PALUBA
April 29, 2024, 07:00:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Evropa ce se suociti sa hugenotskim ratovima  (Read 3111 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« on: November 06, 2012, 07:16:35 pm »


Ми немамо подфорум о геополитици и стратегији. Зато овај интервју постављам у тему вести иако то није "вест". Професор Ван Кевеленд указује на трендове оружаних и других друштвених сукоба будућности, за које каже да ће све више личити на сукобе у средњем веку, те да ће се и војске томе прилагодити, односно да ће се све више губити разлика, нарочито употребна, између војске и полиције. Нешто слично сам и сам закључио и у неким текстовима на овом форуму указивао, посебно у оним темама које говоре о организацији, структури, обуци и величини војске. Зато ова интервју сматрам интересантним, тим пре што има још оних који указују на сличен тренд. сам наслов је мало "претежак" и не досликава суштину интервјуа, али га је новинар вераоватно истакао како би привукао пажњу читалаца.

Европа ће се суочити с хугенотским ратовима

Брзи раст броја муслимана у Европи, који је сада испод 15 одсто становништва, и равноправност полова, која значи мање деце, увећавају шансе да те ратове и сам видим за пет-шест година
Мартин Ван Кревелд

У предвечерје Сајма књига из штампе је изашла књига Мартина ван Кревелда, професора Хебрејског универзитета у Јерусалиму, ,,Успон и пропадање државе”, у издању београдске куће ,,Албатрос плус” и Факултета безбедности Универзитета у Београду.


У овој колосалној, синтетичкој студији, аутор прати развој државе од праисторије до данас. Професор Ван Кревелд показује да се модерна национална држава, пошто је достигла врхунце моћи у 20. веку, урушава од 1975. године.

Државе неће бити вољне ни способне да контролишу и заштите политички, војни, економски, друштвени и културни живот својих грађана у оној мери у којој су то могле раније, пошто технологије подривају њен суверенитет, а полако нестају и међудржавни ратови, мада ће многе државе бити изнутра угрожене разним облицима ратовања.

Професор Ван Кревелд и његов колега Шаул Шеј, професор из израелског Центра за стратешке студије Бар Иан универзитета, учествовали су у расправи ,,Балкан и Блиски исток, да ли се они огледају” која је одржана од 16. до 18. октобра у Пећкој патријаршији. Расправу су организовали Факултет безбедности Универзитета у Београду, Београдска отворена школа (БОШ) и Пећка патријаршија. Домаћин скупа био је владика Јован (Ћулибрк). Гости из Израела су у Београду одржали неколико предавања, а једно од њих и у БОШ-у, где смо и водили овај разговор.

Професоре Ван Кревелд, ви сагледавате будућност испитивањем прошлости. Објасните нам шта то значи?

Људи ми често кажу – ви сте историчар, како ишта можете да знате о будућности? Истина је, одговорим, историчар сам, али мислим да је једни начин, ако уопште постоји неки начин да се разумеју будућност и садашњост – да се гледа у прошлост.

Зашто?

Зато што је прошлост оно једино што имамо. Уколико се решите прошлости, све што вам је остало или је вера, религија, или је магија. Ја сам историчар, нисам рабин, нити сам мађионичар. Покушавам да користим алатке које су ми на располагању и да учиним најбоље што могу с тим алаткама.

Ваше анализе показују да се државе, после тријумфа у 20. веку, својевољно или мимо њихове воље спајају у веће заједнице или нестају. Kо преузима функције државе?

У великом делу Европе преузима их ЕУ. На другим странама, укључујући и делове Европе, много тих функција преузимају региони. Некада су то и корпорације, или организације попут Хезболаха и Муслиманске браће, које преузимају функције социјалног старања. Функције државе преузимају и невладине организације којих има на хиљаде, тако да је свет у овом погледу постао много компликованији. Тај обострани процес подсећа на дечију играчку диаболо, на оне две купе спојене врховима, које се врте када их потежете концима. На једној страни је купа наднационалних институција, а на другој страни купа поднационалних институција. Државни суверенитет је монопол над насиљем, спољним и унутрашњим, над законом, над правом и над новцем. На овај или на онај начин, на великом броју тачака ти државни монополи су изгубљени.

Помените нам неки пример?

Управо сам дошао из посете вашим специјалним полицијским снагама. Шездесетих, седамдесетих година имали сте полицију и оружане снаге. Сада су полицијске снаге бар донекле милитаризоване, рецимо у питањима особља, опреме, организације, губе се границе између полиције и оружаних снага, оне постају међусобно замењиве. Није реч само о Србији, то је случај у многим земљама. Америчка војска се милитаризује, а с друге стране у много чему постаје полиција, многи делови војске баве се миротворством.

Куда то води?

Свет ће бити сличан средњем веку, а и црква ће имати знатну улогу у таквом свету. Држава је некада јачала на рачун остатка друштва, а сада она слаби.

Да ли је то реч је о повратку у прошлост?

Не сасвим, ствари се никада не понављају, али у много чему да. Био сам код генерала из команде специјалних јединица полиције и видео много сувенира других јединица, које је он посетио или су команданти других јединица посетили њега. Заједно су тренирали, можда су повремено и радили заједно, можда су повремено размењивали информације. Размишљао сам о средњем веку када је витешка класа различитих земаља осећала међусобну солидарност, а не солидарност према својим кметовима. Ствари ће се све снажније развијати у том правцу. Неће то бити повратак у средњи век, у коме уосталом није било компјутера, али је много тачака сличности. Чак су и војни термин све сличнији онима из 16. века и раније, а не терминима из Другог светског рата или из ратова у време индустрије револуције. Колико ће тај повратак у прошлост ићи далеко и шта ће све тачно донети тек ћемо видети.

Како ће се одвијати ти процеси – мирно или уз озбиљне потресе?

Недавно сам био у Вашингтону и последње што сам учинио пре него што сам напустио Америку било је да прочитам нову књигу Стивена Пинкера ,,Анђели у нама самима”. У тој врло обимној књизи аутор користи много статистике да би показао да живимо у најмирнијем периоду у историји. Ако се узме у обзир да на свету има седам милијарди људи и уколико израчунате колико је људи убијено у рату сваке године, Пинкеров закључак је глобално гледано тачан. Али, ви знате, ми знамо, а сада то знају грађани Сирије, Авганистана, Судана и Ирака, да поједине земље нису поштеђене рата, оне не живе у миру. Већ неколико година говорим својим студентима да ће се Европа опет суочити с хугенотским ратовима, при чему мислим на муслимане, не на друге. Говорио сам студентима да ће те ратове видети они, а не ја, али сада почињем да сумњам, мислим да ћу их ипак видети и ја.

На основу чега то закључујете?

Историјски гледано, када мањина доспе до 20 одсто прави проблеме. Иако је сада 30 милиона муслимана у Европи, што је испод 15 одсто становништва, тај постотак врло брзо расте због миграција. Други узрок тог раста је равноправност полова, која значи мање деце. Та два фактора заједно делују и све сам убеђенији да су шансе да те ратове и сам видим све веће, за неких пет-шест година.

Родној равноправности дајете велики значај у својим анализама?

Равноправност полова је форма националног самоубиства, износим у својој књизи аргументе за ту тврдњу. Феминизација друштва је велики проблем.

На основу чега тврдите да готово сигурно неће избити трећи светски рат, то јест сукоб великих размера између велесила које доминирају већим делом континента или хемисфере?

Испричаћу вам нешто што сам доживео 1986. или 1987. године, у време Реганове администрације. Летео сам из Вашингтона за Лос Анђелес, а сви путници у авиону, њих тридесетак, били су одбрамбени консултанти, укључујући и неке врло згодне жене. И сви су, без изузетка, читали књигу Тома Кленсија ,,Успон црвеног октобра”. Невероватно, али су сви они жарко желели да оду у рат и не само они. Градили су огроман милитаристички комплекс, градили су супероружје, тренирали су и развијали доктрине. Они би волели да су отишли у рат али, на жалост по њих, нису то могли.

Због чега?

Због нуклеарног оружја. У нуклеарном рату прво би био збрисан с лица земље Бирмингем а онда Минск. И рат се завршава, нема разлога да се настави. Прави разлози због којих нећемо ући у рат су технолошки. Зато говорим да су нуклеарна оружја најбоља ствар која се десила човечанству. Она нису укинула све начине ратовања, али су макар учинила да се најдеструктивније форме рата не дешавају. А то је већ много.

Какви ће бити ратови будућности?

Босна и Херцеговина, Косово, Сомалија, Авганистан, Ирак, Сирија, Судан, Ангола, Мозамбик, Конго, Либан, то је будућност ратова. Мислим да постоји мало шанси да југословенске државе поново зарате, али постоји много шанси да имате проблема са устаницима, с терористима, с криминалом и слично. Србија неће послати на неког дивизију тенкова – то не, али ако ме питате ли ћете трпети тероризам – рецимо с Косова, неке терористичке акције, одговарам са – да. Постоји та опасност и за то треба да се припремате, за антитерористичке операције.

С које стране би пре свега та опасност могла да дође? Само изнутра или и споља?

Не знам довољно, али покушаћу да одговорим користећи се примером Израела. Увек кривимо Иран, пре Ирана је била Сирија. Хамас и Хезболах су лутке Ирана, пре тога су били лутке Ирака, а пре тога лутке Сирије, а Сирија је лутка Ирана. То је врло типичан начин размишљања на многим странама. Када се изводе антитерористичке операције, онда се петљају са унутрашњим непријатељем, онда кажу решили бисмо ми Хезболах за један дан да се Иран не меша, а сада нешто као ради Јордан. То је само полуистина. Врло често је то заправо изговор. Ја то посматрам другачије. У ствари, ми не успевамо да победимо и онда оптужујемо за то другу страну у спору, није наша кривица него њихова. Нисам довољно квалификован да бих рекао какав ће случај бити овде. Али, враћам се на почетак нашег разговора, међудржавне границе су све мање битне, на одређени начин није ни битно да ли је опасност узрокована споља или изнутра.

Како видите овдашњу ситуацију?

Упоредићу Београд са Атином из које сам стигао. У поређењу с њом, Београд изгледа врло лепо, то је град који се развија, али је све што сам видео ван Београда тужно. Чуо сам да се ваш стандард живота срозао последњих двадесет година. Али, не знам довољно о свему, не могу да изнесем прецизан суд, ипак сам овде само три дана.

Слободан Кљакић
објављено: 04/11/2012

Извор "Политика":  www.politika.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 493


« Reply #1 on: November 06, 2012, 07:37:19 pm »

Врло занимљиви ставови! О неким стварима сам и сам размишљао, али нисам знао да их уобличим.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #2 on: November 06, 2012, 07:59:16 pm »

Jes da zvuči šašavo, ali čovek je u pravu za nuklearno naoružanje. Do sada bi izbio četvrti svetski da ne postoji tolika opasnost uzajamnog karbonisanja.
Logged
vizant
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 71



« Reply #3 on: November 06, 2012, 08:24:29 pm »

Босна и Херцеговина, Косово, Сомалија(ovde bila mosha), Авганистан, Ирак, Сирија, Судан, Ангола, Мозамбик, Конго, Либан,
Sta reci kakvu poruku poslati


* usa-bombing-a-country-near-you.jpg (206.33 KB, 500x692 - viewed 68 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #4 on: November 06, 2012, 10:12:22 pm »

Vrlo zanimljiva studija. Po meni, izostavio je jednu zemlju, a to je - Hrvatska.

Vrlo plasticnu studiju prije nekoliko godina objavila je Dr. Alice Wertheimer-Baletic (u smislu onih 20%). Godina je 2020 ili 2025.
Cak i ako je taj rad ugledne profesorice povucen (a ne vidim razloga), neumitna progresija na terenu radi......

Postoji jedna emisija na I kanalu HTV-a, "Nedjeljom u 2". Nisam gledao direktni prijenos, moze se pogledati preko interneta.

http://www.vecernji.hr/vijesti/ja-sam-knjigovoda-ne-znam-zasto-su-me-zvali-nedjeljom-2-clanak-471993

Nema izravne veze sa gornjim clankom, ali zakonitosti koje gost iznosi su univerzalne za ovu regiju.


« Last Edit: November 06, 2012, 10:22:42 pm by jadran2 » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #5 on: November 06, 2012, 10:28:46 pm »

Босна и Херцеговина, Косово, Сомалија(ovde bila mosha), Авганистан, Ирак, Сирија, Судан, Ангола, Мозамбик, Конго, Либан,
Sta reci kakvu poruku poslati

Što reći? O Americi govore svi. Jedni ih ne vole a drugi ih obožavaju. Jedni ih trebaju a drugi podnose. Jučerašnji neprijatelji danas su im partneri a saveznici gledaju kako će od Amerike nešto ušićariti. Amerika je to, sila u svakom pogledu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #6 on: November 07, 2012, 01:15:27 pm »

Невоља је што су они (политичари пре свих) који воде наше земље или они који  би то хтели да то раде, неуки за  питања геополитике и стратегије, а врло сујетни како би се дообразовали, или потражили савете од оних који нешто о томе знају а нису политички пристрасни или опредељени.  А много шта, у смислу избегавања могућих негативних сценарија, лежи на њима.

Лично ценим да, на основу негативних искустава која су нас све заједно задесила, имамо способности (могућности) да велике невоље пребродимо пре свега бољом међусобном сарадњом и координацијом виталних интереса, укључујући и непосреднију сарадњу оружаних (и полицијских) снага, при чему ће свако бити "свој на своме", али ипак, без онога  што је овде врло често - "да комшији цркне крава".
Logged
vizant
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 71



« Reply #7 on: November 07, 2012, 02:23:27 pm »

Невоља је што су они (политичари пре свих) који воде наше земље или они који  би то хтели да то раде, неуки за  питања геополитике и стратегије, а врло сујетни како би се дообразовали, или потражили савете од оних који нешто о томе знају а нису политички пристрасни или опредељени.  А много шта, у смислу избегавања могућих негативних сценарија, лежи на њима.

Лично ценим да, на основу негативних искустава која су нас све заједно задесила, имамо способности (могућности) да велике невоље пребродимо пре свега бољом међусобном сарадњом и координацијом виталних интереса, укључујући и непосреднију сарадњу оружаних (и полицијских) снага, при чему ће свако бити "свој на своме", али ипак, без онога  што је овде врло често - "да комшији цркне крава".

Upravo bas tako i nisu oni sujetni vec su poslusnici sta je rekao bivsi predsednik Putinu da se gradi u Tuzli? Da li to jedan predsednik moze da kaze?

Inace ono sto sam napisao gore nije bas tachno protumacheno
pa da pojasnim TAJ sto nama drzi predavanja odlichno zna za koga radi i zasto radi. Pusti te price smo mi ovde zreli ljudi ili tatatira.
Znamo mi ko je rasturio vojsku i po chijem nalogu i znamo ko je od policije pravio vojsku i zasto.
Ako ne znamo mogu da objasnim i pojasnim ali sam zilion procenta siguran da ovde ima pametnijih i vise kompetentnijih ljudi da objasne zasto je za VLAST bolja policija od Vojske.
A zasto su te tendencije u svetu pa nije ni Danac VOJNIK ili General ili sta vec oces, glup da  cuva polja (sarena)po Avganistanu.. znaci neupotrebljiv je po novim svetskim trendovima bolje onda placenik ili robijas izbrisanog dosijea.. samo obucen u uniformu.
Sve sto je ovaj gore rekao na tim predavanjima znala bi i moja baba
samo da je pratila dnevnu stampu, ma nije moguce da se ukidaju vojske
ma nije moguce da nece biti ratova velikog intenziteta ma nije moguce da je nuklearno oruzje zaustavili destrukciju planete.. Mislim
ovo se ucilo valjda na vojnim akademijama jos krajem 60 tih a to je pre pola veka.... Znaci jos ako je dobio kintu za ovo predavanje..
Secam se razgovora sa jednim covekom oko 2000..
sine sad dolazimo kod vas ( posle bombardovanja 1999).
Jel ima neko ovde slep pa da ne vidi posledice njihovog dolaska?
« Last Edit: November 07, 2012, 02:32:22 pm by vizant » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #8 on: November 07, 2012, 06:04:18 pm »

Визант, верујем да си патриота и родољуб. Зато бих те замолио да штитиш и негујеш најважнију одредницу неке нације. То је језик. Вук Караџић би се преврну у гробу и затражио да га дотуку глоговим коцем када би видео како ти пишеш.  Искрено једва сам те разумео. Ја пишем ћирилицом и колеге са "западне стране" често користе "преводиоца" и програм за пресловљавање. За твој стил нема уређаја за "превођење". зато покушај да пишеш правилно. Сине Cheesy
Logged
vizant
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 71



« Reply #9 on: November 07, 2012, 07:10:55 pm »

Ups druze problem je sto sam naucio da pisem u staro vreme BBS*-ova tj. sa pocetka 90-tih ili krajem 80-tih. Pa posto tada na amigama nije bilo moguce praviti nasa slova, mi smo koristili
sh ch i tako ostalo .  Tu je i problem svakodnevnig koristenja 3 jezika na tastaturi tako da bih cirilicom iskomplikovao stvar mada nije ni to tako loasa ideja Smiley Slazem se da je malo teze razumljivo .. samo ja jako cesto pisem impulsivno i bukvalno sve iz glave a mrzi me posle da lektorisem..
Zao mi je sto iskreno ne smem da napisem ono sto tacno mislim i sta znam. Toliko me iritiraju ovi  belosvetski. Ukoliko treba da pojasnim neki pasus rado cu to uraditi.



BBS*= buletting board system preteca Interneta
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #10 on: November 07, 2012, 08:05:41 pm »

Не мислим да треба да пишеш ћирилицом. То сам само поменуо у смислу да за ћирилицу, ко је не зна, има пресловљавач, а за оно што ти пишеш нема "спаса". Испада да сам ја разумљивији онима што не знају ћирилицу него ти што је пишеш.

Нисам ни ја баш неук што се рачунара тиче. Користим их од 1986. године и сигуран сам да би се изненадио шта знам, али једно је писање програма или неког текста колеги који зна жаргон, а друго је дискусија на релативно озбиљном форуму. Свака мисао се може исказати на фин начин. Овде ипак, свако има времена да примисли, размисли и напише. Ни ја не волим да лекторишем. Зато "гутам" слова. Ето, мени се десило да у наслову једне озбиљне анализе напишем. "С(р)ање безбедности" уместо "Стање безбедности". Срећом, колега приметио па смо на време сипшравили. Дакле, није неважно да се такст ипак, понекад прегледа пре "пуштања". Словне грешке су овде допуштене, али ипак треба писати књижевним језиком или бар тако да те сви разумеју. А основни услов је да су реченице повезане и смислене.

Већ сам ти у другој теми рекао да  се мора водити рачуна о изражавању и не сме се ником спочитавати да је криминалац, преверант, да је проневерио 300-500 милиона и сл. Чак и када те људи о којима пишеш "нервирају". Посебно не без доказа. Они докази типа "зна се", "познато је ", "читао сам", "реако ми комшија" могу да те одведу и непријатну ситуацију.

Надам се да ћеш ово схватити крајње добронамерно.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.