Четвртак, 31.03.2022.
Миленко Пешић
Кимов претећи „Топ ган” узнемирио Токио и СеулПосле пробног лансирања ракете дугог домета „хвасонг- 17” стижу најаве да би Северна Кореја ускоро, први пут после 2017. године, могла да испроба и атомску бомбуЛичило је помало на севернокорејску верзију филма „Топ ган”. У кратком фото видео прилогу државне телевизије Ким Џонг Ун у авијатичарској кожној јакни са црним наочарима стоји испред хангара. Следе кадрови огромног покретног лансера, а потом испаљивање ракете. У завршници пропагандног телевизијског журнала у холивудском стилу види се како млади вођа заједно с генералима усхићено поскакује у командном центру због успешно изведеног теста.
Пројектил који је после лета дугог 1.100 километара с висине од 6.200 километара пао у море у близини јапанског полуострва Ошима узнемирио је Токио и Сеул, а због потенцијалног домета није оставило равнодушним ни прекоокеанског „архинепријатеља” – САД. Неколико дана после тестирања новог типа ракете „хвасонг-17”, којим је Пјонгјанг прекинуо самонаметнути мораторијум на лансирање интерконтиненталних балистичких пројектила (ИЦБМ) из 2017. године, стижу најаве да би најизолованија земља света могла ускоро да испроба и атомску бомбу.
„Само онај ко има опрему са значајним ударним капацитетима, надмоћну војну силу коју нико не може да заустави, може да спречи рат, гарантује безбедност земље и стави под контролу све претње и уцене империјалиста”, изјавио је Ким током посете радницима који су учествовали у извођењу ракетног теста 21. марта, преносе државни медији.
Најава Северне Кореје да ће наставити да развија значајне офанзивне капацитете и унапређује своје стратешке снаге, уследила је пошто је агенција Јонхап, позивајући се на изворе владе у Сеулу, саопштила да је Кимов режим започео радове на затвореном полигону за нуклеарно тестирање Пангје-ри, који се налази на северу земље.
Сателитски снимци су открили раднике како копају нове тунеле на полигону на којем је Пјонгјанг извео досадашњих свих шест атомских проба. Позивајући се на процене стручњака, јужнокорејски медији пишу да би нови тест атомског оружја могао да уследи већ у априлу. Предвиђа се да би Ким Џонг Ун на тај начин могао да обележи 110. годишњицу рођења свог деде Ким Ил Сунга, оснивача Северне Кореје. Очито да севернокорејски вођа користи раздор између САД и Русије због Украјине како би са што мање међународних последица показао своје „атомске мишиће”. Иако ће свет осудити будући атомски тест Северне Кореје, мало је вероватно да ће уследити нове санкције, јер ће се њима у СБ УН сигурно успротивити Москва и Пекинг.
Атомске пробе у подземним тунелима полигона Пангје-ри вршене су од 2006. до 2017. године. Последњи нуклеарни тест је због серије малих земљотреса изазвао геолошку нестабилност целог региона. Амерички обавештајни званичници процењују да би, упркос томе, ова локација могла да послужи за нове атомске тестове. Северна Кореја је уочи првог сусрета Ким Џонг Уна и Доналда Трампа 2017. наметнула мораторијум на нуклеарне пробе тако што је пред ТВ камерама порушила тунеле на полигону. Међутим, пошто су после три сусрета с америчким председником преговори о денуклеаризацији прекинути, Ким је 2019. године поручио да нема обавезу да даље поштује мораторијум на нуклеарне пробе.
Поједини војни стручњаци, међутим, сумњају да је Ким прошле недеље испалио интерконтиненталну ракету „хвасонг-17”, која има потенцијални домет од 9.300 миља, што значи да би могла да добаци до западне обале САД. Позивајући се на америчке обавештајне изворе, јужнокорејски медији пишу да је вероватно реч о претходном моделу, ракети „хвасонг-15”, која је последњи пут лансирана 2017. године. Мада је земља северно од 38. паралеле најавила и лансирање шпијунског сателита и поринуће подморнице на атомски погон, још није јасно да ли је Северна Кореја овладала технологијом слања интерконтиненталне бојеве главе у свемир, а потом њеног навођења кроз атмосферу Земље до пројектованог циља.
Према проценама америчког Џејмс Мартин Центра за неширење нуклеарног оружја (ЦНС) Пјонгјанг располаже са 40 до 50 нуклеарних бојевих глава, а годишње може да произведе фисионог материјала за шест до седам нових бомби. Овакав атомски арсенал није само показивање војне моћи земље, већ и најјаче потенцијално „преговарачко оруђе” Северне Кореје.
Izvor:
www.politika.rs