PALUBA
April 29, 2024, 06:18:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: U-96  (Read 5084 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: June 26, 2009, 10:49:40 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

   Podmornica U-96 je naručena 30 maja 1938, kobilica joj je položena 16 septembra 1939, porinuta je 1septembra 1940 i dovršena 14 septembra iste godine. Izgrađena je u brodogradilištu GERMANIAWERFT u Kilu. Pripadala je tipu VIIc koji je bio radni konj nemačkih pomorničkih snaga u drugom svetskom ratu. Tip VIIc je bio modifikacija tipa VIIb od kojeg se razlikovao po malo većem deplasmanu i dimenzijama, dok je pogon ostao isti te je tip VIIc bio malo sporiji.

   U-96 je svoj ratni put počela u 7 podmorničkoj flotili gde je bila na ispitivanju i obuci posade od 14 septembra do 30 novembra 1940. U operativnu upotrebu, u istoj flotili, ulazi po završetku ispitivanja gde ostaje do 31 marta 1943. Zatim sledi prelazak u 24 flotilu gde sluzi obuci posada do 1 jula 1944 kada prelazi u 22 flotilu i postaje školska podmornica. Potopljena je 30 marta 1945 u Vilhelmshavenu u napadu bombardera USAAF-a na podmornička skloništa.

   U toku svoje karijere imala je 11 patrola i potopila 27 trgovačkih brodova sa 181206 t i oštetila još 4 sa 33043 t, takođe je jedan brod sa 8888 t stigao do luke, ali je otpisan zbog oštećenja. Učestvovala je u 3 vučija čopora:

   HECHT 07.05.1942-18.06.1942, STIER 02.09.1942-14.09.1942, JAGUAR 12.01.1943-23.01.1943.

   Podmornicom su komandovali: Kptlt Hajnrih-Leman Vilenbrok 14.09.1940-01.04.1942, Oblt Hans-Jirgen Helrigel 28.03.1942-15.03.1943, Vilhelm Peters 16.03.1943-30.06.1944, Oblt Horst Vilner februar-jun 1944 i Oblt Robert Riks 01.07.1944-februar 1945. U-96 je jedna od retkih podmornica koja nije izgubila ni jednog člana posade u napadima ili nesrećnim slučajevima.Postoje 3 potvrđena napada na U-96:
   28. aprila 1941-Jugoistočno od Islanda,na poziciji 60.04 N,15.45 W Britanska korveta HMS Gladiolus je primetila i napala U-96 dubinskim bombama. U-96 je prošla bez oštećenja , a Britanci su mislili da je u ovom napadu potopljena U-65.
    31. oktobra 1941-Prilikom noćnog napada, za vreme punog meseca, na konvoj OS-10, Vilenbrok je torpedovao sa velike razdaljine jedan brod. Britanski slup HMS Lulworth je napao podmornicu topovima i primorao je da zaroni, a zatim je napao i dubinskim bombama. Ukupno je bačeno 27 dubinskih bombi bez posledica po U-96
     30 novembra 1941-Za vreme prolaska kroz Gibraltar, na putu za Sredozemno more, U-96 je oko 23:35 napao Britanski avion Feri Sordfiš i oštetio je. Podmornica je se spasila zaranjanjem. Izronila je sledećeg jutra oko 04:45 i zbog oštećenja se vratila u Francusku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kptlt Hajnrih-Leman Vilenbrok

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Oblt Hans-Jirgen Helrigel ( u prvom planu)

   Lotar-Ginter Bušhajm se pridruzio posadi U-96 na jednoj patroli, da bi kao ratni dopisnik prikazao borbu na Atlantiku. Posle rata je, na osnovu svojih beležaka i fotografija, napisao knjigu DAS BOOT, po kojoj je snimljen istoimeni film. Takođe je napisao i kratku priču EICHENLAUBFAHRT (PATROLA SA HRASTOVIM LIŠĆEM), kao i trodelnu hronologiju, bogatu autentičnim fotografijama iz zivota podmorničara, U-BOOTKRIEG, U-BOOTFAHRER i ZU TODE GESEIGT.

     deplasman: nadvodni 769 t, podvodni 871 t
     dužina : preko svega 67.1 m, čvrstog trupa 50.50 m
     širina: preko svega 6.2 m, čvrstog trupa 4.7 m
     gaz: 4.7 m
     visina: 9.6 m
     pogon: 2 tečnošću hlađena šestocilindrična dizel motora Germaniawerft M6V 40/46 za površinsku vožnju, svaki sa 3200 KS na osovini, 2 elektro motora za podvodnu voznju, svaki sa 750 KS na osovini
     brzina: nadvodna maksimalna 17.7 čv, krstareća 10 čv, podvodna maksimalna 7.6 čv, krstareća 4čv
     doplov: 8500 NM sa 10 čv u nadvodnoj voznji, 80 NM sa 4 čv u podvodnoj voznji
     naoruzanje: 5x533 mm torpedne cevi, 4 na pramcu i 1 na krmi, 1x88 mm C35/L45 pramčani top, 1x20 mm Flak-38 protiv avionski top
     bojevi komplet: 14 torpeda ili 26 mina,ili kombinacija oba, 220 granata za top 88 mm, 2600 granata za top 20 mm
     posada: 44-52 člana
     dubina ronjenja: 230 m


* realu96.jpg (19.78 KB, 369x425 - viewed 180 times.)

* willenbrockq.jpg (6.94 KB, 230x372 - viewed 145 times.)

* hellriegel2.jpg (17.28 KB, 519x369 - viewed 158 times.)
« Last Edit: July 23, 2010, 06:55:51 pm by Rade » Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #1 on: November 11, 2014, 09:52:16 am »

Toplo preporučam gledanje filma "Das Boot", po mogućnosti originalnu verziju. Svojevremeno je bio najskuplji njemački film ikada napravljen, ne znam da li je to još prekoračeno. Za potrebe snimanja filma je bila izrađena vjerna kopija unutrašnjosti podmornice U-96. Za mene je taj film najbolji podmorničarski film ikada napravljen.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #2 on: November 15, 2014, 10:18:10 pm »

Stara "Sava" je bila najsličnija.Ta izduženost i to kretanje odaje neku moć.Mislim da ju je bilo teško pogoditi iz aviona baš zbog te izduženosti.

Što se tiče filma imao sam ga još na CD dok su kod nas DVD bili rijetkost.Vjerovatno je piratska verzija,pa bi bilo dobro da nabavim i original.

Pisao sam na topiku Podmornice JRM da su neki od nas bili opsjednuti njemačkim podmorničarima,te čitali knjige o njima.Sjetio sam se da se jedna zvala,mislim "Morski psi i male ribe".Tu ima niz strahota koje su ti ljudi preživljvali.Sjećam se da su morali brzo zaroniti (valjda zbog aviona),i oficir koji je zadnji ulazio je morao brzo zatvoriti vrata od tornja.Uhvatio je sebi prste jedne ruke.Morali su zatvoriti vrata do kraja da se ne naplave.On je ostao da visi na tim priklještenim prstima.Morali su da mu se obese za noge da bi ga otrgali.Opisano je da su mu visile tetive iz ruke.Mislim da je posle umro  na toj vožnji.

Eto sad sam se bacio u prepričavanje što bi rekao moj prijatel @Bozo.Uvjek prepričavamo ono što smo negdje pročitali i saznali.

Poz
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: November 16, 2014, 08:27:25 am »

Šetnja kroz podmornicu Tip VIIC/41 U-995, koja je najsličnija podmornici U-96.

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #4 on: November 16, 2014, 10:56:51 pm »


Da napišem nešta o veoma lijepom video klipu,muzejska postavka.Bilo bi bolje da je @Vlade to uradio pošto se većim djelom radi o mašinskim skalamerijama.Međutim,on se ne pojavljuje više i žao mi je zbog toga.

Odmah na početku desno se vidi vjerovatno kompresor VTZ(visoko tlačnog zraka).Iza toga vide se motori zaista veliki.Između klackalica vide se cilindrični oblici valjda pumpe visokog pritiska(sada drugačije i nazivaju se obično Boš pumpe).Prolaz između motora do drugog prostora je u nivou lakog trupa jer su vrata obična brodska.Zapazite da su druga vrata okrugla još u ono vrijeme i nalaze se na pregradama u nivou čvrstog trupa.
Da ne izazovem zabunu i silaz kroz toranj je okrugao ali se tu vide i stepenice kroz prolaze.Zatim,tu imamo Boga mi dosta lijepe krevete.Kod nas je to bilo partizanština ,kroz sredinu kreveta prolazi cijev itd.Vide se i nekoliko mašinskih telegrafa na različitim mjestima.Mislim da sam video i nekoliko boca kiseonika,što znači da nisu imali regeneratore,nego samo kiseonik i eventulno apsorbere CO2.Radio i PEG kabina su izgleda bile zajedno jer pored radio uređaja,vidim KC vjerovatno pega,pošto nisam siguran da su oni imali PEL.Periskop je klasika ali se ne vidi ta strana gdje je okular.Kod TC se vidi lijevo šina za ubacivanje torpeda i interesantno nazubljena,dok kod nas čini mi se da nije bila takva.Na šini visi jedno torpedo dok se drugo vidi u TC 3 sa otvorenim vratima.Neznam da li su to oni kopirali od naših u CG.  Cheesy

Eto toliko po sjećanju jer ne gledam vodeo klip dok ovo pišem.

Poz.

 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: November 17, 2014, 11:09:49 pm »

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #6 on: November 19, 2014, 10:57:05 pm »


Kod opisa prvog videa radio sam to po sječanju.Tek ponovnim pregledom sa video koliko sam propustio stvari.
Odmah u početku vidi se krmena torpedna cijev.Sasvim desno i samo deo vidi se i PEM(pogonski elektromotor).Negdje u sreduni kod kreveta vidi se i kuhinja.Negdje  kad se vidi silaz iz tornja, vidi se i periskop a također i boce kiseonika, dole leže, ispod manometra za periskopsku dubinu(fini) itd.
Pregledom drugog videa negdje pri kraju,kad su se skupili ispod silaza tornja,da bi uzeli svježeg zraka, mene je podsjetilo da smo i mi prolazili kroz nešta slično ali ne u ratnoj situaciji,nego kad su ispitivali regeneratore zraka oni iz podvodne medicine.Išlo se na maksimalno dozvoljene doze CO2.Iz tijela kao da izbija nekakva temperatura i pomalo boli glava.
Kad sam već kod problema s kiseonikom da napišem nešta iz knjiga o njemačkim podmorničaraima.Zbog nekog oštećenja ostali su na dnu i nisu mogli izroniti.Opisano je kako su se ljudi tada ponašali.Sjećam se da je i svijeća polako počela da se gasi.Za mene je upečatljivo da je kuhar tražio da mu komandant da uniformu da je obuče i da ga slikaju i da ga njegovi, ako se ikad nađe, mogu vidjeti na slici u svječanoj komandantskoj (oficirskoj uniformi).Eto šta ljudima pada na pamet kad imaju vremena za umiranje.

Poz.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: January 26, 2021, 01:15:21 pm »

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 24 queries.