PALUBA
April 16, 2024, 02:12:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kina povećala vojni budžet za više od 10 posto  (Read 1524 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: March 09, 2013, 06:28:42 pm »

Kina u 2013. godini, vojsci na raspolaganje sveukupno daje 90 milijardi eura. To je oko 10,7 posto više nego prethodne godine. Time je Peking na drugom mjestu u svijetu po veličini vojnog budžeta, odmah iza Washingtona. Službeno obrazloženje kineskih vlasti za vojna izdvajanja glasi: "Vodimo politiku mirne obrane", piše Deutsche Welle.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nitko se ne bi trebao osjetiti ugroženim, poručuje Fu Ying, zamjenica ministra vanjskih poslova Kine i glasnogovornica Nacionalnog narodnog kongresa, koji je u tijeku. Kritično mišljenje o rashodima u kineskoj vojsci nisu dobrodošla.

"Izgleda da Kina svake godine svijetu mora objašnjavati, zašto jača svoju obranu i uvećava svoj vojni budžet", kaže Fu.

Od 2005. do 2009. Kina konstantno povećava izdvajanja za vojsku, od 15 do 20 posto, i to na godišnjoj razini. Povećanje je ovoga puta nešto stabilnije, nešto manje od 11 posto.

Xuevu Gu je profesor na Sveučilištu u Bonnu i jedan je od onih koji ima razumijevanja za kinesku obrambenu politiku. Tvrdi da Peking želi modernizirati vojsku, ali da je reakcija drugih zemalja, koje će taj proces pažljivo pratiti, razumljiva. Međutim, za profesora Gua je "tumačenje većeg izdvajanja za vojsku u postocima prejednostrano".

U Kini se uglavnom govori o "modernizaciji i transformaciji" vojske, nikako o dodatnom naoružavanju, kaže Nadin Godehart, stručnjak za sigurnost Zakladi za nauku i politiku u Berlinu: "To je zaista neophodno. Na primjer, na području smanjivanja pripadnika oružanih snaga i modernizaciji vojne opreme."

Kineski mediji prenose da državno rukovodstvo planira kupovinu modernog oružja, kako bi zemlje bila u poziciji obrane od terorizma, ali i da može reagirati u slučaju prirodnih katastrofa većih razmjera. Prema procjenama Centra za globalne studije Sveučilišta u Bonnu, izdvajanja za vojsku u Kini ne prelaze 1,8 posto kompletnog bruto društvenog proizvoda (BDP), dok je u državama poput Njemačke, Francuske i Engleske taj postotak na razini od 2,5 do 3,5. U Americi je u posljednjih 15 godina na vojsku odlazilo i do pet posto bruto društvenog proizvoda, prenosi tportal.

Međunarodnu zajednicu brinu teritorijalni prijepori koji Kina ima s drugim azijskim državama, prije svega u Južnom kineskom moru. Japan, Vijetnam i Filipini kritiziraju kinesku vojnu politiku, jer Peking mnoge otoke smatra svojim. "Kina polako postaje nervozna", smatra Gu. Usprkos privrednom razvoju, zemlja ne uspijeva obraniti svoje vojne interese u rješavanju teritorijalnih prijepora.

"Taj trend s većim ulaganjima u vojsku, odrazit će se na napredak u modernizaciji vojske. Mornarica bi trebala biti proširena. Potrebni su dodatni nosači aviona. Tako da nije za očekivati da Kina narednih godina umanji izdvajanja za vojsku."

Za sada je nejasno kakvi su zaista planovi Pekinga. Stručnjak za sigurnosnu politiku Godehart pretpostavlja da je trećina planiranog novca namjenjena zaposlenima u vojsci, trećina na održavanje postojećih vojnih aktivnosti i trećina na kupovinu vojne opreme.

"Ono što je zanimljivo je da tim budžetom nisu obuhvaćeni troškovi policije i paravojnih snaga sigurnosti. Tako da je teško reći što nam ove brojke zaista govore." Jer, kineska policija igra veliku ulogu u borbi protiv kriminala i terorizma, naročito u graničnim područjima. Uz to raspolaže značajnom količinom oružja.

Istodobno, Institut za mir u Stockholmu tvrdi da Kina zapravo troši 50 posto više novca na svoju vojsku, nego što se to u nacrtu budžeta navodi.

  Dalmaciaj news


* kina_vojska01.jpg (407.33 KB, 747x445 - viewed 106 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #1 on: March 09, 2013, 06:41:03 pm »

Изгледа да су сви научили да Кину виде као копнену силу. Међутим решила је да изађу не светска мора. И за то им требају бродови и иавиони. А то кошта и то прилично. И заиста, зашто би се било ко због тога нашао угроженим, понајмање САД. Наравно да ће ту силу употребити као "аргумент више" у сукобу око острва са суседима. Као што су ти суседи својевремено искористили то да Кина није била сила на мору.

Иначе, "Оружана полиција" је кинеска варијанта жандармерије. Део је оружаних снага и задужена је за контролу територије и борбу против криминала. И ова формација је модернизована и додатно опремљена за антитерористичке задатке, посебно пред одржавање Олимпијских игара. Врло је значајна за унутрашњу стабилност Кине. И има респективне снаге.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: March 05, 2014, 05:05:30 pm »

Kina je danas najavila povećanje vojnog proračuna za 2014. godinu za 12,2% tj. na 132 milijarde dolara (2013.godine 124 milijarde $). Povećanje proračuna bit će namijenjeno za razvoj visokotehnološkog oružja i kupovinu obalnih te zračnih obrambenih sistema.

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/

Kitajska bo v letu 2014 povečala obrambni proračun za 12,2%

Kitajska je danes napovedala, da bo povečala svoj ​​obrambni proračun za leto 2014 na 132 milijard dolarjev, kar je 12,2 odstotka več kot lani, ko naj bi znašal okoli 124 milijard dolarjev. Povečanje obrambnega proračuna bo v glavnem namenjeno za razvoj novih visokotehnoloških orožij in nakup obalnih ter zračnih obrambnih sistemov.

Dvoštevilčna rast kitajskega obrambnega proračuna v zadnjih letih je povzročila pomisleke pri nekaterih zahodnih državah. Toda kitajski analitiki zatrjujejo, da so vojaški izdatki Kitajske zmerni in v skladu z gospodarskimi ter varnostnimi pogoji v državi.

Zhou Chen ,raziskovalec na akademiji za vojaške znanosti in namestnik državnega ljudskega kongresa, je dejal, da je trenutna vojaška poraba Kitajske na “razumni in uravnoteženi” ravni. “V primerjavi z s svetovnimi velesilami je poraba Kitajske za namene nacionalne obrambe precej nizka, tako glede na delež BDP, kot na prebivalca,” je dejal Chen. “Da bi zaščitili državo, ohranili mir v regiji in stabilnost mora Kitajska okrepiti svojo nacionalno obrambo,” je dodal.

Rast kitajskega obrambnega proračuna je v zadnjih treh letih prehitela rast BDP,delež izdatkov za vojsko pa je lani na Kitajskem znašala manj kot odstotka 1,5 BDP, kar je po mnenju Kitajcev precej pod svetovnim povprečjem 3-h odstotkov.

Večina držav vsako leto izda uradno napoved obrambnega proračuna, ki pa se skozi leto spreminja. Vanj ponavadi tudi ne vključijo vseh stroškov, zato več podjetij samostojno ocenjuje obrambne proračune in pripravi lestvico. Najbolj znani sta lestvici Mednarodnega londonskega inštituta za strateške študije (IISS),Mednarodnega mirovnega inštituta za raziskave v  Stockholmu (SIPRI) in časopisa IHS Jane’s, katero smo predstavili v začetku leta v novici Rusija bo do 2016 povečala obrambni proračun za 44 %.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Pictures



* Kitajski-vojaki-642x336.jpg (97.78 KB, 642x336 - viewed 90 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.