Zgrada Komande vazduhoplovstva u Zemunu

<< < (2/7) > >>

dzumba:
Иако зграда о којој ће у овом посту бити речи није до саме зграде Команде РВ и ПВО она је на неки начин део Команде ЈРВ и ПВО. То је касaрна у којој су смештене приштапске и помоћне јединице КРВ И ПВО. Сви су је звали "Kоманда стана" јер је у њој и била смештена Команда стана Команде ЈРВ и ПВО. Мислим да је званично имала име "Виктор Бубањ" али је под тим именом нико није знао. У време ЈНА у њој су биле смештене Команда стана , чете везе и чета војне полиције (99.чВП).

Налази се у непосредној близини зграде Команде ваздухопловства (удаљена је око 100м од улаза у Дома ваздухопловства), на источном ободу земунског парка, тачно прекопута католичког фрањевачког самостана и цркве.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ова зграда спада у старије зграде у Земуну. Сазидана је у 19. веку, вероватно средином века (немам прецизније податке) и увек је била војна касарна. У оквиру ове касарне, у дубини, супротно од улаза налази се једна од најстаријих зграда у Земуну. Та зграда је сазидана још крајем 18. века. Та зграда је још увек у функцији. Обе зграде су биле под заштитом што је код реновирања правило проблеме јер се све морало урадити под строгим надзором и по облику и функцији је морало одговарати оригиналу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Зграде су биле део војног логора у рејону некадашњег "контумаца" (карантина) који је сваки путник из тадашње Турске, у 18. и првој половини 19. века, морао да прође пре продужетка путовања даље у Аустро-Угарску.

vitez koja:
Svaka cast! Lepo predstavljeno.

Brok:
Bio sam u Komandi dva puta. Jednom na 5-6 dana i drugi put na neka tri dana.
Sve u svemu, sa vojničke tačke gledišta (vojnik na odsluženju vojnog roka vojni policajac), nije mi se svideo borovak u Komandi RV-a. :)

Naručito baš ni malo nisam zavidio kolegama koji su obezbeđivali tadašnjeg k-danta RV i PVO. :)

dzumba:
Твој утисак не умањује значај и архитектонску вредност зграде Команде ваздухопловства.

Иначе, сама унутрашњост је била доста једноствана. Улаз је имао доста простран хол где је на десној страни био простор за дежурног официра а са леве пријавница и соба за посете. Из тиг хола се преко два степеника долазило се на плато одакле су почињале доста широке и велике степенице са зиданом оградом и које су водиле на горње спратове. Степенице су до другог спрата биле велике и широке, а надаље знатно уже и "обичније".

Торањ који доминира чеоном фасадом Команде је коришћен, бар у време док сам ја био у Команди, за потрбе органа везе. На његовом врху су били неко уређаји и пар канцеларија. Не саћам се стварне сврхе тих везиста на том месту. Иначе, примопредајни центар везе Команде РВ и ПВО у време ЈНА се налазио на издвојеној локацији (око 3 км ваздушне линије) у зони "новосадског пута" (на самој  кривини под углом од 90 стпени, познатој свима који туда пролазе). Био је препознатљив по великим антенама (једна је личила на класичну телевизијску антену с том разликом да је била огромна). Та локација је одавно продата и на њој је израђен неки пословни центар.

У унутрашњем дворишту, на супротном крају од главног улаза био је колски пролаз за улаз у двориште. У самом дворишту је било више гаража и других помоћних просторија, као и простор за стражу која је обезбеђивала Команду.

Суседна зграда Војне команде (као што сам већ написао спојена је пасарелом са зградом Команде ваздухопловства) има два дворишта. Прво двориште је служило као гаражни простор (паркиралиште за део возила војне полиције и службе безбедности команде) док је друго (веће) двориште било  башта (веома лепа) Дома ваздухопловтсва.

У старој згради Војне команде, пре рушења, је била и Команда краљевске ратне морнарице. Не знам да ли је команда ту остала и након изградње зграде Команде ваздухопловтсва. Већ сам у једном од других тема помињао, на обали Дунава је била и "Хидробаза" која је очигледно "спајала" Морнарицу и ваздухопловтсво. Слике Хидробазе (садашње стање) сам постављао у некој од тема (вероватно "Моја злодела").

ViribusUnitis:
Zna li se što je u zgradi bilo za vrijeme Drugog svjetskog rata? Zemun je formalno bio pod tzv. NDH, a de facto pod njemačkom vojnom upravom koja je formacijski bila podređena njemačkoj komandi u Beogradu.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page