PALUBA
May 26, 2024, 09:32:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Privilegije americkih generala  (Read 2700 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« on: November 26, 2012, 02:48:48 pm »

Врло занимљив и поучан текст дописника "Политике" из Вашингтона о привилегијама генерала, просебно оних са највишим чиновима. Тих провилегија и "привилегија" генерали имају и у другим војскама. 

ОТКРИВАЊЕ АМЕРИКЕ

Племство Пентагонленда

„Афера Петраус” је, сем сочних детаља о брачној превари, указала и на привилегован живот војне елите
Генерал Петраус на насловној страни „Тајма”


Од нашег сталног дописника

Вашингтон – Роберт Гејтс, бивши секретар (министар) одбране у влади председника Барака Обаме (који је то био и за време Џорџа Буша), на једној конференцији у Чикагу прошле недеље је испричао занимљив детаљ о томе како је решавао у ово доба године уобичајени проблем доброг броја Американаца који станују у кућама уместо у становима – проблем уклањања опалог лишћа.

У приградским насељима, то су обично кампање од неколико недеља које се завршавају тако што свако свој јесењи отпад, уредно спакован у папирне џакове, у заказани дан изнесе на тротоар, да би га преузеле комуналне службе.

Гејтс је међутим живео у службеној кући намењеној министру, у насељу које је део војне базе у предграђу Вашингтона, где је то организoвано другачије, мада опет подразумева употребу папирних џакова. Према сопственим речима, он док је тамо био џакове није користио: сваког новембра лишће би једноставно прегурао у двориште првог комшије.

А комшија му је био адмирал Мајкл Мален, у то време највиши амерички официр, начелник Здруженог генералштаба оружаних снага САД. Комшија се није љутио, јер је бригу о уклањању лишћа и одржавању травњака око његове куће водила чета војника.

Гејтс се у шали пожалио и да је он своју вечеру подгревао у микрорерни, док је комшија на располагању имао и службеног кувара и личног ађутанта – између осталих.

Повод за ове опаске била је прошле недеље незаобилазна тема у готово свим разговорима: секс-афера директора ЦИА Дејвида Петрауса, који је на чело најпознатије шпијунске службе света дошао као прослављени генерал са четири звездице, што је највиши мирнодопски чин (мада је својевремено било разговора да му се на еполете ипак пришије и пета, јер командовао је у два рата, ирачком и авганистанском).

О Петраусовој генералској слави сада се говори у прошлом времену, и чини се да је она из дана у дан све мања. А сем тога, постала је и повод да се под лупу ставе привилегије америчке војне елите, навођењем примера који на моменте изгледају подједнако пикантни као и детаљи из Петраусовом ванбрачног излета (којих, узгред, у јавном оптицају нема баш много).

причама које су постале штиво у свим медијима, генерали су истинско племство у „Пентагонленду”, што је метафора коју је један овдашњи блогер ових дана употребио за војни комплекс највеће силе света. „Они живе подједнако екстравагантно као један одсто најбогатијих Американаца”, преовлађујућа је оцена генералског стандарда.

Нису међутим милионери – генерали са четири звездице имају годишњу плату од 180.000 долара (и после престанка службе пензију од 236.000), али зато има много тога што „иде уз чин”.

Према ономе што је изнео „Вашингтон пост”, генералима поред раскошних резиденција припадају аутомобил са возачем, обезбеђење, ађутанти који им носе кофере, пеглају униформе и воде рачуна о њиховом дневном распореду, лични кувар, помоћ у кући и штошта још.

Шта све може да се сврста у ставку „остало”, потврђује баш пример генерала Петрауса, који је, док је био на челу Централне команде у Тампи, на Флориди, на један приватни пријем стигао у аутомобилском конвоју који је пратило 28 мотоциклиста војне полиције.

Ако му је до „живе” музике на сопственој кућној забави, неком генералу су на располагању војни оркестар и војни хор.

Регионални команданти, надлежни за поједине делове света, за своја путовања имају авионе Ц-40, војну верзију „боинга 747” који нису додуше за поређење са „ерфорс 1”, председничким авионом, али нису ни тесни корпоративни млазњаци: поједини имају и кабине за спавање.

Генералске привилегије су, констатује се овим поводом, одувек постојале, али оно што је сада актуелно јесте дилема да ли се можда претерало? Стандард менаџера великих корпорација који годишње инкасирају по више десетина милиона долара на име „компензације”, што је еуфемизам за огромне плате и бонусе, не може при том да буде мера, јер трошкови генерала иду на рачун буџета Пентагона, што значи да су то паре пореских обвезника.

Да ли, затим, та раскош може да утиче и на карактер припадника генералске елите? Судећи по ономе што показује повлачење кроз блато Петрауса од стране истих медија који су га донедавно уздизали у небеса, може. Као пример се наводи да је као директор ЦИА на један пријем дошао у цивилном оделу, на које је прикачио све медаље са униформе на коју више није имао право, јер је демобилисан.

Поред плате директора ЦИА која је иста као генералска, 180.000 годишње, Петраус је примао и овде већ поменуту војну пензију од 236.000.

Све наведемо је додуше стриктно регулисано војним правилницима и протоколом, али да нешто са системом није у реду, потврђује низ примера генералских ексцеса који су озбиљнији од Петраусовог ванбрачног шврљања.

Истрага спроведена ове године у Пентагону утврдила је на пример да је бивши шеф Афричке команде, генерал копнене војске Вилијам Вард спискао стотине хиљада пореских долара на приватна путовања. Службене рачуне је испостављао и за успутна задржавања на Бермудама, где је, опет на државни рачун, са супругом одседао у хотелима где је соба 750 долара за ноћ.

Приликом службених долазака у Вашингтон узимао је више дневница него што је оправдано и слично.

Садашњи амерички командант за Европу, адмирал Џејмс Ставридис био је мета генералног инспектора Пентагона због коришћења војног млазњака за лет до Бургунди региона у Француској, на вечеру коју је организовала група љубитеља доброг вина, што је покушао да оправда чињеницом да се тамо „срео са важним људима”.

Генерал Вард је због поменутих злоупотреба одлуком садашњег секретара за одбрану Леона Панете превремено пензионисан, уз скидање једне звездице са еполета. Слично је прошао и ваздухопловни генерал Томас Фискус, који је 2005. такође послат у пензију, у чину пуковника, због „недоличних односа” са неколико жена, од којих су му неке биле потчињене.

Листа сличних случајева је подужа. У генералско-адмиралским редовима (са четири звездице у активној служби данас их је 38, а са звездицом или две мање још око 900), привилегије се оправдавају „тежином посла” и великом одговорношћу, уз став да већина поштује правила, док ексцесе праве изузеци. Сваки покушај да се систем промени при томе наилази на велики отпор.

Панета је међутим недавно наредио да се направи детаљна анализа о томе зашто су врхунски официри све више упетљани у легалне и етичке проблеме, „који имају потенцијал да подрију поверење јавности у оружане снаге”.

Што се тиче главног јунака ових прича, генерала Петрауса, њему је већ скинут ореол, не само у медијима. Мада је баш тамо постављено кључно питање: како је могао у толикој мери да буде слављен командант који није победио ни у једном рату?

Јер начин на који је америчка војска после осам година напустила Ирак, и како ће, после 12-годишњег војевања отићи из Авганистана, само у нечијој машти може да се опише као победнички.

Милан Мишић
објављено: 25/11/2012

Извор: www.politika.rs
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1 on: November 26, 2012, 10:52:28 pm »

Baš su blesavi. Kod nas bi bili jako popularni u narodu.  Smiley
Logged
vizant
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 71



« Reply #2 on: November 27, 2012, 04:23:24 pm »

Quote
Јер начин на који је америчка војска после осам година напустила Ирак, и како ће, после 12-годишњег војевања отићи из Авганистана, само у нечијој машти може да се опише као победнички.

Gosn novinar, a sta je za tebe pobeda da pobiju ceo narod, oni su pobedili taman onoliko koliko im treba.
pobili su sve koji su im se suprotstavili, ponizili su sve ostale koje su zarobili, instalirali su sve one koji ce da slusaju i bez pogovora obaljaju zadatke za njih, sve sto pripada najvrednije samo oni uzimaju . I gosn novinar sta je tu pobeda a sta poraz?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #3 on: November 28, 2012, 11:15:45 pm »

poraz je sto idu. da su stavrno pobedili, ostali bi oni jos duuugo. kao u nemackoj ili japanu.
Logged
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #4 on: November 29, 2012, 04:23:08 am »

poraz je sto idu. da su stavrno pobedili, ostali bi oni jos duuugo. kao u nemackoj ili japanu.
Onoliko trupa koliko im je potrebno u Iraku na "strateškim mjestima" je i ostalo u Iraku na dulji vremenski period. U Njemačkoj i Japanu su onolike snage ne radi kontrole domorodaca ili nekakve lokalne prijetnje, već "dobrosusjedskih odnosa". A kao što su  Njemačka i Japan skupo plaćale harač  (a i danas nastavljaju), primjerice u obliku manjekvalitetne vojne opreme koja im baš i nije potrebna, tako to sada čini i Irak. Dobitna kombinacija se ne mijenja.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 854


« Reply #5 on: November 29, 2012, 12:47:40 pm »




   Ne vidim zašto se u Americi toliko prašine diže oko generalskih privilegija. Pa one su sasvim normalne. Iznenadio me je podatak da imaju svega oko 900 generala. Ne znam sada, ali pre par godina naš Klub generala i admirala imao je samo par stotina manje.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #6 on: November 29, 2012, 01:48:47 pm »

Мицхо, мало си погрешно схватио ко су чланови "нашег" Клуб генерала и адмирала. Ради се о клубу пензионисаних генерала и адмирала. Број који наводиш односи се на број оних који су у то време примали пензију код фонда СОВО. Највећи број их је "наслеђен" из времена ЈНА. Сада их је мање и биће их још мање јер стари убразно умиру а нових пензионисаних генерала је  знатно мањи броју. За пар година неће их бити ни стотину живих (пензионера). У чланку је наведен број активних генерала у ОС САД.

Код Американаца је до скора био однос приближно 1 генерал на 2000 припадника војске (Оружаних снага) и то је тај број, приближно. Раније, када је њихова војска бла знатно већа тај однос је био чак и већи (број генерала је процентуално био мањи). Нису спорне привилегије које проистичу из одговорне функције него злоупотребе и неморално понашање (по том питању су доста конзервативни) којих очигледно има.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #7 on: November 29, 2012, 02:22:34 pm »

Da malo kažem nešto o pakistanskim generalima.

Radio sam u pustinji Pakistana.  I najavljen je dolazak general pukovnika, Načelnika oklopnih snaga Pakistana. Nekoliko dana prije toga je vojska počela da zalijeva pustinju. Da se ne diže prašina. Prvo su išli kamioni kroz pustinju, vukli neki kompleks dasaka na kojima je bilo veliko kamenje postavljeno u velike autogume, te su peglali pustinju, onda su vojnici polijevali pustinju vodom, te su preko toga bacali ravnomjerno vlasi dugačke trave. Sve u cilju ne dizanja prašine. Inače je traj dio pustinje bio razrovan od naših ispitivanja tenkova.

Dan prije dolaska generala podignut je šator za njega. Tu su bili njegov lakej, konobar i kuvar. U blizini, da puno ne smeta, bio je agregat za napajanje njegovog šatora.

General je doletio sam svojim ličnim avionom. Na pistu u pustinji pripremljenu za njega.

Gledao je taj naš tenk, te sjeo u njega. Bio je avgust mjesec. Pustinja. Škorpije nisu izlazile iz svojih rupa zbog paklenog vremena, da ne pričam za ostale uslove. Opekotine od sunca i dodira tenka su bile normalna pojava.

General je upalio tenk, te se je sam sa tenkom odvezao u pustinju. Vozio ga je osam sati kroz pustinju po najgorem mogućem paklenom vremenu koje sam mogao zamisliti.

Nakon toga je gađao.

Ispred našeg tima (28 ljudi) ja sam bio zadužen za komunikaciju sa njim i predstavljanje našeg tenka. Ispitivao me je i davao komentare na moje odgovore. Vidjelo se veliko poznavanje tehnike. Tenka kao mašine, a i tenka kao borbene mašine, upotrebe.

Pitanja koja mi je on postavljao su bila sasvim drugačija od pitanja koja su mi postavljali domaći generali. Domaći generali postavljaju pitanja koja mi više liče na želju da ja potvrdim njihovo znanje, i da kažem da se domaći general razumije u tehniku (pitanja postavljana već stotinu puta, i odgovori isti stotinu puta, špranca), dok mi je ovaj postavljao pitanja iz kojih se vidi da on ima ogromno znanje i veoma detaljne zahtjeve za tenk. Pitanja koja mi niko nikad nije postavljao, a niti sam ja razmišljao na taj način, a i nisam imao spremne odgovore na takva pitanja. Normalno da imam toliko znanja da mu odgovorim na pitanja, ali nakon nekoliko sekundi razmišljanja. A ponekad je i pakistanski engleski teško razumjeti. I sad uporedim njega sa domaćim generalima koji nisu odavno uprljali uniformu sa motornim uljem i blatom. Ogromna razlika.

Pozdrav

Vlado
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #8 on: November 29, 2012, 02:53:32 pm »

poraz je sto idu. da su stavrno pobedili, ostali bi oni jos duuugo. kao u nemackoj ili japanu.
Onoliko trupa koliko im je potrebno u Iraku na "strateškim mjestima" je i ostalo u Iraku na dulji vremenski period. U Njemačkoj i Japanu su onolike snage ne radi kontrole domorodaca ili nekakve lokalne prijetnje, već "dobrosusjedskih odnosa". A kao što su  Njemačka i Japan skupo plaćale harač  (a i danas nastavljaju), primjerice u obliku manjekvalitetne vojne opreme koja im baš i nije potrebna, tako to sada čini i Irak. Dobitna kombinacija se ne mijenja.

otici ce i oni vrlo brzo. i to podvijana repa. i nemackoj i japanu je sve to trebalo jer je bio hladni rat, a i sad se opet hladi lagano...
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 854


« Reply #9 on: November 29, 2012, 10:11:41 pm »

Мицхо, мало си погрешно схватио ко су чланови "нашег" Клуб генерала и адмирала. Ради се о клубу пензионисаних генерала и адмирала. Број који наводиш односи се на број оних који су у то време примали пензију код фонда СОВО. Највећи број их је "наслеђен" из времена ЈНА. Сада их је мање и биће их још мање јер стари убразно умиру а нових пензионисаних генерала је  знатно мањи броју. За пар година неће их бити ни стотину живих (пензионера). У чланку је наведен број активних генерала у ОС САД.

Код Американаца је до скора био однос приближно 1 генерал на 2000 припадника војске (Оружаних снага) и то је тај број, приближно. Раније, када је њихова војска бла знатно већа тај однос је био чак и већи (број генерала је процентуално био мањи). Нису спорне привилегије које проистичу из одговорне функције него злоупотребе и неморално понашање (по том питању су доста конзервативни) којих очигледно има.



   Ne  znam da li sam dobro shvatio ali Petraus je isto tako general sa četiri zvezdice u penziji koji je dao ostavku na mesto direktora CIA-e. Pored plate koju je primao kao direktor CIA-e od 180 000 godišnje koja je ista generalska on i dalje prima generalsku penziju od 236 000 dolara. Znači ako u SAD postoji isti takav Klub generala i admirala on bi mogao biti član pa zato kažem da ih i nema mnogo.

   Mislim da je pomenuta afera verovatno samo maska, a pravi razlog za smenu tako visokog rukovodioca verovatno nikada nećemo saznati. Ako znamo da je više predsednika SAD pre izbora neko vreme obavljalo ovu funkciju, što će reći da je mesto direktora CIA-e usputna stanica do mesta predsednika države onda verovatno ljubavna afera nije toliki minus da bi neko podneo ostavku. Još jedna teorija zavere plus...


Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 22 queries.