Severna Koreja se nije oglasila od Trampovog poraza, njenog lidera nema već mesec dana, a to ne sluti na dobroM.I.M. 16.11.2020.
Severna Koreja još nije zvanično reagovala na predsedničke izbore u Sjedinjenim Američkim Državama, a njena tišina glasnija je od reči – analitičari kažu da je malo verovatno da je novoizabrani prvi čovek SAD Džozef Bajden kandidat kojeg je preferirao Kim Džong Un.Tramp je prvi predsednik SAD koji je ušao u Severnu Koreju. On je održao tri samita sa Kimom, pružajući mu, kako piše CNN, osećaj legitimnosti na svetskoj sceni, iako su njihovi odnosi
“na pauzi” nakon neuspešnog zaključenja pregovora o denuklearizaciji te azijske zemlje. Odnos Trampa prema Kimu je bio konfuzan – od
“udvaranja” do nazivanja severnokorejskog lidera
“raketašem”, ipak analitičari misle da je Severna Koreja priželjkivala Trampovu pobedu na izborima.
- Mislim da će Severna Koreja biti razočarana što Tramp nije pobedio – rekao je za CNN ambasador Džozef Jun, specijalni izaslanik SAD za severnokorejsku politiku tokom administracija Baraka Obame i Trampa
- Za njih je Tramp bio velika stvar, imali su tri samita koji su bez presedana – dodaje on.
Neobičan odnos dva lidera
“začinila” su njihove bezbrojne poruke, koje je Tramp opisao kao
“ljubavna pisma”.Bajden je, s druge strane, oštro kritikovao Trampovu povezanost sa Kimom koja je, kako tvrdi, oslabila američke sankcije. On je Kima nazvao
“siledžijom” i uporedio ga sa nacističkim liderom Adolfom Hitlerom tokom poslednje predsedničke debate i tokom čitave kampanje generalno je kritikovao Severnu Koreju.
A kako sad sa BajdenomNije, međutim, jasno šta će sada uslediti za Bajdena. On je izlistao svoje prioritete po ulasku u Belu kuću a tu nema Severne Koreje, niti je verovatno da će skoro doći do nekog sastanka. Za razliku od Trampa, Bajden je istakao da nije voljan da sedne za sto s Kimom bez ispunjenja prethodnih uslova. Situacija se dodatno zakomplikovala tišinom iz Pjongjanga. Kako piše “Jahu njuz”, Kima nema u javnosti skoro mesec dana i stručnjaci su zabrinuti da on možda kuje plan da testira Bajdena nakon izborne pobede. Štaviše, eksperti ukazuju da Kim možda planira da obavi probni raketni test pre predsedničke inauguracije 20. januara. Otkako je Bajden izabran za novog predsednika SAD, bivši zvaničnik Stejt departmenta i član Saveta za međunarodne odnose Evans Rever kaže da se Pjongjang možda priprema da
“obeleži” novu administraciju.
- Moguće je da će Pjongjang sprovesti nuklearni ili test projektila velikog dometa pre ili nedugo nakon inauguracije, kao način da postave stvari sa novim predsednikom i povećaju pregovaračku prednost s Vašingtonom – rekao je on za “Tajm”
- Bajdenov tim će imati u vidu neuspehe Trampovog pristupa, koji su doveli do zatvaranja jednog oka na akumulaciju nuklearnog oružja i testiranje projektila – dodao je on.
Nedugo nakon što je Tramp ušao u Belu kuću 2017. Kim se hvalio da su
“čitave kopnene SAD u dometu” njihovog nuklearnog oružja. To je obeležilo početak odnosa između dva lidera. Dok je Tramp nazvao Kima
“raketašem”, ovaj je američkog lidera prozvao
“senilnim”. Severna Koreja ima, dakle, tendenciju da priredi neku vrstu provokacije u ranim fazama nove američke administracije. CNN podseća da je Pjongjang takođe ispalio projektil nekoliko nedelja nakon Trampove inauguracije. Ali, stručnjaci su podeljeni oko toga da li će Severna Koreja imati potrebu da isto priredi i Bajdenu.
- Severnokorejci često najave ono što će uraditi. Ako slušate njihova saopštenja pažljivo, ona obično ukazuju u kom pravcu idu i rekao bih da skoro da nema signala da planiraju veliku provokaciju ili test – kaže za CNN Džon Deluri, profesor Univerziteta Jonsei u Seulu. Ne treba zaboraviti da i Pjongjang ima domaćih problema sa kojima se treba izboriti. Tu su pandemija korona virusa (iako Kim tvrdi da u zemlji nema zaraženih), sankcijama osiromašena ekonomija i šteta nakon udara tajfuna i poplava koje su pogodile Severnu Koreju početkom godine.
Bajden je upoznat sa izazovima koje predstavlja Severna Koreja. Pjongjang je sprovodio nuklearne i testove projektila velikog dometa u prvim mesecima Obamine administracije, kad je Bajden bio potpredsednik. Ipak, ne znači da će se Bajden vratiti na politiku
“strateškog strpljenja” prema Pjongjangu iz Obamine ere. Ta politika nije dostigla svoje glavne ciljeve, jer je Severna Koreja u to vreme značajno proširila svoje nuklearne kapacitete i obavila četiri od šest testova.
Ambasador Jun kaže da je Bajden pokazao da želi
“diplomatsko rešenje”.
- Naravno, stavljao je naglasak na denuklearizaciju, a je u isto vreme isticao ono što zove principijelnom diplomatijom, pa se nadam da će vrata ka većem angažmanu sada biti otvorenija – rekao je on.
Provokacija iz Pjongjanga, međutim, mogla bi dramatično izmeniti Bajdenovu računicu. Rever veruje da bi Bajden snažno reagovao na bilo kakvu provokaciju, a ta reakcija bi verovatno uključila trenutni nastavak vojnih vežbi između SAD i Južne Koreje, novo razmeštanje vojske u južnom susedu i okolnom području, pokušaj nametanja novih sankcija i ojačanja postojećih mera, ali i nove korake osmišljene da izoluju, oslabe i pritisnu režim u Pjongjangu. Tu je i Kina, glavni severnokorejski trgovinski partner i saveznik. Nije poznato kako bi azijski džin reagovao na nastavak testiranja, niti kako će se dalje odvijati odnosi na relaciji Kine i Amerike. Ali, kineski predsednik Si Đinping je čestitao Bajdenu pobedu na izborima, nakon nedelju dana, što govori za sebe. Deluri kaže da će diplomatski odnosi sa Pjongjangom verovatno biti orijentisani na proces pregovora koji su u zastoju.
- Pod Trampom smo imali personalistički stil koji je skoro bez presedana. Bajdenova administracija će biti administracija, tu postoji koherentnost – istakao je Deluri.
Bajden nije isključio sastanke s Kimom, ali samo pod uslovom smanjenja nuklearnog kapaciteta. Iz Pjongjanga se unazad mogao čuti rafal uvreda na račun Bajdena. Zvali su ga
“budalom sa niskim koeficijentom inteligencije” i
“besnim psom kojeg treba pretući štapom na smrt”. Bivši američki zvaničnici koji su se bavili Pjongjangom nisu zabrinuti zbog toga i kažu da su takve prozivke sastavni deo politike. I Tramp je pokazao da pretnje i uvrede ne isključuju diplomatiju. Obama je upozorio Trampa na bezbednosne brige u vezi Severne Koreje, ali Bajdenu možda ne treba takvo upozorenje.
- On poznaje problem i zna da je nakon četiri godine Trampove administracije severnokorejska nuklearna pretnja veća nego ikad. Bajden neće ignorisati Severnu Koreju a može se računati da će Pjongjang obezbediti da se to ne dogodi – kaže Rever.
“Jahu njuz” podseća da je Bajden potvrdio američku obavezu da brani Južnu Koreju, u razgovoru sa predsednikom Munom Dže Inom.
- Mun je zatražio blisku saradnju za razvoj bilateralnog saveza i denuklearizaciju i mir na Korejskom poluostrvu. Bajden je rekao da će blisko sarađivati na rešenju nuklearnog pitanja Severne Koreje – istakao je portparol južnokorejskog predsednika Kang Min Seok.
Li Su Hjuk, južnokorejski ambasador u SAD, smatra da će Bajdenovo predsedništvo
“signalizirati na povratak normalnijem diplomatskom procesu”. Analitičari ukazuju da Pjongjang pažljivo prati američki izborni proces i da verovatno razmatra najbolji trenutak da testira projektil.
- Svako lansiranje bi delovalo kao podsetnik da će bilo kakav povratak na staru Obaminu politiku samo značiti da će njihovi (nuklearni) kapaciteti nastaviti da se šire – rekao je za Rojters Ankit Panda, analitičar Zadužbine Karnegi.
Andrej Lankov, profesor Univerziteta Kukmin u Seulu, kaže da će Severna Koreja
“imati sve spremno” i da će, ako ne dobije željeni dogovor,
“obaviti gomilu testiranja” projektila.
Izvor:
www.blic.rs