PALUBA
April 20, 2024, 08:06:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Stigli američki marinci sa deset delfina  (Read 5414 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« on: October 05, 2012, 08:32:56 am »

Stigli američki marinci sa deset delfina
Na tivatski aerodrom jutros su stigli američki marinci sa 10 delfina iz Centra za obučavanje morskih sisara u San Dijegu.
Iz Ministarstva odbrane ranije su saopštili da je na inicijativu Mornarice SAD, Vojska Crne Gore prihvatila realizaciju zajedničke vježbe na moru između Mornarice Vojske Crne Gore i Mornarice SAD
http://www.cdm.me/drustvo/crna-gora/stigli-americki-marinci-sa-deset-delfina
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #1 on: October 05, 2012, 01:26:21 pm »

Koliko mi je poznato, delfini su u mornarici SAD obučavani za pronalaženje određenih objekata,postavljanje podvodnih mina i akcije spasavanja.
Podseća me na čuveni filmski serijal o delfinu "Fliperu" tokom 60-tih.
Njegov trener je radio u jednom takvom istraživačkom centru mornarice SAD na Floridi.Kada su centar zatvorili kao nerespektivan on je isti odkupio i "Fliper" inače ženka delfina je rođena kao zvezda novog delfinarijuma koji i danas postoji.
Inače delfini se kao i ostali sisari mogu uglavnom naučiti da bez greške izvode samo jednu ili najviše dve veštine.
Tako je pomenutog "Flipera" osim ženke koja je igrala glavnu ulogu u snimanju veština i akrobacija "dubliralo" još dva mužjaka.Jedan je izvanredno plivao iznad vode samo na repu,drugi je preskakao prepreke i pravio salto a pomenuta ženka je bez greške pronalazila i donosila predmete sa dna mora i snimana u tzv. krupnim kadrovima.
Mislim da koncept sa delfinom-univerzalnim vojnikom nikada neće zaživeti do kraja kako je zamišljen jer ne zaboravimo to su samo divlje životinje naučene određenim veštinama čije ponašanje nikad ne možete do kraja i u potpunosti kontrolisati.Navodno su i u SSSR radili ista ispitivanja pa čak i na fokama ali kad su shvatili limite i opasnosti za borbenu upotrebu odustali su od daljeg razvoja.
Krajem 90-tih na zatvorenom bazenu "TAŠ" u Beogradu gostovao je jedan Ruski delfinarijum.
Delovalo je baš impozantno ali kad se sve sabere radi se o 5-6 akrobatskih veština i to je sve.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #2 on: October 05, 2012, 04:14:02 pm »

Krajem 90-tih na zatvorenom bazenu "TAŠ" u Beogradu gostovao je jedan Ruski delfinarijum.

Ja sam kao klinac prisustvovao takvom događaju, ali krajem 80.-ih...88. ili 89., imam i fotku gde 3 delfina istovremeno iskaču i vrhom njuške mi dodiruju ispruženu šaku. Smiley
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #3 on: October 05, 2012, 08:07:59 pm »

U pravu si napravio sam gresku bilo je to tacno 88 ili 89-te.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #4 on: October 05, 2012, 09:43:27 pm »

Baš me interesuje koliko zaostalih mina će naći u zalivu?!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #5 on: October 06, 2012, 03:49:55 pm »

Imamo na Palubi i temu Dupini u službi ratnih mornarica. (dupini = delfini)
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #6 on: October 07, 2012, 09:01:37 am »

Program „Delfin 2012" biće realizovan u Bokokotorskom zalivu tokom oktobra, a akcijama će biti upravljano iz Tivta. Tokom vježbe, delfini će tragati, otkrivati i potom označiti lokacije potencijalnih mina i drugih eksplozivnih sredstava koji su ostali na morskom dnu iz ratova. Vježba, u kojoj će uz članove mobilne jedinice za uklanjanje eksplozivnih naprava američke mornarice (EODMU) 1 učestvovati ronioci crnogorske mornarice i vojski susjednih država, biće održana po scenariju koji će simulirati misije održanja mira Ujedinjenih nacija.

Ovogodišnja vježba dio je višegodišnjeg američkog programa podrške Crnoj Gori u otkrivanju potencijalno opasnih objekata i izgradnje njenih kapaciteta za saniranje područja u kojima se nalaze minsko-eksplozivna sredstva ostala iz ratova. Ronioci američke jedinice obučavaće ronioce Mornarice Crne Gore u pretraživanju, pronalaženju i označavanju eksplozivnih sredstava. Ronioci iz Slovenije i Hrvatske će takođe pratiti i učestvovati u obuci tokom vježbe. Dugoročni cilj programa je pomoć Crnoj Gori da uspostavi efikasne i održive kapacitete u čišćenju podvodnih površina.

http://www.vojska.me/izvjestaji-izjave-aktivnosti/1241-delfini-mornarice-sad-stigli-u-crnu-goru-na-multinacionalnu-vjezbu-delfin-2012
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #7 on: October 07, 2012, 12:47:09 pm »

Da li će biti uključeni samo vojni ronioci, ili će uz njih aktivirati i Mijailovićev centar iz Bijele, i ostale aktivne ronioce CG?
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #8 on: October 09, 2012, 06:17:52 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/F_KZKxRCHLo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #9 on: October 26, 2012, 01:11:26 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/o2O0FZ1_zk4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #10 on: November 19, 2012, 09:58:52 pm »

Da, delfini su u Boki ''pronašli eksplozivne ostatke rata'' - kako kaže mabasadorka USA u CG.

(očito, nešto ne štima u prevodu ...?!)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #11 on: November 19, 2012, 10:37:53 pm »

Da, delfini su u Boki ''pronašli eksplozivne ostatke rata'' - kako kaže mabasadorka USA u CG.

(očito, nešto ne štima u prevodu ...?!)

....
http://en.wikipedia.org/wiki/Explosive_remnants_of_war
tako ih se klasificira
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #12 on: November 20, 2012, 08:54:29 am »

Što bi se po naški reklo:
"Zaostala ubojna sredstva nakon ratnih dejstava".
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 24 queries.