уторак, 13.10.2020.
Владимир Вукасовић
Кимово „чудовиште” циља АмерикуНа паради у Пјонгјангу приказан је нови пројектил још већег домета и разорније снаге од оних које Северна Кореја већ има у свом нуклеарном арсеналуУсред глобалне пандемије вируса корона, Северна Кореја је организовала масовну војну параду на којој се није могла видети ниједна заштитна маска, па су се и сузе слободно сливале низ лице врховног вође Ким Џонг Уна, који је себи дозволио тренутак емотивности без преседана, извињавајући се за све своје пропусте у управљању изолованом земљом под притиском заразе и санкција. Под другим условима, то би било више него довољно за ударне вести, али је овог пута једно
„чудовиште” појело сву пажњу. Коментари су усредсређени на нова оружја која је севернокорејска војска приказала на овој прослави 75. годишњице стварања Радничке партије.
Ким је ту прилику изабрао да свету покаже да су његови научници развили интерконтинентални пројектил који је, судећи по фотографијама, како за светске медије оцењују познаваоци оружја, не само крупнији, него и још већег домета и разорније снаге од оних којима би могао да погоди Европу и САД. Због тога је одмах и прозван
„чудовишним”. Нови пројектил изгледа да није тестиран, сем ако Северна Кореја није некако успела да то изведе, а да нико не примети, што је суштински немогуће. Стога су његови истински домети и даље тајна. Но, према ономе што је виђено, надмашује и „хвасонг 14” и „хвасонг 15”, тестиране 2017. године.
Чини се, притом, да Северна Кореја није радила само на досегу пројектила, него и на томе да га опреми вишеструким нуклеарним бојевим главама. Досадашњи арсенал Кимове армије могао је понети само по једну бојеву главу те врсте. То је, примећују коментатори, отежавајућа околност по одбрану САД или било које друге земље која би се нашла на удару севернокорејског нуклеарног напада, јер би за сваку од бојевих глава новог пројектила морало бити лансирано по неколико пресретача.
Још један разлог за бригу јесте и камион који је носио тај пројектил. Како за Би-Би-Си подсећа Мелиса Ханам, стручњак за оружје за масовно уништење, пре ове параде се процењивало да Северна Кореја може испалити највише 12 интерконтиненталних балистичких пројектила. То је закључено на основу податка да Кимове снаге имају шест лансера, те да би сваки могао испалити максимално два пројектила пре него што би стигла америчка одмазда.
Тих шест лансера су тешки камиони нелегално увезени из Кине 2010. године и модификовани, наводи Мелиса Ханам. На паради овог викенда, међутим, таквих камиона је било и више, због чега се верује да Северна Кореја и даље некако успева да упркос санкцијама набави делове за лансере, као и да је индустрију за њихово прилагођавање развила до те мере да би једном можда могла бити у стању и да их сама производи.
Узимајући све ово у обзир, бригу због новог пројектила није изразила само Јужна Кореја, него и многе друге земље. Међу њима је, на пример, и Израел, који се, како пишу тамошњи медији, прибојава да би досадашња сарадња Ирана и Северне Кореје у развоју пројектила могла да се протегне и на последње достигнуће Кимових научника.
Уплашенима за утеху остаје нада да нови пројектил неће проћи тестирање или, пак, да и ово
„чудовиште” у стварности не постоји, то јест да је Ким опет, како је то умео да ради и раније, на параду извео макету да би застрашио свет. И у том контексту се схвата тренутак у којем је организована ова парада, епидемиолошки високоризична и за земљу која тврди да у њој нема ниједног случаја вируса корона: као порука Америци пред њене председничке изборе да Северна Кореја није одустала од развоја свог нуклеарног оружја.
Izvor:
www.politika.rs