PALUBA
March 29, 2024, 01:33:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Najbolji kadet-izbacen!  (Read 20733 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« on: November 22, 2012, 12:47:09 am »

Vest preuzeta sa sajta Vecernjih Novosti http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:407026-Najbolji-kadet---izbacen

Inace, Gorana poznajem licno, pismo je prosledio u nekoliko novinskih kuca. Posto su Novosti objavile vest i samo neke navode iz pisma, evo sadrzaj pisma i dodatno objasnjenje koje nije bilo u istom:

Gospodine ministre,

Pišem Vam isključivo iz poštovanja prema vašim očiglednim naporima da se u ovakvoj Srbiji bar nešto promeni, potpuno svestan da Vi nemate nikakve veze sa ovim što se meni dogodilo jer ste sa položajem ministra odbrane nasledili i sve probleme tog ministarstva.

Kao đak generacije u osnovnoj školi, 2006. godine dobio sam stipendiju Rusije i upisao srednju školu pri Ambasadi Ruske Federacije u Beogradu. U trogodišnjoj srednjoj školi na ruskom jeziku bio sam najbolji učenik generacije i za postignuti uspeh dobio najveće priznanje, zlatnu medalju Ruske Federacije “za posebne uspehe u školovanju“. Postojala je mogućnost da nastavim školovanje u toj zemlji, ali ja sam poželeo da budem vojnik, pilot, u Vojsci Republike Srbije…

Smatrao sam da i ovde, u Srbiji, mladi ljudi imaju pravo na svoje snove i da uspeh najviše od njih zavisi. Pogotovo kad govorite dva svetska jezika, ruski i engleski. Prijavio sam se na konkurs za prijem u Vojnu akademiju školske 2009/2010. godinu, smer avijacija, i bez ikakvih problema prošao sve predviđene zdravstvene preglede i prijemne testove, padobransku obuku i selektivno letenje.

Kao kandidat sa odličnim ulaznim kvalitetima, nakon verifikacije diplome Ruske Federacije od strane ministarstva prosvete R. Srbije, bio sam jedini kadet u istoriji Vojne akademije koji je nakon trogodišnje srednje škole primljen na školovanje.

Sledeće tri godine školovanja bio sam najbolji kadet Vojne Akademije Vojske Srbije (sa srednjom ocenom 9,80) za šta sam dobio spomen – medalju ministra odbrane “za doprinos sistemu odbrane Republike Srbije”.

Tri godine uzastopno, na redovnim pregledima, Vojno lekarska komisija za letače potvrđuje moju zdravstvenu sposobnost za bavljenje letačkim pozivom, a ja se pored uspeha u školi bavim sportom (fudbalom, plivanjem, orjentiringom, trčim beogradski polumaraton…), sanjam moj avion na mom nebu, i očekujem da za godinu dana završim školovanje i otpočnem časnu vojničku karijeru, u mojoj Srbiji…

I onda, na kraju treće godine školovanja, na istom redovnom godišnjem pregledu, ista lekarska komisija ustanovljava da imam urođenu srčanu “specifičnost” koju potvrđuje kardiologija VMA i donosi ocenu – nesposoban za profesionalnu vojnu službu. Znači da po važećem Pravilniku i spisku bolesti za kadete nisam ni mogao biti primljen na akademiju. Na sasvim obično ljudsko pitanje “Kako je to moguće, šta sad?”, dobijam još jednostavniji odgovor potpomognut sleganjem ramena: “Ništa, idi kući, mi nemamo obaveza prema tebi”.

I otišao sam, sredinom oktobra 2012. godine, sa nevericom, kao najbolji kadet Vojne akademije, potpuno poražen od vojske kojoj sam dao sebe, od svoje države koja ima vojsku u kojoj je to moguće. Tada je moja generacija bila u četvrtoj, završnoj godini školovanja, a ja, najbolji među njima, kažnjen bez krivice, otpušten sa akademije da počnem nešto drugo, iz početka….

Gde sam pogrešio gospodine ministre, gde su moje tri godine života i školovanja, ko se igrao sa mojim zdravljem i snovima? Svuda sam bio najbolji, ja nisam mogao više od toga. I nije bilo dovoljno da uspem, jer su drugi pogrešili zbog svoje nesposobnosti i površnosti, jer su loše odabrani oni koji biraju nas.

Gospodine ministre, ja ni od koga ništa ne tražim i ne očekujem jer verujem u sebe. Nema potrebe da svoje dragoceno vreme trošite na uobičajene odgovore “žao nam je, dešava se, i to je život, ispitaćemo, preduzećemo mere da se više ne ponovi” . Ja sam sada izvan ministarstva odbrane, potpuno svestan da svi žele da se slučaj što pre zaboravi jer je problem konačno isporučen meni i sada je samo moj.

Ali pre nego što svi zaboravite šta se dogodilo sa najboljim kadetom 134. klase Vojne akademije Republike Srbije, želim da ministarstvu odbrane R. Srbije, Vojnoj akademiji, Vazduhoplovnom medicinskom institutu i svima nama javno postavim sledeća pitanja:

Da li je moguće da institucije ministarstva odbrane i pojedinci postupaju na tako neodgovoran i neprofesionalan način bez posledica

Mogu li ova država i njena vojska na tako besmislen način rasipati svoje intelektualne kapacitete?

Hoće li opet, neko drugo dete koje upiše neku od vojnih škola, jednog dana na isti način – tuđom greškom, biti odbačeno i uzalud izgubiti nekoliko godina života i školovanja?

Hoće li i dalje ista lekarska komisija procenjivati zdravstvenu sposobnost kandidata za kadete-letače?

Posle svega što sam doživeo, uveren sam da će odgovor na svako slično pitanje još dugo biti nažalost – DA.

Samo par dana nakon odlaska sa Vojne akademije uredno mi je stiglo Rešenje RC MO Beograd o prevođenju u rezervni sastav Vojske. Hvala ti Srbijo, voli te tvoje rezervno srce!

Beograd, 20.11.2012. godine

S poštovanjem,

Goran Pavlović

Postoje stvari koje u pismu nisam naveo, a koje su mozda interesantnije od svega navedenog….
 1. Ja nemam nikakvu srcanu manu, vec “specificnost” koja je danas sasvim normalna. U pitanju je inkompletni blok desne grane, sa kojim bi bio sposoban ( kao kandidat ) za ruske vojne skole…Sami doktori sa VMA su mi rekli da me ne obaraju zbog zdravstvenog problema, vec zbog zastarelog pravilnika….
 2. Ovo moje pismo nije prvo ministru odbrane…Jedno je vec poslato mejlom u avgustu, dok sam jos bio kadet na VA. Zavrsilo je u studentskoj sluzbi Vojne akademije.
 3. Vrh Vojne akademije zna za moj slucaj. Kad sam odlazio sa akademije, nije mi bio obezbedjen ni prevoz sa aerodroma do VA da razduzim vojne stvari, vec sam ih teglio sopstvenim prevozom. O ostalim krupnijim stvarima ne vredi raspravljati.

Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1 on: November 22, 2012, 05:59:56 am »

Momak glavu gore! U muku se junaci poznaju. Eto, naucio si (po Mene) najtezu lekciju zivota: u zivotu cesto bitka bira junake - ne obratno. Bice bolje, I koj I da je ishod ove tragi-komike zivot je pred tebe I Bice puno drugih sanse.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #2 on: November 22, 2012, 10:49:59 am »

Ljudima poput tebe - kada se jedna vrata zatvore, uvek se neka druga otvore. Zajebi tapšanje po ramenu i reči utehe, okreni novi list, postavi sebi nove ciljeve - za tebe ni jedan cilj nije nedostižan.

I ja sam odbijen na prijemu u VTA (VTSl), generacija 2000, iako sam sve testove prošao sa odličnim rezultatima. Odbila me je komisija zbog govorne mane. Završio sam fakultet u roku, odmah se zaposlio u struci, danas "komandujem" sa 30-ak ljudi u jednoj fabrici, putujem, držim sastanke, obuke i prezentacije (sve sa govornom manom), imam 4x veću platu nego što bih je imao u MO, kupio sam stan na kredu i mogu samo da kažem - državo hvala ti što mi nisi dala šansu! Ima dobrih i loših stvari u svemu tome, svet nije crno-beli, ali život je borba u kojem neke bitke moraš i izgubiti.

Metni si u džep dozvolu AirLine pilota i pali preko bare.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3 on: November 22, 2012, 11:00:55 am »

Ljudima poput tebe - kada se jedna vrata zatvore, uvek se neka druga otvore. Zajebi tapšanje po ramenu i reči utehe, okreni novi list, postavi sebi nove ciljeve - za tebe ni jedan cilj nije nedostižan.

I ja sam odbijen na prijemu u VTA (VTSl), generacija 2000, iako sam sve testove prošao sa odličnim rezultatima. Odbila me je komisija zbog govorne mane. Završio sam fakultet u roku, odmah se zaposlio u struci, danas "komandujem" sa 30-ak ljudi u jednoj fabrici, putujem, držim sastanke, obuke i prezentacije (sve sa govornom manom), imam 4x veću platu nego što bih je imao u MO, kupio sam stan na kredu i mogu samo da kažem - državo hvala ti što mi nisi dala šansu! Ima dobrih i loših stvari u svemu tome, svet nije crno-beli, ali život je borba u kojem neke bitke moraš i izgubiti.

Metni si u džep dozvolu AirLine pilota i pali preko bare.

Bravo.....
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #4 on: November 22, 2012, 11:20:29 am »

Nemarnost, predhodnih vojnih komisija ili zadesna slučajnost?

Sam inkompletni blok leve grane nije sam po sebi ozbiljna dijagnoza ukoliko nema značaja za dijagnostikovan poremećaj srčanog ritma koji je klinički ispoljen.Ukoliko pri testu opterećenja nema tendencije ka razvoju ozbiljne aritmije ova dijagnoza sama po sebi ne predstavlja značajan zdravstveni problem.Dijagnoza se postavlja čitanjem običnog EKG zapisa i to bi morao da zna i uoči svaki lekar, ako ne baš možda svaki onda bar internista 1000 posto.Neko nije pažljivo čitao EKG.Mada pošto u medicini nikada 2 i 2 nisu 4 postoji i mogućnost da se ne radi o urođenoj već stečenoj specifičnosti tokom života.Tako da ne možemo sa velikom sigurnošću da tvrdimo i da je nemarnost u pitanju.Mnogo vrhunskih sportista je umrlo na terenu iz punog zdravlja bez ikakve najave usled nedijagnostikovanih raznih srčanih problema.

Možda je ovo i sreća u nesreći, ko zna?

Jedina teorijska opasnost leži u tome da tokom vremena može da se razvije iznenada kompletan blok sa značajnim poremećajem srčanog ritma, što niko ne može tačno da predvidi pa to verovatno samo po sebi predstavlja opasnost a naručito kad je neko za komandama borbenog aviona.Iznenadna pojava aritmije može da prouzrokuje trenutni gubitak svesti.

Nadam se da će ipak biti razumevanja za ovog brilijantnog pitomaca VA i da će se pronaći nekakv način da mu se bar delimično pruži nekakva satisfakcija za nedosanjane snove i uložen trud.

Znam za slučaj od pre 10-tak godina, PVL podoficira VP, koji je bio u VES-u snajperiste a imao je slabovidost za nijanse zelene boje (vrsta daltonizma), sa tim VES-om proveo je već 10-tak godina u službi i kad je dijagnoza naknadno utvrđena komisija je imala nameru da ga eliminiše iz službe po pravilniku.Šta se sa njim dogodilo do kraja ne znam?A bio je još i poreklom iz Crne Gore gde je u bataljonu VP i službovao pa je celu situaciju posmatrao kao još više tragičnu i sramotnu po sebe samog.

Njegovom komandantu koji se lično zauzeo za njega (jer je bio više nego primeran u službi) niko nije mogao pa ni lekar u jedinici da objasni da sutra u eventualnoj akciji isti snajperista neće moći da razazna uniformu svoje jedinice od neprijateljske kao i da u dejstvima u gustoj vegetaciji neće moći da raspozna šta je vojnik a šta drvo.Nažalost emotivno i racionalno teško idu jedno sa drugim u životu.

Tragične priče i jedna i druga.Ali da li su baš i toliko tragične?

Možda bi mogao da pokrene tužbu protiv nadležnih zbog dovođenja u zabludu (znam da nikakav novac ne može da izbriše njegove osećaje i povrati 3 godine života)?

U potpunosti saosećam sa njim jer sam imao priliku da upoznam gore pomenutog snajperistu i shvatim o kakvoj ličnoj tragediji se radi.

Ali šta reći za Nika Vujičića ili našeg Gorana Radovanovića-Facu koji su iako teško hendikepirani uspeli da ostvare svoje snove, mislim da u takvim primerima treba da nađe motivaciju i shvati da je još uvek mlad,intelektualno i fizički sposoban kao i da je još uvek ceo život pred njim.


Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #5 on: November 22, 2012, 11:27:33 am »

U pravu je FF.
Pali preko bare.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #6 on: November 22, 2012, 12:39:57 pm »

Gorane,svega ovoga ne bi bilo da si član partije-vladajuće.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #7 on: November 22, 2012, 12:57:18 pm »

Gorane,svega ovoga ne bi bilo da si član partije-vladajuće.

Nemoj Kaćo.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #8 on: November 22, 2012, 02:33:39 pm »

Što je rekao kolega "oficir n.r." možda se radi o sreći u nesreći jer iz iskustva znam da je srce jako kompleksan organ. Sigurno da se radi o velikom šoku no vjerujem da će ovako perspektivna i mlada osoba naći svoj put i da će netko prepoznati njegov talent.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #9 on: November 22, 2012, 03:36:23 pm »

Za par godina će se zahvaliti komisiji...
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #10 on: November 22, 2012, 04:27:54 pm »

trkni do ruske ambasade i nastavi tamo. verujem d ce te primiti. ako ne, begaj za ameriku ili kenjadu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #11 on: November 22, 2012, 05:39:56 pm »

Ово није ни први ни последњи пут да војнолекарска комисија неког кадета (питомца) "онеспособи" због неке накнадно утврђене болести, мане или шта већ. И у мојој класи ВА, која је школовање завршила пре 35 година било је неколико питомаца који су отпуштени са школовања због неких накнадно откривених здравтсвених проблема. Сећам се да смо и сами међусобом дискутовали шта тада.  Сви моји "класићи" који су "онеспосбљени" су се некако "снашли", већина завршила факултете (неки испити се признају), али је сигурно свима остао горак укус у устима о озгубљеном времену и "неузвраћеној" љубави.

Шта бих ја сам радио тада у таквој ситуацији?  Вероватно слично као Горан, емотивно бих реаговао, али бих се "окренуо" и рекао себи "не зна се зашто је то добро" и определио се за неко цивилно занимање и потрудио бих се да будем и тамо најбољи. тако ће сигурно и Горан.

Поставља се питање да ли је ипак морало тако. Да ли је он можда био способан да настави и заврши школовање, не као пилот, али можда као офици рода ВОЈ-а (Ваздушно осматрање и јављање, популарни "радарци"), или можда ПВО. Сигурно да је могао да савлада градиво које се разликује. Овде се ипак ограђујем и кажем можда јер не познајем медицински карактер болести нити шта тачно пише у налазу војнолекарске комисије. Тамо се увек нагласи како је настала откривена бољка или "специфичност", током службе у Војсци или не.

Да је постао активни старешина, а да је након тога та бољка откривена, могао би бити оглашен ограничено способним, па да обавља неке лакше, штабне или дужности у тзв. службама. И готово сигурно не би могао да напредује "каријерно". Међутим, ако би се радило о озбиљнијем обољењу или "специфичности" и ако би га рад у восјци још више здравствено угрозио, био би оглашен неспосбним за рад у војсци и добио би инвалидску пензију. Он сигурно није за пензију.

Лично мислим да Горана треба вратити у ВА, а ако то није могуће  дозволити му да заврши ванредно цивилни програм ВА и да добије цивилну диплому "менаџера безбедности" (не и пилота јер вероватно објективно то и неможе).
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #12 on: November 22, 2012, 08:04:33 pm »

Nisu mu uzalud te tri godine,mislim da ako položi malu razliku predmeta može da nastavi školovanje na ETF-u ili čak ne mora ni polagati razliku... Ispravite me ako griješim
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #13 on: November 22, 2012, 09:46:56 pm »

ovo sto kaze dzumba je i meni palo na pamet, mogao je da se prebaci u neke "zemaljske" duznosti u rv-u. no da vidimo, jos nije sve gotovo. digla se prasina.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #14 on: November 23, 2012, 12:16:21 am »

Ne znam da li ste shvatili, ali momak se zalio i otpusten je sa VA zbog pravilnika a ne zbog bolesnog srca. Posle takve dijagnoze , svako bi otisao na preglede. Poenta je da ima morfolosku specificnost a ne patolosku. Ta specificnost se ne smatra bolescu niti smetnjom za obavljanje bilo kakve aktivnosti. Postoje i komentari kardiologa sa dobrim objasnjenjima, ali bez dokumentacije niko ne moze dati sud.
 Elem, Goran je otpusten kao nesposoban za vojnu sluzbu, bez ikakve sanse za nastavak skolovanja na nekom drugom odseku VA.
Njegova je licna stvar da li bi nastavio studije na drugom smeru osim za pilota, ali on nije imao priliku ni da bira. Sa potencijalom koji ima, njegova buducnost nije u pitanju.
 Ako mogu da napravim neko poredjenje, recimo kao sto Vladimir_16 sad sa punim pravom moze da kaze sve sto misli o sistemu u kome je radio jer nije vise deo tog sistema a ne veze ga nikakva vojna ili drzavna tajna, tako i Goran, sa punim pravom sad moze da kaze sta misli.
Slozicete se da je u svakom slucaju ostecen. Znamo svi kako nam je bilo u njegovim godinama, ja razumem njegovu ogorcenost i ponasanje. Mozda ce i on za 20 godina reci "Sreca da je onako ispalo".
 I nije isto kad te ne prime na VA zbog bilo kog razloga i kad te nakon 3 godine na VA tako reci birokratski skartiraju a pri tom si pokazao da si najbolji u klasi.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.