PALUBA
April 27, 2024, 06:53:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Helikopter malen kao stršljen noćna je mora svih talibana  (Read 5082 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: February 04, 2013, 06:41:11 pm »

Oružje kao igračka
Helikopter malen kao stršljen noćna je mora svih talibana
Narednik: Letjelica nudi zapanjujuće mogućnosti našim kopnenim snagama



Piše: Antonio Mandir/VLM

Velik je samo 10 cm i težak 16 grama, a postao je strah i trepet za talibane! Britanska vojska u Afganistanu u borbu je ubacila novu bespilotnu letjelicu – helikopter “Black Hornet” (crni stršljen) koji stane u dlan ljudske šake i više nalikuje na igračku nego na ubojito oružje.

Ovaj helikopterić opremljen je malenom kamerom za snimanje iznimno oštrih fotografija i videozapisa koje odašilje upravljačkom terminalu. Crni stršljen leti i po jakom vjetru, a njime daljinski upravlja vojnik joystickom. Helikopter se može programirati i GPS-podacima, nakon čega leti samostalno na upisane kote. Zapovjedništvo izviđačke brigade britanske vojske u Afganistanu potvrdilo je da je minihelikopter već korišten za pronalaženje mitraljeskih gnijezda talibana.

– Hornetom se veoma lako upravlja, a letjelica nudi zapanjujuće mogućnosti kopnenim snagama – kazao je narednik Christopher Petherbridge. – Možemo izravno uvećavati lice čovjeka dok god želimo, a da on ništa ne primijeti – kazao je jedan vojnik.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/feVoX26W6MU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

  VL
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: February 04, 2013, 06:45:12 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 0001-797510.jpg (226.43 KB, 800x532 - viewed 223 times.)

* 0002-797508.jpg (378.18 KB, 800x532 - viewed 224 times.)

* 0003-797509.jpg (201.35 KB, 474x750 - viewed 230 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: February 04, 2013, 07:17:47 pm »

Za sada sam našao podatak da im je dolet oko 800 metara a ukupno mogu da provedu do 30 minuta u vazduhu. Brzina leta je oko 35 km/h, a ograničenja po pitanju brzine vetra nisu objavljena. Cena ovih letelica nije mala, do sada ih je isporučeno 160 za 20 miliona funti (31.4 miliona dolara), što je blizu 200.000 dolara po jednoj letelici koja može da stane na dlan ruke, a mase je svega 16 grama.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #3 on: February 04, 2013, 07:39:41 pm »

 Shocked Preskupooo, za sustav ograničene namjene kao ovaj.Jeftinije i bolje bi im bilo jednokratno koristiti Iphone ili neke smart telefone, pa ih bacati iza ugla i slati live stream. Grin

Parrotov AR.drone 2 košta ispod 300$ ,veći je, ali zato i letno sposobniji, te omogućava trpanje senzorskom elektronikom što srce poželi.

Ove dvije igračkice, veličine kao hornet sam platio 30$ zajedno. Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* fotografija.JPG (473.91 KB, 1469x1102 - viewed 217 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #4 on: February 04, 2013, 08:08:04 pm »

Za sada sam našao podatak da im je dolet oko 800 metara a ukupno mogu da provedu do 30 minuta u vazduhu. Brzina leta je oko 35 km/h, a ograničenja po pitanju brzine vetra nisu objavljena. Cena ovih letelica nije mala, do sada ih je isporučeno 160 za 20 miliona funti (31.4 miliona dolara), što je blizu 200.000 dolara po jednoj letelici koja može da stane na dlan ruke, a mase je svega 16 grama.

Hm..., za bliska i opasna izviđanja nebi trebalo biti loše. Pitanje je samo jeli stvarno kvalitetna slika i u kojim
sve vremenskim uslovima je to moguće upotrebljavati. Jes da je i poskupo za siromašne vojske, ali kad je u
pitanju korist da se mogu izbjeći nepotrebni gubici ljudstava, koji bi sigurno kao takvi bili bez te spravice,
onda ništa nije skupo.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #5 on: February 04, 2013, 08:42:22 pm »

Pa upravo zbog male mase, upotreba po vjetru od nekih 5 m/s je upitna. Ostaje mogućnost korištenja u zatvorenim prostorima, zgradama i sl. Tu pak postoji zbirka puno jednostavnijih i jeftinijih uređaja tipa Snake eye i sl. Kvaliteta same slike nije problem i sigurno je HD rezolucije, pošto su današnji CCD čipovi stvarno minijaturni i osjetljivi, tako da se nedostatak optike ne osjeti, pošto se i radi o sustavu za vrlo blisko izviđanje.
Ali cifre su stvarno nevjerojatne.Što li su oni razvijali, a da već nije godinama dostupno na tržištu i napumpali cijenu?
Evo na brzaka,popis sustava koje malac ima ili može imati:

struktura letjelice i rotori od karbonskih vlakana-nikad jeftinija, modelari ih koriste godinama
trup odnosno zaštitni omotač od EPP ili elapor-ekstrudirani polipropilen visoke gustoće-jeftino i dostupno
Elektronski programabilni žiroskop, sa procesorom letnog managementa-također dostupan
GPS mikro/nano prijemnik-dostupan
MEMS akcelerometri-dostupni
mikro brushless motori-dostupni
LiPo baterije i derivati-male mase, velike gustoće energije-dostupne, nešto skuplje
UZ /IC senzori uvezani sa žiroskopom-dostupni
kamera vidljivog/bliskog IC ili UV spektra-dostupna - npr. u telefonu imam 8M pixelnu HD kameru koja stane na mali nokat.
2,4 ili 5 GHz kriptirani  wireless- dostupan
« Last Edit: February 04, 2013, 09:19:09 pm by trpe grozni, Reason: Sredjena tabela » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 413


« Reply #6 on: February 04, 2013, 11:15:51 pm »

Negde imamo temu o bespilotnim letilicama. Bilo je diskusije i ovom malim, komercijalnim.

Quote
Parrotov AR.drone 2 košta ispod 300$
Gde to ima tako jeftino da se kupi ?
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #7 on: February 04, 2013, 11:28:02 pm »

Negde imamo temu o bespilotnim letilicama. Bilo je diskusije i ovom malim, komercijalnim.

Quote
Parrotov AR.drone 2 košta ispod 300$
Gde to ima tako jeftino da se kupi ?

Zasad ebay i Amazon.
http://www.ebay.com/itm/NEW-Parrot-AR-Drone-2-0-WiFi-Quadricopter-720-HD-Camera-Fast-Shipping-/130844474511?pt=US_Character_Radio_Control_Toys&hash=item1e76f03c8f
Najviše ih ima u Americi, ali rijetki šalju preko bare i to obično košta dodatnih 60-ak $.
U Hr košta 2790kn, oko 498$.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #8 on: February 04, 2013, 11:29:37 pm »

Opet treba onakve karakteristike spakovati u kućište dužine 10-ak cm i prečnika 2.5cm. Tako sam barem razumeo da su dimenzije ovog stršljena.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #9 on: February 04, 2013, 11:37:18 pm »

Opet treba onakve karakteristike spakovati u kućište dužine 10-ak cm i prečnika 2.5cm. Tako sam barem razumeo da su dimenzije ovog stršljena.
Jesu, tolike su i dimenzije mojih igračaka sa gornje slike. Pakiranje elektronike nije toliki problem.Najveću poteškoću im predstavlja baterija.Ako mu je autonomija 30 min. kako piše, svaka im čast.
Na lijevom minixu sa slike sam, sa jačom baterijom uspio navući nekih 6-7 min.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #10 on: February 04, 2013, 11:40:45 pm »

Problem je staviti bateriju koja daje toliku autonomiju a da pri tom motor može da je ponese zajedno sa ostalom elektronikom. Mislim da je motor možda bolji od onih koji se komercijalno koriste, a verovatno su i baterije malo bolje.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #11 on: February 05, 2013, 12:05:44 am »

Što se tiče cene, uopšte me ne čudi. Danas na zapadu sve što ima (d)vojnu namenu dostiže astronomske cifre. Već sam negde napisao da wc šolja koja se montira u američke podmornice košta oko 50.000$. Samo šolja, bez ispirača, obična fajansna šolja, bez vijaka za pričvršćivanje za podlogu. Vijci su valjda još par soma. Za poređenje, šolja "Keramika Mladenovac" košta oko 30$. Imam je 30 godina i ništa joj ne fali. Izdržala je svakojaka sr***.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #12 on: February 05, 2013, 12:15:06 am »

koliko visoko ovo cudo moze da leti? ima li kakav podatak? ako je domet 800m, onda ne bi trebalo da leti visoko?
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #13 on: February 05, 2013, 12:38:14 am »

Par desetaka metara.Mala masa, odnosno letne karakteristike uslijed nje, ograničavaju za išta više.

@kumbor
Pošto radim u avijaciji poznat mi je red veličina i strukturiranje cijene visokotehnoloških komponenata, dijelova ili sustava. Kad smo već kod školjki, FCU-flush control unit, kontroler  za "puštanje vode" odnosno uključivanje vakuuma, na Airbusu košta nekih 10k EUR (za samu školjku ću baš pogledati na poslu).ELAC- jedan od kompjutera letnih kontrola košta 50k EUR.Ali po gramu, ovo je defintivno jedna od najskupljih igrački.Osim toga, čovjek zaboravi da mu je u đepu, sjedne i pa-pa 200k$. Grin
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #14 on: February 10, 2013, 06:28:40 pm »

Pronašao na tportalu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* infografika.jpg (184.86 KB, 600x895 - viewed 120 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.