PALUBA
March 28, 2024, 02:31:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Avioni srpske avijatike  (Read 36203 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #15 on: March 26, 2014, 05:14:16 pm »

HANRIOT SOP 1 A 2

To je ustvari britanski Soptvis 1 ½ strater ,Srbi su ga zvali Soptvis.Ovo je bio jedan od prvih modernih aviona i uveden je u eskadrile početkom 1916g.Francuzi su otkupili licencu i masovno ga proizvodili (samo u Francuskoj je napravljeno oko 3000 promeraka).

To je bio avion drvene konstrukcije prekriven platnom,sa motorom napred ,dvosed, sa sinhronizovanim mitraljezom .On je bio prvi saveznički avion sa sinhronizovanim  mitraljezom.Naziv 1 ½ je dobio zbog dva para upornica ,dugačke i kratke(ove kratke su 1/2) ,koje su držale gornje krilo.Pilot je sedeo napred a mitraljezac iza u odvojenim kabinama,Motor je ,na avionima proizvedenim u Francuskoj,bio  Clerget 9B od  130K.S.Ispod trupa je imao vazdušne kočnice,pa mu je put pri sletanju skaraćen,imao je napred sinhroni mitaljez i drugi na okretnoj tureli nazad ,a kao bombarder je mogao da nosi četiri bombe od 25kg u trupu.Imao je i uredjaj za podešavanje  komandi u letu.Kada se pojavio zamenio je većinu zastarelih lovaca,kasnije i bombardera,zahvajujući svojoj brzini manevarskim sposobnostima i radijusu dejstava.Proizvodio se u tri varijante  Sop 1A2 –izvidjač dvosed ,Sop 1B1 – frontovski bombarder jednosed (koji je bio u klasi lovaca), Sop 1B2 - kao  bombarder dvosed.Preživeli primerci su leteli i posle rata.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Zapadnom frontu je 1917g zamenio Farmane kao bombardere,medjutim zbog male težine koju može da ponese ,postavilo se pitanje njegove borbene efikasnosti kao bombardera.Počeli su da govore da je Soptvis pogodniji za vazdušni turizam nego za rat.Iako je avion imao dobre letačke karakteristike početkom 1918g su uglavnom povučeni iz prvih redova i korišćeni su kao školski.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Solunskom frontu se pojavio oktobra 1916g .Nije bilo eskadrile kompletno  opremljene ovim avionom,ali su ga pojedinačno svi koristili,kao izvidjača i lakog bombardera.U Srpskoj avijatici je bio samo jedan primerak(No 38) ,u sastavu njuporskog odelenja.Avion je poslat u odelenje na zahtev komandanta Vukosavljevića,jer se pokazala potreba za izvidjačem dvosedom.On je ocenjen kao avion "sa vrlo pogodnim letačkim karakteristikama".U njemu je u jednoj akciji ,maja 1917g ,ranjen Branko Vukosavljević ,a avion je toliko oštećen da je otpisan .
Ipak ,iz zahteva majora Vitre,od 30 juna 1917g,ministru vojnom ,vidimo da je srpsko vazduhoplovstvo primilo četiri Sop 1A2(ili Soptviča kako u zahtevu piše)  i da su obavili nekoliko zadataka ,ali da nisu zadovoljili.Ovi avioni mogu da lete do visine od 2500m,dok su planine na srpskom delu fronta do 2000m.Zato je ostao ovaj jedan u njuporskom odelenju.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kap. Vukosavljević je 14 maja 1917g leteo na ovom avionu sa por.Tadijom Sondermajerom u izvidjanje,ali zbog lošeg vremena leteli su nisko i mitraljirali neprijateljkse vojnike u rovovima.Sutradan je  ponovo leteo ,ali sada sa francuskim por. Kreso .Dan kasnije 16 maja , krenuo je u izvidjanje sa maj.D.Plećevićem .Kada su bili oko 20km u neprijateljskoj teritiriji napala su ih dva lovca.Ogorčeno su se branili i pilot Vukosavljević je ranjen u rame,a avion je sav izrešetan rasprskavajućim  zrnima.Pilot je ,iako ranjen ,uspeo da dodje do srpskih linija i bezbedno se spusti.Odmah se onesvestio zbog gubitka krvi.Kasnije je lečen u Francuskoj.


* hanriot.jpg (11.32 KB, 464x276 - viewed 266 times.)

* hanriot 1.jpg (49.82 KB, 598x425 - viewed 260 times.)

* franc soptvis.jpg (39.44 KB, 674x365 - viewed 278 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #16 on: April 01, 2014, 05:51:18 pm »

R.A.F.  BE 2C

Konstruktor Geoffrey de Havilland,je 1911g  u svojoj fabrici napravio BE 1 .Avion je radjen po uzoru na avion Blerio,pa mu je takvo i ime B E- Blériot Experimental.Medjutim prvi avion je bio neuspešan pa je napravljen sledeći BE2 .Prvo je imao motor Wolseley od 60 K.S. ,kasnije Renault od 70K.S.Ovaj avion je bio  uspešan ,oborio je rekord u visini,a na konkursu za vojni avion je probedio.Početkom 1913g je nekim manjim izmenama nastao BE2a ,a ubrzo i BE2b sa izmenjenom kabinom.Proizvodio se prvo  u fabrici R.A.F. a kasnije i drugim ,a od 1914g je u britanskim skadrilama.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je bio dvokrilac,dvosed izvidjač,drvene konstrukcije presvučen platnom.Imao je plitke kabine,tako da je  pilotu  i izvidjaču pola tela bilo u kabini,a pola van.Postojala je  i školska verzija koja je imala udvojene komande.Proizvodio se od 1912g-1916g ,i  bio svo vreme rata u brutanskim eskarilama,i dugo posle rata.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovaj avion je bio na svim ratištima gde su bili Britanci,pa tako i na solunskom frontu 1917g.On nije bio dobar za letenje na srpskom delu fronta jer nije mogao da preleti planinske masive,pa su piloti morali da idu oko planina.Medjutim dovoljna mu  je kratka poletno-sletna staza, a imao je dovoljnu nosivost i dolet.Zbog toga je i  izabran za prelet Siniše Stefanovića  i Jovana Ilića u Srbiju.To je bio jedini primerak tog aviona korišćen u  srpskoj avijatici.

Oktobra 1917g u Srbiji je izbio ustanak zbog bugarskog nasilja ,pa je Vrhovna komanda odlučila da pošalje por.Jovana Ilića .Odabran je R.A.F. BE 2 zbog kratke staze za poletanje i sletanje,a pilot Siniša Stevanović se dobrovoljno prijavio da ga preveze.Avion je dodatno preuredjen za daleke prelete,svo naoružanje i nepotreban teret je skinut,ali je poneto više goriva i drugog potrebnog materijala.Medjutim teret je bio veliki pa avion nije mogao da preleće planinske masive,nego su leteli  oko njih.Predvidjeno je da stignu u doliniu Toplice i da ostave avion  a da se pilot peške vrati u Solun,zbog toga  su sve oznake na avionu prefarbane.Piloti su krenuli polovinom oktobra 1917g iz Soluna ,pa su sleteli u Korču ,uzeli gorivo i krenuli za Srbiju.Namera je bila da stignu u sumrak,da bi imali vremena da do jutra sakriju avion i udalje se.Put ih je vodio dolinom Drima,preko Šare na Metohiju pa Kosovo odakle su stigli do Gornje Jablanice u blizini Lebana.Uspeli su ,i to jedva ,da slete kod sela Šilova kada je već pao mrak.Zbog  mraka nisu dobro videli pa   je  avion udario u drvo i zapalio se.To je uzbunilo dvojcu Srba koji su to prijavili Bugarima  pa su oba letača uhapšena.Ilića su sreljali tokom saslušanja,a Stevnovića nešto kasnije pred okupljenim narodom u Nišu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
izgled aviona kojim je pilotirao Siniša Stefanović




* raf be.jpg (28.06 KB, 402x245 - viewed 1067 times.)

* rafbe2.jpg (31.33 KB, 548x338 - viewed 236 times.)

* rafbe2c.jpg (94.61 KB, 980x469 - viewed 304 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #17 on: April 05, 2014, 05:36:01 pm »

NIEUPORT X A2

Iako je konstruktor Edouard Nieuport,smatrao da avioni mogu da posluže samo za trke ili zabavu,njegovi avioni su se pojavili na frontu još 1914g.Prvo se pojavio Nieuport IV ,koji je bio nenaoružan i služio je kao izvidjač i školski avion.Do rata su svi avioni ove fabrike  bili jednokrilci,a kasnije su pravljeni kao dvokrilci .Vojsci francuske su trebali avioni pa je fabrika ponudila svoj model  X .Iskoristili su trup sa modela IV ,i dodali nova krila.Donje krilo je bilo uže od gornjeg ,da bi pilot imao bolji pregled napred-dole.On je konstrisan kao izvidjač,medjutim vojsci je trebao lovac pa je posle nekoliko popravki avion dobio naoružanje.Njega je koristio izvidjač,koji je saedeo naped, a kada je pucao morao je da ustane,kasniji modeli su imali pilota napred.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Trup je bio od drveta ,presvučen platnom ,sem prednjeg dela koji je od čeličnih cevi,presvučen limom.Rep je od čeličnih cevi presvučen platnom,krila od drveta presvučena platnom,gde je donje krilo znatno uže od gornjeg ,pa su zato upornice u obliku slova V.Imao je motor Rhone od 80 K.S.Isprva se proizvodio kao dvosed u dve varijante,u zavisnosti gde sedi pilot.Kako nije mogao da parira nemačkim lovcima pretvoreni su u jednosed. Model 10 A2 je bio izvidjački avion (artiljerski) gde je pilot sedeo napred a izvidjač pozadi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Solunskom frontu su ih koristili u sastavu njuporskih eskadrila,na početku rata pa do kraja 1917g.U Srpskoj avijatici ih je bilo u eskadrili N87, kasnije N387, i to 6-7 aviona. 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedan primerak(broj N 784)je bio  u Njuporskom odelenju , aerodrom Veterkop ,septembar 1916g do maja 1917g.Koristili su ga za izvidjanje duboko u neprijateljskoj pozadini.Sa ovakvim  avionom(N°734)  je 15 septembra 1916g pilot Kornemon prebacio u Srbiju (kod  Toplice) vojvodu Kostu Pećanca.Pilot je nastavio za Rumuniju i posle tri dana vratio se na Solunski front
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pilot Stefanović sa francuskim kolegom ispred Nieuporta X

A na jednom ovakvom  je 1 juna 1917g poginuo nar.Aleksandar Prokić kada se vraćao sa dugog leta u pozadini neprijatelja . Kada je bio nadomak aerodroma avion se iznenada ,sa visine od 200m,srušio.Nikada nije rasvetljeno zašto.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nieuport 10,vide se krugovi koji označavaju pogodke.Na repu se vide zakrpe od ranijih pogodaka.Na gornjrm krilu se vide nosači mitraljeza.

Ipak od sredine 1917g traženo je da ih zamene jer im je trebalo jedan sat da dostignu maksimalnu visinu leta od 2400m.

Nieuport  10A2 je imao motor Le Ronhe 9C od 80K.S.poletne mase 600kg,razmah krila 8,3m,dužine 7,1m.Maksimalna brzina 135km/h, h a do 2000m mu treba 18min.(verovatno teoretski) Plafon leta 3600m ,autonomija leta 4h.Od naoružanja je imao mitraljez .





* nieuportt10.jpg (404.07 KB, 928x617 - viewed 283 times.)

* Le Rhone 80k.s..jpg (41.17 KB, 382x440 - viewed 290 times.)

* Nieuport 10 esk. N 87 Sedes 1916.jpg (38.58 KB, 500x399 - viewed 297 times.)

* stefanovic okt.1916g nieu.10 esk F 398.jpg (35.46 KB, 464x345 - viewed 275 times.)

* Nieuport10.jpg (29.82 KB, 464x260 - viewed 269 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #18 on: April 08, 2014, 04:18:56 pm »

DORAND AR 1 A2

Francusko vazduhoplovstvo je sredinom 1 S.R. htelo da  zameni zastarele Farmane i Kodrone savremenim avionima.Najviše bi odgovarao  izvidjač dvosed ,ali  da može da bude i bombarder,i da ima motor napred.Kapetan Georges Lèpere je ponudio svoju konstrukciju nazvanu po direktoru F.A.A.E . Lt. Col. Dorandu.Prvi put je poleteo 1916g, a sledeće je krenula seriska proizvodnja prvo sa motorom Renault od 169 K.S. a kasnije Lorraine-Dietrich od 240 K.S.To je bio klasičan avion tog vremena,konstrukcija od drveta presvučen platnom.Osobenost ovog aviona je bilo gornje krilo smešteno unazad od doljeg ,zbog preglednosti pilota.Drugo donje krilo je bilo ispod trupa ,a ne na njemu ,tako da je noga stajnog trapa kraća.Naoružanje je bilo ili udvojeni mitaljez na zadnjem sedištu i sinhronizovani mitraljez napred.Kada se pojavio bio je veoma napredan,ali već 1917g  zamenjuje ga  Brege XIV,pa je povučen sa zapadnog fronta i poslat na Sredozemlje gde se zadržao do kraja rata,i to u velikom broju .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dorand AR1 A2 na Solunskom frontu 1917g

Srpska Avijatika na Solunskom frontu je septembra 1917g. počela da dobija ove avione i do dolaska Bre.XIV oni su bili njeni standardni bombarderi i izviđači. U eskadrilama  zamenjuju stare Farmane F 40. Iako su prvi avioni(4 aparata) stigli u srpsko vazduhoplovstvo februara 1917g, nisu mogli da ih koriste jer nisu imali hladnjake. Avioni su došli sa motorima Renault V8Ga od 150K.S.,ali sa malim hladnjacima,pa su se motori pregrevali.Sa drugačijom elisom je ovaj problem rešen ,ali je smanjena maksimalna brzina sa 130km/h na 120km/h,a to je bila brzina Farmana. .Medjutim ,tada u leto 1917g stižu AR 1 A2 sa motorom Renault V8Ge od 190 K.S.,koji je razvijao brzinu od 150km/h.Tek tokom zime 1918g se uvodi polako  u Srpsku avijatiku,kako su piloti završavali preobuku na ovom avionu.Postao je standardni izvidjač i bombarder do proboja Solunskog fronta.Zbog svojih dobrih letačkih karakteristika,korišćen je i za mnoge druge zadatke.Kroz sve eskadrile Srpske avijatike prošlo je oko 40 ovih aviona svih verzija.Ipak u proboji Solunskog fronta je učestvovalo  samo 18 AR -ova iz 1. i 2. srpske eskadrile,i vrlo mali broj iz francuskih eskadrila.Razlog je bio u tome da su imali mnogo bolji Brege 14, a i nije bilo dovoljno pilota.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Aviona tipa  AR2 je bilo malo na Solunskom frontu,a ne zna  se dali i koliko je bilo u Srpskoj avijaciji.Postoji slika jednog sa Solunskog fronta(knjiga Francuski vazduhoplovi u naoružanju vojske i mornarice K.J. D.Aleksić,N.Djokić),i jedna nastala posle rata 1919g u Novom Sadu.(u posedu Š.Oštrić)

Kako su imali bolje avione neki su ostali na aerodromima u Grčkoj.Preteli su kasnije za Skoplje gde su neki odmah rashodovani,još dok je trajao rat,a nekoliko odmah po završetku rata na aerodromima  Niš i Novi Sad,verovatno one koji su imali slabije motore(od 160 K.S.).Preostalih ,verovatno 13 aparata,su posle rata slabo koristili.Ponekad su leteli na linijama vojnog poštanskog saobraćaja 1918/19 koji su povezivali  Solun , Skoplje ,Sofiju ,Niš, a kasnije i  Beograd i Novi Sad.Medjutim početkom dvadesetih su svi rashodovani.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Od svih ovih aviona su ostale samo dve elise koje su u Aeroklubu Novi Sad.

Dorand AR1A2   je imao motor Renault 8Bd  od 190K.S.poletne mase 1247kg,razmah krila 13,3m,dužine 9,2m.Maksimalna brzina 153km/h,  a do 2000m mu treba 11min. Plafon leta 5500m ,autonomija leta 3h.Od naoružanja je imao sinhroni mitraljez  kod pilota,jedan kod izvidjača i mogao je ponese 80kg bombi.




* DorandAR1.jpg (29.05 KB, 464x248 - viewed 283 times.)

* dorand ar1.jpg (80.25 KB, 980x411 - viewed 306 times.)

* novi sad dorand 1919.jpg (165.05 KB, 980x635 - viewed 287 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #19 on: April 23, 2014, 05:10:50 pm »

NIEUPORT XII A 2

Nastao je usavršavanjem modela X,pre svega jačim motorima.Imao je motore Clerget 9C od 130 K.S. i  Le Rhône 9J. od 110K.S.Bio je nešto većih dimenzija od predhodnika,motor je  pokriven kao kod modela X i imao je u prvo vreme mitraljez na zadnjem sedištu (na obrtnom postolju),a kasnije su neki dobili još jedan mitraljez na gornjem krilu. Da bi pilot video iznad krila centoplan je napravljen providan.Pojavio se početkom 1916g i bio je dobar dvosed-lovac ,ali već naredne godine je povučen sa fronta i korišćen u školama.Pravljen je u varijanti XII A2 kao dvosed izvidjač,a zbog lakog i sigurnog  letenja korišćen je u školama, i kao XII B gde je imao udvojene komande,a postojala je i jednoseda vezija kao XII bis.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Solunskom frontu se pojavio tokom 1917g i korišćen je u velikom broju i to u svim Savezničkim vazduhoplovstvima ,i to pre svega kao izidjač za duge letove.Često su leteli na dugim preletima do Rumunije ili do okupirane Srbije.Bilo je nekoliko primeraka u Srpskoj avijatici ( u eskadrili F399 je bilo 2-3 primerka) ,gde su igrali ulogu lovačke zaštite Farmanima.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nieuport 12 iz eskadrile F399 1917g

Sve izvidjačke eskadrile Srpske Avijatike su od kraja 1917g dobile kao zaštitu jedno odeljenje Nieupor-a(verovatno Nieupore druge generacije),jer je deset srpskih pilota završilo preobuku na ovim avionima.Piloti nisu voleli da lete sa izvidjačima ili bombarderima  jer su se na ovim letovima   avionski motori trošili,a lovci nisu obavljali svoju ulogu  na frontu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nieuport 12 N°1757 Vertekop

Nieuport  12A2 je imao motor Clerget 9 od 110K.S.poletne mase 875kg,razmah krila 9m,dužine 7,1m.Maksimalna brzina 144km/h, h a do 2000m mu treba 10,5min.(teoretski ,inače im je trebalo mnogo više) Plafon leta 4300m ,autonomija leta 2h 30min.Od naoružanja je imao 1  ili 2 mitraljeza.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
konstrukcija trupa Nieuport 12


* nie 12.jpg (46.54 KB, 635x262 - viewed 263 times.)

* Nieuport12 1917.jpg (31.52 KB, 464x330 - viewed 260 times.)

* Nie12 No 1757 veterkop.jpg (32.92 KB, 464x295 - viewed 261 times.)

* nie12.jpg (39.5 KB, 635x351 - viewed 248 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #20 on: April 24, 2014, 06:09:09 pm »

NIEUPORT XI C1 BEBE

Kada je bilo jasno da Francuzi nemaju pravi lovački avion ,koji bi parirao nemačkim lovcima,fabrika Njuport je napravila model XI.To je u suštini model X,ali manjih dimenzija,(zato je dobio nazib BEBE) sa istim motorom Rhone od 80 K.S.(kasnije je dobio motore od 100K.S.). U prvo vreme je mitraljez imao iznad gornjeg krila,ali kasnije je dobio jedan sinhronizovani  na trupu ispred kabine.Masovno se proizvodio u Francuskoj, Italiji i Rusiji.Nekoliko je naoružano sa zapaljivim raketama,kao lovac balona,a nemačka fabrika Ruler je napravila na osnovi njega vrlo sličan avion.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Avion Njepor XI C1 Bebe je lovački avion drvene konstrikcije ,trupa kutijastog preseka,presvučen platnom,sa rotativnim motorom.Krila su mu građena po sistemu seski plan (donje krilo je manje širine i površine od gornjeg).Odlikovao se odličnom manevarskom sposobnosti,brzinom i lakoćom uravljanja,ali nedostatak je bilo naoružanje,bilo je komlikovano rukovanje sa njim u letu .Imao je još jedan problem, pri velikim brzinama kod obrušavanja donje krilo se jako treslo i znalo je da otpadne.Ušao je u naoružanje u leto 1915g. i omogućio je saveznicima da uspostave vazdušnu prevlast nad nemačkim lovcima Fokker E.Medjutim do kraja 1916g je povučen sa zapadnog fronta,a sa ostalih do sredine 1917g.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Solunskom frontu su leteli od oktobra 1915g do leta 1917g. Ovo je bio prvi pravi lovački avion.Do tada su na solunskom frontu korišćeni avioni koji su služili za sve namene.Bili su u sastavu lovačkih eskadrila francuske istočne vojske,a u Srpskoj avijatici su bili u eskadrili N87(kasnije 387),i to nekoliko aparata(oko 4 aviona) .Piloti iz druge grupe pitomaca poslatih u Francusku na obuku ,su po povratku leteli na NieuportuXI krajem 1915 i početkom 1916g.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Neki od pilota  iz druge grupe poslate na školovanje u Francusku su krajem 1915g i na početku  1916g leteli na Nieuportu XI u eskadrili N87

Do kraja 1917g su svi preživeli primerci  prebačen u škole letanja

Nieuport  11C1 je imao motor Le Ronhe 9C od 80K.S.poletne mase 450kg,razmah krila 7,5m,dužine 5,6m.Maksimalna brzina 152km/h,  a do 2000m mu treba 10min. Plafon leta 4500m ,autonomija leta 2h.Od naoružanja je imao mitraljez .
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* N-11crtez.jpg (22.35 KB, 635x328 - viewed 249 times.)

* nieup 11.jpg (44.77 KB, 919x651 - viewed 283 times.)

* nie 11 druga grupa.jpg (239.22 KB, 980x553 - viewed 280 times.)

* nie 11 916.jpg (28.9 KB, 464x271 - viewed 251 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #21 on: April 25, 2014, 05:58:52 pm »

NIEUPORT XXI C1

Razvojem osnovnog modela Nieuport X ,nastao je model XVII .Ovaj model je imao jači motor ,isprva Le Rhône 9J od 110K.S. ,kasnije od 130K.S.Imao je odlučnu upravljivost  i brzinu penjanja,ali je opet imao problem sa donjim krilom.Pri velikim brzinama u obrušavanju jako se treslo ,preteći  da otpadne.U početku nije imao sinhronizovani mitraljez (postavljen na gornje krilo) ,dok je kasnije dobio  sinhronizovani mitraljez sa strane na trupu  .Na Solunskom frontu su bili bez sinhonizovanog mitraljeza.
Istovremeno je radjeno na olakšanoj verziji ovog aviona,imao je slabiji motor Le Rhone od 80 K.S. ,a razlikovao se po otvorenom kapotažu motora,kao kod prvih modela.Tako je nastao model XXI .
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Avioni Nieuport druge generacije su stigli na Solunski front na kraju 1916g.Nie XXI je bio lovac jednosed i postao je uobičajeni  lovac u vazduhoplovstvu Istočne vojske i Srpskoj Avijatici. U srpskoj avijatici je bilo oko 8 ovih aviona .Najviše ih je bilo  u eskadrili N 87  .
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Decembra 1916g u Vertekopu ,osnovano je jedno odelejnje eskadrile 387 sa tri Njepora pod komandom kap.Branka Vukosavljevića i sa srpskim ljudstvom .Zvali su ga Njeporsko odelenje ili Vukosavljevićev odred,dok su ga Francuzi zvali 1 odelenje.Postojalo je i drugo(u Vrbeni)  sa isključivo francuskim ljudstvom,i jednim Srbinom ,pilotom Sinišom Stefanovićem.Broj aviona i pilota se stalno menjao ,ali kada su radili punim kapacitetom ,odelenje je imalo tri jednoseda Nieupor  XXI i jednog dvoseda Nieupor X .Piloti su bili B.Vukosavljević,M.Miletić i F.Rot,a izvidjači D.Plećević i R.Tomić.Iako je ovaj avion bio ravnopravan sa nemačkim lovcima na Solunskom frontu,pokazalo sa da su Nemački piloti boje uvežbani.

Kada je formirano njuporsko odelenje pripala su mu dva Nieuporta XXI(jedan je imao broj 1965 sa kojim je leteo srpski pilot nar,Fridrih Rot).Njihov broj se tokom rada odelenja stalno menjao.Prvu vazdušnu pobedu  srpski piloti  su ostvarili upravo na ovakvom avionu.Pobedu dele kap.Vukosavljević i ppor.Miletić.Oni su 2 aprila 1917g oborili jedan nemački Aviatic C,dok su leteli u zaštiti Farmana. Ppor.Miletić 3 aprila 1918g obara jedan dvomotorac koji pada kod Preslapa,ali mu ne priznaju pobedu,jer je zaključeno da je oboren vatrom sa zemlje. Kap.Vukosavljević je 5 aprila 1917g vodio borbu sa jednim Albatrosom iznad fronta,i tada je njegov avion primio pet metaka,ali je pilot ostao nepovredjen. 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Por.Tomić je 17 aprila 1917g uzleteo sa drugima iz eskadrile N387 u svom Nieuportu XXI C1 u presretanje neprijateljske formacije.Sreli su ih iznad sela Kapinjana i Savrljana i Tomić je napao formaciju od tri aviona,približivši se na nekoliko desetina metara .Neprijateljski piloti su se medjusobno branili,i tako je upao u unakrsnu vatru.Njegov avion je primio više  zrna i pretrpeo je znatno oštećenje,a jedan metak je pogodio cev za dovod goriva,motor je stao pa je pilot morao da prinudno sleti.Tomić je ostao nepovredjen.

Na svom Nieuporu XXI je 19maja 1917g poginuo nar.Fridruh Rot,dok je izvodio akrobacije iznad aerodorma.Pilot nar.Siniša Stefanović je leteo na ovim avionima dok je bio u Njuporskom odelenju i sa njim vodio veliki broj vazdušnih borbi.U toku jednog dana 13 jula 1917g vodio je tri puta borbe sa protivničkim avionima.

Ovaj avion su zvali i Bebe 21,pa se negde  može naći i ovaj naziv.

Nieuport  21C1 je imao motor Le Ronhe 9C od 80K.S Maks.brzina  150 km/h na nivou mora,do visine od 3 000 m potrebno je  15.7 min. prazan 320 kg,pri poletanju  495 kg Raspon krila 8,16 m dužina 6,00 m plafon leta 5000m,autonomia leta 3h.



* Nieuport21.jpg (41.42 KB, 675x392 - viewed 268 times.)

* Nieuport 21.jpg (27.58 KB, 464x347 - viewed 258 times.)

* Nieuport21 Vertekop Branko Vukosavljevic N387.jpg (30.37 KB, 464x333 - viewed 296 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #22 on: April 26, 2014, 06:20:10 pm »

NIEUPORT XXIV C1

U  I S.R. se avijacija brzo razvijala,pa su avioni starije generacije skoro po pravilu vrlo brzo zamenjivani novijim modelima.Tako je razvojem modela XVII nastao model XXIV.Pored jačeg motora Rhone 9Jb od 130K.S. imao je zaobljen trup,drugačiji oblik krila ,i drugačiji rep .Sve je to doprinelo povećanju brzine.Imao je sinhroni mitraljez na trupu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na Solunski front su počeli da pristižu krajem  1916g pa su stizali u eskadrile sve do leta 1917g .Najviše ih je bilo   u lovačkim eskadrilama ,a  poneki od ovih aviona su ostali do kraja rata.
 
Avion Nieuport XXIV C1 je do proleća 1918g bio najmoderniji lovac na Solunskom frontu.Bili su u sastavu lovačkih francuskih eskadrila N 506,N 507 i srpske N 523.Pored toga,po pravilu,svaka bombarderska eskadrila je imala po par ovih lovaca.Tokom 1918g ovi avioni su zamenjeni u lovačkim eskardilama(sa SPAD VII),ali su ostali u bombarderskim,tako je u eskadrili 521 juna 1918g bilo tri Nieuporta XXIV,(u eskadrili 525 ih je bilo nekoliko pored Nie 23 i Nie 27).Bilo ih je i u francuskim eskadrilama,pa su neki posle rata pripali Vazduhoplovstvu kraljevine SHS.U proboju Solunskog fronta nisu bili glavni lovci,već su leteli kao izvidjači,ili zaštita bombardera.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 Pilot nar. Mateja Hodjera leteo na ovom avionu(Nie XXIV ili XXV eskadrila 524) 24 avgusta 1918g kada je oborio neprijateljski avion jednim dobrim rafalom od deset metaka ,iznad Dobrog Polja.Nekoliko dana u toku septembra su slati Nieuporu u oblast Razim Bej,radi kontrole prostora.Kada nije bilo neprijateljskih aviona,spuštali su se nisko i mitraljirali neprijatelske rovove.Ponekad su bacali letke (proklamacije ,kako su to zvali) iznad rovova,pre svega Bugara.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 Nieuport 24,pilot Milutin Mihailovic, jan1918 ,eskadrila 521

Pored njhi bilo je i Nieuport 21 bis ,koji se razlikuje po obliku repa.On je zadržao rep kao na prvim modelima ,imao je motor Rhone 9J od 120K.S.Proizvodio se u maloj seriji,i u manjem broju je bio zastupljen na Solunskom frontu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
por. Miodrag Tomić ispred Nieuport 24 Veterkop  ,eskadrila387,u pozadini se vidi prvi SPAD koji je pripao srpskoj eskadrili 387(posle 523)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
http://www.swannysmodels.com/yabb2/YaBB.pl?num=1356777472


* nieup24.jpg (39.19 KB, 700x382 - viewed 279 times.)

* nie24.jpg (31.58 KB, 522x290 - viewed 279 times.)

* esk.521 Nie 24MilutinMihailovic jan1918.jpg (22.48 KB, 464x234 - viewed 286 times.)

* esk387Nie24Tomic Veterkop.jpg (27.97 KB, 464x267 - viewed 257 times.)

* nie 24.jpg (65.15 KB, 800x489 - viewed 297 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #23 on: May 06, 2014, 05:41:48 pm »

BREGUET  TYPE XIV

Avion je nastao iz potrebe da laki bombarder može sam da se odbrani od lovaca.Konstruisao ga je Luj Brege(Louis Breguet) krajem 1916g.Imao je veoma moćan V motor Renault 12Fe od 300 K.S. vodeno hladjen,i puno je korišćen duraluminijum za konstrukciju trupa i krila.Osim motora ,ostale površine na avionu  su pokrivene platnom.Prvi je poleteo krajem 1916g. Konstruktor je ponudio dve verzije izvidjač A2 ,i bombarder B2.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Početkom 1917g je krenula proizvodnja A2,koji je mogao da imao kameru u drugoj kabini(smeštenu u podu ili na tureli mitraljeza),radio stanicu i držače za četiri bombe.Bombe stoje ispod donjeg krila i zatvorene su profilisanim limom.Imao je sinhronizovani mitraljez ispred kabine.Aprila 1917g poleteo je i bombarder B2 ,u ono vreme najuspešniji francuski laki bombarder,proizvodio se do 1926g(ukupno je napravljeno oko 8000 Brege 14).On je ispod krila imao 32 automatska držača bombi,i odlikovao se četvrtastim prozorima na boku trupa.U seriskoj proizvodnji je imao različite motore,i puno aviona je imalo oklop oko kabine.Dolaskom ovih aviona u eskadrile razvijena je nova taktika,grupno letenje tako da  jedan drugog štite od lovaca.Mnoge države sveta su ga koristile do kraja tridesetih.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prvi primerci su se pojavili na Solunskom frontu decembra 1917g ,a početkom avgusta 1918g su dodeljeni Srpskoj avijatici .Ona  je  počela  da se naoružava ovim avionima, baš neposredno i u vreme proboja Solunskog fronta.  Ukupno u eskadrilama bilo 13 ovih aviona pre proboja fronta ,a kasnije je dobijeno još 11.Prve avione je dobila eskadrila 521 i to 9 aviona.

Sa njim je ,10 decembra 1917g,posada, pilot Lui Noelle i izvidjač por.Dragutin Stojković, izvela najdaje izvidjanje do tada,do Skolja.Uspeli su da naprave nekoliko snimaka terena i nekih mesta, iako je vreme bilo oblačno.Nad Skoljem su imalo borbu sa neprijateljskim avionima.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
izvidjač por.Dragutin Stojković

U prvim danima proboja fronta bili su veoma aktivni,ali  kasnije zbog brzog napredovanja pešadije, i neuredjenih aerodorma i nedostatka goriva, nisu mogli da  pomognu  vojsci  u napredovanju.Glavni zadatak im je bio bombardovanje  i osmatranje,ali su ih koristili i za koreturu gadjanja i prenos naredjenja,ili održavanje veze sa Divizijama u nastupanju.Na žalost zbog lošeg vremena puno zadataka nije obavljeno.
Jednim od ovih aviona iz francuske eskadrole 510 su prebačena u Srbiju dva podoficira sa ciljem da ruše komunikacije,ali se sve tragično završilo.Ali je avgusta 1918g sa ovim avionima prebačeno u Srbiju šest oficira i podoficira,koji su prikupili značajne obaveštajne podatke i javili ih u Solun sa golubovima.

Jedno od najmasovnijh bombardovanja je izvedeno 18 septembra 1918g kada su svi avioni eskadrile 521(ukupno 14 aviona Brege XIV i Dorand AR) napali kolonu na putu od Konopišta ka Kavadaru.Pored srpskih učestvovalo je i puno francuskih Bregea.U toku septembra sa jednim ili dva Bregea su održavane veze sa pešadijom koja je bila u oblasti Razim Bej.Tada je posada ,pilot Kalember i izvidjač Simić ,izgubila avion.Oni su se spustili kod Kavadara,ali su pri spuštanju oštetili avion koji se zapalio.Drugi avion sa posadom pilot Ristić -Plamenac je primetila neprijatelja u rovovima i na njih bacila 15 ručnih bombi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Avioni Brege koji su bili u sastavu Srpske avijatike , pri dolasku u Skoplje oktobra 1918g dobili su na bokovima srpsku trobojku.
Putevi i pruge su bili razoreni  po Srbiji pa je  za  vreme nastupanja ,održavanje veze bilo teško.Zbog toga  su formirane linije vojnog poštanskog saobraćaja u kojima su se Brege pokazali najpouzdaniji.Povezivali su Solun i Skoplje sa Sofijom i Nišom, a kasnije i sa Beogradom i Novim Sadom.Pored kurira i vojne pošte,ponekad bi prevezli i civilnu poštu i po nekog putnika.Ovakav prevoz pošte se zadržao jedno vreme i posle rata.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na kraju rata u Srpskoj vojsci je bilo  24kom. i to modela A2 (izviđački dvosed) i B2 (bombarder dvosed),koji su ostali u službi vazduhoplovstva Kraljevine SHS.

Breguet XIV A2 -izvidjač    je imao motor Renault 12 FCX  od 300K.S.poletne mase 1560kg,razmah krila 14m,dužine 9m.Maksimalna brzina 184km/h,  a do visine od 3000m mu treba 17min. Plafon leta 5900m ,autonomija leta 4,5h.Od naoružanja je imao sinhroni mitraljez  kod pilota,dva kod izvidjača(udvojen na okretnoj tureli) i mogao je ponese 120kg bombi.

Breguet XIV B2 -bombarder    je imao motor Renault 12 FCX  od 300K.S.poletne mase 1800kg,razmah krila 14,5m,dužine 9m.Maksimalna brzina 176km/h,  a do visine od 3000m mu treba 34min. Plafon leta 4400m ,autonomija leta 3h.Od naoružanja je imao sinhroni mitraljez  kod pilota,dva kod izvidjača(udvojen na okretnoj tureli) i mogao je ponese 235kg bombi.




* brege 14A2.jpg (54 KB, 980x449 - viewed 244 times.)

* Bre14B2.jpg (48.16 KB, 673x331 - viewed 267 times.)

* Dragutin Stojkovic.jpg (194.3 KB, 366x576 - viewed 258 times.)

* Breguet14A2 eskadrile 525 , 1918.jpg (35.49 KB, 464x348 - viewed 295 times.)

* breguet 14 a2.jpg (90.75 KB, 980x453 - viewed 286 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 229


« Reply #24 on: May 07, 2014, 05:55:16 pm »

SPAD VII  C1

Početkom 1916g francuska vojska je tražila od proizvidjača aviona da naprave avion sposoban da se suprotstavi novom nemačkom avionu Foker III.Preporuka je bila da koriste novi motor Hispano Suiza 8A od 150K.S. sa vodenim hladjenjem.Fabrika SPAD je napravila svoj model S V,koji je uspešno testirala.Vojska je odmah naručila seriju ,pa je posle nekih prepravki i postavljanja naoružanja dobio naziv S VII C1.Sa prvim avionima je bilo problema u eskadrilama,motor se pregrevao.Medjutim fabrika SPAD je  to uspešno rešila.Kasnije je dobio motor Hispano Suiza 8Ab od 180K.S. i elisu Šave prečnika 2,5m,što je znatno poboljšalo letne karakteristike.Isprva ga piloti nisu prihvatili,bio im je previše nezgrapan,ali kada su otkrili njegove osobine,postao je vrlo polularan.Bilo je pilota koji nisu hteli da lete na zadatak sem na njemu.Koristile su ga mnoge države Evrope ,kao i SAD,Brazil.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je bio klasičan dvokrilac,jednosed,drvene konstrukcije presvučen platnom,motor aluminijumskim  limom.Bio je popularan jer je imao veliku brzinu u obrušavanju,stabilan u letu,lako upravljiv,jake konstrukcije i pouzdan motor.Napred ,iznad motora je  imao sinhroni mitraljez Vikers .Krila su međusobno bila spojena sa upornicama H profila radi smanjenja vibracija.

   Lovci SPAD su počeli da dolaze na Solunski front krajem 1917 g i tokom 1918g.Prva dva isporučena Srpskoj avijatici u toku 1917g su pokazala sve nedostatke u meditranskoj klimi.Stalno su  se kvarili.Dve francuske i jedna eskadrila Srpske Avijatike - 523(koja je imala sedam aviona  SPAD) bile su opremljene ovim lovcima u vreme proboja Solunskog fronta.Korišćena su dva tipa lovaca SPAD VII,sa slabijim (180 KS) i jačim motorom (220 KS).U 1 srpskoj eskadrili se u vreme proboja fronta nalazio jedan lovac tipa SPAD VII C1 (sa motorom od 220 KS),kojeg je koristio komandir,major Branko Vukosavljević.Pored gonjenja neprijatelja ,leteli su i u izvidjanje,ponekad i u dubinu neprijateljske teritirije.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jedan od prvih isporučenih SPAD-ova srpskoj avijatici ,sa brojem 10 na trupu.

Srpski piloti nisu voleli da lete na Spadu sa jačim motorom(od 220K.S.),jer je imao lošu osobinu - motor je znao da se upali u vazduhu.Za vreme proboja Solunskog fronta u eskadrili 523 je bilo 3 ovakva aviona.Jedan od njih se zapalio u vazduhu dok je bio na zadatku .Ostala dva pilota,koji su prošli breobuku za ovaj tip, su odbili da lete na preostalim.Dok su boravili u Francuskoj kap.Branko Vukosavljević i por.Miodrag Tomić su na zapadnom frontu leteli na ovim avionima.Po njima ,ovi avioni su jako opasni za letenje.Još jedan srpski pilot je leteo na Spadu 220K.S. na zapadnom frontu u to vreme,Tadija Sodenmajer i to u čuvenoj eskadrili Rode.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kabina SPAD-a

Kada je leteo u Francuskoj kap.Vukosavljeviću se motor polomio i stao ,pa je  morao  prinudno da sleti,srećom nije se zapalio.I Sodenmajeru se u letu motor polomio ,ali se  zapalio pa je opekao nogu.Por.Tomić smatra da je konstrukcija motora od 220K.S.isuviše nežna za tu snagu,pa se dešava da se unutrašnji delovi motora polome ,a motor zapali.I francuski piloti su se žalili na avion sa ovim motorom,dok je Spad sa motorom od 180K.S.bio veoma siguran i dobar avion.

Dok je boravio u Francuskoj B.Vukosavljević je navodno oborio jedan nemački avion u okolini Verdena ,što je bilo objavljeno u zapadnim novinama,medjutim u spisima posle rata to se nigne ne navodi.Pilot por.Miodrag Miletić je 7 avgusta 1918g je sa svojim SPAD VIIC1 oborio jedan nemački avion koji je pao iza linije fronta.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poručnik Miodrag Miletić ispred savog SPAD-a ,na donjem krilu se vidi srpska kokarda koja je bila na ponekom avionu za vreme proboja Solunskog fronta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
avion poručnika Miletića

SPAD VII C1   je imao motor Hispno-Suiza 8B  od 180K.S.poletne mase 740kg,razmah krila 7,7m,dužine 6,1m.Maksimalna brzina 190km/h,  a do visine od 2000m mu treba 6,5min. Plafon leta 5300m ,autonomija leta 2h 30min.Od naoružanja je imao sinhroni mitraljez  iznad  motora.



* SPAD VII c1.jpg (115.67 KB, 950x562 - viewed 250 times.)

* prvi spad.jpg (30.36 KB, 505x433 - viewed 250 times.)

* spads7kabina.jpg (49.86 KB, 700x432 - viewed 259 times.)

* Spad7No 7203 Miodrag Miletic Vertekop 15 IX 1918.jpg (34.24 KB, 464x229 - viewed 268 times.)

* esk523SPADVII.jpg (21.43 KB, 464x236 - viewed 266 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #25 on: January 03, 2015, 08:54:07 pm »

Još dve fotke aviona Caudron G.IV

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* caudron g4.jpg (346.76 KB, 1024x657 - viewed 240 times.)

* caudron_g4_5_500.jpg (45.81 KB, 500x307 - viewed 263 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #26 on: December 10, 2015, 03:41:27 pm »

prilažem i ovu fotografiju

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 12087834_973586269330776_5621663130772607427_o.jpg (163.44 KB, 1417x761 - viewed 264 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #27 on: December 14, 2015, 10:23:44 am »

prilažem i ovu fotografiju


  R.E.P.
Dva ovakva aviona su zarobljena na železničkoj stanici u Nišu oktobra 1912g. koji su bili namenjeni Turskoj. To su bili avioni Francuskog proizvodjača R.E.P. (Robert Esnault-Pelterie) tip K sa motorom GNOME od 70 ks. Na repu su imali ucrtanu Tursku zastavu. Ovi avioni su bili upakovani u sanduke i iz Francuske poslati Turskoj, preko Srbije. Avioni su odmah su prebačeni na aerodrom na Banjici kod Beograda. Francuski proizvodjač je naknadno tržio da Srbija plati avione.

Na ovom avionu je leteo krajem 1912g. ruski pilot angažovan od Srpske vlade Agafonov a kasnije i Vedrin. Jedan od aviona se kasnije nalazio kod Niša, pa ga je Vedrin preleteo za Beograd, na Banjički aerodrom. Pilot Voislav Novičić je na jednom od ovih aviona leteo tokom 1915g. na aerodromu kod Požarevca. Kasnije su slabo korišćeni najviše zbog nedostatka pilota.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #28 on: December 31, 2015, 06:30:46 pm »

Jedan od naših aviona Blerio XI.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2dcaa988c24e7d4b15a3ac73a9df2e44.jpg (11.74 KB, 470x275 - viewed 240 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #29 on: June 22, 2017, 07:31:12 pm »

Još jedan od naših aparata Blerio XI.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Blerio.jpg (121.36 KB, 930x477 - viewed 176 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.