PALUBA
September 08, 2024, 11:39:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M / Kvadrat - Od SFRJ do Srbije", a jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruske bespilotne letelice  (Read 76949 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:55:16 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 979


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #120 on: June 27, 2024, 02:40:43 pm »

Video je postavljen pre 8 meseci.

Ruska masovna proizvodnja FPV dronova

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 11:22:55 am
Posts: 10 599



« Reply #121 on: July 04, 2024, 09:47:51 pm »

Dron presretač predstavljen u Rusiji

Dron za jednokratnu upotrebu Vogan-9SP je razvijen da presreće neprijateljske bespilotne letelice detonacijom sopstvene bojeve glave. Dostiže brzinu od oko 200 km/h i radi u sprezi sa radarskom stanicom i laserskim sistemom koji osvetljava otkriveni cilj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Vogan-9SP.jpg (51.24 KB, 1080x578 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 11:22:55 am
Posts: 10 599



« Reply #122 on: August 01, 2024, 03:34:29 pm »

Ruski dronovi postaju sve "pametniji": Letelice dobijaju sisteme sa veštačkom inteligencijom

Ruske trupe počele su da koriste dronove sa sistemima za automatsko prepoznavanje ciljeva, zasnovane na veštačkoj inteligenciji (AI), koji omogućavaju da besposadni vazduhoplovi samostalno dejstvuju po neprijateljskoj opremi, rekao je u intervjuu za TASS bivši komandant jedinice za vezu u zoni SVO sa pozivnim znakom "Kalina".

"Kalina" je najpre služio kao dobrovoljac, potom kao komandant pomenute jedinice, nakon čega je teško ranjen i od tada se bavi projektovanjem vojnih dronova.

-Veštačka inteligencija pomaže jer bespilotne letelice sada imaju sisteme koji ih navode na metu i sami je otkrivaju. Ovaj sistem počeo je da se koristi kako na jeftinim FPV dronova, tako i na naprednijim dronovima-kamikazama (lutajućoj municiji) Ministarstva odbrane. Sistem je već "naučio" dronove da npr. prepoznaju metu, odnosno da vidi tenk, prepozna ga i leti ka toj meti, rekao je "Kalina".

Prema njegovim rečima, tehnologije zasnovane na AI instalirane na dronove "vide" opremu i identifikuju je.

-Pomaže mu da prepozna metu, da razlikuje automobil od tenka, višecevni raketni sistem od bicikla i tako dalje, izjavio je on, pojašnjavajući da je trenutno AI u oblasti borbenih dronova u razvoju, ali i da veliki broj programera radi na implementaciji ovih sistema.

Pored sistema sa veštačkom inteligencijom, "Kalina" tvrdi da dronovi ruske vojske dobijaju i sisteme koji omogućavaju presretanje video signala sa besposadnih vazduhoplova ukrajinske vojske i na taj način identifikuju njihove putanje leta i lokaciju operatera na zemlji.

-Sliku neprijateljske bespilotne letelice mogu da presretnu stručnjaci koristeći različitu opremu. U pitanju je elektronsko izviđanje, rekao je on.

-Momci to mogu da urade, da presretnu sliku i koriste je za svoje potrebe - identifikuju rute neprijatelja, putanju drona, mogu da odrede (položaj) operatera, odakle je dron došao i potom da izvrše udar. Generalno, sistem postaje sve pametniji, zaključio je "Kalina".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* 423266_dron-scalpel-11-foto-twitter-sambendett_f.jpg (78.47 KB, 906x513 - viewed 0 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:55:16 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 979


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #123 on: August 02, 2024, 12:12:52 pm »

Rusija proizvodi oko 167 FPV dronova na sat, kaže Moskva

01.08.2024.

Poslednjih godina Rusija je povećala proizvodnju dronova, posebno za upotrebu u Ukrajini, koju Rusija naziva „specijalnom vojnom operacijom“. Novi mandat ruskog predsednika Vladimira Putina doživeo je porast ovih napora. Ministar odbrane Andrej Belousov nedavno je objavio da se dnevno proizvodi oko 4.000 FPV dronova, što znači oko 167 dronova na sat.

Rusija ima sveobuhvatno „uputstvo za upotrebu“ od 28 tačaka koje vodi upotrebu proizvodnih baza, lanaca snabdevanja, masovne proizvodnje, isporuke i obuke osoblja za efikasno upravljanje ovim novoproizvedenim FPV dronovima.

Prema Džejns, Moskva je od početka sukoba u Ukrajini usmeravala uspostavljanje specijalizovanih centara usmerenih na razvoj i proizvodnju FPV dronova. Ovi centri su strateški locirani u velikim gradovima kao što su Moskva, Sankt Peterburg, Sevastopolj, Nižnji Novgorod, Rjazanj, Samara, Sahalin, Tomsk i Tula. Pored toga, prisutni su u republikama Baškirije i Tatarstana u okviru Ruske Federacije.

Jedan od razloga za povećanu proizvodnju FPV dronova je rastuća lokalna industrijska infrastruktura koja je razvijena poslednjih decenija. Uzmimo za primer 2022. Nakon ruske invazije na Ukrajinu, mnoge zapadne kompanije su napustile rusko tržište.

Ovaj egzodus je, međutim, stvorio mogućnosti za Rusiju da prenameni raspoloživa industrijska postrojenja. Upečatljiv slučaj istaknut u ruskom dokumentarcu prikazuje nekada užurban tržni centar, koji su napustila zapadna preduzeća. Ovaj prazan prostor nije dugo ostao besposlen. ZALA, ruski proizvođač jednosmernih dronova, brzo je preuredio deo tržnog centra za dizajn i proizvodnju svojih dronova Lancet.

Korišćenjem ovih već postojećih objekata, Rusija može značajno da ubrza proizvodnju bez suočavanja sa velikim ograničenjima. Ovaj pristup takođe pruža fleksibilnost za razvoj inovativnih dizajna, zaobilazeći tipične izazove u vezi sa „intelektualnom svojinom“.

Izjava ministra odbrane je u oštroj suprotnosti sa gledištem Maksima Šeremeta s kraja 2023. godine . Šeremet, Ukrajinac i osnivač DroneSpace-a, procenio je da ukrajinske kompanije proizvode oko 50.000 FPV dronova mesečno, dok on tvrdi da ruske firme proizvode impresivnih 300.000.

Njegova procena bi mogla da preceni ruske sposobnosti ako verujemo podacima ruskog Ministarstva odbrane. Međutim, početkom 2024. godine, nekoliko eksperata je predvidelo da će Rusija proizvesti oko 1,25 miliona FPV dronova te godine, što je bliže Belousovljevim ciframa nego Šeremetovim.

Dronovi, posebno budžetski FPV, značajno su uticali na tekući sukob u poslednje dve godine. Ovo postavlja pitanja o obuci operatera. U 2023, izveštaj ruskog Ministarstva odbrane otkrio je da se 3.500 FPV operatera dronova obučava u centrima za obuku. Istovremeno, Rusija je tvrdila da obučava dodatnih 1.700 pojedinaca za ne-FPV operatere dronova.

Bespilotne letelice FPV [First-Person Viev] postale su značajno oruđe u sukobu u Ukrajini, pružajući obema stranama napredne izviđačke i taktičke sposobnosti. Ovi dronovi su opremljeni kamerama koje prenose video zapise uživo operateru, omogućavajući nadzor u realnom vremenu i preciznu kontrolu.

Jedna od primarnih upotreba FPV dronova u ratu u Ukrajini je za prikupljanje obaveštajnih podataka. Oni omogućavaju vojnim jedinicama da izviđaju neprijateljske položaje, nadgledaju kretanje trupa i procenjuju uslove na bojnom polju bez dovođenja osoblja u opasnost. Ove informacije u realnom vremenu su ključne za donošenje informiranih strateških odluka.

FPV dronovi se takođe koriste za misije direktne akcije. Mogu biti opremljeni malim eksplozivima ili drugim korisnim teretom za izvođenje ciljanih napada na neprijateljsku infrastrukturu, vozila ili osoblje. Ova sposobnost omogućava precizne udare sa minimalnom kolateralnom štetom, što ih čini vrednom imovinom u asimetričnom ratu.

Još jedna značajna primena FPV dronova u Ukrajini je elektronsko ratovanje. Ovi dronovi se mogu koristiti za ometanje neprijateljske komunikacije, ometanje GPS signala i ometanje drugih elektronskih sistema. Ovo može stvoriti konfuziju i nered među neprijateljskim snagama, pružajući taktičku prednost.

Upotreba FPV dronova u Ukrajini takođe je istakla važnost mera protiv bespilotnih letelica. Obe strane su razvile i primenile različite tehnologije za otkrivanje, praćenje i neutralisanje neprijateljskih dronova. Ovo uključuje elektronske protivmere, puške protiv dronova, pa čak i obučene ptice grabljivice.

FPV dronovi su se pokazali kao isplativo rešenje u sukobu. U poređenju sa tradicionalnim avionima sa posadom ili većim bespilotnim letelicama [UAVs], FPV dronovi su relativno jeftini i lakši za raspoređivanje. To ih čini dostupnim širem spektru vojnih jedinica, pa čak i neregularnim snagama.

Psihološki uticaj FPV dronova ne treba potcenjivati. Stalno prisustvo ovih dronova na nebu može stvoriti osećaj nelagodnosti i ranjivosti među neprijateljskim trupama. Saznanje da su posmatrani i potencijalno ciljani u svakom trenutku može smanjiti moral i uticati na borbenu efikasnost.

Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:55:16 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 979


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #124 on: August 04, 2024, 01:44:15 pm »

Rusija je napravila UAV za praćenje radijacije u nuklearnim scenarijima

03.08.2024.

Ruski stručnjaci najavili su razvoj FPV drona Doomsdai, dizajniranog za praćenje nivoa radijacije i osiguranje bezbednosti osoblja u slučaju nuklearnih udara. Ovu informaciju je podelio Dmitrij Kuzjakin, generalni direktor Centra za integrisana bespilotna rešenja [CCBR], u izveštaju za TASS.

„Čvrsto verujem da će racionalnost prevladati i da će svet izbegavati upotrebu nuklearnog oružja, čineći naš dron Sudnjeg dana nepotrebnim. Projekat „Khrust“, koji uključuje dron „Sudnji dan“, razvili su stručnjaci Centralnog konstruktorskog biroa za praćenje nivoa radijacije i obezbeđenje bezbednosti osoblja“, objasnio je Kuzjakin.

Opisao ga je kao kompaktni dron koji se može lako skladištiti sa drugom zemaljskom opremom. „FPV bespilotne letelice su poznate po svojoj agilnosti i brzini, a uz odgovarajuće veštine pilotiranja, mogu da se kreću kroz zgrade ili industrijske strukture radi izviđanja, pregledavajući svaki ugao. U ovom scenariju, dron nosi ili senzor za toksične supstance ili dozimetar, koji upozorava pilota kada nivoi radijacije pređu bezbedne granice“, dodao je Kuzjakin, govoreći u ime Centralnog komiteta za biologiju.

Dron Doomsdai ima vreme leta do 20 minuta dok aktivno manevriše. Njegov radni opseg varira u zavisnosti od terena i uslova prenosa signala, proteže se od 500 metara u jako kontaminiranim područjima do 2 kilometra u manje kontaminiranim regionima.

Prema Kuzjakinu, potrebno je samo 30 sekundi da se dron pripremi za lansiranje kada se izda naređenje. Sistem može da radi iz oklopnih vozila pod pritiskom čak i dok su u pokretu. Razvijeno je nekoliko scenarija upotrebe, uključujući proveru nivoa kontaminacije duž ruta nakon nuklearnog udara i analizu štete u gradovima i na terenu.

Kuzjakin je takođe primetio neke nijanse u radu uređaja. „Postoje specifični izazovi kada se radi iz zatvorenih vozila, posebno u pokretu. FPV pilot treba da ima osnovno razumevanje terena i oblasti za izviđanje. Tehnički, nije dovoljno samo pričvrstiti senzor na dron. Neophodni su metodološki scenariji — čak i ako stručnjaci dobiju opremu i uputstva o njenoj upotrebi, i dalje će biti pitanja o najboljim praksama u realnom okruženju“, pojašnjava Centralni komitet za biologiju i prirodne resurse.

RCBZ izviđački dronovi

Kuzjakin je istakao da iako postojeći bespilotni sistemi za radijaciju, hemijsku i biološku inteligenciju imaju svoja ograničenja, oni imaju suštinsku ulogu. „U hitnim slučajevima, timovi se šalju da mapiraju opasna područja. Oni fizički pregledaju teren, mere nivoe kontaminacije vazduha i zemljišta ili proverava radijaciju. Iako postoje specijalizovane RCB [izviđačke, hemijske i biološke] bespilotne letelice za izviđanje, one su obično skupe i izazovne za brzo raspoređivanje, posebno kada komandant konvoja treba da odluči o bezbednoj ruti“, objasnio je on.

Pored toga, Kuzjakin je razgovarao o potencijalnoj upotrebi borbenih FPV sistema, koji se trenutno koriste kao precizno oružje, u različitim scenarijima. „Centralni dizajnerski biro je do sada razvio preko 20 različitih scenarija primene. To uključuje urbane napadne operacije, antiterorističke aktivnosti unutar zgrada i zadatke koji se izvršavaju iz oklopnih vozila. Tek počinjemo da otkrivamo različite mogućnosti FPV tehnologije. Zadaci koji su nekada predstavljali značajan rizik po ljudski život, ili su smatrani nemogućim, sada postaju izvodljivi sa FPV sistemima. Ovo označava početak uzbudljivog novog poglavlja za Centralni dizajnerski biro u oblasti FPV borbe“, rekao je Kuzjakin.

Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 11:22:55 am
Posts: 10 599



« Reply #125 on: August 12, 2024, 05:24:23 pm »

OAK je na forumu "Armija-2024" predstavio novi transportni dron S-76

Objedinjena avio-kompanija (OAK) je u ponedeljak, 12. avgusta, predstavila novi van-aerodromski bespilotni transportni sistem sa vertikalnim poletanjem i sletanjem, S-76, tokom međunarodnog vojno-tehničkog foruma Armija-2024.

Sistem će moći da preveze do 300 kg tereta na razdaljinu do 500 km. Model predstavljen na forumu već je prošao prvu fazu letnih eksperimenata za testiranje režima vertikalnog poletanja, lebdenja i sletanja. Prema rečima generalnog direktora OAK Jurija Sljusara, S-76 kombinuje prednosti multikoptera i aviona.

„Mašina ne zahteva posebno pripremljene lokacije i aerodromsku infrastrukturu. Odnosno, to je zgodan, brz i efikasan vid transporta“, naglasio je Vladimir Artjakov, zamenik šefa Rosteha.

Pres-služba OAK-a je navela da će poletanje, let na ruti i sletanje drona biti izvršeni potpuno automatski, a operater neće biti direktno uključen u to.

Konstruktor S-76 Jevgenij Rubcov rekao je za Izvestiju da je visina leta do 4 hiljade km, a brzina 180 km/h. Ovo je najveći logistički civilni dron, dodao je on. U ovom trenutku postoji samo ugovor o nabavci da bi se direktno razgovaralo o porudžbinama, potrebno je da uređaj bude sertifikovan, objasnio je Rubcov.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* S-76-1.jpg (50.93 KB, 900x506 - viewed 2 times.)

* S-76-2.png (390.26 KB, 644x389 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 11:22:55 am
Posts: 10 599



« Reply #126 on: August 13, 2024, 03:46:19 pm »

Premijera bespilotnog sistema Lancet-E

Rosoborenexport i ZALA su u utorak, 13. avgusta, predstavili najsavremeniji sistem Lancet-E sa Z-16-E, BPL kratkog dometa i 2 nosača vođene municije (stavka 52 E i stavka 51E), tokom međunarodnog vojno-tehničkog foruma Armija-2024.




Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:55:16 am
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 19 979


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #127 on: August 17, 2024, 12:06:18 pm »

Pojavila se prva fotografija ruskog jurišnog drona Monohrom na avionu SU-57

17.08.2024.
 
Prve slike novog jurišnog drona S-71M „Monohrom” za naoružanje lovca pete generacije Su-57 postale su dostupne javnosti. Bespilotna letelica je napravljena u obliku trapeza, što će omogućiti da letelica ostane prikrivena prema protivničkim radarima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pored toga, „Monohrom“ je opremljen krilcima u obliku slova V (V) za korekturu leta, preklopnim krilima i turbomlaznim motorom male snage TRDD-50. Ovaj motor se takođe koristi u krstarećim raketama H-59M i H-101. S-71M je u stanju da dostigne brzinu od oko 0,6 maha i da se podigne na maksimalnu visinu do osam hiljada metara.

Dron ima modularnu bojevu glavu i elektro-optički sistem navođenja. Ovaj drugi koristi kanal za prenos informacija preko operatera i može da radi u bilo koje doba dana. Posle potvrde ciljeva od strane operatera, bespilotna letelica je u stanju da koristi sopstvene mogućnosti za traženje i uništavanje objekata.

Postoje dve varijante drona – S-71M „Monohrom” i S-71K „Kover”. Kover (Tepih) je pojednostavljena verzija bespilotne letelice i može se koristiti kao raketa vazduh-zemlja.

Izvori napominju da tehnologija koja stoji iza drona ostaje nepoznata. Pretpostavlja se da se sličan razvoj koristi u bespilotnim letelicama Lancet i višenamenskim vođenim raketama Izdelije 305.

Izvor


* novi jurušni dron.jpg (479.11 KB, 835x504 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Today at 11:22:55 am
Posts: 10 599



« Reply #128 on: August 24, 2024, 05:53:20 pm »

Lansiranje bespilotne letelice Molnija-1 Rusije, Kurska oblast

Ruske trupe u Kurskoj oblasti dobile su udarne bespilotne letelice Molnija-1. Objavljujemo snimak lansiranja ruske bespilotne letelice Molnija-1 i intervju sa operaterom ovog drona. Bespilotna letelica Molnija-1 FPV tipa aviona smatra se jeftinom, ali je njena cena još nepoznata, tehničke informacije o dronu su u linku na video u komentarima uz video.

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.