Уторак, 14.09.2021.
Северна Кореја - стара претња са новим оружјемСеверна Кореја тестирала је, упркос строгим санкцијама и економској кризи, новоразвијене крстареће ракете великог домета које можда могу да носе нуклеарне бојеве главе, указујући на развој све моћнијег оружја на Корејском полуострву где се одвија трка у наоружању између Северне и Јужне Кореје, преноси данас Радио слободна Европа (РСЕ) писање светских медија.
Северна Кореја је саопштила да је 11. и 12. септембра успешно тестирала нову крстарећу ракету великог домета, што је прво јавно тестирање у протеклих неколико месеци, пише Вашингтон пост и додаје да је тестирање допринело напетостима усред дужег застоја у нуклеарним преговорима са САД, наводи Бета.
У извештајима државних медија наводи се да је Северна Кореја развијала крстареће ракете две године, чиме су испуњени кључни одбрамбени циљеви које је поставио челник Ким Џонг Ун, преноси амерички лист указујући да та тврдња наговештава могуће нуклеарне капацитете пројектила.
Севернокорејска државна новинска агенција КЦНА је пројектиле описала као „стратешко оружје од великог значаја”, наводећи да су ракете погодиле циљеве удаљене 1.500 километара, што, додаје Вашингтон пост, већи део Јапана ставља у домет пројектила.
Пробна лансирања, како истиче Вашингтон пост, одржана су уочи састанка у Токију америчког преговарача за нуклеарна питања Сунга Кима и његових колега из Јапана и Јужне Кореје како би истражили начине за прекид несугласица са Северном Корејом.
Ким је прошлог месеца рекао да је спреман да се састане с представницима Северне Кореје. Али, додаје лист, севернокорејске власти на то нису одговориле, као што ни Вашингтон није показао намеру да понуди укидање санкција које Пјонгјанг захтева.
Слике у севернокорејским новинама приказале су пројектил који излази из једне од пет цеви на лансирном возилу, као и пројектил у хоризонталном лету. Аналитичари кажу да би такво оружје представљало значајан напредак у технологији наоружања Сјеверне Кореје, наводи Гардијан.
Није познато да ли је Северна Кореја овладала технологијом потребном за израду бојевих глава довољно малих за ношење на крстарећој ракети али је, како наглашава британски лист, лидер Ким Џонг Ун раније ове године рекао да је развој мањих бомби главни циљ.
Америчка војска саопштила је да су ракетни тестови
„претња” за суседне земље и шире, док је главни секретар јапанске владе Кацунобу Като рекао је да је влада „забринута” због извештаја и да ће наставити блиску сарадњу са САД и Јужном Корејом на праћењу ситуације.
Иако тестирање новоразвијених крстарећих ракета дугог домета није представљало кршење санкција УН, оно јесте сигнализирало развој све моћнијег оружја на Корејском полуострву где се захуктава трка у наоружању између Северне и Јужне Кореје, пише Њујорк тајмс.
Најновији тестови показују да је Северна Кореја наставила да побољшава свој арсенал пројектила и то усред знакова да је Јужна Кореја убрзано повећавала своје наоружање, истиче лист додајући да се супарничке војске наоружавају све снажнијим ракетама које могу летети даље и носити више разорне моћи, а које је теже пресрести.
Напетости на Корејском полуострву нагло су порасле 2017, када је Северна Кореја тестирала три интерконтиненталне балистичке ракете и извела свој шести подземни нуклеарни тест, што је довело до санкција УН.
Будући да међународни преговори нису постигли већи напредак у спречавању Северне Кореје у повећању наоружања, Јужна Кореја је кренула у изградњу снажнијих ракета и система за одбрану од пројектила. Овог месеца је, додаје њујоршки лист, Јужна Кореја успешно тестирала своју прву балистичку ракету лансирану подморницом, док је у августу, у сарадњи са САД спровела десетодневну војну вежбу. Када је Северна Кореја задњи пут провела тестирање пројектила, 25. марта, известила је да је лансирала нову балистичку ракету која је носила бојну главу од 2,5 тоне.
Овог месеца у јужнокорејским медијима појавили су се извештаји да Јужна Кореја развија још моћније оружје: балистичку ракету кратког домета носивости до три тоне. Тестирање новог модела крстарећих пројектила великог домета је посљедњи знак да режим покушава да појача своје могућности за нуклеарне нападе на Јапан и Јужну Кореју, оцењује Блумберг. Иако САД и савезници имају системе за обарање пројектила, ново оружје, према писању Блумберга, могло би нарушити њихову могућност да реагују довољно брзо.
Тестирање нове крстареће ракете дугог домета сугерише да Северна Кореја упркос строгим међународним санкцијама, недостатку хране и економској кризи поново доказује да може развити ново и опасно оружје, оцењује у анализи Би-Би-Си. Премда је у питању тестирање пројектила који не подлежу санкцијама УН, нове крстареће ракете лете ниско и тешко их је открити. Државни медији такође описују ове пројектиле као
„стратешке”, што обично значи да се режим нада да ће на њих да стави нуклеарну бојеву главу. Иако аналитичари нису сигурни може ли Северна Кореја то развити, с обзиром на њену тајновитост, нико се, како истиче Би-Би-Си, не би кладио против тога.
Прошлог месеца, агенција за атомску енергију УН саопштила да је изгледало да је земља поново покренула реактор који би могао да производи плутонијум за нуклеарно оружје, називајући то
„дубоко забрињавајућим” развојем ситуације. Пјонгјанг је можда био миран откако су у Ханоју 2019. одржани разговори између бившег америчког председника Доналда Трампа и Ким Џонг Уна али, наглашава британски јавни сервис, то не значи да су они који развијају оружје у Северној Кореји били незапослени.
Izvor:
www.politika.rs