PALUBA
April 28, 2024, 10:48:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Americki f-16 nestao iznad Jadranskog mora  (Read 13519 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #30 on: February 01, 2013, 08:06:28 pm »


  https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=1709.msg201547#msg201547

 Dao sam opis prizemljenja na prepreke. Pri Takmičarskim skokovima na vodu padobranac mora da dodirne nogom vodu, dodirne bovu pa pliva do druge. Vrema se meri od momenta dodira vode. MAhom smo pakovali Krila u ranac od PŠ 03. Zbog sistema veza, odnosno karabin kuka koje se lakše otkopčavaju pri doskoku na vodu.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #31 on: February 02, 2013, 05:07:21 pm »

Tus: Ostane li bez svijesti nakon katapultiranja, pilot ne može preživjeti

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Umirovljeni general Anton Tus jedini je hrvatski pilot koji je letio na američkom lovcu F-16, tipu borbenog aviona koji se prije tri dana srušio u sjeverni Jadran, ispred talijanskoga grada Cervije. Bila je to godina 1990. kada je Tus iznad pustinje američke savezne države Arizone letio u najpoznatijem američkom lovcu današnjice. Osnovni uvjet za preživljavnje, kaže Tus, jest da pilot ostane pri svijesti nakon katapultiranja.

Raspad letjelice

- Sjedalo F-16 ima paket za preživljavanje, od padobrana do malenog gumenog čamca. Temperature u Jadranu u zimsko doba godine su ispod 12 stupnjeva Celzijevih, što znači da nakon 20 minuta provedenih u moru osoba biva pothlađena. Ako je pilot nakon katapultiranja ostao pri svijesti, postoje velike šanse za spašavanje. Nažalost, ako u nesvijesti padne u more, prijeti mu smrt od utapanja. Jedina mana leta iznad mora jest što u slučaju kvara zrakoplova ne postoji površina za sigurno slijetanje. Svaki pokušaj slijetanja na morsku površinu uglavnom dovodi do raspada zrakoplova. Današnji F-16 je sjajan zrakoplov, daleko napredniji od verzije na kojoj sam letio u sklopu priprema za tadašnji jugoslavenski projekt borbenog lovca “Novi avion“ - kazao nam je Tus, koji je osim na F-16 letio i na MiG-u-29.

Valja podsjetiti kako je u zadnjih 20-ak godina zabilježen cijeli niz slučajeva rušenja borbenih lovaca u Jadran, bilo hrvatskog ili talijanskog dijela, i to uglavnom zbog kvarova ili sudara s drugom letjelicom. Zanimljvo je da se nedaleko od obale Cervije već prije tri godine srušio avion istog tipa. Pilot je uspio iskočiti iz aviona, a spasio ga je lokalni ribar nedugo nakon nesreće.

Mnogi su se ovih dana nadali da kapetan Gruenther nije doživio sudbinu zemljaka i kolege Thomasa Meadowsa koji je iznad Jadrana nestao 2002. godine. Vraćajući se iz Pule sa združene vježbe s hrvatskim MiG-ovima, Meadows i njegov borbeni lovac F-18 zauvijek su nestali na ruti prema Bariju. Ni pilot ni olupina zrakoplova nisu pronađeni. Većina drugih pilota u Jadranu imala je sreću u nesreći.

Sjetimo se kolovoza 1993. godine kada se između otoka Paga i otočića Mauna srušio F-16. Pilot se uspješno katapultirao, a iz mora su ga izvukli lokalni ribari. Iste godine kod Biševa po povratku iz operacija u BiH, srušio se francuski lovac mirage 2000-5. Piloti su se spasili, a zrakoplov uspješno izvučen s morskoga dna.

Iste godine, u ožujku, dogodila se najveća nesreća jednog vojnog zrakoplova iznad Jadrana kada je pao američki E-2C hawkeye na putu prema nosaču zrakoplova “Theodor Roosevelt“. Svih 5 članova posade je poginulo.

Mjesec dan poslije prilikom opskrbe gorivom u zraku, u talijanski dio Jadrana pada i francuski mirage 2000-5. Pilot je spašen brzom akcijom. Zbog kvara na motoru, 1994., u more ispred Portoroža pada američki F-16C. U svjetskim statistikama avionskih nesreća općenito, sasvim očekivano, vojni zrakoplovi uvjerljivo drže prvo mjesto.

DENIS KRNIĆ

Neki od jadranskih udesa vojnih zrakoplova

1994., veljača, blizu nosača američkog aviona “Saratoga“, ispred Brindisija, sudarili su se lovci F-14B i F-16C.
1994., travanj, pao F-18C s nosača “Saratoga“.
1994., prosinac, pao britanski “sea harrier” s nosača “Invincible“.
1995., lipanj, pao britanski “jaguar”.


  SD


* ImageHandler.ashx.jpg (15.17 KB, 680x458 - viewed 180 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #32 on: February 02, 2013, 08:22:24 pm »


  :'( :'( :'(
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #33 on: February 02, 2013, 08:51:16 pm »

Vezano za padobranske skokove u vodu/more ima li smo na Palubi i članak o padobranskoj obuci za skokove u vodu pripadnika Bojne za specijalna djelovanja i Vojno-obavještajne bojne OS RH, zajedno s pripadnicima 1. pukovnije specijalnih snaga OS Poljske.

Članak možete pročitati ovdje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* KIR_5022.jpg (225.47 KB, 600x900 - viewed 157 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #34 on: February 02, 2013, 09:04:28 pm »

Ako sam dobro primetio, malo pre no što je pljusnuo oslobodio se veza.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #35 on: February 02, 2013, 09:07:11 pm »

Kako bi to uradio noću i na pučini, kada nema orijentira? Ovde je obala relativno blizu pa se lakše oceni. Da li bi mu možda mogla pomoći baklja koju bi bacio kada bude relativno blizu površine mora? Sigurno da je neko razmišljao i o tome pa da postoji sistem koji to olakšava koliko toliko?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #36 on: February 02, 2013, 09:15:20 pm »


 Koliko sam ja shvatio, pilota je nestao. Zbog čega? Nije se katapultirao? Kasno se katapultirao? Nije se oslobodio sistema veza prilikom " prizemljenja- privodnjenja"? Istraga će utvrditi verovatno razlog tragedije. Mi za sada, kao i obično možemo " tupiti tastature"  Grin
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #37 on: February 02, 2013, 09:29:18 pm »

Moje je pitanje više bilo generalno, ne konkretno vezano za ovaj slučaj, dakle za noćne skokove iznad otvorenog mora kada su neophodni, da li postoji sistem koji olakšava bezbedno spuštanje na vodu kako bi pilot imao šansu da preživi do dolaska pomoći?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #38 on: February 02, 2013, 09:36:11 pm »


 Koliko ja znam( nisam siguran) pri prizemljenju na vodu bi trebalo da se aktivira pojas i neki lokator uz svetlosnu signalizaciju. To sam već nepomenuo. Neka sedišta imaju i čamce za spašavanje, zar ne? Šta se desilo ? Verovatno nećemo saznati.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 885



« Reply #39 on: February 02, 2013, 09:42:20 pm »

Sjećate li se filma Top Gan? Aktivirali su se i pojasevi i baklje ali je Ajsmen izgubio svijest pa se udavio, a Maverika su spasili. Smrt prijatelja i griža savjesti su mučili Maverika do kraja filma.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #40 on: February 02, 2013, 09:45:20 pm »


 Ja se sećam filma. Da li me " grize savest"Huh? Ne, hvala! Da li su oba tipa aviona opremljena istim tipom izbacivih sedišta?
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #41 on: February 02, 2013, 09:47:50 pm »

Nema veze sa ovim konkretnim, tragičnim slučajem, ali ima veze sa preživljavanjem i spašavanjem posada po padu u more.

Članak o vježbi kadeta pilota HRZ i PZO Preživljavanje i spašavanje nakon zrakoplovnih nesreća na moru.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #42 on: February 02, 2013, 09:48:45 pm »

Umro je Goose, a ne Iceman Smiley
Ne razumem što bi tebe kile grizla savest, nisi ti glumio u Top Gun-u, ili možda... ko li im je bio kaskader za scene skakanja padobranom? Grin
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #43 on: February 02, 2013, 09:55:54 pm »


  Grin
 Nisam ja, majke mi! Doduše, moj kolega je kod Kusturice glumio ono zakucavanje u drvo( nemam pojma kako se film zove!?)
 Hoću samo da izrazim svoje mišljenje o " kaubojima"( Loše, normalno!?) Oprema za preživljavanje prilikom vanrednih slučajeva- odnosno napuštanja aviona pod vanrednim okolnostima je mislim- po meni ovde primarna tema.Džaba ako je ima ako pilot nije obučen da je upotrebi. Džaba ako je ima , pilot je obučen a doživeo je da padne u nesvest. Zbog toga ja ovako diskutujem.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #44 on: February 02, 2013, 10:02:50 pm »

U filmu koji smo pomenuli Goose je imao tu nesreću da prilikom katapultiranja udari u poklopac kabine i slomi vrat, tako da mu oprema nije bila od koristi. Sad mi je interesantno saznati da li se oprema pilota koji su leteli u JRV iznad Jadrana razlikovala od one koju su koristili piloti koji su leteli iznad kopna i koliko? Isto pitanje važi i za današnji HRV? Da li piloti MiG-21 kada lete iznad Jadrana imaju nešto drugačiju opremu od one koju koriste kada lete samo iznad kopna?
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.