Kim objasnio: Rakete su upozorenje!I. STANOJEVIĆ 27. jul 2019.
Pjongjang optužio Južnu Koreju za ratno huškanje i „objasnio“ zašto je izvršio poslednji test [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
PJONGJANG je objavio da je raketni test izvršen u četvrtak
"formalno upozorenje južnokorejskim ratnim huškačima" i pritom optužio Seul da govori o miru dok intenzivira vojne vežbe. Istovremeno, severnokorejski lider Kim Džong Un je poručio da je ovo bilo ozbiljno upozorenje i najavio da će uslediti novo.
Ovo
"objašnjenje" je došlo nakon ispaljivanja dva projektila kratkog dometa, čije je glave Pjongjang okrenuo ka otvorenom Japanskom moru, poznatom i kao Istočno more. Lansirani su sa istočne obale Severne Koreje, a njihova putanja dosegla je visinu od 50 kilometara. Kim je lično organizovao i nadgledao lansiranje novog raketnog oružja. Severnokorejski lider je izjavio i da je zadovoljan novim sistemom naoružanja, da će svim njegovim protivnicima biti teško da se od njega odbrane i da Južna Koreja ne bi trebalo da čini grešku i ovo ignoriše.
Iako je Severna Koreja uputila oštre reči Južnoj Koreji, izostali su ratoborni napadi na SAD, karakteristični za neka ranija vremena, što je mogući signal da je Pjongjang zainteresovan za diplomatiju. Ipak, jasno je da je Kim besan zbog južnokorejske kupovine visokotehnoloških borbenih aviona iz SAD i američkih i južnokorejskih planova za održavanje vojnih vežbi ovog leta. Američki državni sekretar Majk Pompeo očekuje nastavak pregovora na liniji Vašington - Pjongjang tokom sledeće nedelje. U izjavi za američki Blumberg on je ispaljivanje ovih dveju raketa nazvao taktičkim manevrom, odnosno dizanjem tenzije, kojim Kim sebi nastoji da obezbedi povoljniju pregovaračku poziciju.
I sam predsednik SAD Donald Tramp pokazao je u komunikaciji sa medijima priličnu dozu popustljivosti, komentarišući da je reč o sasvim malim raketama, kakve i mnogi drugi testiraju. Rezolucije UN terete Severnu Koreju za višestruko testiranje raketa tipa zemlja-zemlja, koje nose nuklearne bojeve glave kratkog (do 1.000 kilometara), srednjeg i dugog dometa. Dojče vele prenosi zaključak nemačkog ministarstva spoljnih poslova da svako testiranje ove vrste naoružanja povećava sumnju u Kimovu spremnost da stavi tačku na severnokorejski nuklearni program.
Tramp i Kim su, krajem juna, u pograničnoj oblasti Panmundžom, imali kratak susret na kome su dogovorili nastavak pregovora o denuklearizaciji Korejskog poluostrva. Prilikom tog susreta, koji je za cilj imao restartovanje pregovora, Tramp je nakratko stupio na teritoriju Severne Koreje.
- Veliki trenutak! Ogroman napredak - kazao je šef Bele kuće.
- Siguran sam da je naš susret manifestacija izvanrednog prijateljstva i verujem da ćemo prošlost ostaviti za sobom i okrenuti se budućnosti - zaključio je Kim.
Kako se u ovo uklapaju najnovija testiranja nuklearnih bojevih glava, ostaje da se vidi.
RAZVOJ ORUŽJALIDER Severne Koreje je izjavio da je njegova zemlja primorana da dalje razvija sistem naoružanja da bi eliminisala potencijalne i direktne pretnje. Dodao je i da je poslednji test deo novog taktički navođenog oružanog sistema. Već duže vreme, probu svog naoružanja Severna Koreja opravdava kao vežbu u slučaju strane invazije.
RUSKI "ISKANDER"Južnokorejska vojska je navela da su podaci o letu rakete lansirane u četvrtak pokazali sličnosti sa ruskim "iskanderom", raketom kratkog dometa, nuklearno osposobljenom. Severnokorejska verzija bi verovatno mogla da dopre do čitave Južne Koreje i 28.500 američkih vojnika koji su tamo stacionirani i bilo bi je veoma teško presresti.
Izvor:
www.novosti.rs