PALUBA
April 24, 2024, 06:20:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Pletenice i akselbenderi  (Read 35625 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #15 on: November 11, 2015, 08:48:41 pm »

.


* scan-33-copy.jpg (784.39 KB, 1429x2037 - viewed 124 times.)

* Tomislav.JPG (1996.79 KB, 2500x1661 - viewed 144 times.)

* inzinjerijska pod. skola kr Petar.jpg (49.64 KB, 473x648 - viewed 124 times.)

* 67469_4898495537773_369942726_n.jpg (59.46 KB, 960x631 - viewed 108 times.)

* 10570557_10203527894895541_279209151624727785_n.jpg (41.81 KB, 652x960 - viewed 100 times.)
« Last Edit: November 11, 2015, 09:07:31 pm by Barkman » Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #16 on: November 13, 2015, 10:54:18 am »

Epoletuške su ostale sve do 1980 u JNA.
Rozete su zamenile zvezde petokrake dok je izgled epoletuški ostao nepromenjen.
Od šezdesetih su izbačene sa uniformi osim na onoj najznačajnijoj Maršala Jugoslavije što je zanimljivo.
Jer se time remetila uniformnost modela oznaka.
Valjda su se Titu više svidjale tvrde epoletuške od mekih.

Koča Popović nosi epoletuške poručnika na uniformi VKJ i na generalskoj uniformi  generala JNA DFJ/FNRJ.
Epoletuške Maršala Jugoslavije.


* Koča_Popović_uniforma_kraljevske_vojske.jpg (183 KB, 800x1221 - viewed 99 times.)

* Koča.jpg (667.12 KB, 1024x879 - viewed 96 times.)

* epoletuške.png (118.23 KB, 466x320 - viewed 109 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #17 on: November 13, 2015, 11:33:40 am »

Epoletuške su ostale sve do 1980 u JNA.
Rozete su zamenile zvezde petokrake dok je izgled epoletuški ostao nepromenjen.
Od šezdesetih su izbačene sa uniformi osim na onoj najznačajnijoj Maršala Jugoslavije što je zanimljivo.


Epoletuške su u JA uvedene 1946. i ostale do 1952. ili 1953. i bile su po uzoru na ruske i za niže oficire su bile slične kao i predratne (sa jednim prosvetom), a za više su se razlikovale (sa dva prosveta, dok su predratne bile bez prosveta) kao i za generale (bez prosveta sa cik-cak ukrasom, a doratne su bile u obliku pletenice).
Za maršala su ostale do njegove smrti.


Rozete su do rata nosili samo vojni službenici, podoficiri i oficiri su nosili četverokrake zvjezdice, a generali šestokrake zvjezdice.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #18 on: November 13, 2015, 11:47:08 pm »

Tek da razjasnimo. Epoleta, prevedeno sa francuskog na naš jezik znači naramenica. Dakle, generalno, sve ono što se nosi na ramenu u vidu trake fiksirane za odeću, tvrde ili meke je epoleta.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #19 on: November 16, 2015, 12:32:52 pm »

Tačno je da su u srpskom,a i u ostalim jezicima na ovim prostorima, epoletama zovu sve te oznake na ramenima, ali u vrijeme dok su epolete bile u upotrebi tačno se znalo šta je epoleta, šta epoletuška, a šta naramenica.

Neko je to tad propisao i ja sam protiv retroaktivnog mijenjanja jezika.
Epoleta je epoleta, tpoletuške su epoletuške i mogu biti tvrde ili meke.

Slično je i sa terminom KOKARDA, pa i četverokrake zvjezdice iz vremena do 1941. veoma često pogrešno nazivaju rozetama iako su se one tad službeno zvale zvjezdicama. Urađene su po uzoru na Pruske (i na njemačkom se zovu Stern-zvjezda) i uvedene 1882. godine.
Jednostavno u svoje vrijeme to se tako zvalo i ne treba mu "posmrtno", mijenjati ime.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #20 on: November 16, 2015, 08:31:21 pm »

Кад помену "кокарду", насупрот ономе што пишеш за еполету, данас се код нас (на српко-хрватско-босанско говорном подручју) не користи изворно тумачење - значење. У време Краљевине Србије и Југославије кокардом се називала овала, емајлирана ознака за капу на којој је била државна тробојка (српска или југословенска) са краљевим монограмом у средини. Данас, је уобичајено да се тако назива метални или везени амблем за капу који у основи садржи српског орла или неки други симбол који носе четници. Дакле, све друго, само не оно што изворно кокарда јесте.

Иначе, сама реч "кокарда" (La cocard)  потиче из француској језика и означава посебну значку,  састављену од три (савијене, згужване) траке у виду круга (при чему су боје распоређене: плава-бела-црвена) који су француски револуционари носили као знак идентификације на капи или реверу. То је сложеница која у основи садржи речи Le coq (петао), и l`hardes чије је једно од значења прње, (згужване хаљине) и може се превести као "петлово перје (хаљине)".
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #21 on: November 17, 2015, 08:18:09 am »

Nadam se da se moderatori neće naljutiti ako malo pišemo i izvan teme.

Pod kokardom se u srpskom jeziku podrazumijeva znak za kapu u obliku zastave ili lente (u Rusiji do 1917.(1920.) Georgijevska lenta) savijena u krug (zapadna Evropa) ili u oval (Rusija, Bugarska, Srbija). Prva boja može biti unutra ili spolja (njemački tip kokarde).
U ruskom ježiku svaki znak za kapu okruglog ili ovalnog oblika se naziva kokarda.
Za druge jezike ne znam.

1939. godine je izvršena promjena oznaka u JV i kokarde su zamijenjene sa amblemom u obliku dvoglavog orla sa kraljevim monogramom na grudima za oficire i bez za podoficire.
Mislim da se po inerciji u narodu nastavilo korištenje riječi kokarda i za nove oznake. Tako da je tu došlo do razmimoilaženja između stručnog riječnika i narodnog govora. Slično kao što mnogi neupućeni svako automatsko oružje zovu mitraljezom.

Narod priča kako priča i mislim da se tu malo što može popraviti, ali ljudi koji se profesionalno bave vojskom ili hobisti treba da koriste stručnu terminologiju.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #22 on: November 17, 2015, 10:06:31 am »

Ako smem da dodam:

Nikako ne bi trebalo zaboraviti i svaku namernu tj. ZLOnamernu konotaciju pojma "kokarda".

Tema je veoma zanimljiva. 
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #23 on: November 17, 2015, 10:59:41 am »

Riječ ZLONAMIJERNO se sastoji iz dva dijela od kojih drugi ukazuje da se to radi namjerno.

Cilj mog gornjeg posta je da podstaknem zaljubljenike u vojsku, oružje uniforme..., pa bili oni bivši ili aktivni pripadnici vojske ili policije ili samo hobisti, da koriste pravilno terminologiju.
Pošto mislim da većina njih NENAMJERNO pogreško upotrebljava termine kao što su: epoleta, rozeta, kokarda...
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #24 on: November 17, 2015, 11:04:54 am »

Ja nisam nikoga prozvao, daleko bilo.

Ukoliko se smatraš prozvanim ili ukoliko smatraš da je moj post po bilo kojoj osnovi bio uvredljiv, izvinjavam se.

Pomenuo sam nešto što je realno a bez razloga bilo predstavljano u lošoj (dnevno-političkoj) konotaciji.

Smatram da nema ni trunke povoda za nešto loše.

Pozdrav.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #25 on: November 17, 2015, 12:32:42 pm »

Mislim da me nisi razumijo.

Ja sam pošao od pretpostavke da su na ovom forumu većina dobronamjerni i da nenamjerno koriste pogrešnu terminologiju i želio sam ih pozvati da koriste stručnu terminologiju.

Ništa više!

Nadam se da smo se sad razumjeli?
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #26 on: November 17, 2015, 12:40:23 pm »

Sve OK 

Nisam ni sumnjao u dobronamernost.

Da pokušam da preciziram, pojam kokarda je u nekim vremenima iz političkih, propagandnih ili bilo kakvih drugih razloga imao negativnu konotaciju.

To je vrlo verovatno samo običan naziv za nešto, u ovom slučaju zvanično obeležje.

E sad, dovoljno sam mator da znam da je puno toga moguće izvrnuti za tamo neke potrebe.

Da ponovim, DOBRA, ZANIMLJIVA tema.

Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #27 on: November 17, 2015, 12:50:22 pm »

Kokarda je možda najočigledniji primjer miješanja neznanja i politike (ideologije).

1939. je kokarda u vojsci i žandarmeriji zamijenjena amblemom i u dokumentima to tako i piše, ali je narod po inerciji i iz neznanja nastavio i ambleme nazivati kokardama. Onda je kasnije iz političkih razloga i sam termin kokarda posto simbol negega lošeg.

Ako si mislio na ovo ja se slažem.

Isto tako mislim da ljubitelji militarije kokardom trebaju nazivati te oznake do 1939., četverokrake zvjezdice ne nazivati rozetama, naramenice ili epoletuške epoletama.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #28 on: November 17, 2015, 01:02:43 pm »

Baš to.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #29 on: November 19, 2015, 01:56:25 pm »

Dakle da rezimiramo:

Epolete su sa resama (Kneževina-Kraljevina Srbija i svečane uniforme VKJ), epoletuške su tvrde kao u VKJ i JA/JNA do pedesetih a naramenice su od pedesetih pa nadalje.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.