, 09:10:47 pm »

Ja mogu da pričam samo za rejon što smo ga mi pokrivali i narvno za 87 godinu, kad sam bio na granici. Bilo nešto severnije od tog kamena, odprilike 90 kamena više. Koliko je to neznam, kameni su se postavljali po terenu, neki put krače, neki put duže. Granica je imala iskopan rov, ali to nije bila nikakva prepreka.

Bila je prekopana i zemlja, stvarno nekde 5-6 metara, ali bodljikave žice nije bilo. Verovatno su bugari smatrali da nije bilo opasnosti od prebega. Bili su bliže graničnog prelaza, ali ''moja'' karaula je bila daleko od tamo. Minskog polja nije bilo. Čuli bi i videli kako živina i divljač lete u vazduh. Nisu ni nihovi seljaci smeli da se približe granici. Videli smo jih samo iz daleka. Naši seljaci su smeli sasvim do granice, naravno uz odgovarajuču dozvolu civilnih vlasti. Onih nekoliko što su živeli pored rejona, uvek je tražilo našu pomoč i dozvolu, da se kreću prema granici, iako su bili daleko od zvaničnog graničnog pojasa 100m. Rado smo jim pomogli, ipak smo bili narodna armija.

Naravno čuli smo priče da imaju bugari minska polja, da imaju duple granice, pa kad nego prebegne, misli da je več u YU, pa ga posle uhvate, koliko je to tačno neznam, ali pričalo se.

Sa vojskom sa druge strane smo imali dobre odnose. Nebi hteo da se poubijam s njima. Jednom su i oni vratili jednu našu izgubljenu patrolu. Zapravo ni oni nisu išli blizu granice, osim ako su baš hteli da se sretnu sa nama, na prijateljskom razgovoru. Kako je bilo ranijih godina neznam tačno, ali po rejonu je bilo puno izpucanih čahura. Sigurno nisu bile zbog vežbi gađanja.
Logged
Pages:  1 ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.