PALUBA
April 28, 2024, 06:42:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Minobacač 82mm M69 (A)  (Read 60008 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #45 on: March 16, 2011, 10:09:43 am »

Moj otac je imao ovakav zastoj u vojsci na gadjanju i otklanjao ga je na isti nacin koji je opisao dzumba. Kaze da je frka ali samo smireno i polako.
Logged
kozhedub
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


Thar she blows!


« Reply #46 on: March 16, 2011, 10:19:07 am »

Какав је даљи поступак са мином која закаже?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #47 on: March 16, 2011, 10:33:56 am »

Uništava se u fugasi.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #48 on: March 16, 2011, 11:14:22 am »

Sta je brzina

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/jMtO5j51pYs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #49 on: March 16, 2011, 11:35:41 am »

Jeli ga ovo artiljerija pronašla ili je eksplodirala mina?
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #50 on: March 16, 2011, 11:57:27 am »

Ja mislim da je eksplodirala mina
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #51 on: March 16, 2011, 04:09:00 pm »



     Dzumba nisi bio daleko od istine. U slucaju zastoja, punioc (koj vrsi opaljenje) prijavljuje "zastoj" , pokusava se opaljenje jos jednom ,ako opet ne ispali minu pristupa se lupanju cevi kod zadnjaka ,u slucaju da mina usled neke prljavstine nije skliznula u svoje leziste pa udarna igla ne dohvata osnovno punjenje. Piketi kod 120mm nisu dovoljni, uglavnom se lupa krampom ili necim tezim usled vece mase MB-a. Vrsi se ponovo opaljenje, i u slucaju da se mina ne ispali ceka se 2 minuta pa se pristupa rucnom praznjenju mine,tako sto se cev odvaja od podloge ,zadnji deo cevi se podize u vis da mina lagano krene da klizi ka ustima cevi (cuje se karakteristican zvuk) dok punilac (ja nazalost) obrazuje rukama levak na ustima cevi i prihvata neispravnu minu. Mina ima 2 osiguraca,jedan je transportni i skida se neposredno pre upotrebe mine,a drugi se aktivira nakon 6-8m od usta cevi tako sto se "kuglice" u mini usled rotacije mine i centrifugalne sile razmaknu ,i time oslobadjaju put da upaljac dodje do glavnog punjenja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #52 on: March 16, 2011, 06:45:15 pm »

Тихи, хвала на подсећању. Давно је то било. Задњи додир са минобацачима сам имао пре 27 година током курса команданата пешадијских батаљона.

Мала исправка. Упаљач има два осигурања (не осигурача). Једно осигурање је транспортни осигурач, као што си навео, а друго осигурање је решено конструкцијом упаљача: он се армира (поставља у активни положај) инерцијално, дакле тек када мина нагло, под дејством барутних гасова, крене да излази из цеви и то са таквим прорачуном да се то деси када мина напусти цев, како си и навео. У упаљачу је један клизни- покретни део који, кад мина "крене" напред, "покушава", под инерцијом да остане и сабија опругу под собом. Када тај покретни део довољно заостане "искоче" две куглице са стране које сада више не сметају (не ограничавају покрет напред), па се тај покретни део врати, под дејством опруге коју је сабио, у "предњи", армирани положај.

То се некад у Војној академији учили у оквиру предмета "Конструкција наоружања", у делу "пројектили и упаљачи". Мени је тај предмет предавао тада мајор, касније пуковник Дуило Анте. Један врло симпатичан и стручан официр.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #53 on: March 16, 2011, 06:57:21 pm »

Da znamo, o čemu pričamo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* Upaljac UT M68P1.jpg (178.98 KB, 914x829 - viewed 698 times.)

* Zastoj MB 82 mm.jpg (233.62 KB, 620x737 - viewed 330 times.)

* Zastoj MB 120 mm.jpg (209.18 KB, 868x746 - viewed 342 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #54 on: March 16, 2011, 07:10:38 pm »

Браво, Божо. То је оно право. Баш се лепо види упаљач, као и положај послужиоца код прихватања мине код отклањања застоја. Предлажем да се ово пребаци у тему са минобацачима, ако тамо није било. О застоју сам нешто тамо писао, али слике нисам видео.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #55 on: September 07, 2011, 12:29:51 pm »

Неко је питао колико брзо послуга минобацача може да буде спремна за гађање. Ја сам дао податке из Програма гађања, које убухвата, осим запоседања положаја и коректуру и гађање циља. Међутим, сада сам у прилици да дам и податке из таблица норми којима се у ЈНА оцењивала обученост послуга минобацача. Овде ћу дати две нормиране радње које скупа обезбеђују да минобацач може да гађа.

Поседање ватреног положаја минобацачем 82мм М-69: одлична оцена - 60 секунди, врло добар - 1 минут и 15 секунди, добра - 1 минут и 30 секунди, довољан 1 минут и 50 секунди. Усливи за мерење и оцењивање: Послуга се налази са минобацачем на леђима 20 м од места одређеног за ватрени положај. На команди "На положај" послуга поступа на прописани начин. У ранијим постовима смо га детаљније описали: копа ровић за подлогу, поставља и склапа минобацач (да дејство), поставља нишанску справу и распоређују се око минобацача на прописани начин.

Давање основног правца у одељењу пикетом (напред или назад): одлична оцена - 50 секунди, врло добар - 60 секунди, добар - 1 минут и 10 секунди, довољан - 1 минут и 20 секунди; Услови за мерење и оцењивање: Минобацач је на заклоњеном ватреном положају. након показивања основног орјентира започиње мерење времена: Тада командир одељења поступа по одредбама правила за ову радњу а мерење са завршава када нишанџија основног оруђа извести "готово". Оцењивач проверава да ли су либеле изврхуњене и да ли нишане у пикет.

Дакле, да би оруђе било спремно да гађа, с обзиром да су ове две нормирање радње повезане, код одлично оспособљених послога потребно је мање од два минута - 1 минут и 50 секунди-  али не више од 3 минута и 10 секунди - за слабије увежбане послуге.

У борби то обично иде мало спорије из разних разлога, али ако укључимо и образовање паралелног снопа (још око 1минут и 10 секунди код одличних послуга), мерење азимута на циљ (18 секунди за одличан) и даљине до циља са прорачуном у угломер, заузимање командованих елемената (код одличних послуга то траје максимално 30 секунди), минобацач може да испали мину у циљ (дакле, не баш одокативно, него са доста прецизном припремом елемената) после 4-5 минута од момента доласка послуге у рејон ватреног положаја. То је доста брзо, чак брже него што то могу аутоматизована артиљеријска оруђа већих калибара.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #56 on: September 07, 2011, 12:38:42 pm »

Нишанска справа која се користи на минобацачу М-69:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC08026rs.jpg (514.97 KB, 1200x900 - viewed 286 times.)

* DSC08027rs.jpg (526.8 KB, 1200x900 - viewed 307 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #57 on: September 15, 2011, 03:18:09 pm »


  Slicne rezultati se postizu i sa MB 120mm. Mi zauzimamo iz marsevskog u vatreni polozaj, sa elementima 30.00/10.00 izvrhunjenim i 20m istrcavanja za 50-60 sec. Postavljanje piketa takodje ide u slicnim normama ,medjutim to je sve bez ukopavanja pofdloge. Iako je moguce gadjati tako, ipak,mnogo je bolje ukopati podlogu sto traje zavisno od konfigutacije terena. Cak stavise,meni je znatno lakse raditi sa M 75 nego sa M 69,prvenstveno jer ne moram da nosam lafet na ledjima,koj se prilicno sporo pakuje,veoma smeta pri kretanju,da ne pominjem ranac na grudima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #58 on: September 15, 2011, 09:09:33 pm »

Ношење минобацача М-69 на леђима је прилично незгодно, посебно на дуже стазе - 5 км и дуже. Носио сам и цев и подлогу и лафет. Подлога је најгора јер је ниско постављена и не можеш и покрету (стојећи) да бар мало олабавиш (опустиш) леђа. Са цеви и лафетом мало се нагнеш напред и већ олабавиш крста. Код лафета крста само "пуцају". Укопавање подлоге је код М-69 наравно лакше него код МБ-120.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #59 on: September 15, 2011, 09:39:04 pm »

Подлога је најгора јер је ниско постављена и не можеш и покрету (стојећи) да бар мало олабавиш (опустиш) леђа. Са цеви и лафетом мало се нагнеш напред и већ олабавиш крста. Код лафета крста само "пуцају".
Ми смо тог несретника звали "нинџа корњача".
Ко је видео, зна зашто Grin
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.