PALUBA
April 28, 2024, 09:34:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Stigla zima!  (Read 123220 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #270 on: October 01, 2013, 01:01:39 pm »

Drugar je u avgustu plaćao pelet 140 €  po toni na kućnu adresu...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #271 on: October 01, 2013, 01:25:46 pm »

Ima i ovde po toj ceni samo sto nije drveni pelet vec agro (od slame i slicnog agromaterijala). On je daleko nize kaloricne vrednosti a nije ga moguce koristiti u svim gorionicima vec iskljucivo namenskim za tu vrstu peleta. Moze u sred leta mozda da se pronadje drveni pelet po toj ceni ali je problem sto mnogi pokusavaju da na toj proizvodnji zarade a kvalitet nikakav. Zato je bolje  i nesto skuplje platiti kod proverenog proizvodjaca nego uzimati "macku u dzaku".
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #272 on: October 01, 2013, 02:38:00 pm »

Dosada nisam imao nikakve dodire ni iskustva sa peletima,ali su me zaintrigirali poslednji postovi,pa evo jedno laicko pitanje-dali pec Alfaplam 70 Favorit moze da se lozi sa peletima?
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #273 on: October 01, 2013, 02:43:11 pm »

Ovaj moje picajzla isprobao je do sad desetak vrsta, ovaj što je uzeo je od drveta, pošto ovde niko ne radi agro pelet...
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #274 on: October 01, 2013, 03:23:47 pm »

Kubik bukovine je 35 e na kucnoj adrsi. Kubik je oko 600 - 650 kg. Sto ce reci da za tonu peleta dobijemo preko 5 kubika drva. Plus ako uzmemo u onbzir da kotao i automatika za pelet kosta oko 3000 e, dodjemo do veoma gadne racunice...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #275 on: October 01, 2013, 05:31:31 pm »

Neznam za druge delove, ali u Sloveniji su paleti vrlo popularni i 3 moji saradnici jih koriste i vrlo su zadovoljni. Da sam u kuci i ja bi jih koristio.

Inace da bi pec na pelete jos bolje radila isplati se potruditi i prestudirati sw do detaila.

Ali ipak ako covek ima svoju sumu ne isplate se.

Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #276 on: October 01, 2013, 08:42:06 pm »

Neznam za druge delove, ali u Sloveniji su paleti vrlo popularni i 3 moji saradnici jih koriste i vrlo su zadovoljni. Da sam u kuci i ja bi jih koristio.

Inace da bi pec na pelete jos bolje radila isplati se potruditi i prestudirati sw do detaila.

Ali ipak ako covek ima svoju sumu ne isplate se.


Ne isplati se seci svoju sumu. Imam par hektara stare bukove sume i skuplje mi je da secem sumu nego da kupim bukvu.
Najvaznije je dobro izolovati kucu i ne stedeti na prozorima i fasadi. Mi smo sa zamenom prozora smanjili grejanje sa 3.2 na 2 tone loz ulja (tada smo se jos grejali na loz ulje).
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #277 on: October 01, 2013, 08:45:29 pm »

Citao sam o pecima na pelete, ali sto vise citam sve manje znam......
http://www.forum.hr/showthread.php?t=337601&page=266
Jedino je potvrdjeno - pepela jedva da ima. Pustanje i odrzavanje - upomoc....
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #278 on: October 01, 2013, 08:57:29 pm »

Kubik bukovine je 35 e na kucnoj adrsi. Kubik je oko 600 - 650 kg. Sto ce reci da za tonu peleta dobijemo preko 5 kubika drva. Plus ako uzmemo u onbzir da kotao i automatika za pelet kosta oko 3000 e, dodjemo do veoma gadne racunice...

Zaboravljaš jednu činjenicu da za proizvodnju peleta dosta se koristi otpad tj. piljevina n apilanam ljudi imaju problem sa odlaganjem pa im je sad proizvodnja i prodaj peleta postala extra profit...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #279 on: October 01, 2013, 09:01:30 pm »

Ono sto je meni poznato je da se za pelet koriste peci, kotlovi i gorionici koji su namenski radjeni za tu vrstu ogreva. Za konkretnu pec koju je Momo pomenuo ne znam ali8 koliko sam video na Internetu radi se o klasicnoj peci na cvrsto gorivo pa prema tome ona nije namenjena peletu. Postoje inace posebne peci za pelet koje izgledaju kao bilo koja druga klasicna pec sa razlikom sto poseduje automatiku. U zavisnosti od snage cene su ako se ne varam od nekih 600-700 evra pa na vise.

Sto se tice cene kotla to jeste cena namenski radjenog kotla namenjenog iskljucivo peletu. Tu su negde sa cenom i kombinovani kotlovi koji mogu da rade na pelet ili na ogrevno drvo. Ipak postoje jeftinije varijante. Ja sam naprimer na vec postojeci kotao instalirao namenski gorionik i to kosta ono 1000 evra (komplet gorionik, dodavac peleta, rezervoar za pelet  ugradnja od strane majstora).
Razlika izmedju drva i peleta je u kaloricnoj vrednosti pa je pelet kaloricniji od obicnog drveta, vlaznost peleta je maksimlano 8% sto kod drveta ne moze da se dobije bez nekoliko godina susenja. Ima tu jos neke razlike ali pelet ne treba da se cepa, zauzima manje prostora, manje pepela, manje ciscenja... Pre dve godine sam za grejanej potrosio 20 metara bukovine i 12 tona uglja (KOLUBARA - sirovi). To je kostalo negde oko 1000 evra. Isto povrsinu sam prosle godine grejao peletom i trosak je bio oko 1300 evra. Razlika od oko 300 evra je nebitna kada nema fizikalije kao prethodne zime. Da pomenem da je prosle zime grejna sezona trajala tacno 6 meseci a da je ona pretprosla bila nesto kraca.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #280 on: October 01, 2013, 09:05:06 pm »

Jedino je potvrdjeno - pepela jedva da ima. Pustanje i odrzavanje - upomoc....

Pustanje u rad po pravilu vrsi strucno lice koje treba da izvrsi programiranje automatike. Naravno radi se o prvom pustanju u rad.
Odrzavanje - povremeno izbaciti pepeo i sljaku ako je ima i to je to.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #281 on: October 02, 2013, 06:48:48 am »

Kubik bukovine je 35 e na kucnoj adrsi. Kubik je oko 600 - 650 kg. Sto ce reci da za tonu peleta dobijemo preko 5 kubika drva. Plus ako uzmemo u onbzir da kotao i automatika za pelet kosta oko 3000 e, dodjemo do veoma gadne racunice...

Zaboravljaš jednu činjenicu da za proizvodnju peleta dosta se koristi otpad tj. piljevina n apilanam ljudi imaju problem sa odlaganjem pa im je sad proizvodnja i prodaj peleta postala extra profit...

Do pre nekoliko godina su strugare bile zatrpane piljevinom. Nisu znali sta sa njom da rade, bilo je tu bukvalno omanjih brda od piljevine. Onda je poceo pelet da se proizvodi pa je otvorena i fabrika iverice u Lapovu i sada se piljevina skupo prodaje. Ako nista sume su cistije i svi pomalo zarade.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #282 on: October 02, 2013, 01:20:18 pm »

@BrRista
Moraću malo da te ispravim za proizvodnju iverice se ne koristi piljevina već se namjenski za to "melje" drvo...
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #283 on: October 02, 2013, 03:25:57 pm »

@BrRista
Moraću malo da te ispravim za proizvodnju iverice se ne koristi piljevina već se namjenski za to "melje" drvo...
Verovatno sam pogresio namenu za koju otkupljuju piljevinu. Znam samo da piljevine vise nema, lepo je placaju i voze u zelenim prikolicama. Ostave prikolice na strugari i kada se napuni, samo ih odvezu.
Logged
gvardian
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354



« Reply #284 on: October 09, 2013, 06:14:12 pm »

Ruska posada Balisticke Nuklearne Podmornice negdje na Artiku .....

http://www.liveleak.com/ll_embed?f=c00f86525bc1
« Last Edit: October 09, 2013, 07:51:41 pm by Trifko » Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.