Zgrada Komande vazduhoplovstva u Zemunu

<< < (6/7) > >>

zpetrov9:
Preslažući arhivu naišao sam i na ova tri skena razglednica koje prikazuju zgradu nekadašnje Komande Vazduhoplovstva u vrijeme Kraljevine
Jugoslavije (a mislim da je tu funkciju zadržala i u SFRJ). Prelijepa zgrada, šteta što je završila u ovakvom današnjem stanju.

Vidim da je tada i sa Zemunske strane vozio tramvaj, jasno se vidi pruga i stupovi kontaktne mreže.

zpetrov9:
Quote from: zpetrov9 on March 21, 2016, 01:14:28 pm

Preslažući arhivu naišao sam i na ova tri skena razglednica koje prikazuju zgradu nekadašnje Komande Vazduhoplovstva u vrijeme Kraljevine
Jugoslavije (a mislim da je tu funkciju zadržala i u SFRJ). Prelijepa zgrada, šteta što je završila u ovakvom današnjem stanju.

Vidim da je tada i sa Zemunske strane vozio tramvaj, jasno se vidi pruga i stupovi kontaktne mreže.


Imam i jedno pitanje, čisto moja radoznalost. Da li se zna do kada su tramvaji saobraćali po tom dijelu Zemuna gdje se na ovim starim
fotografijama vide tramvajske tračnice? Pretpostavljam negdje pedesetih godina  eventualno početka šezdesetih ali to je samo moja
pretpostavka.

ViribusUnitis:
Zemunski tramvaj demontiran je odmah nakon WW2. Ta je linija uvedena negdje sredinom 30-ih, (linija 14), od Vlajkovićeve ulice (pored Skupštine) do Zemuna. Rušenjem Aleksandrovog mosta i uspostavom granice, linija dakako prestaje funkcionirati. Navodno je neko vrijeme funkcionirala na batrljku pruge od Zemuna do mosta za vrijeme rata, ali to nije provjeren podatak.
Poslije WW2 nije obnavljana jer je planirano uvođenje trolejbusa, a i bilo je nemoguće jer nije bilo mosta. Postojao je samo Savski most, uzvodno, koji su sagradili okupatori i koji je 1944. spasio u zadnji čas jedan građanin, mislim da je bio učitelj.
Brankov most (na mjestu srušenog Aleksandrovog) gradi se krajem 50-ih, početkom 60-ih i njime ide trolejbus, isto linija 14. (kasnije i 15 i 16, te su linije ukinute početkom 70-ih).
Tramvaj se vraća na lijevu obalu Save 80-ih, ali preko starog Savskog mosta, kuda vozi i danas.

kozhedub:
Земун, улица Главна, 1935. година. Постављање трамвајских шина. Скенирано из књиге Бранка Најхолда "Земун, дани давни, дани садашњи" у издању Народне Књиге, 1986. год.


dzumba:
Ова слика је тачно прекопута команде РВ и ПВО, односно оног њеног старијег дела, код хотела "Централ".

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page