PALUBA
April 19, 2024, 07:25:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104   Go Down
  Print  
Author Topic: J22 Orao  (Read 616171 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1410 on: January 26, 2021, 01:01:14 pm »

уторак, 26.01.2021.
М. Г.

У кокпиту „Oрла”

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

На аеродрому „Морава” и у ширем рејону Краљева у току је редовна летачка обука припадника 98. ваздухопловне бригаде на авионима типа „орао” за потребе одржавања тренажа за летење у зимским условима, саопштило је Министарство одбране.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Реч је о редовној  обуци пилота и техничког састава за реализацију задатака у условима када магла, смањена видљивост, једноличност терена, те подизање снежне завесе при слетању отежавају летење и реализацију задатака.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Паралелно са увежбавањем пилота врши се и обука техничког састава свих специјалности у ескадрили. Технички састав увежбава већ разрађене процедуре у случајевима ниских температура и током отежаних метеоролошких услова.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

„Орао“ је ловац-бомбардер намењен за ваздухопловну ватрену подршку јединицама Копнене војске и дејство по циљевима на земљи. Налази се у наоружању 241. ловачко-бомбардерске авијацијске ескадриле.

Izvor: www.politika.rs


* O1.jpg (74.99 KB, 677x381 - viewed 27 times.)

* O2.jpg (82.81 KB, 677x381 - viewed 12 times.)

* O3.jpg (127.2 KB, 677x381 - viewed 11 times.)

* O4.jpg (88.5 KB, 677x381 - viewed 11 times.)

* O5.jpg (94.87 KB, 677x381 - viewed 12 times.)
Logged
Icey
mornar
*
Offline Offline

Posts: 47


« Reply #1411 on: February 16, 2021, 02:49:07 am »

Ovo pitanje podjednako može ići ovdje kao i pod temu G-4 Super Galeba, jer se radi o Martin Baker izbacivim sjedištima.
U jednom sam dokumentu našao podatak da su u Orlove i Super Galebove ugrađivane dvije verzije sjedala Mk.10, označene kao
YU10LB i YU 10J, a također se spominje i sjedište YU8J iako mi nije poznato u koji tip aviona je ono stavljano.
Molim za informaciju u čemu se razlikuju Mk.10LB i Mk.10J, po mogućnosti potkrijepljeno fotogarfijom te zna li netko gdje je korišteno
sjedalo Mk.8J te ako i od njega ima fotografija.
Hvala.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1412 on: February 16, 2021, 07:36:21 am »

Sedišta Mk8 se ugrađuju na Tukane, tako da su verovatno trebala da se ugrade na Laste.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #1413 on: February 16, 2021, 01:35:51 pm »

Prototip Otla, 25001 i dvosed 25002 su imali sedišta

Martin Baker Mk YU6J bez raketnog motora i sa padobranom CG-850

Serijski je ugrađivano dva tipa sedišta MB Mk 10
Teško sedište Mk YU 10J na avionima tipa IJ 22 i INJ 22
I lako sedište Mk YU 10LB na avionima tipa J 22 i NJ 22
Na IAR 93 je korištena verzija Mk RU 10j  a radili su i na razvoju svoje verzije, AEROFINA SC-HV-00 kao modifikacije MB Mk10.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1414 on: February 18, 2021, 06:31:57 am »

среда, 17.02.2021.
Милан Галовић

Шта све може модернизовани „орао”

Авион се појавио изненада, „искочивши” изнад брда између којих је претходно долетео у ниском лету, а затим се са висине обрушио на циљ. Тренутак касније испод крила севнуо је пламен ракета које су, остављајући траг дима иза себе, погодиле мету.

Дејство „орлова” било је један од најефектнијих сегмената вежбе „Садејство 2020” одржане недавно на Пештеру. Оно што тада није посебно наглашавано је да је међу њима био и модернизовани „орао”, што је пројекат од изузетног значаја за Војску Србије. Наиме, у систему одбране је уочено да би требало подићи способности ратног ваздухопловства када је реч о задацима ловачко-бомбардерске авијације, односно гађању циљева на земљи прецизним вођеним наоружањем дању и ноћу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Како за „Политику” објашњава Ненад Милорадовић, помоћник министра одбране за материјалне ресурсе, ти напори усмерени су на два колосека – на модернизацију „мигова 29” и унапређење њихових могућности за напад на циљеве на земљи, као и на модернизацију „орлова” и развој и увођење у употребу савремених убојних средстава којима би ови домаћи авиони били опремљени.

Јуришни авион „орао”, намењен за непосредну подршку копнене војске продором на малој висини и за задатке изолације бојишта, развијен је и произведен још у време СФРЈ, уз примену најсавременијих технологија тог времена. Поред најсавременијих структурних материјала и конструкторских решења, на авиону су уграђени електронски системи за побољшање стабиланости и управљивости авиона, а сам авион се одликује великом аеродинамичком жилавошћу као и бројним решењима које повећавају могућност преживљавања авиона у случају поготка.  

– И у мирнодопској експлоатацији било је јасно да је реч о добром авиону, а посебно се истакао у ратним дејствима током 1990-их година својом великом ефикасношћу и борбеном жилавошћу – каже Милорадовић. По његовим речима, минулих година направљена је анализа која је показала да би пројекат модернизације „орла” био исплатив. Утврђено је да је структура летелице јака а остварени налет код већине авиона није велики, па је њихов век употребе продужен на 38 година.

Поред тога, додатним анализама је утврђено да се, захваљујући добром стању структуре, век употребе авиона може продужити и до 48 година, уз примену одговарајућих поступака техничке дијагностике при извршењу генералног ремонта авиона. Модернизоваће се авиони у двоседој, али и једноседој верзији, произведени осамдесетих и деведесетих година. „Орао” је опремљен „Ролс-Ројсовим” млазним мотором, с тим да ће се модернизовати само они примерци који имају уграђен форсаж, што авиону омогућава боље динамичке карактеристике.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Пројекат се тренутно, налази у фази развојних испитивања која обухвата више авиона, а чији је завршетак планиран половином ове године, док се у наредне две-три године планира серијска модернизација, до нивоа једне ескадриле. Извесно је да ће Војска Србије ове ваздухоплове моћи да користи и у наредној деценији – објашњава Милорадовић. У почетку је планирана комплетна замена хардверско-софтверског окружења авиона у сарадњи са страним партнером, али је због ограниченог времена и финнасија одлучено да се тај захват одложи. Садашњи обим пројекта обухвата уградњу модернизационог комплета опреме, већином из домаћег развоја (уз употребу појединих увозних компоненти), која ће омогућити ефикаснију навигацију и укупну борбену употребу авиона ОРАО и у сложеним метео условима и ноћу. Модернизовани „орао” ће, споља гледано, бити скоро исти као основна верзија летелице, једина приметна разлика је у уграђеном оптоелектронском систему у носу авиона.

– Наш циљ је да Војска Србије добије авион који ће се по својим способностима приближити способностима  вишенаменских авиона четврте генерације када је реч о навигацији, и оптоелектронском откривању циљева на земљи, прецизности дејства, дигиталној свесности посаде о окружењу током извођења задатка као и заштити од противничког дејства – каже Милорадовић.

По речима нашег саговорника, овај пројекат се одвија у две фазе. У првој ради се на уградњи оптоелектронског и нападно навигационог система, рачунара наоружања и мисије, дигиталне магистрале података и нтерфејса ка постојећим и новоуграђеним сензорима, монитора... На постојећи нишански систем (HUD - Head up display) је уграђен Head Level Display/монитор који ће омогућити пилоту да слику са оптоелектроснких уређаја, са суперпонираном нишанском симбологијом и навигационим параметрима, види пред собом без спуштања погледа на друге уређаје у осeтљивим тренуцима извршавања задатка.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Осим моћне термовизијске камере треће генерације, авион „орао” се опрема ласерским даљиномером за прецизно утврђивање даљине циља, новим балистичким рачунаром као и најсавременијим инецијално навигационим системом, који тренутно користе европски ловци четврте генерациије. Све то учиниће ефикаснијим гађање постојећим наоружањем (топ, невођене ракете и авио-бомбе), али највећа новина су системи за употребу вођеног наоружања. Друга фаза модернизације предвиђа уградњу комплексних система за самозаштиту авиона. „Орао” ће имати сензоре који ће посаду упозоравати да је авион радарски или ласерски озрачен, односно да је угрожен вођеним противваздухопловним ракетама са радарским или инфрацрвеним вођењем попут оних које се лансирају са рамена стрелца, укључујући и сензоре који детектују њихово приближавање авиону. Осим тога, имаће и активне (радарске) и пасивне уређаје за ометање, укључујући и инфрацрвене мамце нове генерације, као и нове радио станице и уређај за идентификацију (IFF-транспондер).

Прва домаћа вођена ваздухопловна ракета

Део пројекта модернизације јуришног авиона „орао” је и развој домаће вођене ракете ваздух земља ВРВЗ-200 који је у завршној фази. Осим што ће РВ и ПВО добити модерно и моћно наоружање, значај овог средства је у томе што је реч о првој вођеној ваздухопловној ракети која је дело домаћих стручњака и Одбрамбене индустрије а која ће бити уведена у наоружање.

– Али, и она се наслања на искуства ранијих генерација инжењера. Основа за ВРВЗ-200 је програмирана ракета ПРМ-200 која је заправо била мета за увежбавање ракетних јединица противваздухопловне одбране на бојевим гађањима – каже Милорадовић.

Осим тога, „орао” је до сада био, и сада је, опремљен америчким ракетама ваздух-земља „маверик” са телевизијским навођењем. Пред распад СФРЈ радило се и на развоју ракета ваздух-земља „Гром А” која је имала једноставан систем навођења „три тачке”, односно пилот је, осматрајући ракету испаљену испред авиона, наводио „Гром А” на циљ радио-путем, нишанећи практично голим оком. Ова ракета, са бојевом главом тешком сто килограма, није ушла у серијску производњу али је употребљена током ратова 1990-их година.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

– Нова ракета ВРВЗ-200 има бојеву главу пробојно-рушећег дејства са најсавременијим типом експлозива и намењена је уништавању важних циљева у дубини противника као што су командна места и други добро утврђени објекти – објашњава Милорадовић.

Ракета је опремљена термовизијском главом за самонавођење двосмернимм  радио линком. Са ВРВЗ-200 се може дејствовати на два начина, са и без захвата циља пре лансирања. У првом случају, са захватом циља пре лансирања (LOBL мод), може се гађати са даљина нешто већих од 15 километара. Оператор преко главе за самонавођење ракете захвата циљ  пре момента лансирања и ракета, са које се преноси слика, лети право ка њему и погађа га без интервенције посаде, а посада може у случају потребе и да коригује њену путању. У другом случају , нападно навигацијскки систем „зна” положај циља а посада га види га на дигиталној мапи, тако да ракету може лансирати и са даљина већих од 40 километара. ВРВЗ-200 лети по задатој путањи, преноси слику из врха ракете у пилотску кабину, а пред крај лета оператор „захвата” циљ а ракета се „аутоматски” наводи на циљ и погађа га.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

До сада је обављено више пробних гађања овом ракетом. Уз потребна побољшања система и очекује се њен скори улазак серијску производњу. Финалиста производње ракете биће „Крушик”. Иначе, ради се и на развоју друге генерације ове ракете са унапређеним погоном и аеродинамиком која ће имати већу бојеву главу и знатно већи домет.

Izvor: www.politika.rs


* Orao01.jpg (120.13 KB, 677x381 - viewed 18 times.)

* Orao02.jpg (79.91 KB, 677x381 - viewed 20 times.)

* Orao03.jpg (55.11 KB, 677x381 - viewed 16 times.)

* VRVZ-200-1.jpg (78.05 KB, 677x381 - viewed 7 times.)

* VRVZ-200-2.jpg (100.68 KB, 677x381 - viewed 12 times.)
Logged
daliborsky
desetar
*
Offline Offline

Posts: 126


« Reply #1415 on: February 26, 2021, 11:07:14 am »

to su sad neki ruske kacige?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #1416 on: February 26, 2021, 12:51:35 pm »

to su sad neki ruske kacige?

Nisam zamijetio da se bilo gdje pominju neke kacige! Vjerojatno se misli na ciljanje pomoću uređaja na kacigi, ili što!?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1417 on: February 26, 2021, 07:51:23 pm »

колико ја знам носе француске кациге
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1418 on: February 26, 2021, 08:25:51 pm »

Logged
daliborsky
desetar
*
Offline Offline

Posts: 126


« Reply #1419 on: February 28, 2021, 11:22:43 pm »

pitam samo kakve su to kacige...svojevremeno smo imali francuske, koje je po licenci proizvodio PAP u Ljubljani.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1420 on: March 01, 2021, 09:59:50 am »

pitam samo kakve su to kacige...svojevremeno smo imali francuske, koje je po licenci proizvodio PAP u Ljubljani.

Zna li se uopšte ko je proizvođač novih kaciga?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1421 on: March 01, 2021, 08:09:35 pm »

gallet
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1422 on: March 01, 2021, 08:24:52 pm »

Rusi koriste avione koji su stariji od orla.
Modernizovali su ih u svim segmentima, pa mogu voditi borbu i u sacremenim ratnim uslovima.

Ubeđen sam da i orao može !

Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #1423 on: March 01, 2021, 11:10:37 pm »

Evo ga sa novom njuskom ko Mig-27. Jos ugraditi nova krila sa promjenjivom geometrijom i ko bombona.
https://www.google.com/amp/s/m.economictimes.com/news/defence/mig-27-to-pass-into-history-its-last-squadron-to-be-decommissioned-in-jodhpur-on-friday/amp_articleshow/72963986.cms
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #1424 on: March 02, 2021, 07:59:37 am »



Najveći problem Orla je nedovoljna specifična snaga, slab odnos potiska i mase. Tu se ništa ne može učiniti, jer remotorizacija nije moguća. Kažu da će se modernizovati samo Orlovi sa DS. Koliko ima takvih u uslovno letnom stanju, ja bih rekao ne više od 8-10, a pitanje je koliko je i od njih borbeno spososbno.
Logged
Pages:  1 ... 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.