PALUBA
April 28, 2024, 07:23:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Dokumenti iz JRM  (Read 81350 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #60 on: July 11, 2013, 08:48:06 am »

Za one koji ne znaju.

Vojna zdravstvena knjižica nije samo dokaz o vojnom zdravstvenom osiguranju već ona ima i vrednost zdravstvenog kartona jer su se u nju upisivale sve posete lekaru, terapije, poštede, bolovanja i uputnice za dalje preglede kao i datumi kontrola i ponovnih pregleda.

Na svu sreću vojna populacija je bila u najboljim godinama i kondiciji pa nije imalo mnogo šta da se upisuje a i na pregled se dolazilo samo kad se zaista mora.

Ne znam kako je danas u VS ali u trupnim ambulantama su se vodili samo ambulantni protokoli i činjenice upisivale u knjižicu, nisu postojali klasični zdravstveni kartoni i kartoteke.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #61 on: July 11, 2013, 05:23:45 pm »

И овај мој, као и твој претходни су изван тема, али хајде мало кратко: од 1983-4. године војни осигураници су морали имати отворен картон у ВМЦ-у односно гарнизонској амбуланти, код како се данас каже "изабраног лекара". Тај води картон. Шта више, када се требало ићи на редовне систематске прегледе свако је морао да оде код "изабраног" лекара у гарнизонској амбуланти да му попуни медицински део на упуту. Међутим, како многе трупне старешине нису имале потребу да иду редовно код лекара, па тако нису ни имали картине по ВМЦ-овима или гарнизонским амбулантама. Ипак, трупни лекари су наставили да примају све пацијенте, да пишу упуте, попуњавају упуте за систематске прегледе, отварају и затварају боловања и сл., практично све до сада (ипак не знам како је то сада у ВС, мада мислим слично). Негде су се трупне и гарнизонске амбуланте поклапале, посебно у мањим гарнизонима. Ја лично сам отворио картон на ВМЦ тек када сам отишао у пензију.

Ако има потребе да даљу дискусију наставимо у теми "војно здравство" (мислим да имамо тако нешто).
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #62 on: July 12, 2013, 08:06:09 am »

Nema potrebe.

Za VMC sam znao da su imali kartoteke ali kao što si dodatno objasnio ipak je vecina resavala pitanja u trupnim ambulantama bez otvaranja kartona a ja sam samo dodatno hteo da objasnim da je vojna zdravstvena knjižica imala mnogo više funkcija i veću vrednost kao dokument od one osnovne (indentifikacije statusa osiguranja) koja je uglavnom poznata civilima.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #63 on: July 14, 2013, 12:32:50 pm »

Evo par dokumenata iz kojih se vidi kako se je pripremalo za školovanje u MVA u Splitu.
Mnogi kandidati su se i direktno nakon srednje škole javljali, nisu svi morali biti vojni
stipendisti.

Prvi dokument je rješenje o prijemu za vojnog stipendistu MVA u Splitu 1973. Prvo se
podnijela molba u OSNO, zatim ako si kod njih zadovoljio kriterije bio si pozvan u MVA u
Split na preglede radi ocjene psiho-fizičkih sposobnosti.

Ako si tu zadovoljio i dobio potvrdu od akademije onda je SSNO donosio riješenje o prijemu
za stipendistu SSNO (drugi dokument) i onda se četiri godine primala vojna stipendija uz
obavezu da se na kraju svake školske godine dostave kopije svjedodžbi o uspiješnom
školovanju u srednjoj školi.

Nakon mature bili smo negdje u sedmom mjesecu pozvani na zdravstvene preglede i na
polaganje prijemnog ispita iz matematike u MVA u Splitu. To je trajalo dva ili tri dana.
Konačni izbor je radila komisija i 24. 08. 1977. nam je upućen poziv da se javimo na
školovanje u MVA u Split. Bila je to 32. klasa MVA. To je treći dokument.



* Obavjest o prijemu za stipendistu za MVA 1973.jpg (218.36 KB, 913x1300 - viewed 171 times.)

* Rješenje SSNO o prijemu za vojnog stipendistu 1974.jpg (449.95 KB, 1136x1600 - viewed 183 times.)

* Poziv za školovanje u MVA u Splitu 32 klasa 1977.jpg (470.55 KB, 1090x1540 - viewed 161 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #64 on: July 14, 2013, 08:06:15 pm »

У време када сам ја био стипендиста ( то је 4 године пре овог кандидата чија су документа приказана) морало се ићи сваке године на систематски преглед. Такође, пред пријем у ВА сам морао на систематски прегледа. Када сам примљен у ВА (додуше КоВ, али је принцип био исти), барем за стипендисте, није било пријемног испита.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #65 on: July 15, 2013, 04:22:22 am »

У време када сам ја био стипендиста ( то је 4 године пре овог кандидата чија су документа приказана) морало се ићи сваке године на систематски преглед. Такође, пред пријем у ВА сам морао на систематски прегледа. Када сам примљен у ВА (додуше КоВ, али је принцип био исти), барем за стипендисте, није било пријемног испита.

Nama su 1973. kada smo prvi put bili na pregledu za vojne stipendiste isto rekli da ćemo biti pozivani svake godine
na sistematske-zdravstvene preglede, ali su kasnije od toga odustali (pretpostavljam radi štednje da se ne plaćaju
putni troškovi) tako da smo ih obavili samo te 1973. godine i prije prijema 1977. godine. Prijemni ispit iz matematike
smo svi morali polagati i ako mi nije jasno zašto smo svi polagali isti ispit. Kasnije za pomorski smjer nije bila potrebna
tako "složena" razina poznavanja matematike kao za tehničare.

Sami ispiti i iz matematike ali i psihotestovi bili su na jezicima naroda i narodnosti ondašnje SFRJ i prije početka su nas
pitali na kojem od tih jezika želimo pisati testove. Cijeli postupak je trajao 2-3 dana kolko se sječam.

Svi smo morali polagati prijemni ispit i stipendisti i kandidati koji su se javili na normalni konkurs. Mi (stipendisti) smo pitali
kako da i mi moramo polagati prijemni, ali nam je rečeno da je to zato jer se 1977. godine javilo jako puno kandidata za
MVA pa su htjeli izabrati najbolje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #66 on: July 15, 2013, 04:29:59 pm »

Не верујем да су пријемни испити били само нешто посебно за МВА, већ је то било уведено за све војне академије. Највероватније се пратио и начин пријема на друге факултете (где су такође средином 70-тих поново уведени пријемни испити без обзира на бољу и тежу средњошколску матуру). Такође, врло је могуће да су имали примедбе од наставног особља војних академија да им долазе недовољно селектовани кандидати. Како је тих година био велики одзив за војне академије онда је пријемни испит био логично решење за "тријаж" кандидата.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #67 on: July 16, 2013, 07:58:15 am »

Nakon prijema u Akademiju dobivala se i legitimacija pitomca Vojne škole.
Postavljam njenu sliku.


* Legitimacija pitomca vojne škole JNA.jpg (80.02 KB, 376x536 - viewed 166 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #68 on: July 16, 2013, 01:02:22 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Postavit ću i ovu pitomačku legitimaciju iz "bliže" nam 1986. godine. Korice su
joj bile smeđe boje i plastificirane. Sječam se da su 1977. u MVA u Splitu još prvo
dijelili takve legitimacije, a kolege iz kasnijih (mlađih) klasa mi govore da su oni imali
pitomačke legitimacije s plavom bojom.

Pa evo par sličica za uspomenu i ako nije iz mornaričke škole ipak je iz JNA.


* Legitimacija pitommca vojne škole 1.jpg (268.05 KB, 1000x699 - viewed 152 times.)

* Legitimacija pitommca vojne škole 3.jpg (306.57 KB, 1000x678 - viewed 162 times.)

* Legitimacija pitommca vojne škole 4.jpg (342.83 KB, 1000x703 - viewed 146 times.)

* Legitimacija pitommca vojne škole 5.jpg (282.07 KB, 1000x686 - viewed 143 times.)

* Legitimacija pitommca vojne škole 2.jpg (296.44 KB, 1000x695 - viewed 154 times.)
« Last Edit: July 16, 2013, 01:08:02 pm by zpetrov9 » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #69 on: July 16, 2013, 06:52:40 pm »

Evo postavit ću i Ugovor između SSNO i vojnog stipendiste iz 1974. godine.

Kako smo tada bili maloljetni supotpisivao ga je i roditelj kao jamac.

Isto ću postaviti i obavjest o uvjetima konkurisanja za upis u MVA iz 1977.


* SSNO Ugovor o stipendiranju 1974 1.jpg (564 KB, 1120x1600 - viewed 179 times.)

* SSNO Ugovor o stipendiranju 1974 2.jpg (561.65 KB, 1194x1654 - viewed 193 times.)

* Obavjest u uvjetima prijema u MVA 1977.jpg (479 KB, 1594x2236 - viewed 154 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #70 on: July 17, 2013, 05:58:18 am »

Evo ovo je prva stranica (korice) tih smeđih legitimacija pitomaca vojnih škola.


* Pitomacka_legitimacija.jpg (92.83 KB, 449x599 - viewed 150 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #71 on: July 18, 2013, 07:51:50 am »

Evo i par dozvola za izlazak iz kasarne koje su mornari i vojnici koristili, kada su
poslom imali stalni izlazak iz kasarne u grad ili išli na putovanje. Skenovi na žalost
nisu baš najbolji.


* Dozvola za putovanje JNA-JRM.jpg (46.32 KB, 356x496 - viewed 133 times.)

* Dozvola za izlazak VP-7640 Rijeka.jpg (71.22 KB, 650x430 - viewed 135 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #72 on: July 18, 2013, 08:58:15 am »

Da niste nešto pomešali?

U postavljenim legitimacijama lepo piše da se radi o legitimaciji pitomca vojne škole (učeniku).

Ne verujem da je za vojnu akademiju korišćen isti učenički obrazac legitimacije, mora da je ipak bilo neke razlike?
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #73 on: July 18, 2013, 10:21:01 am »

Da niste nešto pomešali?

U postavljenim legitimacijama lepo piše da se radi o legitimaciji pitomca vojne škole (učeniku).

Ne verujem da je za vojnu akademiju korišćen isti učenički obrazac legitimacije, mora da je ipak bilo neke razlike?

Ne mogu tvrditi sto posto jer je od tada prošlo puno vremena, znam da smo takvu smeđu dobivali na početku
školovanja 1977., a da li se kasnije mjenjalo neznam jer sam prekinuo školovanje u MVA. Za plavu ne znam ali
su mi poznanici definitivno potvrdili da su imali plavu knjižicu (klasa od 1986-1991). Ako uspije netko od njih
pronaći svoju usporedit ću ih s ovim koje su postavljene. Ne znam da li su se razlikovale sadržajem legitimacije
za pitomce srednjih šola i one za Akademce. Ali ako pogledamo stranice predviđene za podatke o unapređenjima
onda bi za pitomce srednjih škola bile dovoljne samo tri rubrike (čini mi se pitomac razvodnik-desetar-mlađi vodnik)
dok su za akademce trebale i dodatne rubrike (pitomac vodnik-vodnik I kl.-stariji vodnik). Možda netko ima bolje
sjećanje i/ili je sačuvao svoju legitimaciju pitomca vojne akademije?
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #74 on: August 31, 2013, 08:38:22 am »

Da niste nešto pomešali?

U postavljenim legitimacijama lepo piše da se radi o legitimaciji pitomca vojne škole (učeniku).

Ne verujem da je za vojnu akademiju korišćen isti učenički obrazac legitimacije, mora da je ipak bilo neke razlike?

Ne mogu tvrditi sto posto jer je od tada prošlo puno vremena, znam da smo takvu smeđu dobivali na početku
školovanja 1977., a da li se kasnije mjenjalo neznam jer sam prekinuo školovanje u MVA. Za plavu ne znam ali
su mi poznanici definitivno potvrdili da su imali plavu knjižicu (klasa od 1986-1991). Ako uspije netko od njih
pronaći svoju usporedit ću ih s ovim koje su postavljene. Ne znam da li su se razlikovale sadržajem legitimacije
za pitomce srednjih šola i one za Akademce. Ali ako pogledamo stranice predviđene za podatke o unapređenjima
onda bi za pitomce srednjih škola bile dovoljne samo tri rubrike (čini mi se pitomac razvodnik-desetar-mlađi vodnik)
dok su za akademce trebale i dodatne rubrike (pitomac vodnik-vodnik I kl.-stariji vodnik). Možda netko ima bolje
sjećanje i/ili je sačuvao svoju legitimaciju pitomca vojne akademije?

Moj prijatelj je bio u MVA od 1976. i po njegovom sječanju misli da su i oni imali pitomačke legitimacije sa koricama
smeđe boje. Možda su neke generacije imale takve legitimacije pa su im korice  onda za MVA "obojali" u plavo?
« Last Edit: August 31, 2013, 08:44:53 am by zvek » Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.