Albanska vojska krajem Hladnog rata

(1/49) > >>

Perun:
Zna li neko sastav i organizaciju Albanske vojsek, RZ i RM krajem hladnog rata?
pogotovo nacin upotrebe protiv nas ili Grka.

SHOOTER:
Perun, jel mogu da te pitam sta je tema na koju radis? Vidim trazis sastav jna u juznim delovima bivse nam drzave, onda bugarska i albanija? Nekako slutim gde ides temom :) ako nam das vise detalje, ne moras sve, mozda bi mogli vise pomoci? Proveri zadnja izdanja vojne enciklopedie bivse yu, tamo mozes naci nesto vise. Isto tako mislim da je bivsa jna imala izdanja u kome se analizira sastav i organizacija ovih zemalja. Mozda neko od clanova zna vise. Ja sam pre mnogo godina video nesto takvo ali se detalja ne secam.

dzumba:
Да, ЈНА је имала "књиге" формација популарно зване " Формација плави ВУ" (где је била обрађена и Албанија), и "Формација плави НАТО". Такође постојали су и приручници који су описивали начела употребе ових снага, генерално. Тих књига има на свим странама и вероватно до њих може да се дође.

О могућим дејствима војске Албаније према СФРЈ је сигурно било помена  током предавања за слушаоце војних школа, а конкретно у тзв, плановима употребе војних јединица, посебно армија које су биле усмерене на тај простор. Не верујем да то постоји у јавно доступном облику и да то неко конкретно зна. То постоји у Војном архиву јер су ти планови чувани. Да ли је то доступно за истраживаче не знам. Перуне, обрати се директно Војноисторијском архиву ВС па их питај.

trpe grozni:
Imam nesto kod kuce od starog, pa cu sutra potraziti. Ako uspem da nadjem, napisacu ovde. To je iz njegove beljeznice iz vremena negde oko pocetka do sredine osamdesetih.

Perun:
hvala na brzim odgovorima :)
tema je 3. svjetski rat krajem 1980ih, nije toliko bitno ko prvi napada..vec sam skupija puno podataka o evropskim vojskama samo mi je tesko naci za Albaniju, fali mi malo detalja za Bugarsku i tako..ako koga zanima posaljem mu sve sto imam. sve skupa oko 30 gb materijala

imam knjigu u kojoj se opisuju podaci o susjednim vojskama ali je ona nacelnog tipa, znaci nema detalja koji meni tribaju.

Bija bi najsritniji kad bi nasa podatke tipa: xy divizija, smjestena u xy gradu, naoruzana sa...     ali bilo kakav podatak je odlican.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page