PALUBA
April 29, 2024, 07:30:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Stigla zima!  (Read 123258 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #255 on: September 30, 2013, 06:25:56 pm »

Ajme meni-opet neka zavjera oko kućnog budžeta-ja spremio 4m drva za grijanje,a ovi svi kažu da će mi falit još 2-3 m3
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #256 on: September 30, 2013, 08:01:14 pm »

Brzo....
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* po drva.jpg (80.62 KB, 640x348 - viewed 88 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 493


« Reply #257 on: September 30, 2013, 08:07:16 pm »

Ajme meni-opet neka zavjera oko kućnog budžeta-ja spremio 4m drva za grijanje,a ovi svi kažu da će mi falit još 2-3 m3

Zavisi kakva ti je klima tamo gde živiš. 4 kubika u Srbiji ti je dovoljno za nešto više od mesec dana.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #258 on: September 30, 2013, 08:12:55 pm »

Zima je stigla. Led je stisa nemilo. Vanka ni pasa a bura dere.


* prukljan.jpg (31.74 KB, 420x154 - viewed 154 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #259 on: September 30, 2013, 08:19:55 pm »

Zima je stigla. Led je stisa nemilo. Vanka ni pasa a bura dere.

Interesantno, mislo sam da je Prokljan?!
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #260 on: September 30, 2013, 08:46:07 pm »

Zima je stigla. Led je stisa nemilo. Vanka ni pasa a bura dere.

Interesantno, mislo sam da je Prokljan?!
Mještani govore Prukljan.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #261 on: September 30, 2013, 09:29:19 pm »

Prije desetak dana sam razgovarao s covjekom koji je ugradio peci za centralno grijanje na pelete; konzultirao se sa jednim koji je duze vremena proucavao kakav tip energenata koristiti. Zakljucak je bio - peleti.

Kada se samo sjetim, koliko mi vremena treba da sluzim cettiri peci kada sam desetak dana na selu. Peci du "Plamenove" i stalno idem od jedne do druge donoseci drva. Pa onda, pepeo. Kod peleta, a to znam po drvenim briketima, pepela gotovo da i nema. Aditiva u briketima ili peletima - nema. Samo visoki pritisak i povisena temperatura.

Naravno - ako se uzme pec na pelete - tesko se kasnije preuredi na "drva", a svasta jednom moze biti.....

Drugar i ima Centro metal-ovu peć na pelet i jako je zadovoljan s njom, nije nikakva problem je preaditi da koristi kao gorivo ugalji i drva, tj. ne trebaju nikakve prerade...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #262 on: September 30, 2013, 09:31:37 pm »

Od prosle zime koristim grejanje na pelet i mogu reci da sam zadovoljan. Potrosnja je umerena (naravno ako se ne zele neke temperature koje su primerenije letu), posao oko ciscenja minimalan (od tone peleta pepela bude do mozda 10 kg), posao oko loyenja gotovo nikakav (povremeno dopuniti bunker) i to je to.

P,S
Postoji mogucnost postavljanja gorionika na bilo koji klasican kotao. Zbog toga je u slucaju potrebe moguce vratiti se na drva ili ugalj bez potrebe za angazovanjem majstora posto je ceo postupak prelaska veoma jednostavan).
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #263 on: September 30, 2013, 11:27:17 pm »

Pelet je zahvalan i sve je lepo i prakticno osim cene. Mislim da je cena peleta mnogo veca od cene bukovog drveta. Nazalost, jos smo mi siromasni i nije nam tesko ocistiti kotao i naloziti vatru povremeno.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #264 on: October 01, 2013, 01:36:48 am »

Koristim kombinovano-inverter do Sv.Nikole,a potom Alfaplam ,a ako se spusti ispod 20,bogme radiće obe.Pošto do 15 sati nema nikog kod kuće,a vikend provoodimo na selu,običnoo 3-4m drva su dovoljno,ali......................reč ''ali'' je najvjerojatnije najduža reč od tri slova.......
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #265 on: October 01, 2013, 06:27:30 am »

http://www.magnus.co.rs/pelet.htm
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #266 on: October 01, 2013, 06:49:03 am »

Kao sto ej  BrRista napisao jedina mana je cena peleta. Ipak je dosta skup za nase uslove. Medjutim i tu postoji on ali. Naime sto se ranije kupi cena mu je niza. Ja sam prosle godine placao izmedju 190 i 200 evra po toni (moralo je da se dokupi posto se zima oduzila). Glavnu kolicinu sam kupio pred sam pocetak sezone. Ove godine sam kupio vec pocetkom juna i dobio po ceni od 150 evra. Posto sam se udruzio sa dvojicom poznanika prevoz od Bajine Baste do kuce me kostao celih 20 evra. I to mi je prihvatljivo.

Ranije sam koristio ugalj (zivim na podrucju Rudarskog basena Kolubara). Obicno je to kombinacija sirovog (poznatog kao "Kolubara") i susenog (poznatog kao "Vreoci). Sada je i ovde relativno veliki problem doci do uglja ako nisi zaposlen u Kolubari. Tu je takodje problematicna i cena posto je suseni ugalj oko 80 evra po toni i to bez prevoza. Posto sam ranijih godina trosio nezamislivo velike kolicine uglja  neka racunica govori da je pelet iako skuplji po toni ipak isplativiji. Po nekim tabelama 1 tona peleta zamenjuje 2 tone susenog uglja pa cena izadje ne isto. Ako nista drugo ugalj moras da uneses u neku supu, pa da izneses do kotla, pa onda skoro istu kolicinu pepela i sljake da izbacis, pa gde ces sa tim kolicinama pepela... Ovako se na dugme regulčise zeljena temperatura, na dugme se komanduje kada ce se ukljuciti i iskljuciti, na dugme se programira rad za svih 7 dana u nedelji. Ma milina.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #267 on: October 01, 2013, 08:37:09 am »

Ovo sto Kuzma navodi - sve stoji.
-------------------------
Evo sto kaze DHMZ za ovu zimu:


DRŽAVNI HIDROMETEOROLOŠKI ZAVOD
GRIČ 3, 10000 ZAGREB, HRVATSKA
http://meteo.hr
Odjel za vremenske analize i prognoze
Zagreb, 28. rujna 2013.
Preliminarna tromjesečna prognoza za Hrvatsku za zimu 2013./2014.

Prema rezultatima modela na temelju kojih se u Državnom hidrometeorološkom zavodu izrađuju dugoročne prognoze, nema signala koji bi ukazivali na
to da će nadolazeća zima biti hladnija od prosječne, a kamoli najhladnija u posljednjih stotinu godina, što se ovih dana moglo pročitati u nekim medijima.
Naime, prema preliminarnim proračunima srednja sezonska temperatura u Hrvatskoj će najvjerojatnije biti oko višegodišnjeg srednjaka, moguće čak i malo viša od prosjeka. U odnosu na proteklu zimu 2012./2013., koja je u većem dijelu Hrvatske klasificirana kao normalna odnosno prosječna, temperaturne prilike bi trebale biti slične.
Ukupna zimska količina oborine predviđa se u gorskim predjelima nižom od prosjeka, a u nizinskom dijelu zemlje uobičajenom. S druge strane, izgledno je da će se na Jadranu zima biti kišovitija od prosječne, i to izraženije na jugu. U usporedbi s proteklom zimom, koja je u većem dijelu zemlje bila kišna odnosno vrlo kišna, a u središnjoj i dijelu gorske Hrvatske ekstremno kišna, na Jadranu se očekuju slične oborinske prilike, dok je u unutrašnjosti izgledno manje oborina nego protekle zimske sezone.

Napominjemo da se sezonske prognoze, razlikuju od vremenskih prognoza koje se pripremaju za nekoliko dana unaprijed.
Sezonskom prognozom izražava se vjerojatnost ostvarivanja nekoliko mogućih scenarija predstojeće sezone.. Scenarijima se pomoću vjerojatnosti pokazuju moguća odstupanja od klimatološkog prosjeka. Pritom nije nužno da će se dogoditi najvjerojatnije predviđanje.

Dugoročne prognoze predviđaju prosječne uvjete u atmosferi kroz dulji vremenski period na većem prostoru. To znači da se unutar prosječno tople sezone može očekivati kraće hladnije razdoblje u trajanju od nekoliko dana pa do čak čitavog mjeseca. Isto tako, sušna sezona može u sebi sadržavati kraća razdoblja s izraženijim viškom oborine.

Detaljnije i točnije informacije o vremenu daju prognoze koje se rade za dan, dva ili tjedan dana unaprijed.

Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #268 on: October 01, 2013, 09:01:10 am »

Topla proba daljinskog grejanja je u toku!

Mogu Vam reci da je bas fino u stanu. S obzirom da je napolju nekih 10 stepeni, hladno i kisovito, voleo bih da ova proba malo duze potraje...
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #269 on: October 01, 2013, 09:18:21 am »

Да се у мој стан нису доселила два зимогрожљива Намибијца, за чије старање сам задужен против своје воље,  баталио бих скупо грејање и зиму провео лепом амбијенту  кафане Код Шубе, где је врућа ракија јефтина, купус кисео, атмосфера пријатна и опуштена а температура 25-30 степени.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На слици: неоколонисти из Намибије


* намибијци.jpg (40.48 KB, 360x480 - viewed 89 times.)
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.