Rusija proizvodi oko 167 FPV dronova na sat, kaže Moskva01.08.2024.
Poslednjih godina Rusija je povećala proizvodnju dronova, posebno za upotrebu u Ukrajini, koju Rusija naziva „specijalnom vojnom operacijom“. Novi mandat ruskog predsednika Vladimira Putina doživeo je porast ovih napora. Ministar odbrane Andrej Belousov nedavno je objavio da se dnevno proizvodi oko 4.000 FPV dronova, što znači oko 167 dronova na sat. Rusija ima sveobuhvatno „uputstvo za upotrebu“ od 28 tačaka koje vodi upotrebu proizvodnih baza, lanaca snabdevanja, masovne proizvodnje, isporuke i obuke osoblja za efikasno upravljanje ovim novoproizvedenim FPV dronovima.
Prema Džejns, Moskva je od početka sukoba u Ukrajini usmeravala uspostavljanje specijalizovanih centara usmerenih na razvoj i proizvodnju FPV dronova. Ovi centri su strateški locirani u velikim gradovima kao što su Moskva, Sankt Peterburg, Sevastopolj, Nižnji Novgorod, Rjazanj, Samara, Sahalin, Tomsk i Tula. Pored toga, prisutni su u republikama Baškirije i Tatarstana u okviru Ruske Federacije.
Jedan od razloga za povećanu proizvodnju FPV dronova je rastuća lokalna industrijska infrastruktura koja je razvijena poslednjih decenija. Uzmimo za primer 2022. Nakon ruske invazije na Ukrajinu, mnoge zapadne kompanije su napustile rusko tržište.
Ovaj egzodus je, međutim, stvorio mogućnosti za Rusiju da prenameni raspoloživa industrijska postrojenja. Upečatljiv slučaj istaknut u ruskom dokumentarcu prikazuje nekada užurban tržni centar, koji su napustila zapadna preduzeća. Ovaj prazan prostor nije dugo ostao besposlen. ZALA, ruski proizvođač jednosmernih dronova, brzo je preuredio deo tržnog centra za dizajn i proizvodnju svojih dronova Lancet.
Korišćenjem ovih već postojećih objekata, Rusija može značajno da ubrza proizvodnju bez suočavanja sa velikim ograničenjima. Ovaj pristup takođe pruža fleksibilnost za razvoj inovativnih dizajna, zaobilazeći tipične izazove u vezi sa „intelektualnom svojinom“.
Izjava ministra odbrane je u oštroj suprotnosti sa gledištem Maksima Šeremeta s kraja 2023. godine . Šeremet, Ukrajinac i osnivač DroneSpace-a, procenio je da ukrajinske kompanije proizvode oko 50.000 FPV dronova mesečno, dok on tvrdi da ruske firme proizvode impresivnih 300.000.
Njegova procena bi mogla da preceni ruske sposobnosti ako verujemo podacima ruskog Ministarstva odbrane. Međutim, početkom 2024. godine, nekoliko eksperata je predvidelo da će Rusija proizvesti oko 1,25 miliona FPV dronova te godine, što je bliže Belousovljevim ciframa nego Šeremetovim.
Dronovi, posebno budžetski FPV, značajno su uticali na tekući sukob u poslednje dve godine. Ovo postavlja pitanja o obuci operatera. U 2023, izveštaj ruskog Ministarstva odbrane otkrio je da se 3.500 FPV operatera dronova obučava u centrima za obuku. Istovremeno, Rusija je tvrdila da obučava dodatnih 1.700 pojedinaca za ne-FPV operatere dronova.
Bespilotne letelice FPV [First-Person Viev] postale su značajno oruđe u sukobu u Ukrajini, pružajući obema stranama napredne izviđačke i taktičke sposobnosti. Ovi dronovi su opremljeni kamerama koje prenose video zapise uživo operateru, omogućavajući nadzor u realnom vremenu i preciznu kontrolu.
Jedna od primarnih upotreba FPV dronova u ratu u Ukrajini je za prikupljanje obaveštajnih podataka. Oni omogućavaju vojnim jedinicama da izviđaju neprijateljske položaje, nadgledaju kretanje trupa i procenjuju uslove na bojnom polju bez dovođenja osoblja u opasnost. Ove informacije u realnom vremenu su ključne za donošenje informiranih strateških odluka.
FPV dronovi se takođe koriste za misije direktne akcije. Mogu biti opremljeni malim eksplozivima ili drugim korisnim teretom za izvođenje ciljanih napada na neprijateljsku infrastrukturu, vozila ili osoblje. Ova sposobnost omogućava precizne udare sa minimalnom kolateralnom štetom, što ih čini vrednom imovinom u asimetričnom ratu.
Još jedna značajna primena FPV dronova u Ukrajini je elektronsko ratovanje. Ovi dronovi se mogu koristiti za ometanje neprijateljske komunikacije, ometanje GPS signala i ometanje drugih elektronskih sistema. Ovo može stvoriti konfuziju i nered među neprijateljskim snagama, pružajući taktičku prednost.
Upotreba FPV dronova u Ukrajini takođe je istakla važnost mera protiv bespilotnih letelica. Obe strane su razvile i primenile različite tehnologije za otkrivanje, praćenje i neutralisanje neprijateljskih dronova. Ovo uključuje elektronske protivmere, puške protiv dronova, pa čak i obučene ptice grabljivice.
FPV dronovi su se pokazali kao isplativo rešenje u sukobu. U poređenju sa tradicionalnim avionima sa posadom ili većim bespilotnim letelicama [UAVs], FPV dronovi su relativno jeftini i lakši za raspoređivanje. To ih čini dostupnim širem spektru vojnih jedinica, pa čak i neregularnim snagama.
Psihološki uticaj FPV dronova ne treba potcenjivati. Stalno prisustvo ovih dronova na nebu može stvoriti osećaj nelagodnosti i ranjivosti među neprijateljskim trupama. Saznanje da su posmatrani i potencijalno ciljani u svakom trenutku može smanjiti moral i uticati na borbenu efikasnost.
Izvor