PALUBA
April 23, 2024, 06:33:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Užički Muzej  (Read 54054 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #120 on: March 10, 2014, 11:15:57 pm »

Za taj muzej me vežu divne uspomene...
Među nekim imenima u njemu ima i članova moje uže i šire familije...
Nisam bio davno, volio bih da vidim kakav je sada.
Da li imaju izložbi, organizuju li neka dešavanja, nisam davno čuo da se nešto tamo dešava... Huh?
U svakom slučaju čuvaj taj žig, bar još neko vrijeme, neće da škodi  Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #121 on: March 11, 2014, 08:48:36 pm »

И ја сам као и ти пореклом из Ужица. Не живим тамо. Врло ретко идем у Ужице а у Музеју нисам био преко 25 година. Ипак, сваке година на Сајму књига у Београду обиђем штанд удружених издавача Ужица где је већ годинама домаћица један врло љубазна жена запослена у Музеју. Она ми је и рекла да су у витринама копије легитимација мог деде и његове колегинице (помињао сам их претходним постовима), јер су оригиналне оштећене од дуготрајног излагања, па су их сместили у депо.

На Сајму књига обавезно купим пар књига и или историјских часописа који се издају у Ужицу, углавном историјског или етнолошког карактера које говоре о том крају. Баш на задњем сам купио књигу "Становништво Златибора". Занимљива књига. Пре неку годину сам купио "Историју Ужица", књига 2 (описује догађаје у 20 веку). Књигу 1 (описује раније историјски период) никако да нађем јер је распродата. Музеј иначе издаје "Ужички зборник" који се одређује као "прилози за политичку, културну и економску историју Ужица и околине. У њему се објављују радови који говоре о историји, људима догађајима читавог подручја који је некада обухватао срез Ужице, па и шире. Историјски архив града Ужица издаје "Историјски билтен", часопис за историографију и архивистику.

Препоручио бих ти књигу "Ужички крај" у издању Службеног гласника. Она је део серијала репринта већег броја дела која говоре о етнографским истраживањима Јована Цвијића и сарадника током 19. и почетком 20. века. Серијал би требао да обухвати целу територију Србије. Нису све књиге још изашле, али је изашла ова за ужички крај. Она је репринт књиге Љубе Павловића "Ужичка Црна Гора" (али садржи још нека дела) и говори о пореклу становништва насеља које обухвата тзв. Ужичка Црна Гора. То је простор северисточно од Ужица ("лева стране Ђетиње од Кадињаче и Јелове Горе, сливови Скрапежа, Каменице, Чемернице са Дичином до Мораве"), укључујући села непосредно око Ужица, Косијерић, део пожешких села, Повленска и Маљенска села, јер је становништво истог порекла, углавном из Црне Горе и Херцеговине.

Такође, препоручио бих и књигу, у уздању Народног музеја Ужице, књигу Бигића Красића "Војска округа ужичког у ослободилачким ратовима 1804-1918".

На крају ево још једна, мени занимљиве књиге, која то у ствари није. Зове се: Хроника ужичког гробља", аутора Милорада Искрина (издавач Арт плус Ужице). Представља препис Матичне књиге умрлих цркве Ужичке за период 1837-1900 године. Из ове књиге се виде породице и људи који су живели у Ужицу, време доласка (односно где су рођени), у којој животној доби су преминули, од чега су умирали, колико су дуго живели, која су најчешћа имена и сл. Првоуписани покојник је извесни Петар Грујић, сахрањен на гробљу "код цркве" (мисли се на стару ужичку цркви на "Ракијској пијаци"). Нема податак о годинама живота, а уписан је у књигу умрлих 2.01.1837. године. Врло су занимљиви узроци смрти неких људи. Тако на пример пише да је Никола Јоковић, стар 44 године, брачан (ожењен), баруџија по занимању, умро 7/8.8.1872. јер "опржио се у својој барутани због несмотрености". Истог дана је умро, највероватније на истом месту као и претходник Иван Радовић, баруџија, 21 година, нежењен, "због тога што је у барутани од барута изгорио- умре". врло често су људи умирали због туберколозе,а доста је и преминуле деце. Такође, да се запазити да је било и врло старих људи који су умирали после 90-те или 100-те године живота. Тако је Јован Петровић, земљоделац, умро у 100.-ој години живота, 22/23.11.1873. године. За приказане 64 године у Ужицу је умрло и сахрањено на "Белом гробу" и Доварју 7489 лица (православних хришћана). У просеку је годишње умирало 117 лица. Године 1844 године у Ужицу је живело око 700 Срба (у то време у граду је било и пар хиљада Турака), а 1900-те године 6515 лица (углавном Срба)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #122 on: March 11, 2014, 08:59:38 pm »

Džumba, da li si čitao knjigu "Samouki rukopis" Miladina Radovića?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #123 on: March 11, 2014, 09:52:06 pm »

Не.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #124 on: March 11, 2014, 10:15:15 pm »

Džumba ja imam prvu knjigu, a drugu nisam našao...da se nađemo kod nekog kopir aparata?  Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #125 on: March 11, 2014, 10:34:44 pm »

Може. Друге књиге је било на сајму књига јесенас.  Него, тек сад запазих да је издавач "Историје Ужица" Институт за савремену историју. Морам да питам Бојана да ли можда имају још неку књигу на лагеру.

Ево скениране корице књиге:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

А да ли имаш ову књигу (издавчи су Народни Музеј Ужица и Службени гласник):
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* Istorija Uzica rs.jpg (265.62 KB, 900x1285 - viewed 218 times.)

* Istorija Uzica drrs.jpg (207.56 KB, 900x1086 - viewed 196 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #126 on: March 11, 2014, 11:03:05 pm »

Не.

Najtoplije preporučujem. Ima dosta opisa događaja iz života Užica i okoline u 19. veku.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #127 on: March 11, 2014, 11:33:14 pm »

Ко је издавач. Када је издана?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #128 on: March 12, 2014, 12:28:15 am »



Препоручио бих ти књигу "Ужички крај" у издању Службеног гласника. Она је део серијала репринта већег броја дела која говоре о етнографским истраживањима Јована Цвијића и сарадника током 19. и почетком 20. века. Серијал би требао да обухвати целу територију Србије. Нису све књиге још изашле, али је изашла ова за ужички крај. Она је репринт књиге Љубе Павловића "Ужичка Црна Гора" (али садржи још нека дела) и говори о пореклу становништва насеља које обухвата тзв. Ужичка Црна Гора. То је простор северисточно од Ужица ("лева стране Ђетиње од Кадињаче и Јелове Горе, сливови Скрапежа, Каменице, Чемернице са Дичином до Мораве"), укључујући села непосредно око Ужица, Косијерић, део пожешких села, Повленска и Маљенска села, јер је становништво истог порекла, углавном из Црне Горе и Херцеговине.


Jedan originalni primerak knjige Ljubomira Pavlovića "Užička Crna Gora" nalazi se u gradskoj biblioteci u Požegi.Reprint te knjige je urađen 1994/5 i učestvovao sam u toj realizaciji u izdanju štamparije "Epoha" iz Požege.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #129 on: March 12, 2014, 09:19:13 am »

Ко је издавач. Када је издана?

Narodni muzej Užice. Prvo izdanje je iz 1984. ali ima i novije.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #130 on: March 12, 2014, 07:13:12 pm »

Потражићу је.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #131 on: March 12, 2014, 07:23:47 pm »

Има још неколико занимљивих књига које нису романи, приче и сл. већ записи из живота и сећања људи на неко прошло време и људе у њему: "Сећање на Варош", "Ужичка Клисуре" (књиге 1 и 2). Варош и Клисура су делови града Ужица.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #132 on: March 17, 2014, 05:02:33 pm »

Još jedna sa Hočkisom ispred muzeja u Užicu, ovog puta je u pitanju đačka poseta.






* Užički Muzej_Hotchkiss H39_1.jpg (122.52 KB, 984x768 - viewed 200 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #133 on: March 17, 2014, 05:09:37 pm »

Zašto je top ovako depresivan?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #134 on: March 17, 2014, 06:42:31 pm »

По изгледу ђака са ове слике, али и зграда које се назиру с леве стране, рекао бих да је сликано средином 60-тих година прошлог века.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.