Четвртак, 27.01.2022.
Миленко Пешић
Кимове „ракетнe игрe” порукa Бајдену која брине ПекингСеверна Кореја је за мање од три недеље лансирала шест пројектила, више него целе 2021. године, и најавила укидање мораторијума на нуклеарне пробеКим Џонг Ун је током десет година своје владавине научио најважнију лекцију. Лансирање ракета је најефикаснији начин да привуче пажњу Беле куће. А најбоље време за то је када свет тешко да може да дозволи избијање још једне кризе.
Џозеф Бајден је окупиран потенцијалном руском инвазијом на Украјину, Кина је заузета припремама за Зимске олимпијске игре, а Јужна Кореја у марту бира новог председника.
Зато је почетак 2022. погодан моменат за севернокорејског вођу да покуша (не)могуће, да под својим условима започне нове преговоре с америчком администрацијом. Пјонгјанг је у периоду од 5. до 2. јануара испалио шест ракета, готово исто колико је лансирао током целе прошле године.
Ове ракетне вежбе, од којих највише стрепе суседи Јужна Кореја и Јапан, нису само демонстрација војне моћи Пјонгјанга, већ и „дипломатска порука” Бајдену да обрати пажњу на земљу северно од 38. паралеле. Звецкајући оружјем Ким очито покушава да пробуди америчку администрацију из дипломатског сна, јер зна да без Вашингтона не може да ослаби окове санкција како би поправио катастрофалну економску ситуацију у земљи. Али, Кимова најава да ће обновити атомске пробе не може бити гори сигнал за старог савезника још из доба хладног рата. Ако би Северна Кореја испалила ракету с нуклеарном бојевом главом током Зимских олимпијских игара био би то шамар Кини. Испоставило би се да Пекинг има ограничен утицај на свог непослушног комшију.
Ли Санг Мин, војни експерт на Корејском институту за одбрамбене анализе, каже за Ројтерс да је циљ овомесечних ракетних тестова била изградња геополитичких тензија и да би можда могли да натерају америчку администрацију да смисли нову стратегију према севернокорејском лидеру Ким Џонг Уну. Пјонгјанг је крајем прошле седмице запретио да ће поново започети с пробама нуклеарног оружја, што подразумева укидање самонаметнутог мораторијума. Ким је на састанку руководства Радничке партије поручио да земља мора да се припреми за „дуги сукоб са САД”, јер се војна претња не може игнорисати. Северна Кореја није извела ниједан атомски експеримент с балистичким ракетама дугог домета од 2017. године. Било је то време кад је севернокорејски лидер дао предност дијалогу са САД. Али после неуспелог трећег самита с Доналдом Трампом у Ханоју 2019. године преговори с Америком запали су у ћорсокак.
Док су Северном Корејом владали отац и деда садашњег вође изгледало је да је земља била спремнија да одустане од нуклеарних амбиција. Али откако је Ким Џонг Ун ступио на „династички комунистички престо” атомски програм је добио нови замах, због чега су УН само гомилале санкције Пјонгјангу. Ким се руководи једноставном логиком: моћнији војни арсенал значи и више утицаја и маневарског простора за преговоре. Под његовом влашћу извршено је више од 130 ракетних тестова. За време његовог оца Ким Џонг Ила 16, а деде, оснивача нације, Ким Ил Сунга – 15.
Вашингтон за сада није предузео никакве практичне кораке да привуче Кима за заједнички сто, осим што је начелно предложио разговоре без предуслова, што је Северна Кореја одбила као слабу понуду.
„Унапређивањем својих нуклеарних способности и система наоружања Северна Кореја показује САД и Јужној Кореји да, што више времена буде пролазило, то ће бити већа цена коју морају да плате да би наставили разговоре”, цитира „Њујорк тајмс” Чоија Јонг Хвана, аналитичара Института за стратегију националне безбедности у Сеулу.
Покушај Пјонгјанга да се „ратним играма” попне на листи приоритета Бајденове администрације брине и Пекинг. И то у тренутку кад је после две године поново прорадила железничка веза између Кине и Северне Кореје, која је била блокирана због пандемије. Осим тога, кинеске дипломате су прошле недеље у УН блокирале покушај САД да уведу нове санкције Пјонгјангу. Уместо захвалности Пекингу, њихов сусед је одбио да дође на Зимске олимпијске игре са слабим изговором, кривећи за то „непријатељске снаге” и ковид 19. Случајно или не, Северна Кореја се тако практично придружила САД, Великој Британији, Аустралији и Канади, које спроводе дипломатски бојкот Игара у Пекингу.
Ако Ким Џонг Ун током Зимских олимпијских игара испали макар једну ракету с нуклеарном бојевом главом, то би нарушило углед Кине. Пекинг би то могао да протумачи и као поруку – да Пјонгјанг хоће да искористи конфронтацију Кине и САД како би се нагодио с Вашингтоном.
Izvor:
www.politika.rs