PALUBA
April 27, 2024, 06:36:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Pitanje u vezi nepoznatog modela rakete  (Read 26838 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #15 on: January 29, 2013, 09:49:21 pm »

Krenuli smo od kontejnera nepoznatih raketa - i na kraju dođosmo do torpeda 53-VA.....
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #16 on: January 29, 2013, 10:44:34 pm »

Krenuli smo od kontejnera nepoznatih raketa - i na kraju dođosmo do torpeda 53-VA.....
Pa jel je, ili ne je.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #17 on: January 30, 2013, 09:31:15 am »

Krenuli smo od kontejnera nepoznatih raketa - i na kraju dođosmo do torpeda 53-VA.....

Torpeda se nikad nisu trnsportovala kamionima. Nema govora.
Pored toga torpedo u transportu mora biti osigurano u svojim posebnim
nosačima i ućvršćeno kao da je u torpednoj cijevi.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #18 on: January 30, 2013, 01:51:54 pm »

Ćiro,

Chinggis kaže da je takve kontejnere video na kamionu. Ja sam samo pokazao za šta su ti kontejneri namenjeni.

Vraćam se na početak ovog topica i ponovo naglašavam - Paluba je ozbiljan forum! Ne treba na ovakav način, ovakvim besmislenim diskusijama da lovimo svemirce, duhove i ko zna šta, i time da rušimo ugled foruma.

Chingis, bez ikakve ljutnje, tvoje pitanje sa početka prve strave ovog topica nikako nije na mestu. Meni lično deluje, kao da si nešto sanjao nekad davno, pa sada pitaš nas da ti rastumačimo snove.

Ako te interesuju konkretne stvari vezano za naoružanje - pitaj konkretno, ilustruj prihvatljivim opisom (slikama), pa ćeš sigurno dobiti validan odgovor. Na internetu se može naći sve i svašta, a mnogi stručni ljudi sa foruma će ti dati sasvim prihvatljive opise za sve što te zanima. Forum pokriva praktično sve oblasti koje su vezane za vojsku.

Ovako, kako si ti pisao u svojim postovima - pripovedaju se priče predškolskoj deci .....
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #19 on: January 30, 2013, 02:46:44 pm »

Torpeda se nikad nisu trnsportovala kamionima. Nema govora.
Pored toga torpedo u transportu mora biti osigurano u svojim posebnim
nosačima i ućvršćeno kao da je u torpednoj cijevi.
Како су се онда транспортовала?
Да ли то значи да су транспортована само возом и бродом?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #20 on: January 30, 2013, 03:19:41 pm »

Torpeda se nikad nisu trnsportovala kamionima. Nema govora.
Pored toga torpedo u transportu mora biti osigurano u svojim posebnim
nosačima i ućvršćeno kao da je u torpednoj cijevi.
Како су се онда транспортовала?
Да ли то значи да су транспортована само возом и бродом?

Za torpeda su na Palubi pravi znalci "Lovac" i "Duje". Ja sam onako sa strane... Grin

Torpeda su bila i sad bi trebala biti (.. Tongue) uskladištena na Torpednim stanicama predviđenim za to (Šibenik, Boka).
Preuzimanje torpeda izvodilo se na taj način da su uglavnom nosioci torpeda (Torpedni čamci, podmornice), išli
direktno na Torpednu stanicu i tamo uz stručni tim sa stanice i vlastitom posadom, preuzimali iste.
Druga solucija je bila da su se torpeda ukrcavala na Torpednoj stanici u specijalni brod (PO..) koji je potom ta
torpeda prevozio na zadatu poziciju i potom prekrcavao na nosioce torpeda. 
Nikad, koliko ja znam nisu se nikakvim srestvima prebacivali kopnom...
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #21 on: January 30, 2013, 03:40:35 pm »

Torpeda se nikad nisu trnsportovala kamionima. Nema govora.
Pored toga torpedo u transportu mora biti osigurano u svojim posebnim
nosačima i ućvršćeno kao da je u torpednoj cijevi.
Како су се онда транспортовала?
Да ли то значи да су транспортована само возом и бродом?

Za torpeda su na Palubi pravi znalci "Lovac" i "Duje". Ja sam onako sa strane... Grin

Torpeda su bila i sad bi trebala biti (.. Tongue) uskladištena na Torpednim stanicama predviđenim za to (Šibenik, Boka).
Preuzimanje torpeda izvodilo se na taj način da su uglavnom nosioci torpeda (Torpedni čamci, podmornice), išli
direktno na Torpednu stanicu i tamo uz stručni tim sa stanice i vlastitom posadom, preuzimali iste.
Druga solucija je bila da su se torpeda ukrcavala na Torpednoj stanici u specijalni brod (PO..) koji je potom ta
torpeda prevozio na zadatu poziciju i potom prekrcavao na nosioce torpeda. 
Nikad, koliko ja znam nisu se nikakvim srestvima prebacivali kopnom...

Ćiro valjda su nekako ta torpeda morala doći u te torpedne stanice???
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #22 on: January 30, 2013, 04:59:54 pm »


Ćiro valjda su nekako ta torpeda morala doći u te torpedne stanice???

E to stvarno pouzdano neznam. Verovatno zna "lovac".
Pošto se radi o puno torpeda (koja stotina), verovatno se to iz Rusije transportovalo
velikim transportnim brodovima. Sumnjam da bi se to toliko uputilo drumskim saobraćajnim srestvima....
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #23 on: January 30, 2013, 09:33:43 pm »

Sada već zalazimo u problematiku torpeda, to znači da smo u off topicu, ali ću dati objašnjenje vezano za transport torpeda.

Bojeva ili školska torpeda koja su u torpednoj stanici pripremljena za ukrcaj na nosioce nisu nikad (kod nas u JRM) transportovana kamionima, već samo brodom (PO - pomoćni brod za namenjen transport krilatih raketa, torpeda, mina i sl.) do rejona krcanja, ili se ukrcaj na nosioc vršio na obali u neposrednoj blizini torpedne stanice. U tom slučaju se torpedo privlačilo brodu ili podmornici na specijalnim - namenskim kolicima.

Torpeda su u torpednu stanicu dopremana železnicom, brodom, kamionima, ali nikada kompletna, već u rastavljenom stanju. Delovi torpeda su pakovani u specijalne - namenske metalne kontejnere, koji su obezbeđivali siguran i bezbedan transport na velike udaljenosti.

Konkretno, za torpedo 53-VA pakovanje se vršilo na sledeći način:

BOJEVO TORPEDO

-  Trup tropeda (274.002.000) prema listi pakovanja sa r/d – u hermetički kontejener (002.01.000);

- Bojeva glava (274.001.SN) prema listi pakovanja sa r/d – u hermetički kontejener (002.02.000);

- Paljbeni mehanizam (M 825.01.016) i njegovi delovi prema listi – u kontejener (002.21.000);

- Podsticajni metak (130.02.016 MSN) prema lsiti pakovanja – u kontejener (002.22.000);

- Detonatori i upalne kapisle (50-4 i 50-3), meci razgrejača TZP-3 MU – u hermetične metalne sanduke – prema listi pakovanja;

- Uređaj za samonavođenje (274.080.000) prema listi pakovanja – u hermetički kontejener (ŠH4.056.013)

- Nekontaktni upaljač sa prijemnim (274.091.000) i elektronskim (274.093.000) uređajem, zajedno sa blokom za napajanje uređaja za samonavođenje (274.086.000) – u hermetički kontejener (ŠH4.056.041);

-  Smerni ravnač (žiro blok 2020.02.001 + relejni blok 2020.02.004-I + postavljačka glava 2020.01.005) i uređaj za stabilizaciju poprečnog nagiba torpeda (274.008.000) – u hermetički kontejener (2020.02.051.000)

VEŽBOVNO TORPEDO

- Trup torpeda (P.274.002.000) zajedno sa cilindričnim nastavkom zajedno sa r/d  – u hermetički kontejener (002.01.000);

- Vežbovna glava (P 274.003.000) zajedno sa r/d – u hermetički kontejener (002.02.000)

-  Autograf – brzinomer (P 001.04.020-I) – u sanduk

Ostali delovi koji su identični sa bojevim torpedom – pakuju se identično. 

Nadam se Trifko, da je sada jasno kako su torpeda transportovana.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #24 on: January 31, 2013, 06:43:51 am »

...............
Torpeda su u torpednu stanicu dopremana železnicom, brodom, kamionima, ali nikada kompletna, već u rastavljenom stanju. Delovi torpeda su pakovani u specijalne - namenske metalne kontejnere, koji su obezbeđivali siguran i bezbedan transport na velike udaljenosti.


 
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #25 on: January 31, 2013, 01:12:15 pm »

Zaboravio sam napomenuti da su ti metalni kontejneri služili i za čuvanje delova torpeda u skladištu.

Predlažem moderatoru da sve ovo što je do sada pisano u ovom topicu za nepoznati projektil - raketu malo preuredi, pa da oni tekstovi što pripadaju torpedima idu tamo - a šta sa ostatkom, neka moderator odluči sam ....
« Last Edit: January 31, 2013, 01:19:00 pm by lovac » Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #26 on: January 31, 2013, 05:52:38 pm »

Lovac, puno hvala na trudu i odgovorima kao i svima ostalima.
Nije bio san, to su bili nekakvi kontejneri koje sam stvarno te godine vidio u Splitu, no kako nitko ne zna, nema veze, život ide dalje. Ispričavam se još jednom na "smiješnoj temi".
Chinggis
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #27 on: January 31, 2013, 06:31:13 pm »

Chinggis. sve je OK.
Na forumu smo da bi se družili, razmenili iskustva i na kraju, da bi stekli nova saznanja!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #28 on: February 02, 2013, 06:52:23 pm »

Pozdrav svima!

 Na kamionu su se ispod cerade nalazili kontejneri, ne mogu se sada sjetiti koliko njih ali bio ih je neparan broj moguće 3 ili 5. Postavljeni su pod nekim kutom tako da je gornji kontejner stršio iznad kabine kamiona.

Da li netko zna što bi to moglo biti?

Puno hvala na odgovorima

Quote
Malo pojašnjenje, ono što mi je oduvijek bilo čudno je to što su ti kontejneri bili na otvaranje s obje strane i svakih metar je bio rub na njima radi mehaničkog ojačanja, a veličina eh sada.. U to vrijeme mi je sve izgledalo veliko ali sigurno negdje oko 400 ili više milimetara u promjru. Nije Sopl jer on je bio velik, ovo je malo virilo ispod cerade kamiona, naprijed nazad oko 20cm, kamion je bio a skoro normalne dužine s tri osovine.

Da ti nisi vidio djelove ovoga ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* 435.jpg (62.69 KB, 1024x682 - viewed 261 times.)

* 443.jpg (82.21 KB, 1024x682 - viewed 253 times.)

* 445.jpg (53.26 KB, 512x768 - viewed 275 times.)
Logged
chinggis
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 66


« Reply #29 on: February 10, 2013, 11:48:25 pm »

Pozdrav sima od Chinggisa Smiley
nije me bilo neko vrijeme jer sam ucio o cisco akademiji i bavio se drugim stvarima u zivotu. No da, mislim da nisam vidio cijevi za ventilaciju osim ako to nije bila kakva maskirovka Smiley. No moguce je. S obzirom da na ovom forumu nitko nema pojma kao ni ja mislim da je pametnije da zatvorimo ovu temu. Misterija vise ili manje u mome zivotu ionako nista ne predstavlja, ali ako je netko rijesio misteriju zenskog mozga placam pivo ili gajbu za nju. Smiley
Chinggis
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.