PALUBA
April 24, 2024, 07:54:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Prve hidrocentrale na Balkanu  (Read 47290 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #15 on: February 21, 2013, 09:53:42 pm »

Imas pravo - vracajmo se na pocetni kurs zadane teme!
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #16 on: February 21, 2013, 09:59:05 pm »

U dvorištu hidrocentrale se leti održava rok i bluz festival In Wires.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #17 on: February 21, 2013, 10:05:06 pm »

Lijepa fotografija sa Panoramia

http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=513&with_photo_id=28186578&order=date_desc&user=3417691

(onaj podatak, koji je naveo Dzumba, o upadu huligana i devastiranju je bas devastirajuci za svakog normalnog)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #18 on: February 21, 2013, 10:24:50 pm »

U pravu ste. Ja se ispričavam s obzirom da sam pokrenuo čitavu raspravu i nagrdio ovu zanimljivu temu, posebno što sam učinio ono što inače mene najviše smeta - prekinuo dzumbu u stvaranju teme i postavio komentar prije nego je završio što je naumio.

Bez obzira koja hidroelektrana/hidrocentrala je starija, činjenica je da je priča o ovoj elektrani vrlo zanimljiva, meni tim više obzirom da mi je elektroenergetika struka, a male i mikro hidroelektrane su oduvijek privlačile moju pažnju.

Ako i nije najstarija izgrađena, moglo bi se reći da je najstarija koja još uvijek radi.

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #19 on: February 21, 2013, 10:51:17 pm »


Серија "Више од игре" снимана је у Ивањици. И тамо постоји веома стара хидроцентрала, саграђена свакако пре 1914.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #20 on: February 21, 2013, 10:56:49 pm »


 Dobro, izvinite na mojoj grešci.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #21 on: February 21, 2013, 11:07:01 pm »

nis je dobio struju 1903. iz hidroelektrane u sicevackoj klisuri. do skora je bila u funkciji, mislim da je jos uvek.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #22 on: February 22, 2013, 12:52:11 pm »

Druga po starini posle Užičke je HE "Vučje" kraj Leskovca.

Puštena u rad 1903, po sistemu Đorđa Stanojevića (prijatelja Nikole Tesle) sa 2 Teslina generatora i Simensovom proizvodnjom.
Dograđena sa još jednim generatorom negde 30-tih.

Radi i dan danas u sistemu EPS.


* HE Vučje.jpg (58.58 KB, 500x347 - viewed 117 times.)

* HE Vučje 2.jpg (117.5 KB, 580x360 - viewed 131 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #23 on: February 22, 2013, 12:58:57 pm »

A evo i podataka iz Nacionalne Revije Srbija u kojima se pominje Ivanjička centrala iz serije "Više od Igre" kao i podatak da je Užička najstarija.

ОД СВЕТОГ НИКОЛЕ 1911. РАДИ ХИДРОЕЛЕКТРАНА „ИВАЊИЦА”
И наста славље по целој вароши
Електрика је тада већ сијала у осам градова у Србији, али нигде у округу моравичком. Ивањичани се окупише 1907. да на томе пораде. Опрему су поручили од фирме „Сименс Шукерт Верке”, железницом допремили до Чачка, а онда запрежним колима, о свом трошку и на свој ризик. Тек кад је на Никољдан четири године касније Ивањица засијала усред ноћи, рабаџије су схватиле шта ће газда-Милутину сва та гвожђурија

Пише: Зоран Плавшић


Било је то велико време, у којем је мала Србија, тек ослобођена из ропства под Турцима, убрзано надокнађивала заостатак из доба таме и хватала корак са развијеним индустријским земљама. Време „кад су малом Србијом корачали велики људи” (Радован Самарџић), попут Јосифа Панчића, Јована Цвијића, Михаила Пупина, Милутина Миланковића, Стојана Новаковића, Љубомира Стојановића, Михаила Петровића Аласа, Милоја Васића... Ослобођена је велика стваралачка енергија народа.
И баш у то златно доба, од 1880. до 1914, почела је електрификација у Србији. Претходио је долазак првих иностраних инжењера 1830-их, попут Франца Јанкеа и барона Франца Кордона, 1834/35. Године 1863, у време кнеза Михаила, започињање настава на Техничком факултету Велике школе. Индустријализација је званично почела десет година раније, кад је у Крагујевцу основан Војно-технички завод, прво индустријско предузеће. Године 1884. прво електрично осветљење прорадило је баш у овом Заводу, како би погон за производњу чаура могао да ради и ноћу. Учињено је то заслугом инжењера Тодора Тоше Селаковића, који је, иначе, израдио и прву водену турбину у Србији. Девет година касније, 1893, у Београду, на Дорћолу, почела је да ради прва термоелектрана, а 1900. године и прва европска хидроелектрана „Под градом” на реци Ђетињи, у Ужицу, по Теслиним принципима.
Ивањички трговци су у то доба увелико шпартали Србијом и Европом, стизали до Пеште, Беча, па и даље. Међу њима, кад год би се вратио са путовања по Европи, трговац Милутин Поповић усхићено је описивао градове осветљене сијалицама на струју, улице и домове који „светле као да је дан”, ноћни живот. Сијале су оне тада већ у Београду и у вароши с оне стране брда, у Ужицу. Како је у успоменама трговца Радојице Јеремића записано, у рано пролеће 1907. Ивањицу је посетио Малиша Атанацковић, председник ужичке општине, уједно и председник Акционарског друштва „Ткачке радионице”. На збору грађана испричао им је своје искуство у градњи електричне централе, увођењу струје у варош. Говорио о електромоторима који су покретали ткачке разбоје, о јавној расвети, о свим предностима и благодатима које им је струја донела.
„А вама, Ивањичанима, Моравица тече кроз сред вароши. Ако на реци изградите електричну централу, сваку кап из реке претворићете у пару динарску!” рекао им је Малиша.
Прихватише Ивањичани савете Малише Атанацковића. Окупише се и 20. јуна 1907. основаше „Ивањичко акционарско електрично индустријско друштво”. У првом члану Правила написаше: „У циљу унапређења српске домаће индустрије, оснива се Акционарско друштво у Ивањици.” Правила и рад Друштва одобрио је Коста Стојановић, министар народне привреде Краљевине Србије.

НА РАБАЏИЈСКИМ КОЛИМА

Годину дана касније беху сакупили довољно новца за градњу електране. Најпогодније место за подизање било је код старе воденице Милована Шолајића. Земљиште је откупио поменути Милутин Поповић. Направљена је дрвена брана висока осам метара, заграђена је тако Моравица, а од ње је вода каналом дугачким стотинак метара вода спроведена до зграде електране.
Две године касније, тачно на дан оснивања Акционарског друштва, потписан је уговор у Окружном начелству у Чачку о набавци опреме за хидроелектрану са опуномоћеницима фирме „Сименс Шукерт Верке”. Уговорено је да аустријска фирма испоручи трофазни генератор снаге 160 киловолтампера, „Францисову” турбину од 200 „коња” и осталу потребну опрему, те да је допреми железницом до Чачка. Ту ће је Ивањичани преузети и о сопственом трошку и ризику, преко планина Јелице и Потајника, рабаџијским колима превести до електране. Кад је опрема стигла, превоз је трајао три дана. Рабаџије се у чуду питале: „Шта би газда Милутину да купи ову гвожђурију!?”
Истовремено са монтажом опреме, у приземној згради (тек касније су дограђена још два спрата) разведена је и електрична мрежа на дрвеним стубовима. Коначно, на Никољдан 1911, 19. децембра, синуле су сијалице по улицама, у општинској згради, у кафанама, као и у двадесетак кућа. Наста до тада невиђено славље у вароши! Стигла струја на Светог Николу, једну од највећих слава код Срба!
Ивањица је тако била девета варош у Србији која је добила електрику. Поносни су на то, поготову ако се зна да је струја овде стигла пре него у друга места у округу (Чачак, Ариље...).
Струје је било довољно. Коришћена је тек четвртина капацитета за млин, вуновлачаре, стругаре, радионице за израду амбалаже за паковање јабука и шљива, и за осветљење, наравно. Кад је прорадио први далековод у Моравичком крају, дуг шест километара, снаге 6.000 волти, струје је било довољно и за рудник антимона у Лиси.

ПРЕГРМЕЛИ СВЕ НЕВОЉЕ

Прегрмели су Ивањичани и многе невоље. Прва велика хаварија у Србији на некој хидроелектрани догодила се баш код њих. Оштетили су је и аустроугарски завојевачи у време Првог светског рата, као и машине у стругари, вуновлачари и другим радионицама. Ратну одштету у висини од 73.348 динара „Акционарско електрично друштво” никада није добило.
Но, највећа штета претрпљена је 20. јануара 1936. Велики снег се у невреме нагло отопио, Моравица је надошла као никад до тада, па је бујица однела брану. И као да су тек тада, кад је струје нестало, Ивањичани заиста поново схватили какву су корист од ње имали. Стога су одмах прионули на градњу нове бране, бетонске, на којој је направљен и велики покретни испуст за пропуштање воде. Поред бране саграђен је и ресторан, који је убрзо постао омиљено свратиште мештана и њихових гостију.
„Акционарско електрично друштво” укинуто је одмах после Другог светског рата. Како је расла потрошња струје, она је прво доведена 35-окиловатним, затим и 110-киловатним далеководом из Пожеге, а хидроелектрана „Моравица” радила је као вршна, допуњујући мрежу кад је то било потребно.
Идуће године биће јој век како је прорадила.
„Дела ума, науке и вештине требало би да служе људској заједници за олакшање и улепшавање живота, а не појединцима за стицање богатства.” (Никола Тесла)

***

Раст
Кад је прорадила хидроелектрана, 1911, Ивањица је имала око 1.100 становника. Када је неколико деценија касније, 1974, у селу Прилике крај Ивањице пуштена је у рад сателитска станица „Југославија” (коју је током својих експеримената у Колорадо Спрингсу 1899. предвидео Никола Тесла), Ивањица је имала 4.162 домаћинства и 230 километара далековода, свако домаћинство је имало радио апарат, а свако четврто телевизор.

***

Варош
Тек што је Србија стекла аутономију, кнез Милош Обреновић нареди 1833. да се оснује нова варош, која ће бити седиште Моравичке капетаније. И те године на обалама Моравице, обраслим ивама, настаде варошица Ивањица. Званично, варош је постала 16. јуна 1866, указом кнеза Михаила Обреновића, и то међу првима у региону. Говорили су тада за њу да је најлепша и најразвијенија варош „ерске капетаније”. Имала је школу, библиотеку, „телефонску штацију” (пошту и телеграф). Трговало се стоком, сиром, кајмаком, вуном, житом, катраном, лучи, медом... У главној улици, калдрмисаној као и оне околне, никле су кафане, механе, дућани, занатске радионице, хотел... Подигнуте двоспратне куће. И све је било како је још кнез Милош наредио: село мора да се „у шор стави”.

***

Инжењерска песма
На дан пуштања електране у погон постављена је спомен плоча са стиховима инжењера Радета Павковића, који је учествовао у монтажи:
Бог што тврди челик даде,
не воли ропску муку.
Створи машине да саме раде
за одмор човечијих руку.
И створи множину природних сила
за покрет машинских колоса.
Човечијем уму даде вита крила
да учи стара и ствара нова чудеса.

 
 
 


* Ivanjica HE.jpg (81.01 KB, 300x200 - viewed 402 times.)

* HE Ivanjica II.jpg (38.52 KB, 500x375 - viewed 104 times.)

* HE Ivanjica III.jpg (100.37 KB, 640x480 - viewed 109 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #24 on: February 22, 2013, 01:06:58 pm »

I treba čuvati ove spomenike istorije. Nama je učiteljica u školi pričala kako je Užička HE druga najstarija u svetu.

Što se tiče nebrige o spomenicima iz naše prošlosti, navešću jedan primer, za koji sam saznao čitajući tri dana stare Večernje Novosti. Tekst je govorio o krajputašima u Zapadnoj Srbiji, i o dvojici ljudi koji ih obilaze i vode računa, a poneki i obnove. Jedan od te dvojice je ispričao priču kako su jednom putem nailazili svatovi, i kako se jedna grupa izdvojila, opasala krajputaše dinamitom i digla ih u vazduh. Samo ne znam koja je bila dijagnoza tim stvorenjima.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #25 on: February 22, 2013, 01:12:54 pm »

I nešto o pomenutoj HE u Sićevačkoj klisuri.

Puštena je u rad 1908 godine.Nalazi se u blizini sela Ostrovica kod manastira "Sv.Petke" pa je i ona tako nazvana.
Zaslužna je što je u Nišu zasvetlela prva sijalica u kući u Obrenovićevoj ulici.Još uvek radi u sistemu EPS-a.

Znači ne uključujući ceo Balkan u Srbiji sled ide ovako što se HE tiče:

Užice,Vučje,Sićevo,Gamzigrad,Ivanjica............. i koliko sam video sve po sistemu Tesla-Đorđe Stanojević i Simens kao izvođač.
I po tome smo posle Nijagare bili među prvima u svetu.


* HE Ostrovica.jpg.jpg (9.25 KB, 259x194 - viewed 359 times.)

* HE Ostrovica II.jpg (8.02 KB, 250x180 - viewed 362 times.)

* HE Ostrovica III.jpg (7.78 KB, 250x169 - viewed 348 times.)
« Last Edit: February 22, 2013, 01:20:04 pm by oficir neaktivne rezerve » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #26 on: February 22, 2013, 01:22:04 pm »

I o pomenutoj kod Gamzigradske Banje u blizini Zaječara koja je takođe još u upotrebi kod EPS-a.

Prva hidroelektrana u Timočkoj krajini izgradjena je u Gamzigradu na Crnoj Reci (Crni Timok). Dva agregata, snage 320kVA u pogonu su od 1.Novembra 1909. godine.






* HE Gamzigrad.jpg (6.52 KB, 250x180 - viewed 362 times.)

* HE Gamzigrad II.jpg (242.16 KB, 600x401 - viewed 125 times.)

* HE GAmzigrad III.jpg (96.13 KB, 635x442 - viewed 116 times.)

* HE Gamzigrad IV.jpg (25.7 KB, 380x300 - viewed 382 times.)
« Last Edit: February 22, 2013, 01:29:20 pm by oficir neaktivne rezerve » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #27 on: February 22, 2013, 01:26:21 pm »

I nešto kratko o pioniru elektrifikacije Srbije putem HE.

Đorđu Stanojeviću

Sve hidroelektrane izgradjene u Srbiji pre Prvog svetskog rata ( "Djetina" - Uzice, "Vucje" - Leskovac, "Sveta Petka" - Ostravica kod Nisa, "Gamzigrad" - Zajecar i druge ) gradjene su na inicijativu i uz neposredno ucesce Djordja M. Stanojevica. Rodjen je 1858.godine u Negotinu, gde je i zavrsio osnovnu skolu i gimnaziju. Skolovanje je nastavio u Beogradu i izrastao u strucnjaka svetskog glasa. Bio je profesor i rektor Univerziteta u Beogradu, savremenik i prijatelj Stevanu Mokranjcu i Nikoli Tesli. Svestrano obrazovan, delovao je na mnogim poljima nauke i zivota.
Danas jedna ulica na N.Beogradu koja omeđuje jednu stranu prostorije starog Zemunskog aerodroma nosi njegovo ime.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #28 on: February 22, 2013, 01:35:23 pm »

Hronološki gledano zahvaljujući Nikoli Tesli prvu elektifikaciju putem HE i Teslinog generatora naizmenične struje osim USA na Nijagari dobila je njegova domovina po rođenju Austrougarska Monarhija pa odmah potom i Kraljevina Srbija njegova otadžbina po poreklu ako se gledaju administrativne teritorije u momentu nastanka.

Da pojednostavimo laički bi mogli reći da je ukupno teritorija bivše Jugoslavije bila druga u svetu po elektrifikaciji putem naizmenične struje i HE.
Odmah nakon USA.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #29 on: February 22, 2013, 02:22:47 pm »

Sve navedene stare HE u Srbiji su u funkciji a zanimljivo je da u Srbiji do perioda posle II sv. rata nove osim ovih nisu ni građene.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.073 seconds with 22 queries.