PALUBA
April 27, 2024, 07:52:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Pitanje u vezi nepoznatog modela rakete  (Read 26843 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Protuminac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #30 on: February 18, 2014, 06:38:25 pm »

Pozdrav svima!
Eto prije nekog vremena sam slučajno pronašao ovaj forum i eto dobio ideju da si riješim jednu veliku nepoznanicu.
Dakle 1986/87 sam bio u vojsci(na odsluženju vojnog roka) u Zadru, kasarna je bila Ante Banina i mi smo bili dodjeljeni akademiji i školi rezervnih oficira kopnene artiljerije. Tamo sam se nagledao gotovo svih oružja i oruđa koje je tadašnja JNA imala. Ono što me žulja svih ovih godina je da smo 87 bili utrpani u kamion i poslani kao pratnja jednoj kampanjoli u Split. Imali smo nove izlazne uniforme i bojevi komplet municije. Došli smo u Split parkirali se pored autobusnog kolodvora i tu čekali. Uglavnom oficir je stalno nešto trčkarao išao nekamo a mi smo se vrtili oko kamiona, na kraju smo završili na pivi u obližnjem kafiću. Tada sam primjetio jedan kamion koji je bio drukčiji od kamiona koje je imala JNA s njime je upravljao vojnik u SMB uniformi ali je imao beretku i prugastu mornarsku majcu. Na kamionu su se ispod cerade nalazili kontejneri, ne mogu se sada sjetiti koliko njih ali bio ih je neparan broj moguće 3 ili 5. Postavljeni su pod nekim kutom tako da je gornji kontejner stršio iznad kabine kamiona. Kamion je bio svjetlo zelene boje ne one kakvu imaju Rusi ili Sovjeti tada, a nije ni bio SMB kakvu je imala JNA. Tip kamiona je meni bio potpuno nepoznati i tada sam ga prvi put vidio. Kamion je išao za Vis a vojnik nije žalio razgovarati s nama niti popiti pivo s kojim smo ga nudili, bio je prilično ljut. Poslije toga tako nešto nikada više nisam vidio pa čak ni u ovome sada tsunamiju koji nas je sve zahvatio.
Da li netko zna što bi to moglo biti?

Puno hvala na odgovorima

Ruski torpedo APR
« Last Edit: February 18, 2014, 07:20:40 pm by SOLARIS 1972, Reason: popravljen quote » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #31 on: February 18, 2014, 07:28:27 pm »

Svaka čast protuminac - ti ga pogodi iz prve!

Pravo u centar, čista desetka!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #32 on: February 18, 2014, 07:35:09 pm »


Torpedo tipa APR-2 izvozne modifikacije - "Avijacioni Protivpodmornički Raketotorpedo" nabavljen je u manjem broju za naoružanje PPD He Ka-28 valjda 1987. godine.
Logged
Минерска
mornar
*
Offline Offline

Posts: 47



« Reply #33 on: February 28, 2016, 02:10:57 am »

APR-2 je dostavljen na Paninkovac tokom avgusta 1989. godine, zajedno sa kontejnerima koji su sadržali opremu za dijagnostiku i pripremu bojevog sredstva.

Pomenuti kontejneri i oprema koju su sadržali su projektovani da izdrže nuklearni udara na rastojanju većem od 800 metara od nulte tačke. (Tehničare niko nije pominjao u toj računici)

Na forumu se već nalaze neke karakteristike APR-2, ali koliko vidim neke bitne stvari nedostaju, ili su nepoznate jer je oružje bilo retko u JRM i namenjeno za upotrebu u RV JNA.

Dejstvuje se sa helikoptera, mada su pomenuli mogućnost dejstva sa jurišnog aviona što mi je i danas malo čudno.

Nakon ulaska u vodu, prelazi u mod pasivne pretrage, postavlja kormila tako da se kreće u spirali naniže, sa ugašenim motorom.

Nakon detekcije cilja, pravi još jedan zaokret u spirali, zahvata cilj, uključuje raketni motor i aktivno navođenje sonarom snage 1KW.

Ako ne zahvati cilj tokom poniranja, uključuje motor, vraća se na zadatu dubinu i ponavlja pretragu u aktivnom modu.

Razvija brzinu do 115 km na čas pri napadu na cilj. Ko hoće neka pretvara u čvorove.

Ako se izbaci na manje od 600 metara od cilja verovatnoća pogotka je 90%.

Prilikom uključenja motora, jedan deo gasova se iz ekspanzione posude motora dovodi napred, iza glave za navođenje i izbacuje kroz otvore na površini sredstva, sa namenom da priguši buku sopstvenog motora i smanji otpor sredine.

Rok trajanja motora, koji je hibridnog tipa sa tečnim oksidantom je 10 godina za čvrsto gorivo i 5 godina za oksidant, tako da se sve to davno ubajatilo.

Tokom potere za metom, aktivni su i aktivno i pasivno navođenje. APR-2 cilja ispred pogonskog dela mete, a pošto se radi o lakom torpedu, namena je da ošteti podmornicu i da je primora da izroni na površinu gde je već čeka odbor za doček.

Aktivno navođenje je posebno zanimljivo jer je signal sonara kodiran u 20-bitnu binarnu reč, koja sadrži  bitove za Hemingov kod za korekciju greške, korisni deo informacije, i još jedan blok bitova specijalne namene.

Akustično ometanje mamcima nakon zahvata cilja nije moguće.

Drugi kontejner sadrži opremu za pripremu sredstva, i to računar sa memorijom od feritnih jezgara. EMP mu ništa ne može. To je ujedno i najveći i najteži računar na kojem sam radio.

Sa sredstvom se komunicira serijskom vezom, a bez knjige-priručnika ne treba mu ni prilaziti a kamoli aktivirati komunikaciju.

Ovo je koliko se sećam onog što sam pročitao, a pošto ni dan danas ne znam ruski, moguće je da nešto nisam ispravno razumeo.

Oprema je bila na Paninkovcu u zgradi montaže jer se nije mogla staviti u potkope zbog dimenzija.

Mogu na kraju dodati da sam se slatko smejao kada sam gledao film "Lov na Crveni Oktobar". Dobra komedija.
Logged
Минерска
mornar
*
Offline Offline

Posts: 47



« Reply #34 on: February 28, 2016, 02:44:42 am »

Da li neko zna koja je svrha oznake S-80 na pomenutom sredstvu? Pošto je S bilo napisano latinicom, pretpostavljam da je to bila neka oznaka JRM ali nisam siguran.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #35 on: February 28, 2016, 01:26:46 pm »

Prvi put čujem da je JNA u svom naoružanju imala to oružje Huh?
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #36 on: February 28, 2016, 02:12:47 pm »

Prvi put čujem da je JNA u svom naoružanju imala to oružje Huh?

Lovac, ako misliš na APR-2, već smo o tome raspravljali kad se u temi o HRM pojavila slika tog sredstva snimljena u kabinetu Središta za obuku HRM. I ti si sudjelovao u toj raspravi od prije četiri godine.

Priča je krenula od ovog posta i razvukla se na nekoliko stranica teme, a o čemu se radi je otkrio uvaženi ML u ovom postu, uz asistenciju pokojnog Ćire.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #37 on: February 28, 2016, 04:25:56 pm »

Jeste, zaboravio sam potpuno, da sam učestvovao u diskusiji vezano za APR-2.

Ali i dalje sam ubeđen da takvo torpedo nije bilo uvedeno u naoružanje u JNA i JRM. To što u školskom centru u Lori postoji model torpeda ne govori ništa. Možda o eventualnom planu i pokušaju da se torpedo uvede u upotrebu ....
I, diskusija vezana za ovu tematiku o tajanstvenim raketama na kamionu, sa nepoznatim raketama, takođe nema veze sa tim torpedom. Jer - zašto bi to torpedo slali na Vis, kada tamo nije bilo lansirnih uređaja?

JRM nije imala nosioca za to torpedo, helikopteri KA takođe nisu nosili to torpedo. Ne znam da li je koji MI-8 ili 17 bio prilagođen nošenju tog torpeda, ili avioni jastreb ili galeb ?
Ili je to neki pokušaj HR mornarice iz T11?

Zaista misterija!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #38 on: February 28, 2016, 04:41:14 pm »

Jeste, zaboravio sam potpuno, da sam učestvovao u diskusiji vezano za APR-2.

Ali i dalje sam ubeđen da takvo torpedo nije bilo uvedeno u naoružanje u JNA i JRM. To što u školskom centru u Lori postoji model torpeda ne govori ništa. Možda o eventualnom planu i pokušaju da se torpedo uvede u upotrebu ....
I, diskusija vezana za ovu tematiku o tajanstvenim raketama na kamionu, sa nepoznatim raketama, takođe nema veze sa tim torpedom. Jer - zašto bi to torpedo slali na Vis, kada tamo nije bilo lansirnih uređaja?

JRM nije imala nosioca za to torpedo, helikopteri KA takođe nisu nosili to torpedo. Ne znam da li je koji MI-8 ili 17 bio prilagođen nošenju tog torpeda, ili avioni jastreb ili galeb ?
Ili je to neki pokušaj HR mornarice iz T11?

Zaista misterija!

Član Minerska piše da je sredstvo stiglo na Paninkovac u 8/1989, dakle nabavljeno je u vrijeme JNA.
E sad je li uvedeno u operativnu upotrebu ili je bilo samo na tastiranju?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #39 on: February 28, 2016, 05:27:29 pm »

Zar nije postojao Orao "mornar", koji je trenutno nakačen pred delta city u BG? On je bio predviđen za APR-2?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #40 on: February 28, 2016, 06:18:32 pm »

а ми 14?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #41 on: February 28, 2016, 06:31:25 pm »

АПР-2 би у ЈРВ носиле исте оне платформе које су га носиле у совјетској морнарици, дакле, Ка-27/28 и Ми-14...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #42 on: February 28, 2016, 08:08:40 pm »

Zaključak:

Otišli smo daleko od teme nepoznatih raketa.
Ova torpeda o kojima smo razvezli priču su bila u eventualnom planu da se uvedu u naoružanje JNA, međutim, nastupila je T11 i ostalo je školsko torpedo u Lori .... i šta dalje?


Logged
Минерска
mornar
*
Offline Offline

Posts: 47



« Reply #43 on: February 29, 2016, 05:03:35 am »

Elem, da dodam i ja poneku...

Na torpednoj stanici Paninkovac su do tada bila prisutna VA-53 i MK-44 i gomila nekog krša, zarđale antene, plutače, mamci i ostalo đubre koje niko nije hteo ni da pipne.

Najbliži vojni aerodrom je bio u Zadru, pa je torpedna stanica u Šibeniku bila logično mesto za mirnodopski raspored sredstava. Imali smo i jednu posetu "plavaca" par dana nakon isporuke prateće opreme za APR-2.

APR-2 je imao u svom podešavanju nekoliko parametara vezanih za pasivnu pretragu tako da bi u ratnoj upotrebi to sve moralo biti na aerodromu ili heliodromu odakle bi se kretalo na borbene zadatke.

Nije isto baciti to sredstvo kod Kopra ili jugozapadno od Kumbora.

Sve se to moglo definisati u komunikacionom protokolu, ali kad se na to doda da proizvođača nije zanimala standardna dužina binarne reči i raspored stop bitova nije neobično da sam ne jednom pomenuo proizvođača i one koji su proizveli proizvođača. I komunikacioni protokol.

Upoznavanje tehničkog osoblja koje je naviklo da se masti sa VA-53 je išlo jako traljavo jer je njima i dijagnostika glave za navođenje na 53-ci (i večita jurnjava oko 25 KHz) otprilike bila krajnji domet, još je ovo imalo i neki kompjuter, tako da sam ja, hteo ne hteo, proveo dosta vremena sa tim spravama. Procesor je bio jako zanimljiv, veličine kontejnera za glavu 53-ke.

Mislim da to sredstvo nikada nije postalo operativno. Na Paninkovcu niko od zaposlenih građanskih lica nije shvatao o čemu se zaista radi, pri čemu moram napomenuti da je i upotreba video rekordera bila zahtevan zadatak.

APR-2 je sada zastarela platforma, posebno što se radi o izvoznoj verziji smanjenog dometa.

Ali u to vreme je bila zanimljiva spravica.

Logged
Минерска
mornar
*
Offline Offline

Posts: 47



« Reply #44 on: February 29, 2016, 06:17:47 am »

U jednom postu pročitah da APR-2 nakon zahvata cilja i uključenja motora postaje "gluh" i da se dalje navodi inercijalnim sistemom.

To u stvari nije tačno, torpedo u fazi ubrzavanja do maksimalne brzine ne može da osluškuje, ali čim dostigne zadatu (!) brzinu aktivno traži metu koja je možda promenila pravac kretanja i dubinu. Tada radi korekciju trajektorije za završnu fazu napada. Koristi se hidroakustična metoda u kombinaciji sa korelaciono-faznim metodom obrade podataka uz filtriranje i amplitudnu selekciju. (Zato mamci ne funkcionišu, samo "hard-kill" sredstva)

Ukratko, torpedo nikako nije gluv tokom napada i stalno obrađuje informacije koje dobija aktivnom pretragom.

Ima i drugih netačnih podataka, pa da i to razjasnimo.

Zadata brzina torpeda u završnoj fazi napada je od 85 do 115 km/čas, i to je takođe parametar. Doduše, domet opada sa povećanjem brzine.

Minimalna dubina mora za ovo sredstvo je 80 metara. To je parametar koji se može podešavati.

Pretragu vrši do 150 metara dubine, ali dejstvuje do 600 metara dubine.

Tu je neko pomenuo da morska voda služi kao oksidant, ali to je netačno jer voda ne može da bude oksidant u raketnom motoru, već se za to koristio neki hlorat (još kad bih se setio onog ispred).

Morska voda, inače, aktivira MK-44.

Tu su bila i uobičajena upozorenja za rukovanje, jer su i čvrsto gorivo i oksidant bili označeni kao otrovni.

Mišljenja sam da će pomenuto sredstvo ostati samo kao eksponat u kakvoj vitrini.



« Last Edit: February 29, 2016, 06:39:17 am by Minerska » Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.