Avioni srpske avijatike

<< < (3/10) > >>

MOTORISTA:
B.Vukosavljević i avion Caudron GIII

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

kosta1961:
AVIONI NA KOJIMA SU LETELI SRPSKI PILOTI NA SOLUNSKOM FRONTU

Prvi srpski piloti koji su leteli na Solunskom frontu su bili  pitomci druge grupe poslatih na školovanje u Francusku.
To su bili :poručnici Radoslav Petrašković,Jovan Janković,Milorad Veselinović,Živojin Despotović,Vojislav  Novičić,Milutin Mihajlović,podnarednici Aleksandar Deroko,Fridrih Rot,Matija Hodjera,Milorad Popović,Petar Bulić i Dragiša Vujić.

Sa njima su bili i oni koji su se školovali za aviomehaničare:Milisav Jeftić,Aleksandar Nikolić, Nikola Kalanović i Siniša Stefanović koji je kasnije postao pilot.
Oni su stigli u Solun sa namerom da se priključe Srpskoj vojsci ,medjutim ona se u to vreme povlačila  preko Albanije.Zato su dobili ponudu da lete u Francuskim eskadrilama koje su tamo već bile.Prihvatili su ponudu i dok su čekali srpske  avijatičare sa Krfa,oni su leteli u raznim eskadrilama i na raznim avionima.Kada su formirane francusko - srpske eskadrile ,ovi avijatičari su prešli u njih.

Po dolasku Srpske vojske sa Krfa u Solun (od aprila do juna 1916g) ,ovim pilotima  i mehaničarima su se priključili avijatičari koji su preživeli borbe u Srbiji i prelazak Albanije.Krajem 1916g su se priključili piloti i mehaničari  treće grupe,koji su bili na školovanju u Francuskoj.Ipak je ljudstva svih profila stalno nedostajalo,pa su organizovane škole u okolini Soluna za pilote,izvidjače,mehaničare ,meteorologe,fotografe i dr.

VOISIN

Francuska avijacija je 1914g tražila avion koji može da funcioniše dugo na frontu.Voezen  je ponudio svoj Voisin I (proizvodna oznaka L).Pokazalo se da je avion lako popravljiv na terenu,pouzdan,lako upravljiv,mada mu je kvalitet izrade bio loš.Taj avion je korišćen tokom celog rata,a na početku je bio noćni bombarder i učestvovao u masovnim bombardovanjima.Fabrika je usavršavala avion i u aprilu 1914g se pojavio Voisin III(proizvodna oznaka LA).On je imao veći raspon krila od predhodnika i jači motor.Imao je mitraljez za odbranu i mogao je da ponese bombe u i ispod kabine.Bio je stabilan u vazduhu ,lak za upravljanje,i mogao je da pravi oštre manevre,pa je puno korišćen kao izvidjač i bombarder(mada je mogao da ponese malo bombi).U Francuskoj je napravljeno oko 800 aviona ,a još oko 600 licencno u Rusiji,Italiji i Velikoj Britaniji.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Srpski piloti  su  leteli u Voazenskim eskadrilama (francuske sa mešovitim sastavom Srpsko-Francuske) V90 ,V93(ovo V znači Voisin) ,kasnije  i Srpska avijatika V84 do jeseni 1916g.Jedan od srpskih pilota koji je leteo na ovim avionaima u V 84 je i Dragiša Vujić,koji je prvi od srpskih pilota izveo ratni zadatak 23 januara 1916g.Još jedan Militin Mihajlović iz V 93,koji je učestvovao u noćnim bombardovanjima.Narednik Aleksandar Deroko je leteo u V84 ,a posle u V90 ,i u toku zime i proleća 1916g izvršio 18 letova preko linje fronta.U eskadrili V 84 su leteli i Radoslav Petrašković i Milorad Veselinović,mada su menjali eskadrile kako je bilo potrebno.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Solunskom frontu je leteo  voisin III(tip LA) sa mitraljezom na postolju u kabini ,i voisin IV(tip LB) sa topom na prednjem delu kabine.Na početku 1916g Francuzi od nekoliko voazenskih eskadrila formiraju grupu GBO - groupe de bombardement d’Orient.Ova grupacija je tebalo da vrši masovna bombardovanja neprijatelja ,ali su  se Voazeni loše pokazali.Natovareni bombama jedva su preleteli planine ,a i motori su se često kvarili.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pilot i mitraljezac

Vosin III je bio dvokrilac,dvosed,bombarder,sa metalnom konstrukcijom presvučen platnom.Motor Salmson M9 od 120 K.S. ili Canton-Unne iste snage.Mogao je da ponese 60kg bombi.Poletna masa je 1250kg,razmah krila 15m,dužina 9,5m.Maksimalna brzina 120km/h,a do 2000m mu je trebalo 23min.Mogao je da dostigne 3500m visine i da ostane u vazduhu 4h.

Od Aleksandra Deroka ,koji je leteo na ovim avionima,saznajemo da je na Solunskom frontu,ovaj avion, leteo kao bombarder.Natovaren bombama mogao je da ostvari brzinu  od 80km/h,i dostizao max.visinu do 1200m.Bombe su na avion kačene sa strane na nekakvu dasku,okrenute na gore i privezane kajšem.To su bile granate za poljske topove sa dodatkom repa."Prvo se kukicom izvuku osigurači ispod upaljača,zatim otkači kaiš i onda rukom gurne jedna po jedna  ili više odjednom.One se prvo tumbaju dok im rep ne usmeri pravac.Smanjuju se brzo i nestaje ih u izmaglici dole,i tek neko vreme pojave se buketi dimova i eksplozija. "(iz knjige- A ondak je letijo jeroplan  nad Beogradom od A.Deroko)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  Aleksandar Deroko ispred Voisina IV                                       
Voisin IV (proizvodna oznaka LB) je imao u kabini top Hotchkiss  37 mm( ili 47mm) ,nije imao mitraljez .Nazvani su Voazen canon.Po svim ostalim karakteristikama je kao model Voisin III.Napravljeno je ukupno 200 ovog modela.Prilikom opaljenja topa ,zbog trzaja,avion je postajao jako nestabilan,pa su na njemu leteli iskusniji avijatičari.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Solunskom frontu su u toku 1916g počeli da ih zamenjuju sa Farmanima 40,prvo u francuskim a kasnije i svim ostalim eskadrilama.

kosta1961:
CAUDRON

To je bio izvidjački avion,ali je zbog velike visine leta naročito bio pogodan za planinske terene.Proizvodio se u fabrici Société des avions Caudron. Model G III je nastao od civilne varijante G II ,imao je drveni ram i upravljalo se savijnjem krajeva krila(kasnije je dobio krilca),ali je za razliku od drugih aviona u to vreme imao motor napred.Istakli su se kao  sigurni u letu,mada im je motor bio loš.Kako je uspešno leteo pre rata bio je jedan od prvih aviona na frontu.Prvo se pojavio G III A2 kao izvidjač ,laki bombarder,kasnije je i on doživeo nekoliko verzija.Koristilo ga je nekoliko država,i bio je jedini avion koji je mogao koliko-toliko da parira nemačkim dirižablima početkom rata.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Varijanta G IV je nastala kao potreba za avionom koji može da ponese 200kg bombi i da ima radijus 600km.Konstruktori su na donje krilo postavili dva motora,dok je gondola sa kabinom ostala ista.Sada je dobio mitraljez na vrhu kabine,što se pokazalo kao veoma dobro.Nekoliko ovih aviona je pretvoreno u izvidjače sa kamerama i radiotelegrafom.Upotrebljavani su tokom celog rata,prvo kao taktički izvidjači,a kasnije kao školski avioni.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Krajem 1915g i početkom naredne ,Francuzu su na Solunskom frontu formirali bombardersku grupu - groupe de bombardement d’Orient (GBO),sa ovim avionima.Namera je bila da oni vrše masovna bombardovanja neprijateljskih položaja,aerodroma,skladišta,saobraćajnih čvorova itd.Medjutim ,pokazao se veoma nepouzdanim,naročito njegov motor,pa je grupa u leto 1916g rasformirana.

Srpski piloti su leteli u Kodronskoj eskadrili C 89 koja je bila sa mešovitim sastavom. Eskadrila je oktobra 1915g dobila G III,a februara 1916g i model G IV .Jedan od srpskih pilota  je bio por.Živojin Despotović
Kodroni su na Solunskom frontu leteli do jeseni 1916g kada su zamenjeni sa Farman 40.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Srpski piloti ispred Caudron G IV  Solunski front 1915/1916

Caudron G III A2 jednomotorni izvidjač i laki bombarder ,motor  Le Rhone 9C  od 80K.S.(ili Gnome od 80K.S.)Poletna masa mu je bila 735kg,razmah krila 13,2m,dužina 6,4m.Maksimalna brzina 110km/h,a do 2000m mu je trebalo 20min.Mogao je da dosegne visinu od 3000m,i da ostane u vazduhu sa punim rezervoarima 4h.Napravljeno je oko 2500-3000(u zavisnosti od izvora) ovih aviona raznih verzija.Od naoružanja je imao mitraljez i manju količinu bombi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Caudron G IV B2 dvomotorni  bombarder i izvidjač za velike daljine ,2 motoria Le Rhone 9C od 80 k.s. ,poletna masa 1310kg,razmah krila 16,9m,dužina 7,2m.Maksimalna brzina 130km/h ,a do 2000m mu je trebalo 16 min.Maksimalna visina leta 4000m ,a autonomija 4h.Napravljeno je oko 1000 aviona verzije izvidjač i bombarder.Od naoružanja je imao mitraljez za odbranu i mogao je da ponese oko 120kg bombi.To su bili prvi dvomotorni avioni na kojima su leteli srpski piloti.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

kosta1961:
MAURICE FARMAN  MF 11

Avion je nastao kao usvršena verzija MF9 .Imao je veću gondolu za smeštaj posade ,veći raspon krila , kompaktniju konstrukciju,i jači motor.Bio je od drveta i žica i imao je razne motore od 80 KS, do 120 K.S.Pored Francuske proizvodio se licencno u Italiji sa motorom Fiat A 10.To je bio izvidjački i laki bombarder ,proizvodio se u fabrici Morisa Farmana - Farman Freres.Bio je lak plen za lovce ,pa je postao prvi noćni bombarder.

Srpski piloti su se prvi put sreli sa ovim avionima dolaskom francuske eskadrile u Srbiju 1915g.Nije nam poznato da li su srpski piloti leteli na njima u toku 1915g,a li se zna da su na njima leteli Stanković i Tomić decembra 1915g.Kada je osoblje francuske eskadrile napustilo Albaniju i otišlo za Francusku,ostavili su nekoliko ispravnih Farmana 11.Miodrag Tomić i Živojin Stanković su savladali letenje na njima i tokom decembra 1915g i januara 1916g leteli sa njima duž albanske obale,vršeći razne zadatke.

Na ovim avionima se letelo prvo vreme na Solunskom frontu i to 1915 i 1916g.Srpski piloti su u prvo vreme leteli na ovim avionima  u Francuskim eskadrilama  Istočne vojske mešovitog sastava ,a kasnije i u Srpskoj avijatici.U eskadrili MF 86 decembra 1915g i početkom 1916g  leteli su piloti Milorad Popović ,Siniša Stefanović,Fridruh Rot,Radisav Petrašković.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Leteli  su kao izvidjači ili za koreturu artiljerske vatre,ali su uvek imali lovačku zaštitu(Nieuport X,Nieuport XI).Njihov najveći nedostatak je bio motor postavljen pozadi.Kako nije imao mitraljeze za odbranu otpozadi,bio je lak plen neprijateljskim lovcima.Sem toga posada je sve vreme morala da pazi da nešto ne ispadne iz kabine ,jer odmah dolazi do oštećenja elise.

Zamenjeni su Farmanima 40 do kraja 1916g.Posle su korišćeni kao kurirski avioni ili za obuku pilota,dok su ih na Italijanskom frontu koristili mnogo duže.Služili su  i kao pešadiski aeroplan,koji je leteo nad bojištem i izvešetavao na zemlji komandu,posebnim vrećicama ili kapsulama koje su bacane iz aviona.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kabina MF 11 bis napred je imao zaštitu za mitraljezsca(oklop)

Bio je MF 11 (Maurice Farman 11) sa motorom Renault 8B od 80 K.S.kao izvidjač prvo bez mitraljeza jer je pilot sedeo napred ,pa nije bilo mesta za mitraljez,ali je mogao da ponese bombe(oko 80kg).Medjutim kasnije je imao mitraljez ili fiksiran kod pilota,ili na okretnom postolju .Postojao je i model gde je  mesto pilota bilo pozadi (još uvek je bio MF11 ne MF 11 bis ).Poletna masa je bila 950kg,razmah krila 16m,a dužina 9,5m.Maksimalna brzina 118km/h.a do 2000m mu treba 20 min.Mogao je da leti do 4000m,autonomija leta 4h.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kabina MF 11  vidi se volan za upravljanje,nešto malo instrumenata i karta       

 I nešto bolji MF 11 bis gde je pilot sedeo u zadnjem delu kabine a napred mitraljezac ,motor  je bio Renault 8C od 100-130 K.S. poletna masa je bila 1155kg,razmah krila 18m,a dužina 9,3m.Maksimalna brzina 128km/h.a do 2000m mu treba 13 min.Mogao je da leti do 4000m,autonomija leta 4h.Mogao je da ponese do 130kg bombi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kabina MF 11 bis ovde je napred bio mitraljezac,vidi se okvir koji ga drži dok puca,a iza je pilotska kabina.

kosta1961:
FARMAN F 40/41

Avion se pojavio na zapadnom frontu početkom 1916g.Do leta iste godine stiže na Solunski front ,i kao bolji zamenjuje starije Farmane,Voisin i Codron.Početkom naredne godine postaju noćni bombarderi i izvidjači kao takvi lete do kraja godine,kada ih zamenjuju bolji avioni.

Služio je kao izvidjač i laki bombarder,projektovala su ga braća Farman i proizvodio se u njihovoj fabrici - Société Anonyme des Usines Farman.On je bio unapredjen F 30,ima kabinu obloženu furnirom i mitraljez u nosu ,motori Renault od 130K,S kasnije verzije Renault od 150 K.S.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prvo su leteli kao izvidjaći i laki bombarderi,ili lovci balona,a kasnije za obuku pilota.Model F40  je bio standardni sa motorom od 130K.S. ,dok je model F41 imao kraća krila i motor od 80 K.S,i nešto izmenjenu gondolu.Ovaj poslednji je leteo kao školski avion.

Ovi avioni su na Solunskom frontu  zamenili  stare MF 11.Pored  francuskih  bili su i u eskadrilama Srpske Avijatike.Koristili su ih pre svega za strategisko,taktičko i bojno izvidjanje,ali uvek uz pratnju lovaca. Medjutim i njih su zamenili sa odličnim AR,prvo u francuskim eskadrilama polovinom 1917g do kraja te godine i u svim drugim eskadrilama.Svi piloti su rado prihvatili zamenu jer su se rešili starih "golubarnika",vezivanja olovki,skupljanja čaura i neprekidno gledanje u "E-TE-VE".
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Solunski front,1916g, Farman 40

Zbog potisne elise avion je bio naročito osetljiv iz zadnje hemisfere,zato su uvek išli u paru.Tako su štitili jedan drugog.Samo zahvaljujući veštini posade ovaj avion je uspešno korišćen na Solunskom frontu.Srpska posada ,pilot nar.Siniša Stefanović,izvidjač kap.2kl.Svetislav Hodjera,je ovaj avion 27 septembra 1916g koristila i kao lovac .Tog dana ova posada je sa svojim Farmanom 40 izvidjala na frontu Prve armije kada su napadnuti od neprjateljskih lovaca.Ali  odličnim letenjem pilota i dobrim nišanjenjem mitraljesca ,uspešno su se branili,pa su prešli u napad.Ali zaglavio im se mitraljez,pa je pilot sleteo,promenili mitraljez,ponovo uzleteo i na istom sektoru fronta našao one lovce.Uspeli su da ih oteraju ,i da nastave svoje izvidjanje.U ovom dvoboju je avion pogodjen sa četiri metka.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sounski front ,januar 1917g,srpski vojnici pored Farmana 40

Aprila 1917g je komandantima Prve i Druge armije dostavljeno uputstvo o upotrebi aeroplana,sa kritikom na avione Faraman.Tu je opisano kako ovi avioni nisu podesni za promenjivu atmosferu na Balkanu,pa ih treba koristiti rano ujutru ili pred veče ,kada je atmosfera mirinija.Sem toga ,ne mogu da se odbrane od savremenih neprijateljskih avona,pa ih treba koristiti samo za korekturu artiljerske vatre ,ali jako obazrivo.Dalje,u uputsvu stoji da ih treba zameniti sa boljim Soptwich i Nieuport,koji su stabilniji i mogu da se odbrane.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pilot Farmana 40 na svom sedištu

Farman 40 je imao motor Renault 8C od 139K.S. poletna masa je 1125kg,razmah krila 17,6m,dužina 9,15m.Maksimalna brzina 135km/h a do 2000m mu treba 14min.Plafon leta 4500m ,autonomija leta 3h.Od naoružanja je imao mitraljez  i mogao je da ponese do 50kg bombi.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page